Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Ošálení klamem přeživších - rotační strategie (250 % ročně bez použití páky)

  Pokud bych vám nabídl k předplatnému obchodní systém, který za minulý rok vytvořil zhodnocení 250 % systematickým obchodováním akcií bez použití páky, uvažovali byste o takové nabídce?

  Mnoho obchodníků by bylo minimálně na vážkách, zejména, pokud by měli důvěru v to, že nejde o žádný podvod. A to skutečně nejde. Jde v principu o variantu systému, který již roky vyučuji v otevřené podobě na serveru Finančník.cz v rámci workshopu swingového obchodování. Ten v jedné z možných konfigurací loni, v roce 2020, skutečně vytvořil bez použití páky zhodnocení 250 % a jeho equity křivka vypadá impozantně:

  Výkonnostní křivka systému

  Konkrétní výkonnost za poslední roky:

  Výsledky jsou dosaženy bez páky

  Bylo by výhodné hypotetickou nabídku předplatného přijmout a systém začít na základě publikovaných výsledků další roky obchodovat? V principu jde o přístup, který rozhodně stojí za to mít v portfoliu (viz dále), nicméně chybné by bylo o něm začít přemýšlet poté, co vytvořil za rok zhodnocení přes 250 % a nechat se zlákat touto jedinou informací.

  V tradingu je potřeba naučit hlavu přehlížet extrémně lákavé nabídky vycházející z nadstandardně dobré výkonnosti v poslední době, jelikož tyto jsou zatíženy takzvaným klamem přeživších. Jde o jedno z kognitivních zkreslení, které náš mozek pravidelně šálí. Vyvolává v nás nepravdivé, příliš optimistické závěry díky tomu, že podvědomě věnujeme vyšší pozornost vítězům než poraženým.

  Zmiňovaný systém je založen na poměrně jednoduchém principu. Jde o takzvanou rotační strategii, která drží dlouhodobější pozice v technologických akciích. Konkrétně akciích obchodovaných v indexu Nasdaq 100. Strategie srovná každý měsíc akcie v indexu Nasdaq 100 podle jejich dosavadní výkonnosti (použít můžeme například průměrné zhodnocení za posledních několik měsíců) a otevře pozice v definovaném počtu nejvýkonnějších titulů. Za měsíc provede strategie nové srovnání akcií obchodovaných v indexu Nasdaq 100 podle výkonnosti a případně portfolio upraví tak, abychom opět drželi definovaný počet nejvýkonnějších titulů.

  Výše uvedené výsledky ukazují výkonnost přesně takto jednoduchého systému. A zde se skrývá malá past na začínající obchodníky, kteří vnímají především možná zhodnocení, ale nemají ještě dostatek zkušeností informaci zařadit do kontextu. Krásné zhodnocení v roce 2020 bylo dosaženo zejména díky držení akcie Tesly (TSLA), která sama o sobě vytvořila za rok zhodnocení přes 700 %. Velkých zhodnocení dosáhlo i několik dalších technologických titulů, které těžily z pandemie koronaviru.

  Dokážou technologické akcie vytvořit příští rok podobné zhodnocení? To je pochopitelně velkou neznámou. Současně to znamená, že je velkou neznámou, jakou bude mít uvedený systém v daném nastavení výkonnost v příštím roce.

  Přesto jsem sám dostal v minulých dnech e-mailem nabídku z renomovaného zahraničního serveru na pronájem systému Tech Comets za „pouhých“ 97 dolarů měsíčně s aktuální 20% slevou:

  Reálná nabídka na pronájem podobného systému

  Autor v nabídce popisuje, jak s pomocí speciální kombinace proprietárních indikátorů patřících k těm nespolehlivějším, které kdy objevil, postavil rotační systém obchodující akcie indexu Nasdaq 100 a v roce 2020 dosáhl zhodnocení 99,5 %. Tu dokazuje velmi podobnými grafy a tabulkami, které jsem publikoval výše. Výsledky jsou podobné bez ohledu na skutečnost, že jsou v systémech použité jiné kombinace indikátorů a vstupních logik. Protože za konkrétním zhodnocením nestojí kombinace proprietárních indikátorů, ale samotná alokace kapitálu do nejvíce rostoucích technologických titulů akcií obchodovaných v indexu Nasdaq 100 v roce 2020, které hodnotily nevídaným tempem.

