Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Jaká je optimální frekvence obchodů v intradenním obchodování?

  Při debatách se začínajícími diskréčními intradenními obchodníky často diskutujeme o tom, jaká frekvence obchodování je optimální? Kolik obchodů za den považuji při tomto stylu za rozumné a proč?

  Pochopitelně, že na otázku nelze odpovědět zcela jednoznačně, obzvláště pokud se na téma díváme z pohledu nejrůznějších obchodních přístupů. Pro někoho, kdo obchoduje pozičně, bude jeden vstup denně hodně, pro skalpujícího obchodníka bude norma desítky obchodů. Moji odpověď tak vnímejte prosím v kontextu obchodního systému FIMS, představující typický diskréční obchodní přístup na timeframu v rozmezí 2-5 minut.

  Uvažuji-li o frekvenci obchodů, zvažuji především:

  - Můj cíl, co nejstabilnější distribuce profitů. V úspěšném intradenním obchodování není problém mířit na ziskové týdny. Abych mohl mít ziskový týden, musím však mít k dispozici dostatek obchodních příležitostí (tj. dostatek vstupů).
  - Na druhou stranu jsou zde transakční náklady. Čím vyšší frekvence obchodů, tím vyšší jsou náklady.
  - Psychologická stránka věci. Obchodujeme-li málo, pak se nám snáze stane, že „vypadneme z rytmu“. Obchodujeme-li moc, velmi rychle se v diskréčním obchodování můžeme přiblížit stavu, kdy začneme dělat příliš mnoho chyb.

  Osobně tak za rozumnou frekvenci vstupů při profitabilním diskréčním obchodování považuji průměrně 3-4 obchody denně. Tedy cca 60-80 za měsíc. S podobnou frekvencí lze vytvářet již solidně stabilní equity i z pohledu například týdne.

  Je-li v trhu volatilita, obchoduji agresivněji (mám i více vstupů za den), jsou-li trhy bez pohybu, tak 1-2 obchody denně jsou často příliš.

  Je každý den v akciových indexech co obchodovat? Z mé zkušenosti ano. Zejména pokud máte vstupy dostatečně flexibilní (sám hodně vstupuji na základě orderflow), pak je důležitý zejména pohyb a ten v trhu bývá i při aktuální nižší volatilitě.

  Zde je například screenshot z úterního pohybu v trhu e-mini Russell 2000 (TF):

  Trh nejprve udělal pohyb cca 1 000 dolarů/kontrakt jedním směrem a následně 1 000 dolarů/kontrakt druhým směrem. To jsou pohyby, do kterých se dají rozumně časovat 2-3 vstupy (myšleno obecně). V rámci FIMS navíc sledujeme několik akciových indexů najednou a vybíráme si vstupy s nejvyšší pravděpodobností.

  Není méně více? Ano, ale s mírou. Je třeba pamatovat na to, že bez risku není zisk. A náš čas má tu nejvyšší hodnotu. Pokud budete obchodovat swingově, nad trhy trávit patnáct minut denně a dělat jeden obchod týdně, je to zcela v pořádku. Vaše distribuce profitů bude trochu kostrbatější, ale pokud budete na své profity hledět z dlouhodobého horizontu (např. půlročního, ročního), půjde z pohledu vynaloženého času o smysluplnou činnost.
  Pokud však budete sledovat trhy intradenně každý den například 3 hodiny a uděláte 1-2 obchody týdně, pak mi to nepřijde jako adekvátně vynaložený čas. Sledujete-li trhy takto intenzivně, je z mé zkušenosti žádoucí vyladit systém pro trochu vyšší frekvenci a těžit pak z vyhlazenější equity díky vyšší frekvenci obchodů.

  Platí toto i pro úplné začátečníky? Začínajícím traderům bych především doporučil obchodovat nejprve na SIMu. Tam zjistíte, jaká frekvence obchodování je pro vás optimální. Jakmile začnete obchodovat live, doporučuji však nejprve limitovat frekvenci obchodů na minimum (1-2 denně). Prvním cílem začínajícího tradera by neměla být ideálně stabilní equity, ale v trzích se svým kapitálem vůbec přežít. A co si budeme nalhávat, většina začátečníků nejprve ztrácí – jak díky neúplným obchodním plánům, tak kvůli nejrůznějším chybám.

  A právě chyby nebo zmeškané vstupy často spouští impulzivní jednání vedoucí k přeobchodování. Pokud uděláte za den 10–20 obchodů, může to pořádně zamávat vaším účtem. Nejprve bych tak doporučil nastavit mysl na exekuci například jednoho obchodu denně. Jakmile uvidíte, že váš obchodní plán má pevný základ a inkasovaní ztrátových i ziskových obchodů s vaší psychikou nic nedělá, je čas zapřemýšlet o ideální frekvenci obchodování. Jinak řečeno – optimalizace výkonu a času, který s trhy trávíme.

  Závěr

  Dnešní článek je nutné chápat v určitém kontextu vašich zkušeností a obchodního plánu. Obchodujete-li například double/top na vyšším timeframu, nebudete mít příliš obchodních příležitostí, ať se na trhy budete dívat z libovolného úhlu.

  Ovšem v rámci FIMS, k němuž se článek vztahuje především, můžeme nalézat dostatek příležitostí skoro každý den. Naopak je nutné si vybírat jen ty nejvhodnější obchody s co nejnižším riskem a zajímavým potenciálem. V takovém případě pak stojí zato optimalizovat přístup i po stránce dostatečného množství vstupů, který pomůže stabilizovat equity křivku i v krátkodobém horizontu. Pochopitelně, že ten správný čas pro obchodování více vstupů za den přichází v okamžiku, kdy je obchodník schopný alespoň trochu vydělávat s jedním, dvěma vstupy denně.

  25.9.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...