Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • 4 důležité tipy, jak zvítězit v daytradingu

  Intradenní obchodování láká mnoho traderů, jelikož v něm lze bezesporu vydělávat více než v pomalejších stylech obchodování. Už jen kvůli tomu, že můžeme kapitál rychleji „otáčet“. Ale pochopitelně vše je intenzivnější a o to těžší. Zde jsou mé tipy, jak postupovat, abyste měli co nejvyšší šanci na úspěch.

  S intradenním obchodováním mám sám velké zkušenosti. Jak díky vlastnímu dlouhodobému obchodování, tak prostřednictvím možnosti dohlížet nad uzavřenou skupinou orderflow obchodníků, kteří se do ní zařadili po absolvování mého FIMS kurzu obchodování orderflow. V červnu to bude rok, co skupina funguje. Za dobu své existence obchodníci reportovali do centrálního obchodního deníku skupiny cca 21 tisíc obchodů, a to je již solidní vzorek k analýzám a vytváření závěrů.

  Láká vás také intradenní obchodování? Zde jsou první 4 tipy, na které se zaměřit.

  Prim hraje psychika

  Rychlejší intradenní obchodování bude mít v podání retailových obchodníků nejspíše podobu diskréčního plánu, neboť tvořit na nízkých timeframe automatizované strategie je už dost náročné.

  Diskréční plán znamená, že vstupy a výstupy „kliká“ obchodník ručně a v určité fázi bude potřeba jeho zkušenost například pro vyhodnocení celkového kontextu trhu.

  V takovém případě hraje hlavní roli úspěchu psychika tradera. Zejména emoce jako strach, chamtivost a nejistota, o kterých často hovořím na bezplatných webinářích Finančníka (mimochodem chystám nové termíny, které budu ohlašovat už jen v našem newsletteru).

  Psychika se liší trader od tradera. Ať už z principu povahy obchodníka, tak i díky různě velkým účtům, vnímání hodnoty peněz, různým předchozím zkušenostem s obchodováním a velikosti „emocionálního kapitálu“, který si obchodník vybuduje časem poté, co se stane v tradingu alespoň trochu úspěšným.

  Z tohoto pohledu jsem si ověřil, že ohromnou výhodu v rychlých strategiích mají ti obchodníci, kteří již uspěli na vyšších timeframe (a tudíž pomalejších strategiích). Sám jsem také s tradingem začínal pomocí swingových strategiích založených na sezonnosti a z větší části jsem si prvotní začátečnické chyby vybral v tomto směru obchodování. A to je podstatné. Chyby na pomalejších timeframe a ideálně prováděné s nižší pákou prostě stojí výrazné méně než chyby v rychlém obchodování futures. Zpětně se mi to potvrdilo také v orderflow skupině a v nově vytvořeném kurzu Základů profitabilního obchodování, kterého se zúčastnilo mnoho orderflow obchodníků a často si doplnili na pomalejších strategiích dovednosti, které ve svém vývoji „přeskočili“ a které jim pomohu se vrátit k rychlým trhům mnohem lépe připravené (to jsou slova účastníků kurzu – viz zde).

  Jak se projevuje psychicky nepřipravený trader v intradenním obchodování? Například velmi často kliká mimo plán na základě pocitu, že mu „něco uteče“ (to se ale jen projevuje chamtivost, která je v každém z nás, ale kterou je nutné zvládnout). Po pár ztrátách pak dále začne zpochybňovat plán a hledá důvody, proč přestal fungovat atd.

  Pokud s emocemi v intradenním obchodování bojujete (a zejména pokud bojujete dlouhodobě), doporučuji zpomalit strategie. Nejprve se naučit profitabilně obchodovat na vyšších timeframe a následně případně trading zrychlovat až na úroveň intradenního obchodování.

  Zaměření na dlouhodobější výsledky, nikoliv jednotlivé obchody

  Tím, že je intradenní obchodování velmi psychicky intenzivní, se mnoho traderů příliš fixuje na výsledky posledního obchodu. To ale vede ke změně stylu jejich obchodování podle toho, jestli začnou den ziskem nebo ztrátou. Při zisku jsou spokojení, zavírají platformu a mají „krásný den“. Při ztrátě často začnou bojovat, dělat další obchody a v nejhorším dni vygenerují velkou sérii obchodů, kterou často ztratí podstatnou část dříve vytvořených zisků – tzv. „black out“.

  Pokud se vás toto týká, tak doporučuji dát si od intradenního obchodování hodně dlouhou pauzu a raději si zocelit psychiku na pomalejších strategiích (vyšších timeframe). Podle mých zkušeností toto nejde překonat jen tím, že se budete stále pokoušet obchodovat a stavy překonávat.

  V intradenním obchodování je nutné mít hlavu nastavenou spíše určitým „analytickým stylem“. Tedy že je obchodník schopen šířeji vyhodnocovat souvislosti, klikat a přijímat obchody bez emocí. Výsledky strategie posuzovat z dlouhodobého pohledu. Vypozoroval jsem, že toto zvládá malé procento obchodníků.

  Vybírejte si jen takový kontext trhu, kterému rozumíte

  Stále se hýbající intradenní grafy mohou začínající tradery svádět k myšlence, že neustále nabízí množství obchodních příležitostí. Je ale opravdu velmi důležité naučit se čekat jen na situace, kterým rozumíme.