  Klam přeživších je jedna ze silných psychologických bariér, kterou se budete muset coby tradeři naučit překonávat. Má hodně společného s tím, že zejména z počátku obchodníky více bolí příjmy, které nerealizovali než ztráta, kterou jim trh nadělil. Jsem absolutně přesvědčený, že spousta obchodníků si předplatí systém Tech Comets za 97 dolarů měsíčně (s 20% slevou), aby příští rok zjistili, že vychvalované proprietární indikátory přestaly najednou fungovat a dalších 100 % za rok se nekoná. Což je pochopitelné, protože výsledek systému není důsledkem použitých indikátorů, ale výkonností Tesly a několika dalších technologických firem, které v průběhu pandemie koronaviru v roce 2020 silně posilovaly.

  V obchodování je dobré hledat neustále inspiraci v tom, co funguje. Je ale současně potřeba naučit se potlačovat potřebu rychle vstupovat do trhů a systémů, kterým se zrovna extrémně daří a o kterých se hodně hovoří. Takové příležitosti už jsou vesměs pasé.

  Ohromné množství obchodníků se točí v bludném kruhu, kdy jen naskakují do přístupů, které zažily zrovna dobré období. Nevědomky jsou tak stále dokola ošáleni klamem přeživších. Vnímají pouze historické vítěze a neuvědomují si, že historie se neopakuje a budoucnost přinese vítěze jiné.

  Osobně technologické akcie z Nasdaq 100 také v portfoliu pomocí rotačního systému obchoduji, ale výrazně konzervativněji a především v portfoliu s ostatními systémy. Rozhodně tak rotační strategie představuji zajímavý arzenál nástrojů, které nám generují peníze. A na výše uvedeném příkladu vidíte, že jejich obchodování opravdu není složité a dokáže odměnit.

  Jak konkrétně strategii naskriptovat a testovat?

  Nevíte, jak konkrétně strategii nadefinovat, aby se dala snadno otestovat v Amibrokeru a zapojit do portfolia? Výše uvedené statistiky jsou výsledkem posledního tutoriálu TechLabu, který naleznete zde.

  TechLab je komunita na Finančníkovi, kde postupně řešíme technická témata s obchodováním a mimo jiné v něm každý týden naleznete podobný technicky zaměřený tutoriál. Do skupiny je možné se přihlásit zde.

  24.1.2021

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 3
  • Děkuji 1

  Další články na toto téma

  Mean reversion strategie (obchodování návratu ceny k běžné hodnotě)

  Začnete-li podrobně studovat cenové grafy prakticky kterýchkoliv finančních trhů, brzy si jistě všimnete jednoho velmi univerzálního fenoménu. Po výrazných a rychlých pohybech často přichází alespoň krátkodobý protipohyb.
  Podívejme se na příklad nedávného chování akcie GOOG:

  Na denních grafech je v bodech 1 a 4 vidět, že trh rychle klesl pod klouzavý průměr, aby se cena následný den opět obrátila vzhůru.
  A na druhou stranu v bodech 2 a 3 trh až příliš rychle vyrazil vzhůru, aby po výrazné rostoucí volatilní úsečce přišel prudký obrat a cena se vrátila zpět ke klouzavému průměru.
  Vybrané body jsou samozřejmě jen diskréční ukázkou, v grafu bychom mohli diskutovat o množství dalších oblastí. Ale pointa je snad zřejmá.
  Po rychlých, nadstandardně velkých pohybech, mají trhy tendence tyto pohyby korigovat.
  Důvodů je řada.
  Volatilní pohyb je většinou způsoben určitou přehnanou reakcí obchodníků – například na fundamentální zprávu nebo na samotný rozjíždějící se trh, kdy řada traderů naskakuje do pohybu jen proto, aby jim cena neutekla. Po vyčerpání příkazů ženoucích trh jedním směrem mnoho obchodníků ukončuje obchody a inkasuje zisk – což v praxi znamená tlak na směrování ceny opačným směrem. A k těmto obchodníkům se přidávají i nové objednávky krátkodobých traderů, kteří si tipují, že cena bude mít tendence vrátit se do oblasti „běžné ceny“.
  Tito obchodníci obchodují strategie, kterým se v angličtině říká Mean reversion. Strategie obchodující návrat ceny k běžné hodnotě.
  Strategie jsou to poměrně jednoduché a určitě je dobré jim v tradingu věnovat pozornost.
  S menšími účty je lze obchodovat např. na akciích (níže uvedený příklad pracuje s účtem 10 000 dolarů).
  Jak konkrétně může taková strategie vypadat?
  Můžeme vybírat akcie z určitého indexu. Rád mám například Russell 3000 obsahující opravdu hodně akcií. Počkáme si na akcie, které jsou v uptrendu (obchodují se nad svým dlouhodobým průměrem o periodě 200). V případě akcie z indexu Russellu 3000 je lepší orientovat se na trochu dražší a likvidnější akcie (např. s cenou alespoň 40 dolarů a průměrným denním volume 500 000 shares, které jsem použil pro níže publikovaný backtest).
  Hlavní princip strategií návratu k běžné hodnotě spočívá ve schopnosti identifikovat výrazný pohyb, po kterém budeme vsázet na reverz ceny.
  Triviální podmínka takové situace může být definována tak, že akcie udělá denní pohyb (rozdíl open a close) alespoň 5 %.
  Všechny akcie, které daný den udělaly více než 5% pohyb seřadíme právě podle velikosti tohoto pohybu. Použijeme absolutní hodnotu, abychom mohli strategii obchodovat na dlouhou i krátkou stranu. U maximálně 5 trhů (v případě našeho konkrétního příkladu) s nejvyšším pohybem za předcházející den zkusíme zadat do trhu limitní příkaz na nákup/prodej „se slevou“ o velikosti 0,5 x ATR(5). Tedy polovičního denního rozpětí za posledních pět dnů.
  Takto může vypadat například long obchod:

  Tesla vytvořila 23.9.2020 volatilní 10% pokles (den označený růžovou linkou). Pokles patřil k top 5 z indexu Russell 3000. Následující den zadáme vstupní příkaz „Close cena 23.9.2020 – 0,5 x ATR(5)“. Tedy pokusíme se trh nakoupit se slevou pod uzavírací cenou volatilního dne. V tomto příkladu to vychází na hodnotu 360,65.
  Vystupovat můžeme různými taktikami. Rád používám profit target (v případu použit 5 %), výstup například na první rostoucí úsečce (v případě nákupu) a časový stop-loss (kdy je pozice ukončena v následujících několika dnech, pokud nedojde k jinému výstupu – reverzní obchody by měly být rychlé).
  Pro short platí vše stejně, jen v obráceném směru. Zde je příklad obchodu na akcii MLM:

  29.10.2020 trh vytvořil 6,05% volatilní růst. Další den systém vystavil příkaz na limitní short prodej na ceně „Close cena dne 29.10.2020 + 0,5 x ATR(5)“, konkrétně šlo o úroveň 268,93, na které bychom byli vyplněni. Výstup byl za pár dnů opět na profit targetu.
  Pochopitelně, že systém nemá jen ziskové, ale také ztrátové obchody. Prostě jsou dny, kdy se cena po volatilní úsečce neobrátí.
  Takto by nedávno vypadala situace v akcii SPT:

  V trhu bychom ze shortu vystoupili na prvním klesajícím dni, který by byl ale výše než náš vstup. A tedy bychom realizovali ztrátu.
  Úspěšná Mean reversion strategie by nicméně měla mít poměrně vysokou úspěšnost. Pojďme se tedy podívat na backtest našich pravidel:

  Zelená křivka zobrazuje obchody na dlouhou stranu, červená na krátkou stranu. Šedá je pak celé „portfolio“. Ve výsledcích jsou započítány komise pro Interactive Brokers. A výsledky vůbec nejsou špatné.
  Průměrné roční zhodnocení je na úrovni 23,05 % při nejvyšším drawdownu 17,89 %. Tedy každé z maximálně 5 pozic je přiřazeno 20 % aktuálního kapitálu. Sharpe ratio celého systému je 1,52 a úspěšnost 63 %. Celkový backtest obsahuje velmi reprezentativní vzorek 5 250 obchodů.
  A pochopitelně, že Mean reversion systémy lze dále posouvat. Diskutovaná ukázka obsahuje velmi triviální podmínky vstupu a výstupu.
  Ale už i tak je vidět, že:
  Obchodování návratu ceny k běžné hodnotě lze funkčně provádět i s jednoduchými pravidly. Strategii se daří zejména v období vyšší volatility v trzích (dobře se jí dařilo například v letošním roce 2020). Může být zajímavé obchodovat long i short stranu, protože celková křivka je výrazně vyhlazenější. Jsou období, kdy se daří spíše prodejům a období, kdy se více daří nákupům. Mean reversion strategie lze jednoduše stavět plně mechanicky, a postupně je tak automatizovat. Líbí se vám uvedený koncept, ale plně nerozumíte probíraným pojmům? Na Finančníkovi doporučujeme kurz Základů obchodování, který se věnuje základům stavby Mean reversion strategie a jejímu zasazení do kontextu zvládnutí základů obchodování.
  Máte-li zvládnuté základy, ale bojujete s technickým provedením, pak doporučujeme Workshop swingového obchodování. Ten obsahuje otevřené kódy několika strategií, které sami obchodujeme. Na jejich příkladech si krok za krokem postavíte pod osobním vedením zkušených obchodníků konkrétní swingové miniportfolio a začnete jej obchodovat v trzích.
  Potřebujete inspiraci nebo občasnou technickou radu se stavbou mechanických strategií? Pak je zde pro vás skupina TechLab.

