Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Ukázka analýzy struktury trhu a následných intradenních obchodů z připravené oblasti

  Na Finančníkovi hodně píši o vyšší struktuře trhu a o tom, jak na základě její analýzy připravuji své obchody – především v rámci intradenního obchodování, ale stále častěji i s použitím opcí. Řada přístupů vychází často z jednoduché „selské logiky“ – dnes vám ukáži jeden praktický a konkrétní tip týkající se obchodování v pátek 31. 1. 2014.

  Jedna z informací, která je pro denní obchodní seance důležitá, je noční vývoj obchodování. A to nejen z pohledu, jestli otevře trh ráno gapem, či nikoliv (s tím, že někteří obchodníci pak spekulují na uzavření gapu – opět příklad obchodování dle struktury trhu). Mě například zajímá, kde se v noční seanci obchodovalo hlavní volume ve vztahu k předcházející denní seanci nebo seancím.

  Velmi často se totiž stává, že aktivita z noci bývá v následující obchodní den zkorigována. Především, pokud došlo k většímu pohybu bez fundamentálního základu. Tj. pokud se trhy výrazně pohnuly bez toho, aniž by byla vyhlášena nějaká zásadně negativní či pozitivní zpráva.

  Dobrým příklad může být vývoj ceny v pátek 31. 1. 2014.

  Před pátečním open vypadal americký index mini Dow následovně:

  Trh v noční seanci výrazně klesal a před open se nejvíce zobchodovaného volume koncentrovalo u samého low noční seance – zcela mimo range předcházející denní seance. Trh tak otevřel výrazným gapem. Ostatní trhy také klesaly, ale například další námi sledovaný trh v rámci FIMS – Nasdaq (NQ) neměl podobu tak výrazného propadu.

  V takový okamžik je zřejmá jedna věc: spousta obchodníků z premarketu je u open short a trhy buď:
  a) budou rychle pokračovat v poklesu,
  b) nebudou pokračovat v poklesu a noční short obchodníci budou uzavírat svoje pozice – což způsobí možný růst v trhu.

  V přípravě publikované před otevřením trhů jsem avizoval, že budu čekat na long – u YM v oblasti nočního low. To bylo na ceně 15550.

  Sami se můžete v grafech přesvědčit, jak trh po open zareagoval. Zde je 30minutový graf:

  Trh otestoval oblast nočního low, a když se prodávajícím nepodařilo tuto oblast prorazit, začali likvidovat své pozice, k čemuž se pochopitelně přidávali noví obchodníci se svými nákupy – trhy začaly korigovat k oblasti včerejšího obchodovaného range.

  Pochopitelně, že toto vše je, řekněme, prvotní analýza kontextu. Časování obchodu do podobných situací je věc druhá. Nicméně již jen podobná analýza je velmi cenná. Vím například, že budu chtít být po open ve střehu v oblasti nočního low. Vím, že v této oblasti nebudu chtít obchodovat žádné short mikroflipy, protože existuje docela vysoká šance, že trhy udělají alespoň nějakou korekci vzhůru. Současně budu připraven v uvedené oblasti čekat na některý z long signálů.

  Jak konkrétně jsem pak situaci obchodoval?

  Ze vstupů jsem měl celkem radost, o to více, že jsem je v reálném čase komentoval na chatu FIMS obchodníků. To je pro mne vždy náročné a velmi mi pomáhá právě příprava před otevřením trhů. Na chatu jsem komentoval ty tři své vstupy – pochopitelně všechny long v souladu s popsaným kontextem trhu:

  První vstup v YM byl trochu agresivnější, zbylé dva byly hezké FIMS vstupy. Vstupoval jsem na cenách 15564 (první YM vstup), 15560 (druhý YM vstup) a 3490 (NQ vstup). Zejména druhý vstup v YM nás obchodovalo více. Všechny vstupy dojely nejméně k prvnímu profit targetu, takže dnes krásný PDP (perfektní denní profit).

  Ať obchodujete libovolný přístup doporučuji před obchodní seancí sledovat:
  - Kde se trh obchodoval v noční seanci vůči předchozí range?
  - Byly v noční seanci důležité reporty?
  - Jaká je celková struktura trhu na vyšším timeframu – je spíše vyvážená, nebo trendující?

  Již jen z těchto několika základních otázek lze skládat poměrně solidní obrázek o tom, co bychom od trhů mohli po open očekávat.

  Pozvání: Pokud vás zajímá obchodování dle struktury trhu a věnujete se obchodování s pomocí price action a volume analýzy, nezmeškejte můj webinář 13. 2. 2014 zaměřený právě na obchodování dle struktury trhu.

  Detaily obchodů můžeme diskutovat v rámci uzavřeného vlákna diskuze k článku Uzavřená diskuze k článku "Další praktické tipy pro výstupy v intradenním obchodování" určeného pro všechny obchodníky FIMS.

  5.2.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...