Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Breakout indexové strategie duben 2015: +91 000 USD

    Mám za sebou nějakých 5–6 let živého obchodování automatických breakout strategií na indexech. Za tu dobu jsem si zažil mnoho zajímavých a cenných poznatků a zkušeností. Obzvláště zajímavé byly předchozí dva roky a zatím i rok letošní. Rozhodl jsem se tedy provést rekapitulaci, která pro mě samotného přinesla mnoho zajímavého.

    Půjdu dnes rovnou k věci – dovolte mně prezentovat několik souhrnných dat a na nich popsat vše podstatné.

    Začněme rokem 2013.

    V roce 2013 jsem měl celkem 13 breakout strategií na indexech. Pokud bych všechny obchodoval s jediným kontraktem (měl jsem však různé počty kontraktů), pak za rok 2013 byl souhrnný profit těchto strategií při jednom kontraktu celkem +41 950 USD. 92 % strategií vydělalo peníze, přitom ty, které nevydělaly, se spíše pohybovaly kolem záporné nuly. Průměrný profit na strategii byl +3 227 USD (veškerá prezentovaná čísla jsou bez transakčních nákladů, takže všude uberte 10–20 %). Měl jsem k tomu i některé neindexové strategie, takže se jednalo o fenomenální rok. Vydělal jsem daný rok spoustu peněz a mimo jiné za část z nich jel na 4měsíční cestu kolem světa luxusní lodí. Když se v trzích zadaří, stojí to většinou za to.

    tomas-souhrn-aos-1.jpg

    Co jsem se v tomto roce naučil: V roce 2013 jsem poprvé skutečně výrazně dopiloval celé své workflow vývoje strategií a naučil se díky tomu vytvářet velmi rychle robustní strategie. Získal jsem ve své workflow velkou důvěru a nabyl falešné přesvědčení, že obchodovat AOS je nesmírně lehké.

    Nyní postupme o rok dál – k roku 2014.

    Posílen sebevědomím z předešlého roku, jsem pro rok 2014 vytvořil celkem 32(!) strategií pro indexy (vše breakouty). Měl jsem skutečně velké přesvědčení, že i rok 2014 bude stejně úspěšný. Opak byl pravdou a rok 2014 byl můj nejnáročnější ze všech.

    Výsledek za rok 2014 byl -508 USD (po transakčních nákladech přidejte ještě mínus pár tisíc) a vydělalo pouze 50 % breakout strategií. (Nutno ale říci ještě jednu věc: Měl jsem k tomu i některé neindexové strategie, které fungovaly vcelku dobře, navíc ne všechny breakout strategie jsem jel živě, toto není to můj konečný stav na mých účtech – i tak se ale nejednalo o nic světoborného).

    tomas-souhrn-aos-2.jpg

    Co jsem se v tomto roce naučil: Mnoho věcí, vlastně nejvíce za posledních 5–6 let v AOS.

    Nejprve jsem nevěděl, kde je problém – zda v trzích, nebo mém workflow a způsobu vývoje strategií. Jako první jsem do detailu projel znovu celé workflow vývoje strategií, všechny své testy robustnosti. Každý sebemenší detail jsem znovu zvážil, otestoval, hledal, zda někde není chyba nebo slabina. V zásadě jsem došel k závěru, že workflow je zcela v pořádku, i tak jsem ale provedl díky škále nových testů řadu drobných úprav a změn (bylo jich opravdu vcelku dost, myslím, že když jsem na konci roku všechen ten upgrade zaslal svým VIP klientům, byli trochu zaskočení). Díky roku 2014 jsem myslím vypiloval vše téměř k dokonalosti.

    Dále jsem si provedl velký research mezi ostatními tradery a zjistil, že na AOS breakoutech v indexech si příliš nevedl daný rok nikdo. Pár se jich našlo, ale byly to výjimky.

    Také jsem se vrátil k několika z dřívějška načrtnutým strategiím na zcela jiných trzích a zjistil, že některé trhy si v roce 2014 vedly velmi dobře, takže s diversifikací mimo indexy by konečný stav účtu byl někde úplně jinde.