  Rotační strategie

  Rotační strategie je investiční nebo trading přístup, který se zakládá na systematickém přesouvání kapitálu mezi různými tržními sektory nebo akciemi v závislosti na jejich aktuálním výkonu a očekávaných trendech. Tento přístup je založen na myšlence, že ne všechny sektory nebo akcie budou v určitém čase prosperovat stejně, a proto trader hledá možnosti, kde může využít tohoto cyklického pohybu k získání nadprůměrných výnosů.
  Podrobněji viz článek Co jsou zač rotační momentum strategie?

  Co jsou zač rotační momentum strategie?

  Rotační momentum strategie jsou zajímavé jak pro obchodníky s většími účty, tak i pro začínající tradery a obchodníky s malými účty, kterým umožňují hlouběji se seznamovat s širšími principy fungování finančních trhů. Pojďme si ukázat, jak se vytvářejí a co od nich očekávat.
  Jeden ze silných obchodních přístupů představuje obchodování tzv. momenta – nastupování do silného započatého pohybu s využitím pravděpodobnosti, že pohyb bude ještě nějakou dobu pokračovat.
  Momentum se obchoduje na různých trzích a timeframe. Typickým reprezentantem momentum strategie je například tzv. trend following, na který se tradičně zaměřuje mnoho fondů zejména v komoditách. Velcí obchodníci často spekulují na vyšších timeframe prakticky ve všech trzích na průrazy dlouhodobých high a low, a pokud se trh skutečně rozjede, snaží se v obchodu vydržet co nejdéle. Strategie mají typicky velmi nízkou úspěšnost, ale vysoké tzv. risk reward ratio. Ziskových obchodů bývá málo, ale když je obchodník dokáže zobchodovat, zaplatí takový obchod mnoho ztrát a ještě pěkný zisk zbude. Trend following strategie nejsou složité a fungují proto, že řada trhů prostě prochází ze základních principů dlouhými trendy. Navíc některé trhy – jako například akcie – z fundamentálních důvodů dlouhodobě rostou, a i tuto skutečnost lze pochopitelně do strategií zakomponovat.
  Nevýhodou strategií typu trend following je potřeba většího kapitálu a automatizace. Obchodník by měl co nejvíce eliminovat možnost, že zmešká nějaký signál například proto, že již nemá kapitál na otevření pozice v daném trhu nebo proto, že si signálu „nevšiml“.
  Postupem času tak začalo mnoho retailových obchodníků pracovat s alternativními přístupy, které využívají podobné principy jako zmíněné trend following strategie, ale nejsou náročné na kapitál ani automatizaci.
  Jak je to možné?
  Základ je ve využití tzv. sektorových ETF (Exchange Trading Funds). Zjednodušeně řečeno jde o akcie fondů sledujících hodnotu například určité komodity nebo tržního segmentu. ETF se pak dají obchodovat skutečně coby akcie – lze je kupovat od jednoho kusu a pracovat s opravdu malým kapitálem.
  Teoreticky by tak jistě šlo postavit tradiční trend following strategie následující jednotlivé komoditní trhy čistě s využitím ETF. Ale to už se opět dostáváme do poměrně komplikované oblasti pracující s mnoha desítkami titulů, kde v případě ETF je třeba u méně obchodovaných titulů sledovat i další faktory, jako je likvidita. Ne všechny komodity je navíc možné reálně přes ETF obchodovat.
  Proč se ale omezovat jen na komodity, když v případě ETF máme k dispozici nástroje obchodující prakticky cokoliv? Existují například ETF sledující celé tržní segmenty – kromě zmíněných komodit také trhy, jako jsou dluhopisy, zahraniční akcie, stav realitního trhu atd.
  Tímto způsobem vznikly rotační momentum strategie, prostřednictvím kterých se obchodníci snaží jednoduše diverzifikovat kapitál do sektorů, které jsou aktuálně v nejlepší kondici a kde lze očekávat další růst (rotační strategie tyto sektory vesměs nakupují, neshortují je).
  Rotační strategie ve zkratce
  Strategie vychází z definování koše ETF, který z pohledu obchodníka vyjadřuje co nejefektivnější diverzifikaci „v dobrých a špatných časech ekonomiky“. Například tradičně lze předpokládat růst dluhopisů v momentě, kdy se nedaří akciím.
  Velmi jednoduché portfolio se tak může skládat z ETF reprezentujících americký akciový trh (často se pracuje s titulem SPY následujícím index S&P 500) a ETF reprezentujících dluhopisy (například titul TLT sledující americké státní dluhopisy se splatností delší než 20 let).
  Logika rotační strategie pak spočívá v tom, že sledujeme, kterému trhu se za určité zpětné období daří a do toho alokujeme kapitál. V extrémně jednoduché zmíněné podobě by tak obchodník například jednou za měsíc analyzoval trhy. Pokud akciový index S&P 500 rostl více než dluhopisy, alokoval by kapitál do trhu SPY. Pokud akciový index klesal a dluhopisy rostly, alokoval by kapitál do TLT. Své portfolio tedy obchodník v určité pravidelnosti rebalancuje a kapitál alokuje podle pravidel strategie do připravených ETF. V průběhu času tak kapitál rotuje mezi různými ETF vykazujícími nejvyšší momentum, čímž jsme se dostali k jádru rotační momentum strategie.
  V praxi jsou rotační strategie komplexnější než náš jednoduchý příklad. Obchodník se v rámci svého plánu musí rozhodnout pro konkrétní podobu složení koše obchodovaných trhů, frekvenci rebalancování, taktiku vyhodnocování momenta a způsobu alokování kapitálu (kolik trhů obchodovat najednou atd.)
