Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Mé přístupy k algoritmickému investování

  V e-booku Orderflow trader jsem zmínil, že se mj. věnuji i algoritmickému investování (obchodování pomocí AOS). Jelikož jsem na toto téma dostal několik dotazů, chci v dnešním článku ukázat základní principy a důvody, které mě vedou k taktikám, které pro dlouhodobější a automatizované strategie používám.

  Jak jsem uváděl mj. v e-booku, nejsem programátor ani nějak výrazně zběhlý v matematice či statistice. Tudíž jsem se nikdy moc neexponoval v algoritmickém obchodování na nižších timeframech a obchodoval zde orderflow analýzu diskréčně.

  Pochopitelně, že mě ale vždy lákala myšlenka automatizované správy kapitálu, zejména pro možnosti širší diverzifikace spravovaných financí. Jelikož jsem do algoritmického světa vstupoval s již dost hlubokými znalostmi fungování market aukce a tržních principů z intradenního obchodování (což osobně vnímám jako podstatné), šel jsem cestou vytyčenou základními tezemi, které v tradingu vnímám za platné. Mj. jsou to:
  a) Základní obchodovaná myšlenka musí být extrémně jednoduchá. Čím je složitější, bude přístup patrně optimalizován. Čím více bude přístup optimalizován, tím menší pravděpodobnost, že bude robustní.
  b) Pokud něco automatizovaně vydělává nadstandardně, tak je to buď dílem náhody (která pomine) nebo neadekvátního risk managementu (řešení je náchylné na „černou labuť").
  c) Trhy jsou dost efektivní a neexistuje „svatý grál“ – tedy existuje velmi malá šance, že bych objevil něco vysoce ziskového, o čem nikdo jiný neví. Většina ziskových přístupů vychází z běžných tržních principů market aukce a reakcí retail obchodníků a fondů na definovatelné události.
  d) Funkční přístup by měl fungovat opravdu široce – tedy nejlépe na všech trzích s podobnou charakteristikou.
  e) Mechanicky opakovatelné přístupy (AOS) je snazší hledat na vyšších časových rámcích.
  f) Přeoptimalizace vedoucí k nerobustním řešením je vždy extrémně blízko. Už jen výběr trhu většinou představuje základní optimalizaci, nehledě na dodatečné „donastavování“ parametrů a logiky. Úplně detailně mě proto nezajímá výkonnost systému na jediném trhu, neboť ta bude vždy ovlivněna nějakou formou optimalizace.
  g) Jedna z mála funkčních cest pro skutečné řízení risku je široká diverzifikace.

  Přes podobné teze jsem se dostal k systémům, které stavím zejména na denních timeframech různých ETFs a akciích – tedy trzích, kde je možná veliká diverzifikaci bez nutnosti použití ohromného kapitálu. Je ale současně nutné podtrhnout, že od podobných přístupů neočekávám zhodnocení stovek procent ročně. Ostatně proto jim říkám algoritmické investování – mým cílem je vyrovnanější a dlouhodobější zhodnocování prostředků bez výraznějších výkyvů na úrovni 25–40 % ročně. Opět toto téma si patrně zaslouží rozepsat a bude-li zájem mohu se mu věnovat blíže.

  V tomto článku chci trochu podrobněji nastínit svůj obchodní přístup k tomuto typu obchodování, který vás může třeba inspirovat k vlastním úvahám.

  Na níže uvedených ukázkách pracuji s jednoduchou vstupní logikou vycházející z velmi silně opakující se reakce obchodníků na pokles trhů.

  Pravidla obchodního systému mohu samozřejmě nejprve zkusit aplikovat na jeden trh. Equity systému aplikovaného na denní data například trhu DIA (ETFs kopírující vývoj akciového indexu Dow Jones) vypadá zhruba takto:

  2015algoinvestovani1.jpg

  Záměrně neuvádím žádné profity na vertikální ose, protože ty jsou v tuto chvíli irelevantní. To, co v dané křivce vidím, je následující:
  - Equity křivka potvrzuje určitý edge.
  - Nicméně je zde velmi málo obchodů (přitom jde o období mnoha let).
  - Výkonnost systému není na jednom trhu stručně řečeno „nic moc“ – například zhodnocení vůči drawndownu (jeden z nejdůležitějších parametrů, které sleduji) je už od pohledu slabé.