    Nakonec jsem si detailně znovu projel všechny obchody a zjistil, že jedna z velkých ztrát byla mimo jiné způsobena technickou chybou a že největší chyba byla v risk managamentu, kdy jsem dovolil otevírat příliš mnoho strategií stejným směrem v jeden okamžik a jejich risk se tak sčítal do nehezkých čísel.

    Konec konců, 50 % strategií stále vydělávalo! To není tak špatné, při troše rozumného risk managamentu se dá i z tohoto ještě něco málo vymáčknout.

    Celkově se tedy jednalo o kombinaci slabého roku pro indexy a několika závažnějších chyb z mé strany.

    Nyní ale koukněme na rok 2015.

    Indexy se vrátily ke svému normálu a situace ohledně mých 32 indexových breakout strategií je následující:

    1) K dnešnímu dni se drtivá většina strategií vyhrabala ze svého drawdownu, nebo k tomu mají už jen malý kousek.

    2) Souhrnný profit těchto 32 breakout index strategií při obchodování jediného kontraktu je k aktuálně +91 046 USD. Úspěšnost je velmi vysoká: 91 % z těchto strategií aktuálně vykazuje profit. Zbylých 9 % se spíše jen plácá kolem nuly. Průměrný profit na strategii je +2 845 USD.

    3) Někteří studenti, kteří přes slabý rok 2014 vydrželi, mně dnes píší s tím, že jsou zpět ze svého DD venku a s účtem se dostávají na zcela nové vrcholy, se skvělými výsledky.

    Zajímavé také je, že pokud bych izoloval pouze oněch 13 strategií z roku 2013, tak i ty jsou dnes celkem +29 810 USD v profitu, průměrný profit na strategii je +2 293 USD a vydělává 77 % strategií, zbytek se plácá kolem -200 až -500 USD (také nutno dodat, že tento stav by byl s parametry z roku 2013, ovšem strategie každý rok reoptimalizuji, pro lepší výkonnost v roce následujícím).

    tomas-souhrn-aos-3.jpg

    Já sám bohužel aktuálně jedu v odlehčeném módu, protože dokončuji jistý tradingový projekt (aplikaci s názvem Trading Director, která právě bude kontrolovat expozice risku na různých úrovních, aby se neopakovaly chyby přeexpozice z roku 2014 – aplikace bude jen pro vlastní účely), který vyžaduje extrémní soustředěnost, takže profituji na této skvělé jízdě mnohem méně, než by se mně líbilo. I tak ale zaznamenávám výrazně pozitivní růst equity.

    Co si z toho všeho vzít

    Vše toto považuji za velmi cenné lekce, které mně pomáhají být neustále lepším a lepším AOS traderem. Jsem za ně vděčný a díky nim také mohu čím dál tím více cestovat s vědomím toho, že mé AOS jsou lepší každým dnem, a pracují za mě stále lépe na mých cestách. Před lety jsem si v hlavě vytvořil koncept tradingu který jsem pro sebe nazval „Trading bez hranic“ a AOS ho pro mě zcela naplňují, i když stále ještě dostávám tvrdé lekce – ze kterých je třeba se učit, zlepšovat se a jít dále.

    Dále jsem si udělal následující souhrn:

    1) V tradingu je třeba být konzistentní a počítat s tím, že občas přijdou slabá období. Konzistencí myslím to, abychom pokračovali i přes slabá období, pokud svému způsobu vývoje strategií věříme. Já své stavbě a testování breakout strategií věřím na 110 %.

    2) Nejlepší, co můžeme dělat, je diversifikovat se. Řada trhů měla úžasný rok 2014, takže při troše diversifikace se dalo velmi dobře vydělat i přes slabotu v indexových trzích. Cenná a důležitá lekce i pro mě. Posledních pár měsíců intenzivně pracuji na portfoliu a diversifikaci.

    3) Důležité je nepřeexponovávat účet. To proto, abychom zde byli i v momentě, kdy se situace otočí k lepšímu. V tradingu bohužel nejsou garance. Lepší je být konzervativní a omezovat risk ve strategiích, které mají tendence obchodovat současně.

