Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Bitcoiny – co to je a jak na tom coby tradeři můžeme vydělávat?

  Poslední dobou se hodně hovoří o virtuální měně Bitcoin. Ta postupně přitáhla zájem velkého množství lidí a může se stát zajímavým doplňkem spekulativních portfolií. Jak lze dnes Bitcoiny konkrétně obchodovat?

  Co je Bitcoin?

  Bitcoin je virtuální měna založená na principech open-source, fungující od roku 2009. Její hlavní charakteristikou je, že jde o decentralizovanou měnu spravovanou přes P2P sítě. To znamená, že neexistují žádné autority, které by mohly měnu ovlivňovat a celý provoz sítě je zajišťován díky množství jednotlivých účastníků. Bitcoin je v principu deflační měna – existuje konečné známé množství Bitcoinů, kdy drtivá většina jednotek bude do oběhu uvolněna do roku cca 2030. Vše okolo Bitcoinů funguje na základě komplexních matematických výpočtů. A to včetně uvolňování nových Bitcoinů, ověřování platností jednotlivých elektronických Bitcoinů a prováděných transakcí.

  O Bitcoinech toho bylo napsáno hodně a základní informace stojí jednoznačně za přečtení. Solidní základ naleznete například zde na české wikipedii.

  Bitcoin z pohledu traderů

  Bitcoin je sice nazýván měnou, ovšem toto je zatím nutné brát s rezervou. Aktuálně existuje jen limitované množství míst, kde je možné Bitcoinem platit. Na platidlo je také zatím Bitcoin extrémně volatilní. Ovšem toto se pochopitelně mění a za rok může být vše úplně jinak.

  Právě zmíněná volatilita může být však z pohledu traderů zajímavá. Navíc ve spojení s obchodovatelnou likviditou a skutečností, že Bitcoin je bez problémů směnitelný za běžně používané měny. Dá se předpokládat, že volatilita v daném trhu bude ještě nějakou dobu trvat, neboť je způsobena tím, že celý ekosystém okolo Bitcoinů je něco nového, co prochází různými bouřlivými fázemi vývoje a porodních nemocí. Bitcoin začíná přitahovat množství lidí, kteří vsází na možnou budoucnost rozšíření tohoto platebního nástroje, což by nepochybně dále výrazně zvyšovalo jeho hodnotu. Na druhou stranu však Bitcoin (stejně jako další podobné virtuální měny, kterých je dnes již několik) stojí před velkou řadou bariér, které bude muset pro své rozšíření překonat. Mimo jiné i ty spojené s různými legislativními a politickými otázkami. A tak lze i nadále očekávat v grafech Bitcoinu volatilní swingy. A kde je volatilita, jsou také potenciální profity z finančních spekulací.

  bitcoin-graf.jpg
  Pohled na historický denní graf hodnoty Bitcoinů vůči americkému dolaru.

  Praxe obchodování s Bitcoiny

  Spekulovat na změnu kurzu Bitcoinu vůči hlavním světovým měnám lze skrz směnárny, nebo řekněme privátní burzy, které postupně vznikají. Je velmi důležité podtrhnout, že svět Bitcoinů je svět sám o sobě, stojící mimo jakékoliv regulace. Je proto důležité přistupovat k němu jako k prostředí, kde se může stát cokoliv. Včetně pochopitelně toho, že použitá směnárna bude mít existenční či technické potíže. Na druhou stranu se v prostředí Bitcoinů již točí nemalé peníze (zde je například vidět graf aktuální kapitalizace Bitcoinu - jejich aktuální cena násobená počtem Bitcoinů v oběhu) a je zřejmé, že hlavní společnosti, které zde působí, nejsou již malé startupy.

  Na druhou stranu je dobré vědět, že Bitcoiny fungují tak, že jednotliví uživatelé mají své virtuální peněženky definované unikátní elektronickou adresou a chráněné privátním klíčem. Tyto virtuální peněženky jsou drženy v rámci P2P sítě a nejsou závislé na jakémkoliv konkrétním subjektu. Proces, kdy se uživatel vystavuje většímu riziku je tak jen směna Bitcoinů, kdy je nutné poslat finanční prostředky na účet prostředníka (burzy, směnárny), kde je možné je převést na Bitcoiny. Je tak určitě dobré si vybírat ty největší firmy. Míst, kde lze dnes Bitcoiny nakupovat/prodávat je přitom celá řada. K nejklidnější se řadí MtGox.com, ale existuje i celá řada dalších (viz například odkazovaná Wikipedia). Výhodou MtGox je právě její velikost a likvidita. Dále pak fakt, že skrz API lze tuto burzu napojit na běžná řešení pro obchodování jako je například Sierra Chart.

