Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Obchodní systémy - opce+waranty


Piti

Doporučené příspěvky

Už pracuji na další verzi kalkulátoru, která mi bude doporučovat velikost pozice a SL na základě mnou požadovaného SL na podkladovém aktivu a ne na základě volatility podkladového aktiva, tj. tak jak zmiňujete. Považuji to za důležité pro obchodování formací na grafech (např. S/R úrovně, double top/bottom a další). Ale určitě se najde další využití pro ty, co stanovují SL individuálně dle situace na trhu nebo dle některých indikátorů (např. Parabolic jak zmiňuje miciko).

Jenom pro doplnění: když jsem na DAX 30 porovnával ATR a historickou volatilitu závěrečných cen (přepočtenou na absolutní hodnotu) dosáhnul jsem obdobných výsledků. Protože historickou volatilitu za různá období počítám pomocí maker v MS Excel, sestavil jsem kalkulátor na tomto principu. Navíc volatilita podkladového aktiva je dostupnou informací v popisu u warrantu, ATR nikoliv. Cílem bylo stanovit SL stejným způsobem jako u komoditního obchodování.

Musím se doma podívat od kdy shromažduji parametry na EUR/USD, ale mám dojem, že pouze od poloviny října 2006. Samostatné kursy mám za delší dobu, ale už bez dalších parametrů, takže je to těžko použitelné navíc to byly kursy za které byl uskutečně poslední obchod. Všechny kursy nejsou OHLC, ale pouze close stanovená emitentem cca k 22,00 daného dne. Backtesting nad těmito daty si zatím nedokážu představit.

S pozdravem Míra


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 330
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

To herman: Tak jsem se díval do databáze, data na EUR/USD mám od 10.10.2006. Kompletní data jsou v příloze, po stažení přejmenujte příponu .jpg na .rar a rozbalte. Warranty na EUR/USD jsem zatím neanalyzoval, když tak mi prosím pošlete ty zprávy, stačí od 10/2006. Strategie straddle nebo strangle by měla být výhodná za situace, kdy volatilita trhu klesla na minimum a předpokládá se výrazný pohyb trhu jakýmkoliv směrem ==> nárůst volatility a tím i ceny warrantu (opce). Moc jsem to nepochopil s těmi opcemi, které mají expirovat do několika dní. To máte určitě na mysli výpis opcí a ne nákup? Při nákupu by to byla totiž finanční sebevražda, časová cena totiž silně klesá a v den expirace je nulová. Ten pohyb, který by přebyl úbytek časové ceny by musel být hodně výrazný, musí se přebýt i ten pokles časové ceny za předchozí 2-4 dny. S pozdravem Míra

2877

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti

Snad by sme si mohli aj tykat :-)
Trochu nerozumiem , ako je mozne vyuzit na analyzu data za necele 2 mesiace.Ake data potrebujes?Ja sa statistikou fund. dat na forexe zaoberam z trochu rozsiahlejsieho pohladu a nemam to celkom hotove.Ak mi napises,co potrebujes,tak ti dorobim co treba a poslem.
Co sa tyka metody na straddle tesne pred expiraciou,bude lepsie,ked ti odpovie joachim,on o tom vie ovela viac,nez ja.Ale ja som to pochopil tak,ze ide o kupu ATM opci s naslednym rychlym odpredajom,takze ubytok casovej ceny je maly a vyvazi ho velky narast ceny tej casti straddlu,ktora sa dostane do ITM.

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jasně,
s tykáním souhlasím.
Data na EUR/USD jsem začal stahovat terpve nedávno, na DAX 30 mám data za delší období. Těch dat je samozřejmě málo,ale dá se na nich vypozorovat co se děje s parametry a cenou warrantů, když to porovnáš s vývojem podkladu (EUR/USD). Jak se mění implikovaná volatilita, jak klesá časová cena, jak se mění vliv volatility na cenu...

Na předchozí stránce jsi napsal "Spravy na EURUSD mam spracovane za posledne dva a pol roka". Nevím co to je. Jak jsem psal, tyto warranty jsem ještě neanalyzoval, ani samotný forex zatím neanalyzuji. Zatím pouze sbírám OHLC denní data forexu z onvista.de a jednou za pár dní se letmo podívám co se na forexu děje.V budoucnu bych ale warranty na forex chtěl obchodovat, ale to je ještě dlouhá cesta.