  Po vygenerování podobných výsledků mám tak několik možností:
  - Systém zahodit a zkoušet najít „něco lepšího“.
  - Pokoušet se systém vylepšit tím, že budu různě upravovat jeho logiku tak, aby výsledná křivka vypadala lépe – toto může být dost nebezpečná cesta, která velmi svádí k přeoptimalizaci.
  - Pokud věřím logice, na které je systém postaven, mohu jej zkoumat ze širší perspektivy. Na první pohled je totiž zřejmé, že při použití kapitálu na jednom trhu by většinu času peníze „odpočívaly“ na účtu. Co když je tak ve volném období nechám pracovat v jiných trzích?

  Pochopitelně, že osobně se vydávám třetí cestou a snažím se otestovat fungování logiky na širším portfoliu trhů. Pro tyto účely testuji portfolia složená z různých akcií (různé sektory), různé ETFs, případně jen z automaticky vybíraných titulů na základě například volume (čímž se dá vhodně předejít riziku optimalizace výběrem trhu).

  Pojďme se podívat na aplikaci logiky na akcie z indexu S&P 100, které se často pro podobné účely používají (jde o velké a vesměs stabilní společnosti představující skoro 50 % kapitalizace amerického akciového trhu).

  Takto bude vypadat equity křivka po komisích aplikovaná na akcie z indexu S&P 100 s tím pravidlem, že v jeden okamžik bude otevřena pouze jedna pozice. Tedy v tomto případě dojde výběrem více trhů k vyššímu využití systému, ale nikoliv k diverzifikaci. Jinak řečeno – získávám se stejnou logikou více obchodů:

  2015algoinvestovani2.jpg

  To už je samozřejmě zajímavější – vidím více než 200 obchodů, což je staticky už solidně relevantní. S použitým kapitálem by přístup za sledované období vydělal cca 153 %, ale drawndown by byl v některých místech až 43 % vůči prvotnímu kapitálu:

  2015algoinvestovani3.jpg

  A teď malé „kouzlo“ diverzifikace, představující důvod, proč stavím své strategie na akcie a ETFs. Pozice lze totiž velmi snadno dělit na velmi malé „dílky“ a risk tak snižovat díky faktu, že všechna vajíčka „nevkládáme do jednoho košíku“. Technická poznámka – samozřejmě ani v akciích a ETFs nemohou být dílky extrémně malé, protože by většinu profitu ukrojily komise, ale diverzifikace je finančně mnohem méně náročná než v derivátech.

  Pojďme se podívat na stejný systém, kterému ale vstupní kapitál rozdělím na 20 dílků. Ty budu obchodovat vždy v jiném trhu. Tedy tam, co jsem původně vstupoval s plným kapitálem, vstoupím jen s 1/20 kapitálu a zbytek použiji na další vstupní signály stále stejného systému v jiných trzích:

  2015_algoinvestovani4.jpg

  Na první pohled je vidět, že se s vyšší diverzifikací systém obchoduje stále stabilněji. Celkové zhodnocení je trochu nižší než u nediverzifikovaného přístupu – konkrétně 127 % základního kapitálu (bez reinvestování), nicméně podívejme se na drawndown:

  2015algoinvestovani5.jpg

  Ten je necelých 10 %, tedy 4x nižší než v případě nediverzifikovaného přístupu. Jinými slovy – pokud by nám nevadil vyšší risk (vyšší drawdown), můžeme diverzifikované portfolio obchodovat s vyšší pákou (technicky to není problém) a dosahovat výrazně vyššího zhodnocení než u nediverzifikovaného přístupu.

  Závěr

  V dnešním článku jsem chtěl především odpovědět na otázky týkající se mého přístupu k automatizaci a trochu blíže odhalit směry, kterým se věnuji. Současně věřím, že vám poskytl inspiraci v tom, jak silným nástrojem může být možnost širší diverzifikace. Sám hledám takové přístupy, které jsou hodně jednoduché, ale fungují robustně prakticky na libovolných trzích. Ve svých přístupech pak nepracuji ani tolik na perfektní podobě systému na jednom trhu, ale svoji pozornost věnuji řízení rizika jako celku. A na výše uvedených jednoduchých příkladech můžete vidět, jak jsou podobné taktiky silné. A to jsme se věnovali diverzifikaci jen skrz jednu obchodní logiku.

