Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Recenze knihy Van Tharp´s Definite guide to position sizing


Není příliš časté, abych na našem serveru recenzoval nějakou zahraniční knihu. Jednak ty nejzajímavější zde již v podstatě recenzovány byly, jednak dlouho už jsem nenarazil na takovou, která by skutečně stála za mojí pozornost. Dnešní kniha k těm velmi zajímavých rozhodně patří a proto je na místě věnovat jí samostatný článek.

Kniha autora Van Tharpa (mimo jiné autor knihy Trade Your Way to Financial Freedom) věnovaná position sizingu je svou komplexností a detailností první svého druhu na trhu. I když existují další různé knihy na podobná témata, tato knižní novinka je skutečně velmi rozsáhlá a detailně zpracovaná nesmírné množství modelů position-sizingu v takové formě, že jsem doposud nenarazil na "konkurenci". A to i přesto, že s Petrem vlastníme velmi mnoho knih o tradingu. Pojďme se tedy na knihu podívat trochu podrobněji.

Formát knihy

I když formát knihy není pro mě nikdy tak důležitý, jako její obsah, tentokrát jsem byl formátem velmi mile překvapený. Zatím co jsem v poštovním balíčku čekal knihu "standardní" velikosti, obdržel jsem knihu výrazné velikosti (větší formát A4) a výrazné tloušťky (dobrých pár centimetrů). Podobnou "bichli" jsem rozhodně neočekával a ještě před nalistováním první stránky jsem se nemohl ubránit pocitu, že tentokrát dostávám za nemalou cenu poměrně adekvátní hodnotu. Samotná forma skutečně působí skvěle.

Pokud začnete listovat stránkami, ani zde to není o nic horší: kniha je plná velmi podrobně zpracovaných tabulek, popsaných situací, ukázkových equity grafů, atd. Čte se velmi příjemně, formát a velkost písma i zalomení jsou vydařená. První dojem po obdržení knihy byl tedy více než skvělý - po formální stránce patří kniha jednoznačně k nadprůměru.

Obsah knihy

Ačkoliv se kniha věnuje velmi podrobně celé škále modelů position-sizingu, není to zdaleka to jediné, co v knize naleznete.

Kniha výrazně zaujme už v samotném začátku metodou hodnocení systému zvanou SQN (System Quality Number), která je dílem autora knihy. Jedná se o poměrně unikátní metodu hodnocení obchodních systémů, se kterým se pracuje dále v knize. V principu nejprve s pomocí metody SQN ohodnotíte konrétním číslem svůj obchodní systém a dále pak uzpůsobujete metody position-sizingu adekátně vašemu SQN. Metoda hodnocení systému vypadá velmi smysluplně a díky SQN náhle celý position-sizing dostává podstatně jiný rozměr. Díky SQN je celá záležitost výrazně komplexnější a "kompaktnější".

Samotné metody position-sizingu jsou zde rozebrány velmi důkladně. Nemyslím nyní z akademického pohledu, ale z pohledu ryze praktického. Je vidět, že autor nejenom tématu velmi dobře rozumí, ale také má s tématem bezpočet praktických zkušeností. V podstatě každá další kapitola věnující se konkrétním metodám position-sizingu přináší mnoho nové inspirace i řadu nových, praktických a využitelných informací. Informací je dokonce tolik, že knihou budete listovat ještě hodně dlouho a neustále se vracet k dalším a dalším ideám.

Součástí knihy je samozřejmě i velmi rozsáhlá kapitola o risku a takzvaném R-Multiply, konceptu, který autor představil už v knize Trade Your Way to Financnial Freedom, ale také několik souhrnných stránek na téma tradingu obecně, včetně psychologie. Jako velmi cennou však zde hodnotím část, ve které jsou představovány i potenciálně velmi nebezpečné, nesmyslné, nebo nefunkční metody position-sizingu, jako například Kellyho formula, nebo metody Joe Rosse. V dané kapitole je jasně vysvětleno, proč se jedná o přístupy nesmyslné a potenciálně nebezpečné, u některých částí stojí argumenty skutečně k zamyšlení.

Velký důraz je v celé knize kladen na nalezení optimálního vzoru position-sizingu v souvislosti s vašimi investičními cíli, proto je velmi dobré už při čtení knihy alespoň rámcově vědět, čeho chcete v tradingu dosáhnout - pouze tak pro vás bude mít kniha ještě další rozměr a ještě hlubší praktické využití.

V závěru knihy naleznete zajímavý a podnětný rozhovor a také rekapitulaci software, který je možný použít pro inteligentní position-sizing.

Komu je kniha určena

Bohužel je veškerou chválu na knihu nutné uzavřít s konstatováním, že knihu opravdu ocení pouze velmi malé procento traderů. Kniha je totiž určena pro ty, kteří již pochopili, že právě v position-sizingu a money-managementu leží skutečný klíč k bohatství a že vstupy jsou v této celkové rovnici podstatně méně důležité. Z vlastního okolí vím, že k tomuto pochopení dojde velmi nízké procento obchodníků. Většina po nekonečně dlouhou dobu řeší pouze a jen vstupy, a to neustále dokola - dokonce s takovou zarputilostí, že jim uniká zbytek celku a nikdy tedy tací jedinci nepoznají a nepochopí, jak skutečně v trzích vydělávat. Pro drtivou většinu tedy bude kniha jen velmi těžké čtení plné tabulek a matematiky, ze kterého nebudou schopni vyvodit pro sebe nějaké funkční a praktické závěry.

Na druhou stranu pro ty, kteří již o tradingu něco vědí a kteří věnují více času výstupům a money-managementu, se může stát kniha doslova "biblí". Množství různých myšlenek a nasměrování je zde dostatečné na to, abyste konečně našli odpovědi na otázky typu jak správně ohodnotit svůj systém, jak poskládat více systémů do rozumného portfolia a jak ze svého systému/systémů dostat co nejvíce a přitom mít stále zcela pod kontrolou risk. Zjistíte, jak lépe dosáhnout svých finančních cílů, jak dostat lépe pod kontrolu drawdown, a mnohem více.

Domnívám se, že tato kniha nebude nikdy přeložena do češtiny - vzhledem k úzkému okruhu lidí, kteří jsou schopni skutečně ocenit hodnotné informace v této knize, by vydavatel zřejmě musel knihu dotovat. Avšak ti, kteří umí anglicky a jsou už v tradingu dále než v hledání "svátého grálu" a nebo dokonce ověřování si, že tento byznys skutečně funguje a není to jen "podvod", mohou v podobě knihy dostat velmi cenné know-how, ke kterému se budou vracet určitě i v budoucnu.

Název knihy: DEFINITIVE GUIDE TO POSITION SIZING
Autor: Van Tharp
Počet stran: 380
Jazyk: anglický
Cena: 149 USD


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Tomáš


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 05.10.2009, editovat ) Vytisknout tento článek

Klíčová slova použitá v článku:
obchodní systém, drawdown

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2016 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.