  Při obchodování s Bitcoiny mnozí ocení skutečnost, že lze pracovat i s částmi jednotlivých Bitcoinů. Můžeme nakupovat nejen celé Bitcoiny, ale jen jejich desetiny či setiny. Za obchod jsou vesměs účtovány poplatky, na MtGox jde v základu o 0,6 % z hodnoty transakce (částka se nepatrně snižuje s větším množstvím realizovaných obchodů). Tedy poplatek, který je únosný i pro krátkodobější spekulace (v řádech dnů a týdnů).

  Chcete-li s Bitcoiny obchodovat na MtGox, je třeba si nejprve založit účet. Ten se zakládá on-line a zdarma. Plánujete-li na účet převádět peníze z normálního bankovního účtu, je třeba účet nejprve ověřit zasláním naskenovaného dokladu a nějakého vyúčtování potvrzující vaše bydliště. Tedy podobný proces jako u běžného brokera. Následuje ověření dokladů, které trvá cca 2-4 týdny (MtGox je nyní pod poměrně vysokým náporem nových zájemců o účet a vše tak trvá výrazně déle než dříve). Jakmile je účet ověřen, lze na něj převádět peníze (například běžným bankovním převodem) a nakupovat Bitcoiny za aktuální kurz, vycházející z čisté nabídky a poptávky jednotlivých prodávajících a kupujících.

  Standardně se příkazy zadávají ve velmi jednoduchém webovém rozhraní MtGox, kde jsou k dispozici pouze příkazy typu market a limit. Jde tedy skutečně spíše o jednoduchou směnárnu než propracovanou burzu (a mimo jiné to znamená, že nelze používat automatizované stop příkazy).

  bitcon-btgox.jpg
  Prostředí služby MtGox umožňující nakupovat a prodávat Bitcoiny.

  Grafy vývoje cen Bitcoinů je možné sledovat na řadě internetových stránek, případně ve specializovaných programech. Použít můžete například záhlaví stránky mtgox.com, kde lze najít přehledné grafy, případně na tomto odkazu je zobrazena i hloubka trhu. Tipy na další internetové nástroje pro obchodování Bitcoinů můžete nalézt v diskuzním vláknu Trading bitcoinů (BTC).

  Používáte-li program Sierra Chart, pak od verze 967 můžete v tomto programu nalézt živé i historické grafy pocházející z burzy mtGox. V Data/Trade Service Settings zvolte Service: Bitcoin Data:

  sierra_bitcoin1.jpg

  A pomocí volby File > Find Symbol vyberte měnu, ve které chcete Bitcoin sledovat:

  sierra_bitcoin2b.jpg

  Sierra Chart zatím neumí zadávat příkazy při obchodování Bitcoinů, ovšem podle supportu se na tomto pracuje. Lze tedy očekávat, že Bitcoiny půjde poté obchodovat klasicky z grafů s použitím běžných obchodních příkazů (simulovaných v Sierra Chart, dokud je např. MtGox nebude sám podporovat).

  Shrnutí

  S ohledem na cenové swingy a celkovou atraktivitu trhu může být trh virtuálních Bitcoinů zajímavý i z pohledu běžných finančních spekulací. V tuto chvíli spíše při použití střednědobých a dlouhodobějších strategií. K trhu doporučuji přistupovat jako k silně spekulativnímu, kdy celá bublina může kdykoliv splasknout. Vyšší risk je však současně kompenzován solidními možnostmi profitů. Určitě bych tak v tuto chvíli neinvestoval do Bitcoinů úspory, o které člověk nemůže přijít, ale coby nástroj diverzifikace vysoce spekulativního portfolia nevypadá trh vůbec marně.

  Diskutovat k tomuto článku můžete ve vláknu Trading bitcoinů (BTC), ve kterém se na Finančníkovi tomuto tématu již delší dobu věnujeme.

  24.4.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


  Další články na toto téma

  Kryptoměny

  Kryptoměny jsou digitální nebo virtuální měny, které využívají kryptografii pro zabezpečení a fungují nezávisle na centrální bance či vládě. Bitcoin, který byl zaveden v roce 2009, je považován za první decentralizovanou kryptoměnu.
  Vzhledem k své volatilitě a rychlému růstu tržní kapitalizace se kryptoměny staly oblíbeným aktivem pro mnoho traderů, kteří hledají vysoké výnosy a možnosti diverzifikace.
  Pro aktivní obchodování kryptoměn existuje mnoho online burz, jako jsou Coinbase, Binance a Kraken. Tyto platformy umožňují nákup, prodej a směnu různých kryptoměn.
  Kryptoměnové trhy jsou známy svojí extrémní volatilitou, což může přinášet vysoké výnosy, ale také značná rizika ztráty. Navíc trh je relativně nový a může být ovlivněn regulacemi, technologickými problémy nebo bezpečnostními incidenty.