  28.10.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i při správě většího externího kapitálu.


  Sdílíme, co nám samotným funguje.
  7 výukových lekcí.

  Jak reálně uspět v tradingu?

  Naučte se vydělávat na své sny (naše metody na Finančník.cz)

  Praktický návod, jak v trzích získat šanci vydělávat stovky tisíc až miliony dolarů ročně bez vlastního kapitálu a nutností trávit denně hodiny před počítači (bez práce to ale nepůjde).

  >> Získat kurz zdarma <<

  Další články na toto téma

  Trading – co to je, jak začít a uspět

  Jak uspět v tradingu v 10 bodech:
  Příležitost, nebo past? Cesta k pochopení tradingu Co je trading? Rozklíčování základů Rozdíl mezi tradingem a Investováním Základy tradingu Trhy pro trading Akcie Kryptoměny Komodity CFD Opce Jak vybrat trh pro trading? Trading – jak začít a uspět Obchodování návratu ceny k běžné hodnotě v akciích Nákup krátkodobých poklesů Intradenní breakouty v akciových indexech Momentum v akciích Trend following (komodity, kryptoměny) Jak s tradingem začít - shrnutí Trading – kolik lze vydělat? Rizika a výzvy tradingu Shrnutí základů tradingu Příležitost, nebo past? Cesta k pochopení tradingu
  Máte někdy pocit, že obchodování na finančních trzích je jen pro vyvolené? Nebo jste se již setkali s příběhy o obrovských ziscích i ztrátách a ptali se, jak je to vlastně možné? Trading, často chápaný jako "hraní na burze", je fascinujícím, ale zároveň náročným světem, ve kterém se každodenně pohybují miliardy dolarů.
  Trading není jen o rychlém zbohatnutí, jak si někteří mohou myslet. Je to metoda, jak aktivně pracovat s finančními nástroji - jako jsou akcie, komodity nebo měny - za účelem dosažení zisku, a to často v krátkých časových horizontech. Na rozdíl od tradičního investování, které se zaměřuje na dlouhodobý růst hodnoty, trading vyžaduje aktivnější rozhodování a často i rychlé reakce na tržní výkyvy.
  V následujících kapitolách se podrobněji podíváme na to, co trading přesně znamená, proč je pro nás atraktivní a jaké základní principy stojí za úspěšným obchodováním.
  Co je trading? Rozklíčování základů
  Trading, ve své podstatě, je aktivní formou investování, kde obchodníci nakupují a prodávají různé finanční nástroje, jako jsou akcie, měny nebo komodity, často v krátkodobém časovém horizontu. Na rozdíl od klasického investování, které má za cíl dlouhodobý růst hodnoty aktiv, trading se zaměřuje na využití krátkodobých tržních pohybů pro dosažení zisku.
  Rozdíl mezi tradingem a investováním
  Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi tradingem a tradičním investováním je časový horizont. Investoři často drží svá aktiva dlouhodobě, někdy i desítky let. Tento přístup má své výhody, jako je možnost těžit z dlouhodobého růstu trhů, ale zároveň s sebou nese vysoké riziko. Akcie a jiná aktiva mohou zažívat výrazné propady, známé jako "drawdowny". Historie ukazuje, že mnohé trhy a akcie procházely obdobími značných ztrát, což může dlouhodobě drženou investici ohrozit. Úspěch v investování tak do značné míry závisí jednak na hodně dlouhém časovém horizontu a také na tom, v jakém období investor s investováním začal.