  Rotační strategie mají velký smysl i pro začínající obchodníky s malými účty
  Rotační strategie patří jednoznačně mezi pomalejší poziční strategie. Pracují s nimi nejčastěji obchodníci spravující větší účty a dlouhodobé úspory, u kterých by jinak patrně přemýšleli o pasivním zhodnocení například prostřednictvím nákupů indexů a akcií.
  Mají tak rotační strategie smysl pro malé a začínající obchodníky? Jednoznačně. Nikoliv z pohledu možných ohromných výnosů, ale z důvodu pochopení širších tržních souvislostí. Strategie pracuje s různými sektorovými ETF jako jsou akciové indexy, drahé kovy, energie, úrokové míry a přirozeně pomáhá v pochopení důležitých vztahů mezi různými sektory finančního světa. Typický začínající obchodník hledá v trhu akci a zaměřuje se na jednodušší taktiky vyhledávání různých patternů v jednom trhu, nejčastěji na nižším timeframe. Nakonec nevydělá už jen proto, že mu uniká pointa finančního světa jako celku.
  Nejúčinnější cesta získávání skutečných zkušeností s trhy je skrz živé obchodování. Reálné držení otevřené pozice přitahuje pozornost obchodníka a zvyšuje jeho motivaci o dané pozici a trzích přemýšlet více do hloubky. Extrémně důležitý je ale pochopitelně přiměřený risk management. Příliš vysoké pozice vyvolávají nežádoucí stres a nutkání je upravovat/uzavírat. Příliš malé pozice nemusí mít na obchodníkovu mysl žádný vliv.
  Rotační momentum strategie představují de facto poziční obchodování. Obchodník má většinu času otevřenou pozici. Současně se ale řídí plně systematickými pravidly, které je možné dlouhodobě testovat a případně automatizovat. Nicméně rotační strategie jsou velmi nenáročné i při ručním řízení. Vyžadují prakticky několik minut měsíčně. Z tohoto pohledu představují i zajímavou možnost reálného obchodování pro obchodníky, kteří mají minimum času, chtějí ale obchodovat systematicky a nechtějí pozice pouze pasivně držet.
  Jak konkrétně na rotační momentum strategie?
  Pro úspěšné obchodování rotačních momentum strategií musí obchodník otestovat a nastavit následující základní komponenty systému:
  Obchodované sektory – tedy co obchodujeme. Jak jsem již uvedl. Základní podoba by mohla být například akciový index a dluhopisy, ale patrně budete chtít obchodovat širší koš. Na druhou stranu nic se nemá přehánět. Sám obchoduji koše o velikosti do cca 10 titulů. Doporučuji vybírat zástupce sektorů typu: americké akcie, světové akcie, drahé kovy, energie, dluhopisy atd.
  Frekvence rebalancování - princip rotačních momentum strategií jsem již zmínil. Obchodník sleduje s určitou frekvencí historickou výkonnost trhů v portfoliu a přelévá kapitál do těch trhů, kterým se daří (tomu se říká rebalancování). Základní otázkou tak je, jak často rebalancovat. Doporučuji na začátku jít pomalejší cestou a rebalancovat jednou za měsíc.
  Logika vyhodnocování momenta - rotační strategie mohou být jednoduché, ale i poměrně komplexní. Záleží na samotné obchodní logice, se kterou se vyhodnocuje momentum sledovaných trhů. Toto je mozek samotné strategie spočívající v setřídění obchodovaného koše v momentě rebalancování podle našeho zvoleného klíče – použít lze například některý z momentum indikátorů.
  Celkový risk management - rotační strategie alokují do zvolených sektorů nejčastěji celý vyhrazený kapitál, a to po dobu, než dojde k rebalancování. Obchodník musí tedy při stavbě strategie přemýšlet o tom, do kolika sektorů najednou kapitál alokovat, aby byl co nejvíce diverzifikovaný i v rámci období jednoho rebalancování. Při menších portfoliích o přibližně 10 sektorech testy ukazují, že nejvhodnější je alokovat kapitál strategie do několika málo sektorů najednou. Tedy nevybírat pouze jeden sektor s nejvyšším momentem, ale například tři sektory s nejvyšším momentem, do kterých je kapitál rozdělen rovnoměrně.
  Nedělejte si věci příliš složité
  Rotační strategie nevytvářejte zbytečně složité. Fungují i opravdu jednoduché principy, které bývají nejrobustnější.
  Připomínám, že pomalé rotační strategie samozřejmě nikdy nebudou vydělávat tolik, jako třeba rychlé intradenní strategie. Ale jejich pointa je, že jsou robustní. A lze je samozřejmě obchodovat současně s dalšími strategiemi. Navíc zcela systematicky (mechanicky). Z mého pohledu tak představují i ideální start pro obchodníky, kteří hledají způsoby, jak v trzích obchodovat pomalu a podle 100% definovaných pravidel. Stačí pracovat s pár akciemi ETF a postupně uvidíte, jak se v trhu mění režimy a kapitál rotuje mezi jednotlivými sektory. Následně můžete začít uvažovat a testovat myšlenky, jak v těchto sektorech pracovat s rychlejšími strategiemi a krok za krokem se posouvat v obchodování dopředu.
  Své konkrétní nastavení rotační strategie včetně obchodního kódu sdílím v pracovní skupině AlgoLab. Pro ilustraci výkonnosti zde uvádím equity křivku strategie (zelená šrafovaná linka) vůči výkonnosti indexu (SPY reprezentující S&P 500):

