Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
  • Lekce z výsledků začínajícího tradera

    S několika tradery jsem vedl e-mailovou korespondenci ohledně obchodování SR úrovní a jednoduchých taktik trade managementu vycházejících z článku Tipy z praxe intradenního obchodování – důraz na rozumné RRR, který jsem na Finančníkovi publikoval minulý týden. Zde jsem uvedl příklad tradera/kamaráda, který se učí trading skrz tipy, které mu dávám. Pojďme se podívat, jak dopadlo obchodování celého týdne (nejen již uvedené pondělí) a co je možné si z výsledků odnést.

    Než se dostaneme dál, rád bych zdůraznil, že samozřejmě existuje nepřeberné množství obchodních stylů vyžadující různý kapitál, zkušenosti, intenzitu sezení před počítačem atd. Tipy, které publikuji se odvíjejí od mého stylu obchodování, který na Finančníkovi pravidelně vysvětluji v kurzu Pokročilé intradenní obchodování s pomocí Price Action s využitím intermarket a volume analýzy – tedy především intradenního obchodování SR zón, price action, intermarket divergencí a nově orderflow. I s ohledem na pomalejší a méně stabilní internet na Lanzarote, kde aktuálně bydlím, určitě nejsem skalper a současně se nesnažím obchodovat pro stovky procent ročně. Důraz ve svém tradingu kladu na orientaci ve struktuře trhu skrz vyšší timeframy, přípravu před obchodováním, snahu o analýzu aktuálního chování trhu, čemuž přizpůsobuji své vstupy, stopy a profit targety.

    Za dobu existence Finančníka jsem také již komunikoval s ohromným množstvím začínajících traderů a před delší dobou jsem pochopil, že i v tradingu by se každý měl učit věci postupně, čímž se výrazně zvyšují šance na úspěch. Při studiu trhu proto doporučuji klást důraz nejprve na práci se strukturou trhu, plánování vstupů a výstupů a omezení mikromanagementu pozic. Jakmile začne obchodník vydělávat s tímto hrubším přístupem, přístup samozřejmě dále rozvíjí (např. skrz dynamičtější position sizing, kombinované výstupy z pozic, aktivnější řízení otevřené pozice atd.). Ovšem všechno chce svůj čas. Trader, jehož screeny zde dnes uvádím, je ve fázi, kdy se učí chápat dlouhodobé pravděpodobnosti, učí se přijímat ztrátové dny, učí se přijímat momenty „náhody“ i „smůly“, učí se krotit své emoce, získává základní informace o úspěšnosti svého obchodování v živém tradingu atd. atd.
    Z mé zkušenosti je dobré v takové fázi obchodovat s co nejmenší pozicí, s velmi striktním risk managementem a ideálně s jasně daným počtem obchodů za obchodní seanci (zde jeden za den), kdy obchodník spíše exekuuje předpřipravený plán, než aby se snažil o dynamické „realtime“ vyhodnocování v trhu.

    Upřímně si myslím, že takový „pomalejší“ začátek by pomohl mnoha dalším traderům, a právě proto zde tyto poznámky uveřejňuji.

    Klíčové oblasti, na které bych se tedy v začátcích obchodování (nebo pokud jste neúspěšní) zaměřil:
    - Příprava hrubého obchodního plánu pro daný den. Osobně trávím cca 30-60 minut před otevřením trhů zkoumáním vyšších TF a přípravě oblastí, kde budu případně daný den obchodovat. Viz například článek Komentovaná ukázka přípravy k intradennímu obchodování a další, které jsem na toto téma publikoval. Všechny níže uvedené vstupy vycházejí z podobné přípravy, byť na screenshotech nejsou SR zóny zakresleny.
    - Striktně nastavený risk management. Jasné nastavení maximální ztráty pro konkrétní den (dobře se to v začátku řeší právě skrz jeden obchod denně, což však samozřejmě není žádné dogma a neznamená to, že by úspěšný trader neměl obchodovat aktivněji).
    - Jasné zdůvodnění umístění stop-lossu a profit targetu k danému vstupu vycházející ze struktury trhu. Tj. obchodník může obchodovat pro začátek s nějakým fixním stopem, aby měl snáze definován fixní risk (tak je to děláno i na níže uvedených ukázkách), ale současně by se měl snažit jej umístit do určité logické zóny. Pokud stop-loss není dostatečně veliký, nebo v trhu žádnou logickou zónu nenachází, je třeba se poohlédnout po jiném vstupu.
    - Samozřejmé jsou další základy jako jasný obchodní plán atd.