  Na druhou stranu, trading nabízí větší flexibilitu a možnost rychle reagovat na tržní změny. Tradeři nejsou omezeni na dlouhodobé držení aktiv a mohou využívat různé obchodní strategie v závislosti na aktuálních tržních podmínkách. To zahrnuje možnost "shortování", kdy obchodníci vydělávají na poklesech cen, a využívání volatility pro identifikaci obchodních příležitostí. V tradingu se také lépe řídí riziko: tradeři mohou nastavit stop-loss příkazy, které automatizovaně uzavřou pozice při dosažení určité ztrátové hranice, čímž omezují potenciální ztráty.
  Dalším důležitým aspektem je diverzifikace. Zatímco investoři se mohou specializovat na konkrétní sektory nebo typy aktiv, tradeři mají možnost dynamicky měnit své portfolio, kombinovat různé obchodní přístupy, pracovat s různě rychlými obchody a přizpůsobovat trading aktuálním tržním trendům. Tato flexibilita a schopnost rychlé adaptace dělá z tradingu atraktivní volbu pro ty, kteří hledají aktivnější přístup k finančním trhům.

  Na přiloženém obrázku vidíme graf, který porovnává výkonnost aktivního tradingu pomocí tzv. trend following strategie (podrobná pravidla jsou popsána v článku Jak na Trend Following) na akciích Russell 3000 s benchmarkem (samotným indexem Russell 3000) v průběhu více než dvou desetiletí. Graf ukazuje, jak trading strategie dosáhla výrazně vyššího zhodnocení než pasivní držení indexu. Vyššího zhodnocení dosáhla při výrazně menších propadech. Tato demonstrace nabízí výmluvný důkaz pro argumentaci, proč trading vnímáme jako výhodnější před strategií buy and hold. V kontextu backtestu, který je prezentován na grafu, je důležité zdůraznit, že minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Nicméně, data jasně ukazují, že v době volatilních a nejistých trhů může aktivní obchodování poskytnout robustnější řešení pro řízení a růst kapitálu.
  Základy tradingu
  Nejprve je důležité pochopit, že samotný trading není technicky složitý. Zadávat obchodní příkazy a naučit se číst grafy může zabrat jen chvilku. Avšak trefit správný moment pro nákup nebo prodej a dlouhodobě profitovat, je mnohem těžší. Zejména proto, že začínající obchodník přichází do tradingu s tím, že se lze naučit trhy podrobně číst a předvídat. To lze ale dělat jen do určité míry pravděpodobnosti. Trhy jsou vysoce konkurenční globální prostředí. Nikdo neví, kam se trhy vydají za hodinu či příští měsíc.
  Všechny prováděné obchody v rámci tradingu tak budeme dělat nikoliv s jistotou zisku, ale s určitou pravděpodobností. Můžeme obchodovat například s pravděpodobností 40 %. Tedy šest z deseti obchodů skončí ztrátou, a přesto můžeme dlouhodobě vydělávat. Je to proto, že nejzásadnější složkou tradingu nejsou predikce, ale money management. Trader se musí naučit riskovat v každém jednom obchodu „tak akorát“ a současně mít jasnou představu o tom, kolik na daném obchodu může průměrně vydělat. Pokud bude obchodovat s pravděpodobností 40 %, pak musí obchody řídit takovým způsobem, aby průměrně v obchodu vydělal více než ztratí.
  Mezi základní pilíře tradignu tak patří money management (určující kolik riskujeme), psychologie obchodování (zaručující, že dokážeme dlouhodobě pracovat s nastaveným riskem) a pak samotná analýza trhů skrz kterou skládáme dohromady plány, kdy do obchodů vstupovat a pozice ukončovat.
  Nástrojů pro analýzu trhů existuje mnoho. Dvěma základními způsoby analýzy jsou fundamentální analýza, která se zaměřuje na ekonomické ukazatele, zprávy a další vnější a vnitřní faktory ovlivňující trh, a technická analýza, která se soustředí na analýzu cenových grafů a historických dat. Technická analýza se opírá o přesvědčení, že historické cenové trendy a vzorce se mohou opakovat, a traderům tak mohou poskytnout nápovědu o budoucích pohybech cen. Na Finančníkovi vyděláváme hlavně s pomocí technické analýzy. Hlavně proto, že historická cenová data se snáze analyzují. A jak už bylo řečeno - analýzu není radno přeceňovat. Všechny nástroje vedou jen k pravděpodobnostem a trader by si tak měl hlavně z počátku kariéry zvolit ty analytické nástroje, které jsou nejlevnější a nejdostupnější.
  Pro úspěšný trading je klíčové skombinovat všechny pilíře úspěšného obchodování do obchodního plánu. Ten definuje, kdy a za jakých podmínek vstoupit do obchodu, kdy obchod uzavřít a jak řídit riziko. Na Finančníkovi pracujeme především s mechanickými strategiemi. To jsou takové, kde je obchodní plán definován bez sebemenší subjektivity. Takové strategie lze mechanicky testovat na ohromném množství historických dat a získat tak realistickou představu, jestli má strategie šanci fungovat v budoucnu, kolik přibližně může vydělávat a s jakým riskem.
