Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Myšlení daytradera - pár myšlenek


tomnes

Doporučené příspěvky

Prominte, ale divím se vám ostatním. S prominutím, to jsou tak neskutečně namyšlené a vychloubačné kecy, že si snad budu myslet, že paveln je ne mistrem světa, ale snad králem všech králů ve všem na co sáhne. Trochu skromnosti by neškodilo. Už to tady bylo několikrát řečeno, praví mistři jsou skromní a bud o sobě nedávají vědět anebo jsou skromní ze své podstaty.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 51
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

to Pajik: Vy chcete na burze prodělat? Prohrát? Nechcete být úspěšný?

Nejsem mistr světa ani král. Pouze chci být úspěšný v tom co dělám a to si řeknu na rovinu: Chci být úspěšný na burze a vydělat X Kč. Pokud si to člověk sám před sebou neřekne, jeho podvědomí mu v tom zabrání a prodělá. Samozřejmě, že to nemusím nikde vytrubovat do okolí. Normálně bych o tom nemluvil, ale toto je thread nazvaný Myšlení tradera - proto pokud chci někomu poradit, musím popsat své myšlení, jinak to nejde.

Koho to zajímá, tak bych doporučil kapitolu od Ari Kieva Myšlení vítěze v knize Úspěch na finančních trzích od J. Schwagera. Fakt super. To jsem četl aspoň 10 krát - pro mě úplná perla! Podle mě povinná četba pro všechny, kdo chtějí být nejlepší v čemkoliv. Porotože kdo chce na burze vydělat musí být nutně nejlepší, nic jiného nám nezbývá. Žádná průměrnost, protože všichni průměrní prodělají. 80% lidí prodělá, 10% je po pár letech na svých. Jen jeden z deseti vydělá. Jednoduchá statistika. Někdo to těm vydělávajícím musí zaplatit. Kam se chcete zařadit?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paveln:
poprosil bych Vás abyste přesunul jistě hodnotné příspěvky včetně jedinečný vševysvětlujících rad do vlákna nováčků, kde to snad někoho bude zajímat a dále již nazapleveloval vlákno s názvem "myšlení daytradera"
Až budete aktivní trader, rád si Vše příspěvky přečtu.
Třeba se toho ještě dožiji.