    4) Můj způsob vývoje strategií a testování robustnosti je kvalitní a je to to nejlepší, co doposud znám. Nezapomínejte, že mojí profesí je právě trading, takže na rozdíl od většiny nedělám v 99 % pracovního času nic jiného, než se věnuji právě věcem jako zjišťování, kde ještě věci vylepšit, nebo zda neexistuje někde něco lepšího. Za 6 let usilovné práce, hledání, testování, experimentování a srovnávání o ničem nevím. Naopak si více a více uvědomuji nutnost držet se jen svého workflow, protože jsou v něm tisíce hodin práce a protože zkrátka už vím a mám na živých trzích odzkoušeno, že to funguje.

    5) Občas přemýšlím, zda by také nebylo dobré být k AOS diversifikovaný ještě mezi spready. Je to další přístup, který je časově nenáročný, tudíž se dá v klidu dělat i během cestování. Navíc spready nám také vždy velmi dobře fungovaly (a fungují i mnoha našim studentům). Pohrávám si s myšlenkou, že část účtu oddělím a přidám si ke svým AOS ještě právě i spready, protože tady se jedná o velmi kvalitní diversifikaci – AOS a spready jsou naprosto rozdílné přístupy (zrovna tak spreadoví obchodníci mohou naopak najít skvělou alternativu diversifikace v AOS).

    A to je celé. Mějte se krásně a přeji všem dobré obchody.

    3.5.2015

    Tomáš Nesnídal


    Další články na toto téma

    Micro Bitcoin futures: Jak vytěžit volatilitu a zároveň posílit diverzifikaci portfolia

    Micro Bitcoin futures (MBT) kotované na regulované burze CME otevírají traderům elegantní cestu k bitcoinové volatilitě s jemně škálovatelným nominálem 0,1 BTC. V článku si ukážeme, proč tento instrument nenechat ležet ladem, jak funguje jeho vztah ke spotovému trhu a co přinese do portfolia ve srovnání se stejnou strategií na tradičním indexu Nasdaq 100.
    Proč se vůbec zabývat Micro Bitcoin futures
    Bitcoin je sice relativně mladé aktivum, ale za poslední dekádu se stal natolik významným, že cenová dynamika přitahuje každého, kdo v tradingu cíleně hledá volatilitu. Spotové držení BTC však přináší celou řadu operačních potíží – od správy privátních klíčů přes bankroty kryptoburz až po fakt, že otevřít krátkou pozici není zrovna jednoduché.
    Kontrakt MBT tento problém řeší: vypořádává se stejným clearingem jako e-mini S&P 500, obchoduje se na CME Globex a můžete jej – na rozdíl od spotu – bez omezení shortovat i obchodovat na páku pouze přes margin. A navíc jej lze obchodovat ve stejné platformě jako ostatní futures a akcie.
    Co přesně představuje kontrakt MBT
    Micro Bitcoin futures spatřily světlo světa v květnu 2021 jako zmenšená verze „velkého“ bitcoinového futures. Každý kontrakt reprezentuje 0,1 BTC, takže při ceně 100 000 USD kontrolujeme pozici v hodnotě 10 000 USD. Díky cash-settlementu se při expiraci pouze porovná závěrečná referenční cena Bitcoinu s naší vstupní cenou a rozdíl se vyrovná v dolarech – žádné „dodání“ mincí na blockchain.
    Pákový efekt zajišťuje margin: u Interactive Brokers blokuje intradenně zhruba 3 700 USD, u TradeStation cca 700 USD. Nejmenší cenový krok je 5 bodů (tick-size 0,5 USD), takže pozici lze jemně škálovat i na menších účtech.
    Vztah futures vs. spot
    Hodnota MBT se neustále odvíjí od okamžité spotové ceny Bitcoinu. Každý den probíhá tzv. mark-to-market oceňování, které finančně srovná rozdíl mezi včerejší a dnešní cenou. Pokud se futures od spotu výrazně odchýlí, arbitrážní obchodníci jej rychle vyrovnají – buď prodají futures a koupí spot, nebo naopak – takže cena kontraktu přirozeně konverguje ke spotu. Výsledkem je nástroj, který kopíruje bitcoinovou dynamiku, ale přidává snadné shortování, páku a regulované prostředí.
    Výhody MBT vůči spotu a CFD
    Regulace CFTC – kontrakt spadá pod stejná pravidla jako indexové futures. Bezpečí protistrany – clearing CME garantuje vypořádání, odpadá riziko bankrotu kryptoburzy. Jednoduché shorty – stačí prodat futures kontrakt. Jemné škálování pozice – nominál 0,1 BTC dovolí risk-management i malým účtům. Nevýhody MBT
    Hlavním minusem MBT je nižší likvidita, která vede k o něco širšímu spreadu a vyšším slippage. Navíc kvůli malému nominálu je na menších účtech nutné otevírat více kontraktů a na každý platit komisi (u IB 4,04 USD RT). V krátkodobých intradenních strategiích proto náklady rychle naskakují. I tak tvoří poplatky malou část průměrného denního range Bitcoinu, takže při rozumném money-managementu zůstávají únosné – viz video.
    Proč zapojit MBT do portfolia
    Bitcoin se chová jinak než tradiční trhy a je zatížen vysokým podílem retailových účastníků, kteří často reagují emocionálně a používají naivní patterny technické analýzy. Pro systematické obchodníky je tak zdrojem poměrně „čerstvé“ alfy. Současně jde o aktivum s nízkou korelací k indexovým futures, což z něj dělá ideální prvek diverzifikace.
    „Nejdůležitější věc, kterou můžete pro své investice udělat, je diverzifikovat.“
    — Ray Dalio
    MBT v praxi – srovnání výkonnosti stejného systému s trhem Nasdaq 100
    Sám mám za sebou několik set obchodů v trhu MBT a mohu tak výhody/nevýhody využití MBT kontraktu demonstrovat na reálných datech. S využitím stejného nastavení systému intradenního breakoutu (přesně v té podobě, v jaké je sdílený v Trading Room) jsem připravil detailní porovnání strategie obchodované jak na trhu MBT, tak MNQ (micro Nasdaq 100 futures):

