Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

4 tipy pro úspěšné intradenní obchodování


V dnešním článku přináším čtyři tipy, které vnímám jako základní pro úspěch v intradenním obchodování. Částečně doplněné ukázkou principů aplikovaných na konkrétní obchodní den.

Je třeba rozlišovat mechanický a diskréční pohled na trhy.

Mnoho lidí si pod diskréčním obchodováním představuje svým způsobem subjektivní vyhodnocování chování trhů a tedy řekněme obchodování na základě pocitů. Takový pohled je ale velmi zjednodušený a nesprávný – trading by měl být vždy postavený na jasných pravidlech. Diskréční obchodování vnímám jako trading s posouzením širších okolností – kontextu. Co si pod kontextem představit – například zdali trhy trendují, nebo zdali se pohybují ve vyvážené oblasti. Je zřejmé, že pro každý takový kontext budu pracovat s trochu jiným obchodním přístupem. Kontextem posledních dnů (článek připravuji v úterý 19. 8. 2014) je například velmi pomalý, ale pravidelný růst trhů k novým high. V takovém kontextu jsem pochopitelně velmi obezřetný se shorty z denních maxim, a naopak vyhledávám příležitosti pro dlouhé pozice.

Mnoho začínajících obchodníků se snaží v trzích vyhledávat jednoduché a zcela mechanické vstupy bez ohledu na kontext. Což je limitující a většinou nefunkční, obzvláště na nižších timeframech. Trhy jsou tvořeny chováním ostatních obchodníků a právě mix nakupujících a prodávajících vytváří v trzích určitou „logiku“, kterou člověk nesmí podceňovat. Pokud sledujeme trhy v reálném čase, je dobré vnímat i takové věci, jako je tempo a přesvědčení pohybů. To jsou velmi silné ukazatele, které často napoví, co se v trhu aktuálně odehrává.

Pokud obchodujete cokoliv na bázi univerzálního a jednoduchého cenového patternu, je dobré si jej naprogramovat a sledovat, jakou měl takto mechanický pattern skutečnou výkonnost na historických datech. Pak jej případně mechanicky obchodovat pomocí počítače.

Jedním ze základů úspěchů v ID obchodování je oblast vstupu.

Každý intradenní obchodník by měl největší pozornost věnovat tomu, KDE plánuje vstupovat. To je klíčové z mnoha důvodů. Především proto, že aktivita ostatních nakupujících a prodávajících (kteří jsou klíčoví pro náš profit) se dá odhadovat právě s ohledem na to, kde se daná aktivita odehrává – už jen ze základního pohledu aukce mezi těmito dvěma stranami. Trh vždy poroste do té doby, než narazí na prodávající, a opačně. Prodávající a nakupující přitom do trhu nevstoupí „jen tak“, ale například s ohledem na nějaké zásadní high/low v trhu a podobně. Navíc příprava oblastí pro náš vstup výrazně snižuje impulzivnost chování.

Pokud budete mít předem naplánovanou oblast vstupu, můžete dopředu promyslet i hrubé taktiky výstupu. V připravené oblasti osobně pak čekám na vstupní situaci (nebo pattern, chcete-li).

Zde je například „dnešní“ ukázka FIMS vstupů, které jsem v rámci podpory k FIMS obchodoval v trhu NQ:

Trh dlouhodobě trenduje vzhůru (tj. základní kontext), otevřel výrazně nad včerejším range (další informace o kontextu) a pomalinku rostl. Cca 15 minut před vstupem jsem si vyznačil oblast 4025.5 s tím, že v dané oblasti mám zájem obchodovat do longu. Vstupoval jsem pak na patternu „FVR“ – pokud by se vstup odehrál výše, tak bych jej nebral, protože existovala větší šance, že trh doklesá k 4025.5.

Stejná situace byla u druhého vstupu. Trh opět otestoval stejnou oblast, sledoval jsem naše FIMS patterny a vstupoval na základě orderflow opět v okamžiku, kdy jsem viděl aktivitu nakupujících v oblasti 4025.5. Nezní to složitě a také to složité být nemá.

Klíčový úspěch je v konzistenci trade managementu.

Možná si nyní říkáte – pokud by byl trading o tom sledovat nakupující a prodávající u důležitých oblastí, pak by to přeci bylo příliš jednoduché. Ano, lidé mají potřebu si věci komplikovat složitými vzory, ale co víc v trhu sledovat než aktivitu nakupujících a prodávajících v důležitých oblastech? Trading není o ničem jiném než o přetlačování nakupujících s prodávajícími. A ostatně pokud se podíváte do FIMS vláken na Finančníkovi, najdete v úterý řadu screenshotů ostatních traderů, kteří mají vstupy hodně podobné. Přesto někteří obchodníci vydělávají více než jiní a někteří samozřejmě ještě nevydělávají. Ten rozdíl je pak zejména v konzistenci a systematičnosti. Jak u vstupů (skutečně si počkat, až trh doklesá/dostoupá k zajímavé oblasti) a pochopitelně v trade managementu – řízení obchodů. Tj. kde z obchodu vystoupit.

Osobně jsem přesvědčený, že v ID obchodování se snadněji konzistentně obchoduje pro menší targety, protože zjednodušeně řečeno „pravděpodobnost pohybu po odrazu od S/R 10 ticků je vyšší než pravděpodobnost odrazu 30 ticků“. A konzistentnost je to, o co bychom v diskréčním obchodování měli usilovat nejvíce. Profity se v tradingu skutečně skládají „dolar za dolarem“. Pokud doufáte v proces rychlého zbohatnutí pár „velkými zisky“, tak je to cesta, na které se staví konzistentní trading velmi těžko.

Nebojte se malých ztrát a mějte pod kontrolou celkový risk management.

Pokud vstoupíte do obchodu, který se nevyvíjí podle vašich představ a kritérií, uzavřete jej s malou ztrátou a počkejte si na novou příležitost v jiné oblasti (pozor na impulzivní přeobchodování ve stejné oblasti, kde například trh začal cenu akceptovat). Jsou pak dny, kdy se nedaří a je dobré přestat obchodovat – viz Risk management v intradenním obchodování pod lupou. Nicméně měsíc má 20 obchodních dnů, a pokud budete obchodovat rozumný přístup a nevychýlíte se do výrazné ztráty během některého z jediného dne, je velká šance, že na konci měsíce budete mít na účtu takovou částku, která z ročního pohledu již představuje solidní zhodnocení.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr

(publikováno 21.08.2014, editovat ) Vytisknout tento článek

Jakých výsledků lze dosahovat orderflow obchodováním? Absolventi kurzu FIMS A-Z vykazují pravidelně své výsledky do aplikace Obchodního deníku, ze které se generují zajímavé statistiky a také orderflow obchod dne k vaší inspiraci. Výsledky naleznete na této stránce.

Klíčová slova použitá v článku:
intradenní obchodník, limit, S/R

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.