Zdraví
PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Z tradingom zacinam, resp. citam co sa da, prevazne na financnikovi, kedze tu je toho skutocne pohromade dost. Momentalne mam jeden nazor, ktory mozno nie je spravny a je ziaciatocnicky. Kazdy tu pise, ze treba vela driny, vela prace a podobne, ano to je urcite pravda, treba pracovat na systeme, money managmentu, psychologii, na vstupoch, vystupoch, spravnom vybere trhu, brokera, platforme a podobne.
Stale mam vsak pocit, ze ono je to mozno nie az tak lahke ale skutocne velmi jednoduche. Priznam sa, ze este nemozem nejako pisat o mojich skusenostiach, kedze som este nezacal ani s backtestingom a ani s papertradingom a ked zacnem, mozno sa moj nazor zmeni. Ale stale vidim podstatu v tom, ze treba cumet na grafy, pozerat, citat ich, studovat ich, hladat co sa tam da najst a dostat ich nejako do krvy. Tak isto ako sme sa na zakladnej skole vsetci ucili citat, pisat, tak isto by som to asi prirovnal ku grafom, treba sa ich naucit citat, ked budeme vediet perfektne citat tie grafy,mozme sa naucit pisat, teda zadavat prikazy do trhu, ak sa naucime aj to (samozrejme vsetko psychologicky zvladneme) tak by to mohlo ist tym spravnym smerom. Proste sa mi zda, ze ono staci vziat skutocne nejaku vecicku ako klzavy priemer, nejake to volume, volatilitu, pri spravnom citani grafov , spravnom citani historickych grafov, dame vhodny vstup, este vhodnejsi vystup, tak by mohol nasledovat nejaky ten profit pripisany na nas ucet.
Vravim mozno mi to pripada velmi jednoduche, kedze som to este neskusal ani testovat ale ako vravim stale mam ten pocit, ze vela ludi co pise do diskusie a aj vela dlhorocnych traderov niektore veci zbytocne komplikuju. No pravdepodobne vedia preco, ale mne to stale pripada zbytocne vynalozena energia. Da sa pouzit 20 indikatorov/roznych ukazovatelov a neviem co este, vselijake cisla, priemery, hodnoty a podobne a aj tak nikdy presne neodhadneme trh. Tym padom mi z toho vyplyva len jedine a ako som sa docital, pri uspesnych strategiach aj nahodne vstupy do trhu su z dlhodobeho hladiska profitabilne.
Pomaly rozmyslam nad tym, ze zacnem tie trhy nejako testovat :-) a urcite zacnem ako som pisal nejakym jednym indikatorom + vsimnem si popri tom nejake tie cisla o prepredanosti a prekupenosti, volume a podobne. A ked s tymto jednym indikatorom a nejakymi ukazovatlmi k tomu, chytim povedzme 40% uspesnost, zistim studiom grafov, z historickych grafov, pohybov danej komodity, kde a ako a kedy je vhodne zadavat stop loss na konkretnu komoditu a urcite si nebudem davat nejaky profit target ako je to tu vela krat pisane. Uz len ten logicky sedliacky rozum mi vravi, naco brat profi target, ked si mozem na jeho uroven po jeho prekroceny , resp. mozno o nejaky ten tick nizsie/vyssie polozit stop a loss a ten ma sam vyhodi a mam vlastne svoj profit target s tym, ze je tam moznost, ze ak pojde trh este mojim smerom, tak si zasurfujem este chvilu na tej krasnej vlne :-) ak uz trh nepojde mojim smerom, stop loss ma vyhodi a vystupil som vlastne na svojom profit targete s tym, ze zisk nebol obmedzeny fixnym profit targetom ale profit targetom ako stop lossom.
No mozno sa mnohym z vas bude zdat moje zmyslanie fakt zaciatocnicke a poviete si '' no chlapec, este sa mas co ucit (a skutocne ze sa mam este co ucit o trhu a behom par mesiacov ani neuvazujem ze by som vstupil realne na trh) a velmi rychlo pochopis ako ta tato naivita rychlo prejde'', no kazdopadne uvidim, kedze sa mi tato komunita ludi a tento server skutocne paci, urcite tu niekde v diskusiach budem pisat o svojich pokrokoch, preslapoch a neviem com este. Urcite sem niekde dostanem moje prve vysledky z testingu, moje prvotne jednoduche strategie a podobne. Zatial som take batola, ale snazim sa, bavi ma to, som pre trading nadseny. Takze ked za rok, alebo za dva, tri zarobim nejaky ten prvy melon na tradingu a to zarobim aj keby sekery padali a bola tretia svetova, tak potom budem jeden velky dlznik tomuto serveru, dvom jeho autorom a mnozstvu ludi, ktorych tu prispieva do diskusie.
Viac menej na tento moj clanok nemusite ani reagovat, v podstate nie je ani na co, len som mozno napisal nejake veci, ludom, ktory sa tiez venuju tradingu, ci uz par tyzdnov ako ja alebo par rokov. Kde inde by som si tak mohol povedat alebo napisat, sami to urcite dobre poznate. Ja som v tom tak par tyzdnov, asi dva, takze kratko, za to velmi intenzivne ale je sranda ked len spomeniem co ma bavi, co by som chcel robit, comu sa teraz venujem nejakym kamaratom, znamym, tie reakcie su skutocne presne take ako pisete hocikde vo fore.
Proste masa ludi, ovecky, oni potrebuju pracovat, lebo su skutocne ovecky, vcely a to je spravne. Ludia su rozni. Niekto je stastny ked je vodca, ked je biznisman, ked je majitel obrieho nadnarodneho koncernu, ked je prezident, ked je uspesny vrhcholovy sportovec a niekto je stastny, ked je pokladnik, ked je kuchar, ked je drevorubac, upratovac, postar a je super, ze kazdeho bavi a naplna nieco ine, vsak ako by to vyzeralo, keby boli vsetci traderi :-DDD ako by to vyzeralo, keby boli vsetci pravnici :-DDD keby boli vsetky zeny stripterky (ejha, nebolo by zle). Proste co clovek to ine zmyslanie, ine poslanie, ine hodnoty.