    Jak vidíte na uvedených ukázkách, poté, co obchodník vstoupí do trhu s daným vstupem a výstupem, pozici neřídí (pouze posouvá SL na B/E v okamžiku, kdy se trh obchoduje blíže k profit targetu). Opět je to z řady důvodů:
    - Především proto, že většina začínajících traderů ztrácí z důvodu, že pozici řídí příliš aktivně. Toto je tedy určité „živé cvičení“, ve kterém by se měl trader naučit spoléhat na svoji primární analýzu a učit se chodit pro větší targety.
    - V tradingu je dobré naučit se vnímat, že bez ohledu na úspěšnost dlouhodobého edge, je šance jednotlivých obchodů po vstupu 50/50 a to, jestli půjde trh k targetu, nebo stopu nemůžeme ovlivnit. Pokročilý obchodník může šance trochu zvrátit řízením otevřeného obchodu, ale opět – není možné se učit vše najednou.
    - Většina začínajících obchodníků má snahu brát trading příliš adrenalinově a být v obchodování hyperaktivní, což samozřejmě vede ke ztrátám. Méně aktivní styl tradingu dokáže podle mé zkušenosti tradery naučit, že právě naopak určitá pasivita (poté, co uděláme všechnu práci skrz analýzy) nám naděluje profity.

    Pojďme se stručně podívat na jednotlivé dny popisovaného obchodního týdne (6.–10. 8. 2012) a jak si s námi dokáže trh pohrávat. Pozn.: V první polovině týdne měl trader problém s platformou (další důvod, proč z počátku obchodovat s malými pozicemi), kdy se nekorektně párovaly, resp. nepárovaly otevřené pozice – proto nejsou některé vstupy propojené (ale aby článek nevyvolával nejasnosti, jsou na konci publikovány všechny obchody coby brokerský výpis).

    Na grafu je 5minutový timeframe trhu SPY (levnější alternativa k e-mini ES – viz minulý článek):

    spytrader1.jpg

    Pondělí 8. 8. 2012 – vstup short v připravené SR zóně (popisovaný již v minulém článku). Výstup nakonec pár minut před uzavřením trhu (SPY uzavírá dříve než ES) – těsně předtím, než by trh dosáhl naplánovaného targetu.

    spytrader2.jpg

    Úterý 9. 8. 2012 – long, vycházející částečně z mé přípravy, kterou jsem před otevřením trhu diskutoval zde v naší uzavřené pokročilé e-mini sekci. Trader měl vstup trochu předčasný, zónu jsme v ES měli naplánovanou v oblasti žluté elipsy, ale trhy nebyly příliš volatilní, takže stop vydržel. Díky dřívějšímu vstupu dal obchodník profit target (zatím umisťovaný s fixním RRR) až na druhou stranu nejbližší prodejní SR zóny, která však vydržela – trh se otočil 2 ticky v SPY před profit targetem – tedy „smůla“, ale právě o tom trading je. Nakonec výstup na B/E. Druhý drobný obchod (2 ticky) byl způsoben chybou platformy.

    spytrader3.jpg

    Středa 10. 8. 2012 – hezký long, který okamžitě vyrazil vzhůru. Aby však nedosáhl targetu a obchod byl opět ukončen na B/E. Zde už trader začíná být nahlodaný – za týden měl „skoro“ dva profit targety, ale místo toho se stále točí kolem nuly. Snaží se diskutovat, zdali trochu v nízké volatilitě neupravit výstupy. Posléze však souhlasí, že se bude držet dál plánu skrz analýzu SR zón.

    spytrader4.jpg

    Čtvrtek 11. 8. 2012 – opět krásný vstup v short zóně, kdy cena začala hned klesat, aby se zarazila o jemnější SR úroveň a dostoupala zpátky skoro (2 ticky v SPY) ke stop-lossu. Tedy jen obrácená situace z úterý – tam, kde v úterý byla smůla, se nyní ukázalo štěstí. Klasické trhy a jejich dlouhodobé pravděpodobnosti. Ovšem jen co otevřená pozice ustojí stop-loss a cena se začne vracet ke vstupu, diskutuje se mnou trader na Skypu, zdali obchod nezavřít, protože to „nevypadá dobře“. Domlouváme, se že profit target umístil tentokrát před nejbližší nákupní zónu a necháme trh, ať dělá, co umí. Trh zasahuje plný profit target.

    spytrader5.jpg

    Pátek 12. 8. 2012 – trader je najednou v naprosté pohodě. Ví, že díky jeho risk managementu tento týden skončí v zisku, ať v pátek prodělá, nebo vydělá. Vstupuje po signálu short v naplánované resistanci a profit target umísťuje nad nejbližší support. Opět se usmálo trochu tohoto štěstí (nebo se potvrdila analýza? :) a tentokrát je profit target zasažen těsně před low hlavního swingu.