    Poznámka: Exekuce příkazů v MBT zobrazená ve videu je prováděna se skriptem popisovaným v článku Ukázka obsloužení intradenní breakout strategie skrz časované příkazy. Všechny backtesty jsou vytvářeny s nastavením systému tak, jak jej sdílím v Trading Room (tj. pokud si provedete stejný backtest, dostanete stejný výsledek). Strategie intradenního breakoutu je v Trading Room sdílena jako otevřený systém (žádný blackbox) a pravidla jsou stále ještě dostupná i pro měsíční předplatné skupiny. 

    BracketTrader v praxi - silný nástroj pro aktuální breakouty

    V Trading Room máme hotový nástroj pro obsloužení sdílené strategie intradenního breakoutu pro obchodování v Interactive Brokers.
    Obchodujeme skrz jednoduchý skript zadávající do trhu bracket příkazy na základě vyvinutého systému, jehož pravidla jsou stále v Trading Rooom k dispozici - viz Trading Room intradenní breakout. Video ukázku nástroje jsem sdílel zde.
    A že trhy aktuálně jedou. Takto vypadaly mé včerejší short pozice v Dow Jones, S&P 500 a micro Bitcoin futures (většina obchodníků na Finančníkovi obchoduje i indexy skrz microfutures):

    Chcete-li obchodovat v aktuálních trzích stejně, stačí se zapojit do Trading Room (pro využití nástrojů obchodujících u Interactive Brokers je třeba roční předplatné).
     

    MBT futures coby jeden z nejlepších intradenních trhů pro malé účty?

