Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Obchodní systémy - opce+waranty


Piti

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 330
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Na závěr opět přikládám kompletní výsledky zpracované v MS Excel. Po stažení souboru přejmenujte příponu .jpg na .rar. Nebudu-li brát v úvahu výchylky v grafech Zisk způsobené nepřesnými kurzy je křivka absolutního zhodnocení obchodu s warranty pro danou splatnost plochá, zisk prudce klesá při použití "agresivních" warrantů. Z hlediska dodržení objemu obchodu 40% účtu na 1 trhu se opět potvrdilo použití Call warrantů se splatností max. 1,5-2 roky při vstupních podmínkách: - roční volatilita trhu 16% - max. velikost risku na 1 obchod 2,5% hodnoty účtu - výběr Strike warrantu dle hodnoty Delta cca 0,4 S pozdravem Míra

2553

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti:
POTLESK!!! obří objem práce a velice vše názorné, bohužel spíš asi pro ty co už ví o čem je více než méně řeč, což snad může začínajícího WRT hledače i odradit. Kdo se ale i přes záplavu čísel víc zavrtá do tabulek (nutno vytisknout), může objevit velice zajímavé vztahy, navíc platné +/- i např. pro komoopce-nákup.

Efekt a smysl WRT, např. ve vztahu k výši investice/zisk je zde jasně vidět.
Doslova vyřádit ve WRT by se mohli akcioví konači, kde se musí na stejný zisk dosažený na akciovém trhu investovat podstatně větší částka než do dobře vybraného WRT.
WRT umí docela zajímavě šetřit účet: i s malým účtem mohu zkusit víc možností - i zde platí statistika - jaká asi si domyslete. (čím víc a častěji to zkouším, tím...) To ale za podmínky dodržování MM, SL, PT atd atd., tak jak by mělo platit všude. Škoda pro mnohé, že si právě toto neuvědomují nebo tomu přikládají jen malou váhu.
Mám pocit, že právě tímto by se mělo začínat, i když grafy či backtesting jsou asi pro většinu podstatně přitažlivější.
Piti OK, zdravím
miciko
-------------------
Těm, jež sem dávají něco podobného určitě velký dík, věci dali svůj nemalý čas a úsilí
:-)) Osobně bych něco takového raději prodával: co je takto zdarma hozeno do placu toho si asi i lictvo burzovní moc vážit neumí...ke své škodě mnohdy

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím miciko,

určitě jsem někoho něchtěl tou spoustou čísel a grafů odradit, ba naopak. Včera jsem zase odpovídal na jednom českém diskuzním foru na dotaz "Proč mi ten warrant klesá, když podklad roste?". Ta dotyčná osobna si vybrala warrant na index CECE (střední Evropa) , se Strike 3.000 a se splatností červenec 2007, když v době jeho dotazu 20.10.2006 byla závěrečná hodnota CECE 2359,81 bodu, tj. Strike byl o 27% výše než je hodnota podkladu. Takový výběr warrantu je samozřejmě totální nesmysl, někteří lidé si pletou burzu kasinem. To se pak nedivím, proč tolik lidí na warrantech prodělává. V takových případech bych chtěl být emitentem (bankou) a mít spoustu takových klientů.

Celou tou rozsáhlou analýzou jsem chtěl řící , že není nutné vybírat warrant s vysokou pákou, ale že je lepší uzavřít větší obchod nákupem méně rizikových warrantů, abych dosáhnul stejně velkého zisku měřeno v EUR. Nejde o to vydělat hodně %, ale hodně EUR, za ty si něco v konečném důsledku můžeme něco koupit.

Ještě si tu svoji teorii ověřím i na jiných podkladech, takže další analýzy přibudou. I kdyby to nikoho jiného nezajímalo, tak to bude minimálně přínosem pro mě, protože všude kde se zdržuji, mám přístup na internet a můžu se podívat "Jak já jsem to vlastně tentkrát myslel?".