Jestli máš nějaké zprávy na EUR/USD, které výrazně od 10.10.2006 ovlivnily EUR/USD, tak jsem do fora dej jenom datum a já se podívám, jestli to nějak ovlivnilo warranty a zkusím provést nějakou analýzu a hodit to sem. Data warrantů mám až do 30.11.2006, ale v příloze jsou pouze do 24.11.2006 (to jsem dělat naposled výpočty).

Joachim psal,jestli jsem to dobře pochopil, že je dobré nakoupit opce 2-4 dny před zprávami. To je logické, protože čím více se blíží vyhlášení zpráv, tím roste hodnota implikované volatility a opce jsou předražené. Opce několik dní před splatností jsou velmi citlivé na volatilitu. Změna volatlity o 1% vyvolá změnu ceny až o několik desítek%. Navíc za ty 2-4 dny může časová cena opce klesnout i o několik desítek %. Nákup warrantů v den vyhlašování zpráv by nemusel být z těchto důvodů vhodný, emitent navíc u warrantů natahuje i spready pokud očekává velkou volatilitu cen - nestíhal by se totiž zajištovat. Možnost velkého zisku je sice krásná věc, ale je tu spouta ale, tj. rizik. Rozhodně ale nechci trvdit, že neexistuje vhodné řešení.

Chtělo by to provést hlubší analýzu na datech warrantů EUR/USD.

S pozdravem Míra

P.S. Nejbližší splatnost u warrantů, které mám v evidenci je 18.12.2006, takže jestliže za týden budou vyhlášeny důležité zprávy, můžeme se potom podívat, co to následně udělalo s warranty.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti

Cast zo statistik,ktoru som dokoncil,som uverejnil na financnikovi napr. tu: www.financnik.cz/forum/read.php?13,42925,45071#msg-45071

Tie spravy od 10.10 ti spracujem,ale neviem,ci z takej malej vzorky sa da nieco zistit,ved napr. NFP tam mas len raz.
Ja z tych tvojich dat mam zatial riadny zmetok :-)
K straddlu na data sa neviem vyjadrit vobec,prakticka stranka tychto obchodov je zatial pre mna spanielska dedina.Ja zatial mam co robit s pochopenim teorie a jej aplikaciou do systemu.A vplyv volatility na cenu som este vobec nepreberal :-)).

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Volatilitu jsme se snažily probírat ve vedlejším vláknu Volatilita www.financnik.cz/forum/read.php?17,13323
Právě výhoda/nevýhoda warrantů je , že jejich cena nezáleží pouze na pohybu podkladového aktiva, ale i na dalších parametrech.

Warranty na EUR/USD zatím eviduji pouze pro splatnosti 18.12.2006, 19.3.2007, 18.6.2007, 17.9.2007, 10.12.2007, 17.3.2008, 23.6.2008. Chtělo by do data s větší frekvencí splatností, zkusím je vyhledat a pokud budu úspěšný zařadím je do databáze a budu je stahovat. Příprava ale zaberete nějaký čas. Pokud to nemůžeme zatím otestovat na historických datech, otestujeme to později v reálu na budoucích datech. Není přece kam spěchat.

Ok, podám vysvětlení k jednotlivým polím: Jedná se o závěrečné ceny + parametry warrantů k danému dni.