  Systematické obchodování breakoutů na kryptoměnách

  Kryptoměny jsou trhy s vysokou volatilitou. A jako takové v principu zajímavé pro obchodování breakoutů. Navíc s možností snadné plné automatizace díky tomu, že hlavní kryptoburzy mají dnes propracovaná API, o kterých se tradičním trhům může jen zdát.
  Aktivní obchodování kryptoměn není rozhodně má hlavní parketa. Bitcoiny jsem využíval hlavně do svých „risk premium investičních strategií“ – viz  článek Je čas investovat do zlata, bondů, bitcoinu nebo stále spíše do akcií? z roku 2019, který vnímám ale stáje jako velmi aktuální.
  Relativně nedávno mě obchodník Pavel svými backtesty inspiroval k tomu, abych se podíval blíže na krátkodobé obchodování breakoutů v těchto trzích.
  Upřímně jsem v situaci, kdy mě práce na mém fondu, zaměřeném na klasické burzovní trhy, vytěžuje na maximum, a nemám tak ani chuť věnovat mnoho času čemukoliv, co s fondem přímo nesouvisí (a zcela jistě ve fondu kryptoměny obchodovat nebudu).
  Na druhou stranu vypadaly prezentované výsledky velmi solidně a strategie extrémně triviálně. Proto jsem se rozhodl věnovat jim pár hodin svého času a zjistit, zdali jsem schopen také nějaké jednoduché strategie přetavit do plného automatu, který nechám běžet na burze s minimálním kapitálem a zcela automaticky pár měsíců, abych pak situaci „zhodnotil blíže“.
  A kupodivu jsem skutečně dovedl ve velmi krátké době přetavit know-how ze systematického obchodování akcií a futures do krypto, použít Amibroker pro otestování nových strategií, otevřít si účet na kryptoburze a vytvořit extrémně jednoduchý python skript, kterým strategie obchoduji v plně automatizovaném režimu.
  Toto na systematickém obchodování miluji. Jakmile si člověk jednou osvojí možnost pracovat s daty, je prakticky jedno, o jaká data jde.
  Co aktuálně obchoduji?
  Hlavně krátkodobé breakout strategie těžící z vysoké volatility krypto měn.
  V kryptoměnách fungují opravdu velmi triviální přístupy. Postupovat lze takto:
  Vypočtu ATR (Average True Range) za několik dnů. Napříkad 5. Připravím si breakout úroveň – například včerejší High + násobek ATR(5). Vystupuji na konci dne. Takto pak vypadá v Amibrokeru backtest uvedeného principu s násobkem 0.3*ATR(5) v období 1.8.2018 – 12.11.2021 na Bitcoinu:

  Backtest je schválně proveden s velkým účtem, abych nemusel řešit zlomkové škálování pozic. V praxi je na kryptoměnách možné obchodovat s opravdu minimálními účtem (sám jsem strategie spouštěl v testovacím režimu s pár sety eur).
  Zhodnocení rozhodně není nezajímavé:

  Uvedené výsledky jsou tedy opravdu orientační (nejsou v nich uvedeny ani poplatky), nicméně na první pohled se mi líbí poměr zhodnocení vs. drawdown oproti držení bitcoinu.
  Sám mám podobné strategie nyní spuštěné na portfoliu kryptoměn a získávám data o plnění, skluzech a komisích.
  Uvidíme, do jaké míry budou reálné výsledky přesvědčivé, abych do portfolia alokoval větší kapitál. V každém případě není nasazení podobné strategie do kryptoměn v plně automatizované podobě nic časově náročného. Takže pokud také hledáte cesty, jak dál využívat know-how systematického obchodníka, může být toto cesta.
  A pokud oceníte technickou asistenci, tak připomínám, že je zde TechLab, ve kterém zpracováváme technická témata do konkrétních tutoriálů. Nyní se v sérii tutoriálů věnuji právě systematickému obchodování kryptoměn.
  Aktuálně publikované tutoriály:
  Krátkodobé systematické strategie a kryptoměny – úvod do toho, kde a co dělám. Systematická krypto breakout strategie – stažení dat, backtest v Amibrokeru konkrétní breakout strategie Příště přibude tutoriál na vytvoření autonomního autotraderu v Pythonu, který mi sám strategii obchoduje. Plus v TechLabu naleznete další desítky tutoriálů na další témata spojená se systematickým obchodováním.
   

  Systematická krypto breakout strategie

  Poslední tutoriál na téma systematického obchodování kryptoměn vyvolal velký ohlas. Dnes je proto rozvineme do konkrétní podoby obchodního plánu. Stáhneme data bitcoinu do Amibrokeru a otestujeme je. Příště si ukážeme, jak plán exekuovat pomocí python skriptu (kompletního autonomního auto traderu).

  Celý tutoriál s kompletními kódy naleznete v TechLabu zde.
×
×
 • Vytvořit...