Len niekedy by som potreboval kladivo a ludom buchal do cela. Vela znamych, kamaratov aj z rodiny, cele roky vyplakavaju ako ich robota ktoru robia nebavi a ako je hento zle, ako je nieco ine zasa zle a ked im poviem, ''Nepracuj, lebo skapes'' tak si povedia a co mam robit ? Mam hypoteku, leasing na auto, mam rodinu, nemozem riskovat, nemozem si dovolit ostat mesiac bez prijmu, dva mesiace a podobne, potrebujem tuto pracu. ... A vtedy by som im najradsej takym murarskym tazkym kladivom tukol do cela :-DDD Pracujes je zle, nepracujes, je zle, tak co vlastne chces ? Uz viac krat som takymto ludom ponukol moznost nejakeho toho mensieho biznisu, nejaku tu moznost podnikania, ale je to zbytocne, skutocne zbytocne.
Proste uz viem, ze ludia su rozni a ako v prirode, vcely maju kralovnu, maju robotnice .... Kazdy je na nieco ine, niekto proste mudi pocuvat sefa a samostatnej prace, biznisu by nebol schopny, mozno aj bol, to uz neviem posudit ale urcite nemozme byt vsetci tazky biznismani. A ked sa tak nato zamyslim z toho vysieho princupu, tak je to super, ze su ludia, ktory nam vynasaju smeti, su ludia, ktory nas ostrihaju, ktory nam usiju saty, upecu chlieb a podobne, to je skvele, uz len keby ten chlieb piekol pekar, ktoreho ta praca bavi.
Ja si kazdopadne myslim, ze aby bavila niekoho robota, aby bavilo niekoho zarabat druhemu a dostavat z toho nejake male percento, tak to sa prieci uz aj sedliackemu rozumu. Najlepsie to asi vystihol znamy Kyiosaky (tak nejako sa to pise, uz si nepamatam) Ludia zije a behaju potkanie (krysie) preteky. Proste stale dookola to iste. Ked ide clovek mestskou dopravou si to asi najviac uvedomi. Rano ti rozospati, zachmureni ludia, znechuteni z toho ze zasa ako kazdy den musia do tej prace. Poobede to iste, zasa znechuteni z prace, ide domov, kde cestou zbehnu do marketu, nakupia, zasa nadavaju na ceny, na vsetko mozne, medzitym zbehnu do banky ti sikovnejsi ak to stihaju a zasa nadavaju, kde je ta vyplata, uz vcera mala byt na ucte, kolko mi zasa stiahli z uctu za vedenie a tato suma je co ? to je aky prevod a potom pridu domov, najedia sa, lahnu na gauc pred tv, tam sa zacina ich imaginarny svet, kde sleduju rozne reality show, rozne serialy, filmy sutaze, potom idu spat a znovu do prace, z prace , do prace z prace, domov do prace z prace a podobne. Velka vacsina ludi chodi do prace aby mohla opat chodit do prace, lebo niektori dostavaju taky plat, ze im skutocne staci len na to, aby sa mohli pod strechou vyspat a najest a aby na dalsi den mohli vstat a ist do prace.
Kazdopadne este jeden moj taky poznatok, vela krat sa tu uz spomina ta uspesnost traderov, ze je asi 20% uspesnych, mozno menej. A skutocne full time traderi, tych je asi ovela menej , mozno 5%, maximalne 10% podla mna. Ale vsak presne asi take iste percento je ludi uspesnych aj v zivote, v inych oblastiach. Bolo tu uz viac prirovnani, ci uz filmovy priemysel ako sance stat sa hervom , ci uz uspesni sportovci, ale v kazdej oblasti, vsak si zoberte skupinu ludi, ktorych poznate, idealne, zoberte si celu triedu ak mate tu moznost co ste chodili spolu do skoly, na zakladnu, na strednu, kolko z tych ludi je stastnych ? kolko z tych ludi je skutocne uspesnych ? Viac ako 20% to urcite nebude. A tych zvysnych 80% musi byt zamestnanych a podobne aby mohlo tych 20 % uspesnych byt uspesnimi. Nie je to skvele ? Treba ovce aby mali vlci co zrat :-))) (nikoho tym nepodcenujem ako som sa uz vyssie zmienil, kazdeho naplna nieco ine, kazdeho bavi nieco ine, kazdy robi nieco ine a to je na tom zivote super).
Este asi jednu myslienku by som tu chcel napisat.
Kazdy je stastny v inej situacii. Kazdeho naplna ina oblast, kazdeho naplna nieco ine. Matke Tereze by ste asi zbytocne vysvetlovali ako moze byt financne nezavisla ak bude robit trading na burze. Ona bola aj tak slobodna a nezavisla a bola stastna (to viem z medii, nepoznal som ju osobone) tak isto mnisi v nejakom chrame su mozno stastni a citia sa naplneni, vela duchovnych ucitelov je podla mna stastnimi, vela ludi co trosku zabrdnu do karmy a zakonitosti prirody najde svoje stastie vo veciach, ktore mozno tazkemu biznismenovi ani nepridu. Ale kazdy sme iny, kazdy od zivota ocakava nieco ine.
''Ja chcem od zivota vela, chcem to, na co budem mat chut, chcem byt tam, kde prave budem chciet byt, chcem auto, ktore si vyberiem, chcem dom, ktory mi bude vyhovovat, chcem oblek, ktory sa mi bude pacit, hodinky, ktore si vyberiem, chcem zenu, s ktorou budem stastny ... chcem dieta, ktoreho vsetko toto naucim. Ano chcem toho skutocne vela a ako pokladnik alebo upratovac, ci ako casnik, by som toto nikdy nemohol mat. Ako trader to mozem mat !!! A urobim maximum preto, by som to aj ako trader mal''


Link to comment
Sdílet pomocí služby

to pigi : Pěkný článek a stojí mi za vytištění, přestože mě zajímá pouze poziční obchodování. Dnes jsem si již jista, že tutéž konkrétní věc je možné chápat a realizovat jednoduše i složitě, přičemž dosažené výsledky nemusí být až tak rozdílné. Je to můj osobní názor, podložený nalézáním vlastní cesty, k čemuž mi v mém případě pomohli především
" moji opcaři" .

to Endy : Je od Vás pěkné, že jste se podělil o informaci, už vím jak s ní naložím, i když anglicky neumím a už se ani učit nebudu :-)

zdraví any

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 years later...

×
×
  • Vytvořit...