[bold]Akt_Datum [/bold] - datum, ke kterému se data vztahují
[bold] Podklad aktivum[/bold] - podkladové aktivum
[bold]WKN [/bold] - identifikační číslo warrantu
[bold]ISIN[/bold] - mezinárodní identifikační číslo warrantu
[bold]Označení warrantu [/bold] - můj způsob jednoznačného označení warrantu (Typ+Strike+Splatnost+podkladové aktivum+ISIN)
[bold]Typ [/bold] - Typ warrantu (Call, Put)
[bold]Poměr [/bold] - Poměr odběru, tímto parametrem se nemusíš zabývat; znamená kolik warrantů musíš vlasnit, aby jsi měl nárok na nákup (prodej) 1 podkladového aktiva. V tomto případě 100 znamená, že 1 warrantem máš právo na nákup (prodej) 100 ks EUR/USD
[bold]Splatnost [/bold] - datum splatnosti warrantu
[bold]Do splatnosti [/bold] - počet dnů do splatnosti
[bold]Strike [/bold] - Strike
[bold]Kurs [/bold] - Závěrečný kurs daného dne stanovený emitentem nebo na burze
[bold] Implik_volatilita[/bold] - Implikvaná volatilita; tak tohle je ten parametr, u kterého nikdy nevíme jaká bude jeho hodnota
[bold] Gear[/bold] - greeks parametr warrantu, podrobnosti viz. link níže
[bold] Delta[/bold] - greeks parametr warrantu, absolutní změna ceny warrantu při změně hodnoty podkladového aktiva o 1 EUR (USD), pro mě zásadní parametr, podle hodnoty Delta se snažím vybírat Strike warrantu u dané splatnosti
[bold]Omega [/bold] - páka warrantu
[bold] Theta[/bold] - greeks parametr, absolutní změna časové ceny warrantu za 1 týden (u opcí asi vyjadřuje úbytek časové ceny za 1 den)
[bold] Theta/Kurs[/bold] - procentní úbytek časové ceny warrantu za 1 týden
[bold]Vega[/bold] - greeks parametr, absolutní změna ceny warrantu při změně volatility o 1%
[bold]Vega/kurs [/bold] - procentní změna ceny warrantu při změně volatility o 1%

Popis základních parametrů warrantů najdeš zde: sweb.cz/miroslav.pitak/Warranty.rar

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Když jsem se zde zmínily o možnosti obchodování měnových párů pomocí warrantů, prověřil jsem možnosti na euwax.de.
Široký výběr warrantů je na EUR/USD (1275 ks Call+Put dohromady), EUR/YEN (657 ks), USD/YEN (678 ks), menší množství warrantů je emitováno na EUR/AUD (48 ks) , EUR/GBP (163 ks), EUR/CHF (126 ks).

Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj,

1) možná se tyto informace nachází na některém ze zahraničních serverů, které se věnují opcím. Zkus se podívat např. zde:
www.ivolatility.com/
www.mrci.com/
www.optionetics.com/
www.optionstrategist.com/

Na tyto servery jsem se zatím pořádně nedíval, takže nevím co tam všechno je.

2) na DAX 30 mám hodnoty nejen implikované volatility od 3/2006 pro warranty s různou splatností a Strike + OHLC denní data DAX 30. Na těchto datech by šel také udělat nějaký rozbor. Rozbor by byl ale pouze orientační, protože hodnoty na DAX 30 jsou vždy k 17:45 daného dne a s warranty se obchoduje dle emitenta až do 22,00 hod. Pro poziční obchody je to myslím dostačující. Navíc ještě existuje index X-DAX, který udává hodnoty DAX 30 od 17:45 do 22:00 hod daného dne. Tyto data nemám k dispozici, ale nachází se na www.onvista.de .

Nyní zrovna hledám další warranty na EUR/USD, širší výběr je pouze pro splatnosti 3.1.2007, 7.3.2007 a 14.3.2007. Ty zařadím do databáze. Na zbytek ledna 2007 zatím není nic emitováno a únor 2007 je slabota (pár warrantů je na 16.2.0007 a 21.2.2007). Ještě se můžu podívat i na warranty na jiné měnové páry, jestli tam bude nabídka pro 1+2/2007.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Piti,
Sorry, ze sa pytam na info,ktore by som mozno bol schopny najst aj sam,ale este sa v tomto svete opcii slabsie orientujem,predsa len je to oproti forexu diametralny rozdiel pristupu k informaciam a ich mnozstvo.

Zatial ma zaujima hlavne straddle a strangle a tam je podla mna nacasovanie nakupu vzhladom na vyhodnu cenu dost dolezite,a to aj z dlhodobeho pohladu ( mesiace ), aj kratkodobeho ( dni, )Preto sa zaujimam o vplyv IV na cenu.

