Indikátory: Williams Percent %R
V dnešním díle o indikátorech si povíme o dalším praktickém nástroji technické analýzy trhů - indikátoru vyvinutého a používaného obchodníkem Larry Williamsem, indikátoru s názvem %R.
Jedná se opět o indikátor snadno dostupný a zobrazitelný v mnoha analytických programech - například i v programu Gecko Track´n´Trade. Indikátor byl vyvinutý Larrym Williamsem již před více jak dvěma desetiletími a s oblibou je tento indikátor dodnes hojně využíván obchodníky po celém světě. Sám Larry Williams používal tento indikátor při své první účasti na komoditním šampionátu - kdy poprvé proměnil 10 000 USD do více jak 1 miliónu za jediný rok (o několik let později pak svůj úspěch na základě kritiky nedůvěřivců ještě jednou zopakoval a opět proměnil 10 000 USD do více jak 1,1 miliónu za necelých 12 měsíců).
Zobrazení indikátoru %R
Jak již bylo zmíněno, indikátor zobrazuje mnoho analytických programů a téměř vždy jej najdete pod zkratkou %R. Indikátor bývá zobrazený ve formě samostatného grafu a je tvořen jednoduchou linkou pohybující se mezi hodnotami 0 a 100.
Ukázka indikátoru %R.
Indikátor pracuje na základě matematické formule, která k výpočtu používá hodnoty z několika posledních obchodních dnů. Standardně se indikátor používá s nastavením na hodnotě 14 (t.j. indikátor je zobrazován na základě dat posledních 14 obchodních dnů). Někteří obchodníci také s oblibou používají hodnotu 10.
Indikátor %R zobrazený spolu s grafem trhu. Graf indikátoru %R bývá většinou zobrazený samostatně pod grafem trhu.
U indikátoru %R se nastavuje množství předchozích obchodních dnů, z jejichž hodnot má být indikátor vypočítáván. Zde je ukázka možnosti nastavení v programu Gecko Track´n´Trade.
Použití indikátoru %R
Indikátor pracuje podobně jako RSI. Hodnoty v rozmezí 80-100 znamenají PŘEKOUPENÝ trh a dávají nám tak signál k prodeji (otevření krátké pozice). Hodnoty v rozmezí 0-20 naopak znamenají PŘEPRODANÝ trh a dávají nám signál k nákupu (otevření dlouhé pozice).
Šipky v grafu ukazují signály ke vstupu do pozice na základě indikátoru %R.
Podstatná je však zde ještě jedna skutečnost: signály bychom vždy měli brát jen do směru viditelného trendu. To tedy znamená, že vstupovat do dlouhé pozice na základě indikátoru %R bychom měli pouze v případě jasně viditelného býčího trendu a vstupovat do krátké pozice na základě %R indikátoru pouze v případě jasně viditelného medvědího trendu. Abychom lépe rozpoznali případný trend a jeho momentální směr, můžeme použít jednoduchý klouzavý průměr, a to s vyšším nastavením - např. od 50 více.
Signály generované indikátorem %R bychom měli brát pouze do potvrzeného trendu. Trend si můžeme snadněji zobrazit například pomocí jednoduchého klouzavého průměru. V případě grafu na obrázku bychom tedy exekuovali pouze signály vygenerované indikátorem %R na začátku října (OCT 2003). Oba signály by nás tak spolehlivě dostaly do pohybu, ze kterého bylo možné získat až 5000 USD na 1 kontrakt.
Závěrem
Jako každý indikátor, i Williamsův %R může být velmi účinným nástrojem při
analýze trhů. Každý, kdo se věnuje tomuto indikátoru více, by rozhodně měl být
schopen si jej „ochočit“ a zvýšit tak úspěšnost svých obchodů. Pokud dokáže
na %R indikátoru vydělávat samotný Larry Williams, není jediný důvod, proč bychom
neměli i my.
Indikátor %R by neměl být kombinovaný s RSI nebo Stochastics - jedná
se o velmi podobné indikátory.
P.S.
Případná diskuse k %R indikátoru je možná v rámci našeho diskusního fóra zde.
Tomáš Nesnídal