To své stávající úsilí v současné době považuji jako důležitý základ obchodního systému, vstupy plánuji řešit až nakonec.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Piti Napsal:
-------------------------------------------------------
> Zdravím miciko a ostatní opční obchodníky,
>
Ono totiž čím větší páku zvolíme u
> warrantu, tak tím menší pozici mi obchodní systém
> umožní otevřít z důvodu moneymanagementu (nakoupit
> za menší peníze). To znamená, není důvod se honit
> za největším procentním zhodnocením warrantu, ale
> za absolutním zhodnocením dané pozice.
>
> Ten kdo začíná, tak určitě neobchoduje velké
> množství trhů, sám plánuji pro začátek pozičně
> obchodvat 2-3 trhy. Je to vlastně stejné, jako u
> komoditního obchodování. Jestliže někdo začne s
> 5.000 USD, tak např. u levných trhů skládá margin
> 900 USD, aby mohl profitovat na daném trhu. Jde o
> to vydělat na trhu peníze a už je jedno, jestli
> zaplatí margin 900 USD nebo např. 1300 USD, když
> mu obchodní systém z důvodu řízení rizik nedovolí
> otevřít více než jeden kontrakt. Zbytek peněz leží
> na brokerském účtu ladem.
>
> Chtěl jsem tím vlastně říci. Když si zvolím
> rizikový "warrant" s velkou pákou, tak např.
> obchodní systém mi takové warranty dovolí nakoupit
> za 700 EUR. Pokud si ale zvolím warrant s nižší
> pákou, mohu takové warranty nakoupit např. za 1200
> EUR. Absolutní zhodnocení z těchto 2 pozic bude
> přibližně stejné (zatím mi běžně vychází v
> toleranci 10% pro normální pohyby na trhu) zatím
> co rozdíl rizikovosti warrantů je daleko větší.
> Pro velké pohyby na trhu je rozdíl samozřejmě
> větší, otázkou je jestli se ale vyplatí
> podstupovat daleko vyšší riziko. Mám již doma
> zpracoané nějaké grafy, takže je sem později
> přihodím.
>
> S pozdravem Míra
>
>
>
>
>

Tady si dovolím podotknout jednu věc. Nezapomínej na náklady obětované příležitosti - staví totiž tvou úvahu do jiného světla.

To, že nakoupíš warrant s větší pákou Ti sníží tvoji pozici. Absolutní zhodnocení pozic bude stejné, souhlas. Ve svém důsledku máš při nákupu warrantu s vyšší pákou na účtě více volných peněz a můžeš nakoupit jiný CP (ať už jiný warrant nebo akcii nebo třeba jen T-bond nesoucí úrok). Takže finální zisk z investovaných 1000 USD bude jiný právě o výnos / ztrátu z investovaného rozdílu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Piti, píšeš:

Ten kdo začíná, tak určitě neobchoduje velké množství trhů, sám plánuji pro začátek pozičně obchodvat 2-3 trhy. Je to vlastně stejné, jako u komoditního obchodování. Jestliže někdo začne s 5.000 USD, tak např. u levných trhů skládá margin 900 USD, aby mohl profitovat na daném trhu. Jde o to vydělat na trhu peníze a už je jedno, jestli zaplatí margin 900 USD nebo např. 1300 USD, když mu obchodní systém z důvodu řízení rizik nedovolí otevřít více než jeden kontrakt. Zbytek peněz leží na brokerském účtu ladem.

Chtěl jsem tím vlastně říci. Když si zvolím rizikový "warrant" s velkou pákou, tak např. obchodní systém mi takové warranty dovolí nakoupit za 700 EUR. Pokud si ale zvolím warrant s nižší pákou, mohu takové warranty nakoupit např. za 1200 EUR. Absolutní zhodnocení z těchto 2 pozic bude přibližně stejné (zatím mi běžně vychází v toleranci 10% pro normální pohyby na trhu) zatím co rozdíl rizikovosti warrantů je daleko větší. Pro velké pohyby na trhu je rozdíl samozřejmě větší, otázkou je jestli se ale vyplatí podstupovat daleko vyšší riziko. Mám již doma zpracoané nějaké grafy, takže je sem později přihodím.