  Obchodní strategie mohou být různé. Kromě nástrojů používaných pro analýzu trhů se liší především rychlostí obchodování. Zatímco skalping se zaměřuje na krátkodobé zisky z malých cenových pohybů, intradenní obchodování zahrnuje otevírání a uzavírání pozic během jednoho dne. Swingové obchodování na druhé straně využívá k dosažení zisků delší časový rámec, obvykle několik dní až týdnů.
  Trhy pro trading
  Trading lze aplikovat na široké spektrum trhů. Každý nabízí jedinečné možnosti a výzvy.
  Akcie
  Akcie jsou klasickým nástrojem poskytujícím investorům vlastnický podíl v podnicích. Akciové trhy jsou obzvláště atraktivní pro dlouhodobě orientované investory, lze je ovšem používat i pro aktivní trading. Zejména akcie na amerických burzách jsou vysoce likvidní a obchodovatelné s nízkými poplatky.
  Kryptoměny
  Kryptoměny, jako relativně nový investiční nástroj, přitahují mnoho pozornosti kvůli své vysoké volatilitě a potenciálu rychlého zisku. Jejich decentralizovaná povaha a technologický základ nabízejí inovativní přístupy k vlastnictví a převodu bohatství.
  Forex
  Forex, neboli devizový trh, je největší a nejlikvidnější trh na světě. Obchoduje se zde s měnami, což přináší unikátní možnosti využít změn v ekonomických podmínkách a měnových politikách různých zemí. Je to trh, který je otevřený 24 hodin denně během pracovních dnů, což nabízí obrovskou flexibilitu pro obchodování.
  Komodity
  Komodity jako zlato, ropa nebo zemědělské produkty jsou tradičními nástroji pro diverzifikaci portfolia a jsou často používány jako ochrana proti inflaci a finančním krizím. Každá komodita má své specifické faktory, které ovlivňují její cenu, jako je politika, sezónní trendy a globální ekonomické události.
  CFD
  CFD, derivátové nástroje známé jako rozdílové smlouvy. Jde o kontrakty, které vytvářejí brokeři a umožňují s nimi obchodovat většinu běžných trhů. Na rozdíl od burzovních trhů bývají ale dražší na obchodování.
  Opce
  Opce představují další typ často využívaného derivátu pro trading. Jsou to smlouvy, které definují pro nakupující defacto předkupní právo koupit určitý trh v určitém termínu za konkrétní cenu.
  Jak vybrat trh pro trading?
  Výběr vhodného trhu pro obchodování závisí na individuální strategii, znalostech trhu, toleranci k riziku obchodníka a kapitálu. Velkým rozdílem je například to, jak jsou trhy regulovány z pohledu vlád. Na Finančníkovi se zaměřujeme hlavně na regulované trhy (akcie, komodity), na kterých hrozí poměrně nízké riziko, že trader přijde o kapitál z důvodu nějakého rozsáhlého podvodu. Trhy je na začátku nejlepší vybírat na základě konkrétních obchodních strategií - pro určité typy strategií jsou vhodnější určité typy finančních produktů.
  Trading – jak začít a uspět
  Trading pro začínající tradery představuje výzvu, zejména kvůli potřebě pochopit jeho základní podstatu, která není založena na nalezení nebo koupi dokonalého obchodního systému. Mnoho začátečníků se může domnívat, že existuje zázračný systém pro snadné vydělávání peněz, ale realita je jiná. Pokud by takový systém existoval, byl by široce používán, což by eliminovalo jeho efektivitu.
  Klíčem k úspěchu v tradingu je využívání drobných a detailně otestovaných výhod, známých jako 'edge', a efektivního řízení rizika. Obchodní výhody mohou pramenit z obecně funkčních principů (např. následování trendu), z vlastních vysledovaných nuancí a také ze způsobu, jak obchodník pracuje. Například obchodování s malými objemy kontraktů v méně likvidních trzích může představovat výhodu, protože tyto trhy nejsou primárním cílem velkých firem z Wall Street, které disponují obrovskými rozpočty a rozsáhlými zdroji informací.
  Zde jsou tipy na hlavní principy, se kterými vyděláváme na Finančníkovi:
  Obchodování návratu ceny k běžné hodnotě v akciích
  Některé trhy, typicky například akcie, mají tendence pohybovat se v pravidelných "vlnkách" a lze na ně použít tzv. mean reversion strategie. Tyto strategie mohou být velmi jednoduché. V zásadě krátkodobě nakupují trhy, které hodně klesly a shortují ty, které rychle rostly. Mean reversion obchodujeme na Finančníkovi jak swingově, tak intradenně.
  Nákup krátkodobých poklesů
  Specifickou kategorií mean reversion systémů jsou nákupy korekcí - trhů, které se pohybují v trendu, ale krátkodobě klesnou. Na Finančníkovi naleznete i bezplatný backtester, ve kterém si můžete tento typ strategie nasimulovat s využitím akcií.
  Intradenní breakouty v akciových indexech
  Efektivní strategie nemusí být složité. Příkladem jsou intradenní breakouty na akciových indexech. Každý den můžeme vyčkávat, jestli se akciové indexy typu Nasdaq 100 rozjedou nahoru a nebo dolu. Vstoupit do pozice a držet ji do zasažení stop-losssu nebo konce obchodního dne. Takto vypadá historický backtest strategie nakupující nebo prodávající Nasdaq 100 poté, co překoná vzdálenost 0.33*ATR počítaného ze tří denních úseček. Pozice je držena buď do zasažení stop-lossu (opět třetina ATR) nebo do konce obchodního dne:

