Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Fibonacci Trader: když potřebujete práci s multi-timeframe

  Není příliš obvyklé, abych psal na téma obchodní software. Přesto bych dnes rád věnoval článek jednomu zajímavému programu, který může být pomůckou pro každého, kdo se zajímá o obchodování s pomocí více časových rámců, nebo-li multi-timeframe.

  Obchodník, který by rád využil ke svým technickým analýzám více timeframe (budu tento výraz používat místo českého výrazu "časový rámec"), má bohužel i přes značnou technickou vyspělost řady obchodních platforem stále značný problém. Současné zobrazení indikátorů z různých rozdílných timeframe v jediném grafu je u většiny programů stále problém (vše by se snad mělo zlepšit až s příchodem NinjaTrader 7, který slibuje v tomto ohledu skutečně malou "revoluci"). Ne, že by řada programů touto funkcí nedisponovala, ale překážkou je bohužel často určitá složitost, přes kterou kolikrát nemá běžný uživatel šanci.

  Osobně si jednoduchou práci s multi-timeframe představuji následovně: otevřete si například denní graf trhu SPY a během pár vteřin si zhruba 5ti kliknutími myši navolíte, že byste rádi do svého denního grafu zobrazili EMA34 nejenom v rámci denního, ale také v rámci týdenního a měsíčního grafu... Utopie? Nikoliv. Právě takto jednoduše pracuje program Fibonacci Trader. Co je navíc překvapivé - tento program existuje na trhu již velmi, velmi dlouhou dobu a jednoduchou funkcí využití multi-timeframe se chlubil už v dobách, kdy se programům typu TradeStation nebo Genesis mohlo o něčem podobném jenom zdát.

  Cílem mého dnešního článku není dělat na software Fibonacci Trader recenzi a už vůbec ne tutoriál, pouze představit velmi jednoduchou alternativu pro práci s multi-timeframe a nastínit možnost, jak taková práce s více časovými rámci v programu vypadá. Pojďme tedy na to.

  Vraťme se k našemu příkladu výše a řekněme, že bychom rádi v jediném denním grafu trhu SPY rádi zobrazili EMA34 na základě denního, týdenního a měsíčního grafu. Postup je v takovém případě nesmírně jednoduchý.

  V prvé řadě stiskneme klávesu F2 a zadáme symbol SPY. Program se totiž umí pro potřebu denních dat automaticky napojit na bezplatný zdroj YAHOO a z tohoto zdroje potřebná data stáhnout. Pro potřeby intradenních dat je již třeba využívat jiné řešení - pokud však například obchodujete s InteractiveBrokers, program Fibonacci Trader se umí napojit i na platformu IB a z ní tahat intradenní data, jak real-time, tak historická v rámci rozsahu backfillu společnosti IB. Takže, v prvním kroku si zobrazíme denní graf SPY:

  FT-1.jpg

  Následně si definujeme 3 různé timeframe, se kterými budeme chtít pracovat. Je to velmi jednoduché. V pravém dolním grafu klikneme na drobnou ikonu TF a po zobrazení příslušného okna vybereme periody pro timeframe 1, 2 a 3, které jsou zde značeny jako Own (první timeframe, ten, který je totožný se zobrazeným grafem), Next (vyšší timeframe, ze kterého budeme chtít získávat další údaje) a High (nejvyšší timeframe). Můžeme samozřejmě zadat různé intradenní hodnoty, pro naše účely vybereme denní (daily - D), týdenní (weekly - W) a měsíční (monthly - M). Tím jsme definovali všechny timeframe, se kterými budeme chtít pracovat.

  FT-2.jpg

  Poslední krok je přidání indikátoru EMA34 pro všechny ze tří zmíněných timeframe. Jednoduše klikneme na INIDICATORS, najdeme Moving Average Exponencial (EMA) a 3x vybereme, neboť budeme chtít pracovat s EMA34 ve třech různých timeframe. Po té u každého nastavíme periodu 34 a každému přiřadíme jiný timeframe: první bude mít periodu O, nebo-li Own, nebo-li denní, jak jsme si přednastavili v předešlém kroku. Druhý bude mít periodu N, nebo-li Next, nebo-li týdenní a třetí High, nebo-li měsíční.

  FT-3.jpg

  Tím jsme hotovi. Zavřeme a máme EMA34 ze tří různých timeframe v jediném grafu. Celý proces přitom zabral pár vteřin - doposud jsem nenašel žádný jiný software, který by umožnil podobné operace s více časovými rámci dělat takto jednoduše, efektivně a rychle.

  FT-4.jpg

  Samozřejmě, ukázka z EMA34 je jen malé procento z toho, jaké další možnosti software v ohledu multi-timeframe nabízí. Můžeme nyní například úplně stejným způsobem přidat CCI14+50 a to jak denní (Own), tak týdenní (Next). Po pár kliknutí myší máme hotovo:

  FT-5.jpg

  Podobným způsobem můžeme zobrazovat různé pivoty, fibonacciho zóny, retracementy, bezpočet dalších indikátorů. Program umožňuje i programovat obchodní systémy - opět s využitím různých timeframe.

  Závěrem je nutné říci, že za vývojem tohoto programu stojí již zesnulý legendární obchodník Robert Krausz, jeden z proslulých market-wizards. Tento obchodník vděčil svým úspěchům na burze právě využití různých časových rámců a my ostatní mu můžeme být vděčni, že nám přispěl touto velmi silnou pomůckou, která nyní otevírá zcela nové hranice každému, kdo by se rád do analýzy s využitím více časových rámců chtěl pustit. V takovém případě také doporučuji stáhnout si a důkladně nastudovat manuál na stránkách prodejce software - jako u každého jiného programu i u tohoto platí, že je třeba věnovat nějaký čas tomu, než se s programem naučíme zacházet.

  6.12.2009

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...