  Backtest je od roku 2006, kdy se začaly obchodovat všechny sektorové ETF, které ve strategii používám. Na první pohled je vidět, že strategie má menší drawdowny, než celkový trh a lze ji tak obchodovat i s vyšší pákou (uvedený graf je bez páky).
  Z mého pohledu tak rotační strategie jednoznačně stojí za pozornost.
  Aktualiaty kolem Finančník.cz: Co dále nového v AlgoLab?
  AlgoLab je pracovní skupina systematických obchodníků, do které plánuji postupně publikovat jak závěry nejzajímavějších zkoumání, tak i mou průběžnou práci nad trhy. Podrobný popis skupiny naleznete zde.
  Kromě své rotační strategie jsem v minulém týdnu otevřel ve skupině vlákno Momentum/breakout portfolio – akcie a opce [mé pracovní téma] zaměřené na vytváření systematického momentum portfolia v jednotlivých akciích. Tedy vývoj automatizace breakout obchodů popisovaných v článku Proč obchodovat raději algoritmicky a jak jednoduše na to? [2]. I když s trhy začínáte a jste účastníky AlgoLab, tak doporučuji na vlákno nastavit "sledování", abyste dostávali průběžné nové příspěvky e-mailem, a mohli se tak ve vývoji přístupu posouvat se mnou.
×
×
 • Vytvořit...