    Zde jsou obchody za celý týden přehledně vypsány z brokerské platformy:

    spytrader_vypis12.jpg

    Profity jsou malé, stejně jako byl malý risk – to je pointa trénování živého obchodování na SPY (viz minulý článek). Obchodník se může oprostit od emocí spojených se ztrátami reálných peněz a soustředit se na exekuci plánu. Postupně si bude pozice pochopitelně zvětšovat a následně přejde na obchodování trhu ES. Obchodování jednoho kontraktu v ES je z finančního pohledu cca 5x více než obchodování 100 akcií SPY. Trhy extrémně silně korelují (nakonec obchodník dělá veškerou analýzu na ES a v grafu se SPY jen „kliká“ na tlačítka buy/sell), takže stejných výsledků by dosáhl v e-mini ES – v tomto trhu by tak s jedním kontraktem vytvořil na 5 obchodech (plus jedna chybná exekuce) přibližně zisk 500 USD/kontrakt/týden, což je na aktuální volatilitu z mého pohledu velmi solidní (až nadstandardní) výkon. A přitom pro to stačilo 5 obchodů, kde začátek týdne navíc vypadal, že traderovi „nic nevychází“. A o tom z velké části intradenní obchodování je – obchodovat méně pro více a hodnotit výsledky s určitého časového odstupu. Čímž samozřejmě ani náznakem netvrdím, že podobné výsledky by měl trader dosahovat konzistentně, při takto nízké frekvenci je třeba se připravit na občasný ztrátový týden a této skutečnosti je nutné přizpůsobit celková očekávání. Navíc pět obchodů nemá statisticky žádnou vypovídající hodnotu – grafy jsou zde ukázány ne kvůli jejich výsledkům, ale proto, aby demonstrovaly určitý nevyzpytatelný charakter trhů.
    Příští týden může být tedy jakýkoliv – prodělečný, nebo může trader vydělat více. Co je však důležité – díky striktnímu money managementu trader již dnes ví, že:
    - I kdyby ztrácel každý den celý týden, nemůže prodělat více, než kolik vydělal tento týden.
    - Pokud se bude soustředit na exekuci svého plánu, profity se v dlouhodobém horizontu znovu dostaví. Jen je třeba systematicky exekuovat připravený plán.

    15.8.2012

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


    Sdílíme, co nám samotným funguje.
    7 výukových lekcí.

    Jak reálně uspět v tradingu?

    Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

    Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

    >> Získat kurz zdarma <<

    Další články na toto téma

    Intradenní obchodování Bitcoinu

    Coby především akciový a futures trader jsem se systematickými strategiemi v kryptoměnách zabýval spíše jen okrajově. S tím, jak lze postupně kryptoměny dnes obchodovat skrze regulované burzovní produkty, jsem je ale začal do svých systémů zařazovat. Zde jsou mé zkušenosti s použitím Bitcoinu pro intradenní breakout strategii.
    Obsah:
    Intradenní breakout model Regulované trhy vs. krypto burzy Intradenní breakout model a live trading výsledky Bitcoin obchodovaný pomocí ETF Praxe s živým intradenním obchodováním BITO Bitcoin futures Bitcoin futures vs. ETF BITO a money management Bitcoin futures a výkonost v intradenním breakout portfoliu Bitcoin futures a intradenní obchodování Intradenní breakout model
    Trading model použitý v tomto článku je 100% mechanický a jde o systém publikovaný v Trading Room v postu Finální kód breakout edge 1. Kód jsme vyvinuli v Trading Room v dubnu nejprve pro obchodování akciových indexů typu S&P 500 a Nasdaq 100. Kód je v Trading Room publikován pro TradeStation, pokud jej vezmete a pustíte na Nasdaq 100 (s využitím ETF tickeru QQQ), dostanete následující equity křivku (komise jsou započítány):

    Equity křivka obchoduje s fixním riskem 300 dolarů na obchod a při tomto risku vytvořil systém za poslední čtyři roky v testech zisk přes 12 000 dolarů (bez reinvestování, risk je pevný na úrovni 300 dolarů na obchod). Systém obchoduje maximálně jednou denně – long nebo short při splnění definovaného kontextu.
    Systém obchoduje typické breakouty. Po otevření trhů si systém na základě ATR indikátoru definuje pásma volatility a při proražení vstupuje long nebo short. Obchod skončí často na blízkém stop-lossu, občas se ale trh po průrazu rozjede a systém vydělá opravdu pěkný profit. Takto vypadá obchod končící ve ztrátě (první obchod) a v zisku (druhý obchod):

    Systém má pěkné historické výsledky na řadě trhů. Obchoduje volatilitu a měly by mu tak svědčit jakékoliv trhy, které se hýbou.
    Stejný kód (bez jakýchkoliv úprav) jsem proto vyzkoušel i na Bitcoin. Ovšem nikoliv na kryptoměnu, ale na ETF symbol BITO. A dostal jsem následující equity křivku (opět risk 300 dolarů na obchod, bez reinvestování, komise započítány):

    Takový výsledek mě samozřejmě velmi motivoval k tomu, abych tento trh zahrnul do portfolia.
    Regulované trhy vs. krypto burzy
    Systematické obchodování Bitcoinu není nic nového a i na Finančníkovi jsme první kódy pro breakout strategii publikovali například v TechLabu již v roce 2021 – viz Publikován kompletní crypto trader skript. Byly to první testy obchodování kryptoměn přímo přes kryptoburzy, ale upřímně jsem nikdy neměl ten správný pocit pustit se tímto směrem naplno. Vadí mi relativně vyšší šance, že se pokazí něco jiného než má strategie (např. že skončí stablecoin, skrz který musím obchodovat, že skončí kryptoburza atd.). Neříkám, že systematické obchodování na kryptoburzách nedává smysl, ale pro práci s větším kapitálem osobně preferuji regulované trhy na stabilních světových burzách.
    Velkou pozornost jsem tak kryptoměnám začal věnovat až poslední roky, kdy je lze obchodovat prostřednictvím tradičních regulovaných produktů jako jsou ETF a futures.
    Intradenní breakout model a live trading výsledky
    Osobně jsem na svém živém účtu u Interactive Brokers začal intradenní breakout model obchodovat hned, jak jsme jej v Trading Room vyvinuli – v dubnu 2024. Začal jsem na ETF s tickery SPY, QQQ, IWM, DIA a GLD a takto vypadají živé výsledky do dnešního dne:

     
    Při risku 300-400 dolarů na obchod (tedy má dolarová hodnota stop-lossu) mi systém vydělal od dubna 13 000 dolarů a z mého pohledu tak jednoznačně potvrdil validitu obchodované myšlenky a snahu nasadit do portfolia další trhy, mj. i Bitcoin, jehož výsledky v testech vypadají při intradenním breakoutu také velmi slibně.
    Bitcoin obchodovaný pomocí ETF
    První směr mého zkoumání systematického obchodování Bitcoinu skrz regulované burzovní instrumenty směřoval na ETF. A to z důvodu, že celý svůj hlavní autotrader mám postavený na obchodování akcií a implementace obchodování nové akcie nebo ETF je pro mě nejjednodušší. U ETF/akcií je také pro menší pozice výrazně přesnější risk management.
    ETF sledujících Bitcoin je dnes celá řada. Takto vypadá jejich aktuální přehled seřazený podle denních objemů:

    Zdroj: etfdb.com
    Pro intradenní obchodování je potřeba především co nejvyšší likvida, takže se nabízí obchodovat ticker IBIT. Ten má ale poměrně malou historii dat – začal se obchodovat v lednu 2024. Mohl bych si patrně pomoci historií samotného Bitcoinu, ale osobně jsem šel jednodušší cestou a začal obchodovat ticker BITO, který má historii od roku 2021.  IBIT a BITO nejsou úplně totožné produkty (jeden sleduje Bitcoin spot, druhý Bitcoin futures), ale z pohledu krátkodobé expozice do Bitcoinu budou oba dělat podobnou službu. Navíc se mi u BITO líbil vztah s Bitcoin futures, kterým jsem plánoval také věnovat pozornost.
    Praxe s živým intradenním obchodování BITO
    BITO je klasické ETF, tj. obchoduje se jako akcie. V Evropské unii nelze ticker obchodovat na malých retailových účtech, se statusem profesionálního obchodníka ale jeho obchodování není problém.
    Zde jsou mé postřehy z živého obchodování:
    BITO jsem obchodoval long i short. Plnění byla přiměřená, neměl jsem výrazné skluzy v plnění. Obchody probíhaly podobně jako na Bitcoin futures. Takto vypadal například short 29. 7. 2024.
    Obchod v BITO na živém účtu Interactive Brokers:

    Stejný obchod v Bitcoin futures:

    BITO jsem na živém účtu nasadil výrazně později než ostatní zmíněné trhy. A pracoval jsem s menším riskem 250 dolarů obchod. Přesto trh dokázal udělat vůči risku občas velmi pěkný profit. Například na výše zmíněném obchodu jsem při risku 250 dolarů vydělal 622 dolarů:

    Vše tak s BITO vypadalo, že pojede podle plánu a že mohu pomalu zvyšovat risk na obchod. Bohužel v pátek 2. 8. se ukázala slabina ETF – přestože jsem předtím absolvoval několik shortů, v pátek mi Interactive Brokers ukázalo místo vstupu do shortu zlověstnou zelenou lupu s informací, že trh není v danou chvíli shortovatelný:

    A má short pozice, která by byla velmi pěkně výdělečná, zůstala nevyplněna.
    Závěr k intradennímu obchodování Bitcoinu skrz ETF – pro longy použitelné, pro shorty nikoliv – ticker sice většinou shortovatelný je, ale jsou situace, kdy shorty v IB k dispozici nejsou. A to bohužel není pro systematické obchodování akceptovatelná situace.
    Bitcoin futures
    Naštěstí jsem paralelně s živým obchodováním tickeru BITO začal testovat i práci s futures kontraktem. Ten se dá obchodovat v podobě velkého kontraktu BTC a malého kontraktu MBT – Micro Bitcoin Futures. Trh se obchoduje v objemu 1/10 bitcoinu a osobně testuji právě tento. Hodnota ticku tohoto trhu je 0,50 USD. Margin se u Interactive Brokers pohybuje kolem 3 500 dolarů/kontrakt. Tedy jde o futures, se kterým je možné pracovat i na malém retailovém účtu.
    Bitcoin futures vs. ETF BITO a money management
    Rozdíl mezi ETF a futures si můžeme ukázat na výše uvedeném příkladu obchodu 29. 7. 2024. Šlo o short v BITO, který jsem prováděl s riskem 250 dolarů. Obchod vydělal 622,07 dolarů a potřeboval jsem pro něj 950 shares tickeru BITO. Margin mi IB blokovalo 25 % z hodnoty kontraktu, tedy 5 562 dolarů.
    Stejný obchod jsem dělal na milionovém účtu skrz futures MBT. Vstup jsem měl na hodnotě 69 605, výstup na 67 825. Na jeden kontrakt  byl výdělek 178 dolarů (mínus komise). Pro risk do 250 dolarů bych si mohl dovolit otevřít 3 kontrakty a můj zisk by v tomto případě byl 534 dolarů. Na účtu bych pro obchod potřeboval u Interactive Brokers cca 10 500 dolarů.
    Nebýt problému se shortovatelností, patrně bych zůstal u BITO – a to jak z důvodu příznivějšího marginu, tak pro možnost lépe škálovat pozice. Ovšem jak jsme si vysvětlili, pro shortování nejsou bitcoin ETF v tuto chvíli ještě dostatečně spolehlivé. Bitcoin futures jsou však také zajímavé a především obchodovatelné i na relativně malých účtech. Sám tak nahradím na svém účtu u Interactive Brokers BITO za MBT.
    Bitcoin futures a výkonnost v intradenním breakout portfoliu
    S bitcoin futures pracuji od počátku spuštění milionového intradenního portfolia. Jednoduše jsem použil kódy intradenní breakout strategie z Trading Room, nepatrně je upravil (abych neměl silnou korelaci s ostatními tradery v Trading Room a měl šanci na payouty – viz článek).
    Bitcoin futures zatím tedy obchoduji na virtuálním účtu, ale s velmi reálnými plněními (a reálnými výplatami z generovaného zhodnocení). Účet jsem spustil před měsícem, aktuálně jsou výsledky následující:

    Zhodnocení +4,59%, sharpe ratio 5,04 – to jsou myslím velmi slušné výsledky (mimochodem – pokud chcete na Darwinex Zero obchodovat vlastní odvozeninu systému, pak v Trading Room je zde publikován i hotový autotrader, kde lze podobné portfolio nastavit). Plus připomínám možnost využít slevového kuponu na Darwinex Zero ve výši 47%  na první platbu, která vám může pomoci do začátku – viz Darwinex Zero slevový kupon.
    Equity křivka portfolia vypadá aktuálně takto:

    A samozřejmě hlavní otázka v kontextu článku zní, jakou výkonností přispěl v intradenní breakout strategii Bitcoin, tedy konkrétně futures kontrakt MBT? V Darwinex Zero lze podobné informace získat snadno a zde je výsledek:

    Přibližně 22 % z celkové výkonnosti vděčí ve sledovaném období strategie za přínos právě Bitcoin futures. Což není zanedbatelné. Všechna zhodnocení jsou samozřejmě po skluzech a poplatcích (pro MBT se v Darwinex Zero platí 10 USD/RT).
    Bitcoin futures a intradenní obchodování
    Pokud máte funkční intradenní breakout systém, pak mé zkušenosti ukazují, že stojí za to jej nasadit i na MBT futures. Ve futures není problém se shortováním a přestože margin a poplatky nejsou úplně nejnižší, díky vyšší volatilitě a tendenci k trendování dokáže kontrakt zajímavě přispět k výkonnosti.
    A pokud nemáte žádný intradenní breakout systém, pak doporučuji zapojení do Trading Room. K dispozici je zde, kromě všeho ostatního, nyní již solidně otestovaný intradenní breakout model, se kterým sám riskuji nemalý kapitál. Plus autotrader pro nasazení portfolia na Darwinex Zero, kde můžete podobné portfolio obchodovat bez risku ztráty peněz, ale s reálnou možností skutečných payoutů (viz Jak v tradingu vydělávat miliony a neriskovat své peníze). A samozřejmě má každodenní podpora, která vás může z naprosté nuly dostat brzy do pozice systematického portfolio obchodníka.

    Shortování breakoutů skrz 0TDE opce – 316 % zisk na obchod

    V článku Day trading breakoutů s 0TDE opcemi – extra páka s limitovaným riskem jsem ukazoval, jakým směrem se ubírám při vývoji systému obchodujícího intradenní breakouty na akciových indexech, které budou probíhat skrz exekuce 0TDE opce.
    Motivace pro můj trading je zřejmá:

    Toto je backtestovaná equity křivka breakout systému obchodujícího opce na dvou trzích QQQ/SPY. V minulém článku jsme si ukazovali, že počáteční účet 10 000 dolarů by byl za necelé dva roky na úrovni 82 833 dolarů! To je brutálního zhodnocení o 728,33 % a něco, z čehož si chci určitě část ukousnout i na svých účtech.
    Zde je update k progresu:
    V Trading Room jsem postupně ladil základní logiku breakout systému, která bude vycházet ze silné a jasně obhajitelné „idea first“ myšlenky. To se nám myslím povedlo a TradeStation kódy k hlavnímu modelu, ze kterého vycházím, naleznete v Trading Room zde.
      Model jsem osobně nasadil na svůj živý účet, ve  kterém nyní riskuji počátečních 300 dolarů/obchod. Minule jsem ukazoval výpisy z IB s prvními výsledky, další obchody následují – viz níže. Breakout model obchoduji zatím na akciích (QQQ, SPY, DIA atd.), protože je to pro mě nejjednodušší – vzal jsem náš autotrader a prostě do něj přidal další strategii. Samozřejmě, že model by bylo možné exekvovat s futures. Nechtěl jsem ale zbytečně podstupovat úpravy a testování autotraderu, protože mým cílem je obchodovat model s 0TDE opcemi.
      Máme hotovou první verzi python opčního autotraderu! Autotrader v plně otevřené podobě budu v Trading Room sdílet na konci příštího týdne. Zatím jde o první verzi, se kterou koncept osahávám a budeme jej dotahovat dál. Mám jej v tuto chvíli nasazen na paper účtu a obchoduji ETF SPY. A získávám tak první srovnání mezi exekucemi akcie vs. 0TDE. Takto vypadala například situace včera, ze které je myslím jasně patrné, proč je pro mě tento směr zajímavý:
     
    V trhu S&P 500 breakout model indikoval včera 16. 4. 2024 cca 30 minut po otevření volatility breakout na úrovni cca 512,88.
    Na živém účtu jsem vstup zobchodoval skrz akcie SPY. Riskuji podle volatility 300 dolarů, a autotrader proto shortoval 135 shares. Bez využití marginu tak šlo o investici cca 69 050 USD (v praxi mi IB zablokovalo cca 17 tisíc dolarů – byl využit intradenní margin).
    Na demo účtu nakoupil v okamžiku breakoutu autotrader 0TDE PUT opci na strike cenu 513 a při stejném risku 300 dolarů na obchod nakoupil 2 opce, každou za cenu 1,54 USD.  Na účtu bylo zablokováno 300 dolarů, více nebylo pro obchod třeba. Obchod nemohl ztratit více.
    A podívejte se, jak dopadl obchod večer.
    Nejprve výsledky z živého obchodování (kde exekuce probíhala pomocí ETF - breakout systém má Order Ref ETFBRK1_S):

    Na živém účtu mi breakout model skrz short SPY vydělal 1 105,60 dolarů.
    Na paper účtu stejný obchod skrz nákup 0TDE PUT opce vydělal 1 248,31 dolarů:

    V obou obchodech jsem riskoval 300 dolarů. Ovšem skrz opce byl tento risk ještě zajímavý v tom, že jsem nemusel použít žádný pevný SL – pokud by trh šel proti mně, opce by expirovala bezcenná.
    V obchodu skrz akcii jsem měl vázáno s marginem cca 17 000 dolarů a získal 1 105,60 dolarů, v paper obchodu skrz opci jsem měl vázáno 300 dolarů a získal 1 248,31 dolarů. Tedy zhodnocení 316 % zisk na obchodu.
    Poznámka – zisk 316 % na obchod je třeba pochopitelně brát s rezervou. Rozumnější je zhodnocení vztahovat k výši účtu. Ten by mohl být například 10 000 dolarů, abychom si mohli rozumně dovolit celých 300 dolarů na obchod ztratit. A i tak šlo o zhodnocení +12,5 % účtu během jednoho obchodu.
    V každém případě představují exekuce skrz 0TDE opce myslím velmi zajímavou cestu, jak účet hodnotit. A myslím, že už jsem velmi blízko, abychom několikaměsíční vývoj a bádání v oblasti 0TDE opcí začali hodnotit na živém účtu.
    Tady je taktický plán pro nejbližší období:
    Osobně začnu 0TDE opce sám autotraderem exekvovat v nejbližších dnech živě na účtu s 10 000 dolary tak, abych mohl v Trading Room dokumentovat zkušenosti s live tradingem v prostředí, které je podobné tomu, se kterým pracuje běžný obchodník. O víkendu publikuji do Trading Room minikurz shrnující práci s opcemi a návodem, jak 0TDE opce backtestuji. Měli bychom se tak všichni sladit v základních znalostech práce s opcemi. Příští týden publikuji do Trading Room svou aktuální verzi Python 0TDE opčního autotraderu, abyste mohli také začít provádět první testy. A ještě k nejčastějšímu dotazu, jestli plánuji vytvořit na toto téma komplexní kurz: Netuším, ale spíše ne. Práce na kurzu je obrovská a 80 % času člověk přitom vydává zbytečně (editace videí atd.). Tento čas mi přijde rozumnější investovat do vývoje strategií. Proto sdílím know-how v Trading Room ve formě pracovních zápisků a kódů, kde mají všichni šanci pokládat dotazy a posouvat se společně. Jakmile téma dotáhneme do produkční fáze, patrně se vrhnu na vylepšování dalších způsobů tradingu a breakouty 0TDE přenechám autotraderům bez toho, aniž bych se dokola vracel k základům. Ideální čas pro naskočení do společného studia systematického obchodování 0TDE opcí je tak v Trading Room nyní. Přihlásit se můžete zde: https://tri.financnik.cz/tradingroom