  Patrně bych asi ani nespočítal, kolikrát mně někdo psal, jaká je to škoda, že s FIMS neobchodujeme silně trendové pohyby. A jak tedy zobchodovat uplynulé dny, které hodně trendovaly a dalo se „tolik vydělat“.

  Hlavně z počátku je intradenní obchodování o vyčkávání jen na situace, kterým opravdu rozumíte a na které se zaměřujete. Ve všech ostatních se musíte naučit stát stranou.

  Mimochodem v tomto vidím po roce ohromný progres v orderflow skupině. Je zřejmé, že mnoho obchodníků postupně odpadlo, ale zbytek už čekání na obchodované situace zvládá výrazně lépe než před rokem.

  Radost mi například udělal pohled na páteční exekuce, kdy zkušenější podskupina se už solidně zaměřovala na hrany vyváženého trhu, a obchodovala tak s vysokou úspěšností (obchodování z hran vyvážených trhů představuje styl vyučovaný ve FIMS obchodním plánu):

  Graf zobrazuje vteřinový graf trhu NQ (pro přesnější odečítání exekucí v rámci skupinové analýzy obchodů). Tečky představují vstupy do obchodů (a podle barvy je vidět, jestli obchod skončil ztrátou nebo ziskem).

  Nesnažte se výsledky zlomit silou

  V intradenním obchodování není snadné uspět proto, že obchodníci bojují zejména se svojí vlastní hlavou a de facto tak řeší dost individuální (a nepřenositelné) problémy. Přestože vám tak s technickou stránkou obchodování může někdo pomoci (podobně jako jsem to udělal já s FIMS kurzem orderflow obchodování traderům ve skupině), hrozně moc práce musíte udělat sami. V tomto je intradenní obchodování opravdu dost jiné než pomalejší styly tradingu. A ne každý je bohužel na samostatnou práci na sobě samém nastaven a připraven se reálně posouvat kupředu.

  U mnoha traderů vnímám, že se po delší době neúspěchu dostanou do určitého režimu „buď to zlomím tím co dělám, nebo prostě pojedu do vynulování účtu, a pak s tradingem na dobro skončím“. A to je hrozně špatně.

  Jakmile se dostanete do fáze, kdy se vám nedaří a opadlo z vás počáteční nadšení, je dobré:
  a) Začít si dělat určité „vlastní kaučování“. S klidnou hlavou si sedněte a popište si vaše pochyby a problémy do nějakého deníku. Strukturujte oblasti, na kterých potřebujete pracovat.
  b) Vizualizujte si finální stav, kam se chcete dostat.
  c) Udělejte si jasný časový harmonogram úkolů, které potřebujete vyřešit a zdolat.
  d) Pokud po čase uvidíte, že nejste schopni harmonogram dodržet, že se vůbec neposouváte dál, ale jste pořád na místě, tak zatáhněte za „záchranou brzdu“. Je třeba, abyste se zaměřili na lehčí styl obchodování. Nebojte se toho, že jste „ztratili čas a peníze určitým směrem, který nikam nevedl“. Mnoho zkušeností znovu použijete v budoucnu, a hlavně v životě je nutné naučit se přijímat ztráty (ve všech směrech) a posouvat se dál.

  A jak si vede aktuálně orderflow skupina?

  Možná vám předchozí body přišly triviální, ale tak to v tradingu je. Funkční strategie nebývají složité. Mnohem důležitější je risk management a správně nastavená mysl. Tyto oblasti vypadají na první pohled tak triviálně, že se jimi většina obchodníků reálně nezabývá, a proto z nich také 80 % ztrácí. V intradenních trzích bude toto procento ještě patrně vyšší.

  Na výkonnosti obchodníků v orderflow skupině jsem měl možnost si veškeré výše uvedené body ověřit. Současně pozoruji, jak jsou obchodníci dodržující uvedené zásady schopni se postupně posouvat dopředu a zlepšovat se. Trading (a intradenní zejména) skutečně není běh na krátkou trať.

  Pokud vezmu výsledky z letošního roku (tedy cca 4,5 měsíce) vs. předcházející období (tj. polovina července až konec roku 2017), tak při zaměření pouze na live obchody vidím následující:

  • Průměrný počet obchodů na obchodníka klesl o cca 40 %. Obchodníci obchodují výrazně méně (čekají na silnější situace).
  • Velikost průměrného zisku na obchod se současně zvýšil o 50 %. Před komisemi je nyní velikost obchodu 22,22 USD, což je na live a v intradenním NQ trhu již dostatečný výsledek pro konzistentní profitabilitu.
  • Úspěšnost vstupů se zvýšila o 9 % na skvělých 70 % (o moc lepší už to nebude).

  Líbí se mi i pohled na reportovanou equity křivku, ve které jsou zobrazeny pouze zadané live obchody:

  Přestože jsme nyní v trzích procházeli období s různou volatilitou, je výkonnost solidně konzistentní. Byť samozřejmě mějte na paměti, že obchody jsou složené z výsledků více obchodníků (obchodující vesměs s jedním až dvěma kontrakty).

  Výsledky ale dosvědčují to, o čem byl dnešní článek. V intradenním obchodování uspějí zejména ti, kteří dokáží ovládnout své emoce. Obchodují spíše méně a čekají na příležitosti. Tím rostou jejich profity a reálná šance dlouhodobě profitovat.

  20.5.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...