Peníze přece nemusí ležet ladem. Co ti brání otevřít pozici v akciích nebo třeba T-bond? Budeš tak mít úroky z rozdílu meti investicí dp warrantu s vyšší a menší pákou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Honzajs,

vítám tě ve zdejším diskuzním foru.

Ano, máš pravdu. Jak jsem již psal, ze začátku určitě nebudu obchodovat velké množství trhů, ale tak 2-3 což tento systém dovoluje - DAX 30 je "línější" trh s roční volatilitou 16%, zlato má volatitu 22,5% což mi dovoluje otevírat menší pozice. Takže čím volatilnější trhy budu chtít obchodovat, tím jich můžu obchodovat tímto způsobem více, naopak EUR/USD má volatilitu pouze 8% takže bych musel přitáhnout % risk, aby to tímto způsobem šlo.
Dále jak by přibývali peníze na účtu, tak bych snižoval risk celého obchodního systému např. 2,5% hodnoty účtu na 2% nebo až 1,5% a tím bych mohl automaticky při tomto systému obchodovat více trhů.

Další okolností je, jaký časový horizont chceš obchodovat. Pokud zvolíš dlouhodobý horizont, potřebuješ samozřejmě více kapitálu a můžeš obchodovat menší množství trhů. Ten kdo ale chce obchodovat např. swingově, může zvolit warranty s dobou do splatnosti 6 měsíců a u nich je potřeba investice do 1 trhu nižší a tím pádem může obchodovat více trhů.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

teď se mi smazal rozepsaný příspěvek, tak znova.

Je lepší se soustředit na méně trhů, souhlasím. Zaměřuji se na warranty s minimálně 2 letou dobou do splatnosti.

Pro balancování portfolia používám následující:

Počet warrantů (Au, Ag) přepočítám na počty "kontrolovaných" uncí. Ty poté přepočtu na peníze aktuální cenou Au či Ag.
Zjistím tak hodnotu "kontrolovaného" kovu a tu poté porovnáván s jinými CP v portfoliu.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

moje představivost je dost mizerná, takže jsem to bohužel nepochopil. Můžeš prosím tě uvést názorný příklad? Teď popisuješ ten systém kterým vybíráš warranty, co jsi popisoval na jiném webu ve vláknu Warranty stříbro-džungle v cenách? Ten docela chápu.

Mě taky někam zmizel příspěvek, který jsem psal v 14,30 takže zkusím zopakovat své předchozí myšlenky.

Grafy a tabulky pro danou splatnost jsou uvedeny v širokém rozpětí Strike. To je ale pouze pro ukázku, jak by to vypadalo z jednoho extrému (silně ITM) do druhého extrému (silně OTM). Základní výběr Strike pro střednědobé a dlouhodobé obchody plánuji vybírat dle hodnoty Delta = cca 0,4. Pokud jsem na pochybách, zda warrant není moc rizikový (u kratší doby do splatnosti - 0,5 roku), tak raději zvolím warrant s hodnotou Strike blíže hodnotě podkladového aktiva (vyšší hodnota Delta např. 0,45-0,5). Jde o to, než zvolit více rizikový warrant (se vzdálenějším Strike od hodnoty podkladového aktiva), tak je lepší volba méně rizikového warrantu. Z pohledu výše investice se potom nebavíme o rozdílu ve výši investice +-100-200% jak je patrné z grafů a tabulek,ale pouze cca +-20%. Samozřejmě záleží na tom, jestli otevíráme obchod za 1.500 EUR nebo 15.000 EUR, u 15.000 EUR je v absolutních hodnotách +-20% velký rozdíl.

Obchodování na trhu je samo o sobě dost rizikové, tak proč si toto riziko navíc zvyšovat o riziko instrumentu, který chci na daném trhu používat? Samoźřejmě, vyšší riziko může přinést vyšší zisk nebo rychlejší ztrátu (schválně píšu rychlejší, absolutní hodnota přípustné ztráty musí být předem dána, takže mám na mysli úbytek časové hodnoty warrantu). Záleží samozřejmě na každém, jak se rozhodne.

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ne, teď mířím na kontrolu velikosti investice do warrantů.