Neviem,ci to neustale hladanie novych warrantov nie je uz uz zbytocne . Ponuka na EURUSD je obrovska a da sa najst cokolvek,co clovek potrebuje ( no takmer,dnes som nenasiel warranty so strikom,aky je teraz na spote)

Na testovanie strategie to urcite staci,pre ine pary bude podobna.A v konecnom dosledku je mozne pouzit aj opcie na pary,kde sa warranty nevypisuju

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Z hlediska načasování nákupu pro strategii straddle i strangle je důležitá hodnota implikované volatility, což jsi pochopil správně. Nevhodný okamžik tě může z tohoto pohledu přivést do ztráty nebo výrazně snížit zisk, i když podkladové aktivum provede potřebný pohyb. Teoreticky je vhodné zaujímat tyto pozice v obdobích, kdy historická volatilita podkladového aktiva (např. EUR/USD) je nižší než obvykle, protože implikovaná volatilita by měla tuto historickou volatilitu (cca volatilita za 20 předchozích dní) odrážet. Tzn. čím je vyšší volatilita podkladového aktiva, tím je vyšší hodnota implikované volatility ve warrantu (opci). To je patrné i z tabulek na předchozích stránkách tohoto vlákna. Stačí když se podíváš na uvedené tabulky na DAX 30 a Gold a porovnáš je mezi sebou.

U hodnoty implikované volatility není nic neobvyklého, že je vyšší ( nižší) než by měla být. Hodnota implikované volatility není konstanta, je různá pro warranty s různou splatností a Strike. Jak jsem již dříve někde psal, není důležité jaká je hodnota implikované volatility, ale jaký je její vývoj.

Já vím, že to může vypadat šíleně, že se snažím neustále shromažďovat data nových warrantů, ale má to svůj účel. Vždyt už v současné době stahuji denně data 2305 warrantů na 9 podkladových aktiv. Až když jsem začal shromaždovat data na různá podkladová aktiva, tak jsem zjistil, že to co platí např. na DAX 30 neplatí už na Gold. Říkal jsem si, že rozdíl je způsoben tím, že DAX 30 má na rozdíl od Gold menší volatilitu, ale když jsem se podíval, na EUR/USD zjistil že se chová z hlediska vývoje implikované volatility jako Gold. A to EUR/USD má historickou roční volatilitu cca 8% a Gold cca 22%. Vypadá to, že každý trh má svá specifika,ale možná to byla pouze náhoda nebo je v tom ještě něco jiného. Budu to muset časem prověřit. Nechci obchodovat pouze 1 trh, tak proto se snažím o širší záběr.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti

Kurz dolara voci ostatnym menam a ceny zlata do znacnej miery koreluju ( takze ma neprekvapuje,ze sa to prenasa aj do opcnych obchodov. Takisto prenesene cez niektore fundamenty koreluju meny a indexy,takze zrejme treba vyberu nekorelovanych podkladovych aktiv do portfolia venovat zvysenu pozornost.

Pokial by sa dalo zistit, ze na akom dlhom obdobi historickej volatility je zavisla IV,tak by to mohlo znacne ulahcit spravne nacasovanie vstupov do strangle a straddle. A na to by som potreboval prave tu historiu IV, na linkoch,co si sem dal,som nic take zatial nenasiel.

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jakmile budu mít k dispozici dostatek dat na EUR/USD, provedu analýzu ve kterém porovnám vývoj historické volatility s implikovanou volatilitou pro různé warranty. Od března 2006 prošel DAX 30 jak silným podklesem tak i růstem, takže nejdříve provedu rozbor na DAX 30.

Samozřejmě není problém ,abych tě také poskytnul data, jakmile v budoucnu budeš chtít. Záleží jak velké období bude zapotřebí, chápu že stávající 2 měsíce pro EUR/USD jsou nedostatečné. Sám jetšě pořádně nevím, jak by taková analýza měla vypadat. Teoreticky by měly být pod sebou 3 grafy ( 1) vývoj podkladového aktiva, 2) vývoj historické volatility podkladového aktiva, 3) vývoj implikované volatility vybraných warrantů).

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...