    Day trading breakoutů s 0TDE opcemi – extra páka s limitovaným riskem

    Preferujete malé stop-lossy, ale současně nechcete být vyhazováni na malých korekcích trhů? Láká vás dosahovat vyššího ročního zhodnocení? Podívejte se, jak může vaše intradenní obchody posunout exekuce na opčním trhu.
    Obsah:
    Hledání edge day trading strategie Stavba day trading systému na nalezených pravděpodobnostech Limity běžného stop-lossu v praxi Alternativní risk management s využitím 0TDE opcí
      V Trading Room se poslední týdny intenzivně věnujeme vývoji breakout strategií pro intradenní obchodování indexů tak, aby jimi všichni zapojení obchodníci mohli obohatit své převážně momentum a mean reversion portfolio.
    Práce to není málo, ale úsilí začíná přinášet ovoce. Začali jsme obecným hledáním silných edge, na kterých lze stavět jednoduché systémy.
    Hledání edge day trading strategie
    Pro hledání edge používáme Google Colab, skrz který jsem nasdílel „edge finder“. Prostředí, ve kterém sám hledám obecné tržní tendence zvyšující šance na situace, které budou vyhovovat zamýšlenému obchodnímu systému. V případě strategií obchodujících intradenní breakout to jsou například silné trendové dny. Myšlenky zkoumáme bez konkrétních vstupů, jen z pohledu pravděpodobností určitého price action kontextu. Podobný přístup vnímám jako důležitý proto, abychom hned na začátku stavby systému nepreferovali přeoptimalizované kombinace vstupních a výstupních podmínek.
    V edge finderu hledáme jen obecné tendence. Má určitá kombinace kontextu vliv na to, jak se bude trh vyvíjet následující den? Pokud ano, vidíme například výrazně zvýšenou pravděpodobnost výskytu trendového dne vůči běžnému průměrnému dni. Jeden z vyhlídnutých edge vypadá například takto:

    Sledovaný kontext vede k výrazně zvýšené pravděpodobnosti, že následující den dojte k trendovému dni. Přesně to, co potřebujeme pro kvalitní breakout systém.
    V Trading Room můžete edge finder stahovat v tomto postu: https://www.financnik.cz/forum/topic/5064-hledani-edge/?do=findComment&comment=319033 (link bude fungovat jen do doby, než breakout edge dozkoumáme, pak se vrhneme na další oblasti a toto vlákno bude staženo).
    Nalezení silného kontextu pro breakout systémy je z mé zkušenosti klíčové. Samotný breakout je triviální a bude mít pravděpodobně nějakou podobnou formu:

    S tím, že breakout pásma počítaná pomocí ATR (nebo jiného způsobu výpočtu volatility) se nemusí časovat z otevírací ceny, ale třeba z ceny po určité době obchodování. Osobně jej ale časuji právě z otevírací ceny tak, abych mohl využívat své workflow vývoje intradenních systémů.
    Pokud bychom ale takový breakout obchodovali úplně každý den, nebude přístup funkční. Obchodů bude hrozně moc a průměrná velikost zisku příliš nízká na to, aby pokryla komise.
    Je tak potřeba breakout časovat do vybraného kontextu.
    V Trading Room jsme ve vláknu hledání edge identifikovaly dva takové silné kontexty.
    Stavba day trading systému na nalezených pravděpodobnostech
    Jakmile máme kontext, přichází na řadu stavba konkrétního obchodního systému. Intradenní systémy testuji sám nejčastěji v TradeStation, byť vše pak obchoduji skrz svůj autotrader v Interactive Brokers.
    A takto může vypadat skoro hotový systém, jehož kód vychází z nalezeného kontextu a který naleznete v podobě otevřeného kódu v  Trading Room zde.

    Jde o aplikaci breakout logiky na trh S&P 500 skrz ETF SPY. V praxi sice tento ticker většina obchodníků využívat nebude, protože jej v EU není možné obchodovat na retailových účtech, ale v Trading Room máme k dispozici portfolio tester pracující s akciemi, a proto testujeme strategie na ETF. Následné obchodování systému s využitím e-mini futures vypadá velmi podobně, plus navíc plánujeme breakouty obchodovat skrz opce – viz dále). Zobrazená výkonnostní křivka zahrnuje běžné komise a obchody jsou prováděny long i short. Navíc princip funguje na všechny další běžné indexy a trhy jako ropa a zlato.
    Limity běžného stop-lossu v praxi
    Nalezený edge mě osobně motivoval natolik, že jsem si systém trochu upravil a nasadil skrz svůj autotrader živě. Pochopitelně s menším riskem, abych myšlenku nejprve určitou dobu v trzích testoval. Konkrétně jsem tomuto edge alokoval 300 dolarů na stop/loss a obchoduji několik akciových indexů. Tedy pracuji s riskem, který je vhodný i pro menší účty.
    A takto dopadl hned první obchodní den systému (obchody jsem prováděl na ETF typu SPY, QQQ a DIA proto, že je to jednodušší pro můj současný autotrader a coby profesionální obchodník mám k těmto trhům přístup).