    S jednoduchým mechanickým systémem, který lze obchodovat i ručně na malém účtu, jsem po půl roce obchodování na anualizovaném zisku 50 % při jednom obchodu týdně. Tento přístup je časově nenáročný a můžete s ním solidně začít svou cestu k ziskovému tradingu.
    Co je MBT futures?
    MBT je futures kontrakt Bitcoinu, který se obchoduje na klasické burze stejně jako ropné, zemědělské nebo akciové indexové kontrakty. Detaily o mém startu s obchodováním MBT jsem sdílel na podzim 2024 v článku Intradenní obchodování Bitcoinu.
    Od té doby jsem na tomto trhu realizoval 38 obchodů a zde jsou mé živé výsledky (reálné obchody z Interactive Brokers):

    Aktuální výsledky s využitím kontraktu MBT
    Za posledních šest měsíců jsem dosáhl zhodnocení přibližně 27,7 % (anualizované cca 50 %) při drawdownu -9,75 %. Sharpe ratio v živém obchodování vychází na 1,80, což je velmi solidní hodnota.
    Jak obchoduji MBT futures?
    Používám intradenní breakout volatility, kde na začátku dne zadám do brokerské platformy tzv. bracket vstupní STOP příkaz. Tento příkaz obsahuje současně podmíněné výstupní příkazy, které automaticky uzavřou pozici na konci obchodního dne.
    Díky tomu mohu obchodovat intradenně bez nutnosti neustálého sledování trhů. Vstupní bracket lze zadávat ručně, nebo jej plně automatizovat.
    Výše uvedené výsledky jsem dosáhl tak, že jsem obchodoval přibližně jeden obchod týdně, a před otevřením trhů vím, zda daný den budu obchodovat nebo ne.
    Jak velký účet je potřeba?
    Minimální velikost účtu pro obchodování MBT futures u Interactive Brokers je přibližně 5 000 USD/kontrakt. Pro dosažení výše uvedených výsledků je ideální kapitál kolem 15 000 USD. Podrobnější informace sdílím ve videu, kde ukazuji včerejší pozici (3. 3. 2025) a automatizované výstupy v Interactive Brokers:

    Proč je MBT futures jednou z nejlepších intradenních voleb?
    MBT futures mají schopnost silně trendovat. Důvodem je, že tento trh zatím není tak saturovaný roboty jako akciové indexy. V trhu se proto projevují více emoce, což vytváří výborné příležitosti pro breakout strategie. Tento stav nebude trvat věčně, ale právě nyní je ideální čas ho využít.
    Strategie dostupná v Trading Room
    Strategii, kterou používám, najdete k dispozici v Trading Room na Finančníkovi pod názvem intraday breakout.
    Můžete ji začít obchodovat manuálně.
    Postupně automatizovat a rozšířit na více trhů.
    Funguje i na hlavních akciových indexech, jako S&P 500 a Nasdaq 100, s microfutures kontrakty.
    Takto vypadají reálné výsledky z brokerské platformy na mém živém účtu s využitím trhu S&P 500, Nasdaq 100 a micro Bitcoin od momentu, kdy jsme strategii v Trading Room vyvinuli:

    V těchto trzích jsem dosáhl zhodnocení 45 % při drawdownu 14 % (vztaženo ke kapitálu 45 000 USD odpovídajícímu mému aktuálnímu position sizingu). Strategii lze s těmito třemi trhy obchodovat s menšími pozicemi s přibližně třetinovým účtem.
    Možnost obchodování s opcemi
    Diskutovanou breakout strategii lze použít i na opce, kde stačí ještě menší kapitál. Takto se strategii podařilo rozmnožit původní účet 10 000 USD na samostatném účtu u Interactive Brokers:

    Za necelý rok jsem dosáhl zhodnocení 40 %.
    Breakouty s opcemi je však vhodné obchodovat s automatizací, kterou ale v Trading Room poskytuji všem ve stejné podobě, jako sám používám na zobrazeném účtu. Kód je v plně otevřené podobě, takže si jej můžete upravit podle svých potřeb.
    Shrnutí
    Funkční obchodní systém lze použít na různé trhy a styly obchodování (manuálně i automatizovaně). Pokud dnes hledáte intradenní trh pro start, doporučil bych mimo jiné zvážit MBT futures. Trh má v současnosti dostatečnou likviditu a silné emoce, které vedou k výrazným breakoutům. A kde jsou emoce, jsou i zisky!
     
×
×
  • Vytvořit...