Další díly tématického seriálu :

Vyhledávání v článcích

Tip na knihu


Jak na...

Bezplatné ebooky

Silné cenové patterny: 2b reversal


V několika budoucích článcích se pokusím vám představit své některé oblíbené cenové patterny, které v obchodování více či méně používám. Po dlouhé době se tedy v rámci článků vrátíme ke konkrétním vstupním a výstupním strategiím. Proč se různým taktikám nevěnujeme častěji? Protože trading není o hypotetických znalostech milionů indikátorů a přístupů, ale konzistentním aplikováním několika mála nástrojů, které dokonale ovládnete a poznáte jejich silné a slabé stránky. To zde již bylo ale mnohokrát řečeno.

Náš "technický arzenál" zde již byl často zmiňován. Základ představuje momentum indikátor CCI, nástroje pro indikaci trendu, S/R úrovně a především sledování samotného trhu. Obchodování skutečně nemusí být o moc složitější (přestože zvládnutí uvedených několika nástrojů není snadné - především vyžaduje hodně dlouhodobé trénování a zkušenost, ale o tom píšeme stále dokola v článcích o psychologii obchodování). V rámci sledovaní samotného trhu můžete zkusit svoji strategii doplnit o různé cenové patterny, tj. formace přímo na cenových grafech. Slovo můžete jsem zdůraznil, protože v tradingu skutečně není nic dogmatické a je na každém, co mu vyhovuje. Pokud s tradingem začínáte, je patrně dobré udržovat věci skutečně co nejjednodušší, byť celkově nemusí být přístup dokonalý. Pokud máte již základní strategii zvládnutou, mohou vám cenové patterny pomoci identifikovat určité situace v trhu a využít je např. pro vstup nebo pro výstup z pozice. A samozřejmě je řada obchodníků, kteří obchodují primárně podobné cenové patterny.

Na Finančníkovi jsme v rámci cenových patternů zmiňovali především dvojité dno a dvojitý vrchol, které ve svých obchodech využíváme. Hodně diskutovaný je také pattern 1-2-3, který často používám v rámci obchodování spreadů. To jsou hlavní patterny (k 1-2-3 se dostaneme v příštím článku).

Existuje mnoho dalších, které by se vám mohly líbit. První, o kterém se zmíníme v tomto článku, se nejčastěji jmenuje 2B reversal.

Pattern zpopularizoval ve svých knihách Victor Sperandeo a je velmi podobný patternu dvojitý vrchol a dvojité dno. S tím rozdílem, že minimálně pro mě je trochu lépe identifikovatelný a nabízí jednoznačně konkrétní vstup.

Cenové patterny pochopitelně fungují na všech typech grafů a timeframe. Zde zobrazené ukázky jsou na timeframe Volume 2000. Připomínám, že žádný pattern není "svatý grál", všechny tyto nástroje budou tak účinné a úspěšné, jak se je naučíte používat.

2B reversal je reverzní pattern. Označuje nám místo, kdy může s určitou vyšší pravděpodobností dojít k otočení dosavadního trendu.

2B top reversal vzniká v situaci, kdy trh trenduje vzhůru, vytvoří nové high, po kterém přijde korekce. Po korekci se trh snaží otestovat původní high, ale po překonání se cena nad novým high neudrží a klesne pod low úsečky, kterou trh původní high překonal. V takovém případě spekulujeme na vstup do krátké pozice:

V opačném směru vzniká 2B bottom reversal v situaci, kdy trh vytvoří nové low, po kterém následuje korekce. Po korekci se trh snaží otestovat původní low a vytvoří nové low, cena se však na nových low neudrží a vzroste nad high úsečky, kterou trh původní low překonal.
V tento okamžik můžeme spekulovat na další růst trhu:

Stop-loss umisťujeme nad high úsečky, která prorazila původní high, resp. pod low úsečky, která prorazila původní low.

Výstupy záleží pochopitelně na osobní preferenci, ale lze je poměrně dobře "zmechanizovat". Jako hlavní target můžeme použít poslední dno korekce předcházející 2B top patternu nebo vrchol poslední korekce předcházející 2B bottom patternu:2B pattern je jeden z mých oblíbených. Většinou jej používám spíše pro doplnění mého obchodního systému třeba tak, že na vyšším timeframe hledám určité situace pro vstup na základě CCI indikátoru a na nižším vstupuji právě na základě 2B patternu.

Výhodou patternu je, že si před vstupem do obchodu mohu spočítat přesně RRR. Vím, kam umístím SL, a vím, kam umístím profit target (nebo kde začnu hodně pečlivě přitahovat SL). Pochopitelně, že vzdálenost mezi vstupem a SL může být na vyšších timeframech docela vysoká (z pohledu riskovaných dolarů), ale vše je otázka money-managementu a není problém snížit timeframe a pracovat s mnohem nižšími SL.

Další využití patternu může být např. s použitím klasické divergence na indikátoru, se kterou můžeme pattern kombinovat:

2B pattern je velice silný reverzní pattern. Rozdíl oproti dvojitému vrcholu či dvojitému dnu je ten, že nečekáme na vytvoření dvou S/R úrovní. Spekulujeme na selhání překonání nového high nebo low. Výhodou patternu je přesné definování vstupní úrovně a místa pro umístění stop-lossu a profit targetu. Ale jako s jakýmkoliv jiným patternem - ani tento není zcela mechanický a je třeba se jej naučit v trhu vidět a rozlišovat různé nuance (patterny se liší např. podle rozsahu korekce, rychlosti a rozsahem, s jakým penetruje původní high/low atd.). Ale pokud vás na první pohled pattern zaujal, doporučuji mu věnovat pozornost. Pokud někdo pattern používáte také v praxi, podělte se prosím se svými zkušenostmi v diskuzi. Její vyvolání by mělo být hlavním přínosem této série článků o cenových patternech.


Diskutovat k tématu článku můžete zde


Petr


(c) foto ISIFA, zdroj ISIFA/Getty Images
(publikováno 01.11.2007, editovat ) Vytisknout tento článek

Následující kapitola:
Reverzní klasika: cenový pattern 1-2-3

Klíčová slova použitá v článku:
indikátory, S/R, CCI, momentum, obchodní systém

Finančník.cz je místo, kde už od roku 2004:

  • Autoři webu a zkušení tradeři Petr a Tomáš předávají své know-how.
  • Autoři webu Petr a Tomáš přinášejí kompletní vzdělání v tradingu.
  • Naleznete nejkomplexnější informace o tradingu v českém jazyce.
  • Získáte profesionální tipy a rady, plynoucí z reálných zkušeností z trhů.
  • Najdete inspiraci a motivaci k novému životnímu stylu tradera.
  • 2x týdně naleznete nový článek věnovaný úspěšnému tradingu.

Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.