    V první obchodní den systému jsem ve čtvrtek 4. 4. 2024 chytl v S&P 500 plný stop-loss (aby se následně trh otočil a pádil směrem původního breakoutu), v Nasdaq 100 (ticker QQQ) byl pak zisk 1 933 dolarů a v Dow Jones (DIA) byl zisk 2 084 dolarů.
    Nestává se mi to často, ale zde se tedy spuštění vysloveně povedlo. Jednak proto, že jsem vydělal trochu peněz, shortováním akcií jsem si zajistil své dlouhé pozice v momentum strategiích, dále proto, že ztrátový obchod vysloveně nahrál k tomu, kam plánuji v Trading Room systém posouvat – k exekucím skrz 0TDE opce.
    Ztrátový obchod vypadal totiž přesně tak, jako to potěší nejméně – S&P 500 doklesal k úrovni pro breakout short a systém vstoupil do krátké pozice. Těsně poté se trh obrátil a dostoupal k hranici stop-lossu. Ten zasáhl, chvíli šel do strany a pak přišel sešup, ve kterém by pozice vydělala pěkný peníz:

    Příliš přitom nezáleží na tom, kde je stop-loss umístěný. Podobné situace se budou stávat vždy.
    Alternativní risk management s využitím 0TDE opcí
    Existuje lepší cesta risk managementu při day tradingu?
    Ano a dokonce velmi elegantní. V Trading Room pracujeme na řešení, kdy budeme podobné situace obchodovat skrz 0TDE opce. Podrobně jsem se jim věnoval v článku Opce – jak je obchodovat systematicky. V něm jsem ukazoval, jak mohou vypadat samostatné opční strategie (např. mechanické výpisy opčních spreadů). Těm se také plánuji věnovat, ale 0TDE opce můžeme využít i pro směrové obchody.
    Konkrétní opční pozice budu ještě v Trading Room zkoumat, ale začít můžeme i nákupem samotných opcí. Call pro long breakout a Put pro short breakout. Na myšlenku mě přivedl trader Petr Komínek, který breakouty obchoduje již mnoho let (mj. je prezentoval i na našich konferencích).
    Co se stane, když místo 300 dolarového stop-lossu použiji například ATM opce v hodnotě 3 % účtu, který má počáteční kapitál 10 000 dolarů? U obchodů riskuji stejně (300 dolarů na 10 000 účet), ovšem opce má tu výhodu, že její platnost nekončí zasažením stop-lossu. 0TDE opce vyprší až na konci dne. V našem případě obchodu SPY by tak pozice realizovala krásný zisk bez ohledu na ten dočasný růst trhu (a SPY opce lze obchodovat i na malých retailových účtech v EU).
    Jak by vypadal konkrétní dlouhodobější výsledek systému? Na odpověď můžeme povolat backtester a zde je výsledek. Pokud bych obchodoval breakout systém na trzích SPY a QQQ, long i short, tak od poloviny roku 2022, kdy se 0TDE opce začaly naplno obchodovat, by můj účet vypadal následovně (komise 1 USD na obchod započítány, graf je v logaritmickém měřítku):

    Počáteční účet 10 000 dolarů by byl za necelé dva roky na úrovni 82 833 dolarů! To je nárůst o 728,33 %! A pokud máte větší účet a můžete si dovolit obchodovat SPX opce, pak je zhodnocení ještě  zajímavější.
    Risk je přitom stále naprosto jasně definován – 3 % na obchod. Při nákupu opcí je risk zcela jednoznačný. Riskujeme vždy přesně tolik, kolik za opci zaplatíme a nikdy nemůžeme ztratit více.
    Tato propozice se mi velmi líbí, už jen proto, že automatizace nákupu jednoduché opce je triviální. Byť věřím, že se nám v rámci dalšího testování může podařit vstupní logiku skrz opční kombinace ještě vylepšit.
    Pokud s breakout strategiemi pracujete, pak rozhodně doporučuji možnost exekucí skrz 0TDE opce otestovat.
    A pokud vás intradenní breakout strategie lákají, pak doporučuji se nyní zapojit do Trading Room, kde zkoumání této oblasti získává právě nyní na síle. V nejbližších týdnech:
    Budeme dál ladit samotný breakout systém a budu asistovat v dotazech pro dotažení šablony, kterou jsem poskytl. Pustíme se do výkladu opcí a ukáži, jak systémy s 0TDE opcemi backtestovat. Vytvořím jednoduchý Python autotrader, který bude umět automatizovaně obchodovat breakout signál skrz opce obchodované u Interactive Brokers a budu jej sdílet v otevřené podobě. A to vše mimo běžného provozu, který v Trading Room probíhá (viz Jak se na Finančníkovi naučit obchodování na burze – update 2024). Upozornění: vývoj breakout strategie neprobíhá formou kurzu, ale formou postupných zápisků publikovaných jednou za týden až dva. Do Trading Room se můžete přihlásit na adrese https://tri.financnik.cz/tradingroom.
     
×
×
  • Vytvořit...