Příklad: Mám 100 warrantů na Au , cena 4, odběrový poměr 1:10 + 200 warrantů na stříbro, odvěrový poměr 1:1, cena 2. V portfoliu tedy mám oba warranty v hodnotě 400 USD.

Pro účely zjištění skutečné velikosti pozice opčítám "cenu kontrolovaného kovu", postupuji následovně:

Moje pozice zlato: 10 uncí (100/10) * 600 USD za unci, tedy 6000 USD
MOje pozice stříbro: 200 uncí * 12 USD / unci, tedy 2400 USD.

Ač mám an první pohled stejné pozice ve zlatě i stříbře, ve skutečnosti má zlato v mém portfoliu mnohem větší váhu než stříbro.


Ještě uvažuji o tom, že bych do výopčtu zahrnul i dostupnost kovu, tedy nmožství existujících uncí na trhu - ale ještě to nemám hotové.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Honzo,

jestli to dobře chápu tak nehlídáš jednotlivé pozice v portfoliu podle výše investice ale podle hodnoty kontraktu, který ovládáš viz. příklad na zlatu. Investoval jsi do warrantů 100*4=400 USD, ale ovládáš kontrakty 10*600 =6000 USD.
Trochu mi uniká smysl tohoto postupu. Můžeš mi ho prosím tě objasnit? Ty plánuješ svá práva vyplývající držení warrantů realizovat nebo máš takto nastaveno řízení rizik?

Já hlídám pozice v portfoliu na základě historické volatility přepočtené na denní bázi. Risk na investici je postaven na základě denní volatility, kde byl měl být posazen základní SL. Lze samozřejmě zvolit jiné časové měřítko, např. SL na základě týdenního poklesu v rámci běžné volatility.

Př.
Hodnota účtu:5.000 EUR
Risk/1 obchod 2,5% účtu bez brokerských poplatků = 125 EUR
Základní SL zvolen na základě 1 denní historické volatilty
Roční volatilita DAX 30 = 16% ==> denní volatilita =1%
vyberu si warrant např. s pákou 10 ==>denní volatilita warrantu 10*1% = 10%, tzn. pokud klesne hodnota warrantu o 10% od doby vstupu prodávám. Těch 10% poklesu má být 125 EUR ==>125/10%*100%=1250 EUR
Warranty na DAX 30 s pákou 10 mohu nakoupit max. za 1250 EUR, abych dodržel risk management.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

Tvůj postup je jasný.

Co se týče mého - neplánuji realizaci warrantů, to ne. Stejně mají v podmínkách finanční vyrovnání.


Mám tak nastaveno řízení rizik. Nazval bych to citlivostní analýzou, tedy jak se zmnění hodonat portfolia, když se cena podkladové suroviny změní o jednotku. Mám teď v surovinách cca půlku portfolia měřeno nákupními cenami. Po přepočtu moji metodou se dostávám někam na 80%.

Warranty a akcie de facto přepočítávám na hodnotu kovu, jakou bych musel vlastnit, abych dosáhl stejných potenciálních zisků. Díky warrantům mám nárok na potenciální zisky / ztráty z X uncí zlata. Proto počítám, kolik bych musel investovat do fyzického zlata, abych dosáhl analogických potenciálních zisků.

Podobný postup aplikuji i u firem těžících suroviny, kdy si dělám výpočet, kolikrát stoupne zisk firmy (a tedy i teoretická cena akcie při zachování P/E), když se cena těžených surovin změní o 10%. Tímto koeficientem opět násobím velikost pozice (nelze aplikovat u těch, které zatím jenom hledají a nemají produkci - zatím hledám vhodný model, přikláním se ke koeficinetu na základě poměru potenciálních zásob suroviny a tržní kapitalizace firmy).

Ač ten výpočet může na první pohled vypdat nelogicky a dávat hausnumera, podle mne má větší vypovídací schopnost, než kdybych započítal warranty či akcie do portfolia v jejich tržní ceně. Ukazuje totiž skutečnou angažovanost v té které surovině.


P.S. Včera jsem celý večer strávil analýzou ZINKU a hledáním vhodných akcií. Jdu do toho.



Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...