  Jak je vidět, princip funguje velmi univerzálně. Pro reálné nasazení již jen stačí doplnit některou z podmínek filtrující obchody tak, aby se zvýšila hodnota průměrné velikosti obchodu. Na Finančníkovi obchodujeme s využitím futures, CFD a opcí.
  Momentum v akciích
  Obchodování momenta představuje jeden z nejrobustnějších principů. Zejména v akciových trzích. Jde jednoduše o nastoupení do silně započatého pohybu s tím, že vsázíme na pokračování pohybu. Strategie mohou být velmi jednoduché. Můžeme například nakupovat x nejsilnějších akcií z určitého sektoru a držet je předem stanovenou dobu. Jde o konkrétní příklad rotační momentum strategie.
  Trend following (komodity, kryptoměny)
  Jeden z nejvíce popsaných a ověřených obchodních principů vůbec spočívá ve vstupu long nebo short do různých trhů v momentě, kdy se dají do pohybu (většinou je vstup časování skrz technickou analázu). Pozice se drží až do vyčerpání. Typicky se trend following obchoduje na komoditách, s menšími účty jej lze ale aplikovat i na kryptoměny. Takto vypadá backtest trend following krypto strategie včetně popsaných pravidel obchodního systému.
  Jak s tradingem začít - shrnutí
  Malí tradeři by si měli být vědomi, že soupeření s velkými finančními institucemi přímo je nepraktické a často ztrátové. Místo toho by se měli zaměřit na nalezení a využívání unikátních příležitostí a tržních nik, které velké firmy přehlížejí, protože pro jejich velký kapitál nejsou dostatečně zajímavé. Efektivní trading tak zahrnuje nejen pochopení trhů a využívání technických a fundamentálních analýz, ale také rozvoj taktik, které umožňují dosahovat zisků bez přímé konkurence s finančními giganty. Na Finančníkovi využíváme pro úspěch v tradingu následující principy:
  Obchodní plány stavíme z jednoduchých nadčasových myšlenek, abychom zabránili přeoptimalizaci. Plány podrobně backtestujeme na všech možných historických datech – velmi často získáváme vzorek tisíců obchodů. Obchodní plány obchodujeme mechanicky, nejčastěji s využitím automatizovaných řešení tak, aby byl trading časově nenáročný a současně jsme byli schopni zajistit 100% systematičnost v dodržování zadávání obchodů. Obchodní plány obchodujeme v portfoliích. „Skupinách“ několika systémů, které výrazně zvyšují šanci na úspěch a snižují risk (podstatu vysvětluje článek Máte-li první strategie, zaměřte se na portfolio). Pokud s tradingem začínáte, jde pochopitelně o mnoho informací, které je třeba skloubit dohromady, aby trading jako celek začal fungovat.
  Prvním krokem k úspěšnému tradingu tak může být přihlášení k bezplatnému newsletteru Lekce z živých trhů, ve kterém každý týden komentujeme vybrané situace z našeho vlastního obchodování včetně náhledu do obchodní platformy. Tyto informace nejsou k dispozici jinde na Finančníkovi a představují dobrý zdroj inspirace, jak a kam se posouvat dále.
  Trading – kolik lze vydělat?
  Zisky v tradingu jsou neomezené. Nelze ale očekávat, že jde o snadný a rychlý způsob vydělávání peněz. Trading je podobný jako jakýkoliv jiný business nebo podnikání. Ty vesměs nabízejí určité realistické možnosti výdělku dosažitelné všem, kteří postupují systematicky, rozumně a s přiměřeným očekáváním. A pak jsou zde ti nejlepší, kteří dokázali díky kombinaci štěstí a schopností něco, co se většině nepodaří. V tradingu je určitě rozumné začít s přiměřenými cíli. Ty nejsnadněji zjistíte tak, že budete zkoumat ověřené výsledky jiných obchodníků, kteří se tradingu věnují již delší dobu. Pozor na marketingové proklamace prodejců, kteří slíbí cokoliv, ale sami neobchodují.
  Podrobněji se tématu věnujeme v tomto videu:

  Rizika a výzvy tradingu
  Pokud začínající obchodník uvažuje o tradingu, je to většinou proto, že slyšel historicky o tom, že jde o způsob rychlého zbohatnutí. Obchodníci jsou pak automaticky přitahovány k těm nejagresivnějším a obchodním stylům jako je day trading nebo scalping. Nejlépe ve vysoce volatilních trzích a s vysokou finanční pákou. Drtivá většina začátečníků však právě v této oblasti pohoří. Důvodů je celá řada – ať jde o podcenění risku, znalostí nebo vlastní psychiky.
  Pro začátečníky je proto často lepší začít s pomalejšími strategiemi, jako je swingové obchodování. Swingové obchodování umožňuje obchodníkům využít dlouhodobějších trendů na trzích a snižuje potřebu neustálého sledování trhu. Tento přístup je méně stresující a umožňuje lépe pochopit tržní dynamiku a rozvíjet solidní obchodní strategie.
  Patrně nejsnazší způsob tradingu je tzv. trend following – následování trendů. Tato obchodní strategie je založena na principu, že trhy mají tendenci pohybovat se v trendech a že tyto trendy lze identifikovat a obchodovat. Tento přístup snižuje riziko, protože obchodníci mohou nastavit jasné vstupní a výstupní body a použít efektivní řízení rizik.
  Shrnutí základů tradingu
  Ve světě tradingu je důležité pochopit a akceptovat základní principy, jako jsou řízení rizik, psychologie obchodování a význam analýzy trhů. Začínající obchodníci by měli přistupovat k tradingu s otevřenou myslí, ochotou učit se a přizpůsobovat se dynamickému prostředí finančních trhů. Důležité je si uvědomit, že úspěch v tradingu nezávisí na nalezení dokonalého systému, ale na efektivním využívání dostupných informací, trpělivosti a disciplíně.
  Pro ty, kteří se chtějí do světa tradingu ponořit hlouběji, nabízí Finančník bezplatný úvodní kurz, který může poskytnout cenné poznatky a náhled do tohoto fascinujícího odvětví. Je to skvělý způsob, jak získat pevné základy, než se pustíte do složitějších aspektů tradingu.
  Vstup do tradingu může být výzvou, ale také příležitostí pro růst a vzdělávání. Se správným přístupem, vhodnými nástroji a dostatečnými znalostmi lze dosáhnout úspěchu a finanční nezávislosti.
   

  Jak získat kapitál pro obchodování?

  Trading je o práci s kapitálem. Čím je ho více, tím snazší a výdělečnější business trading je. Jak jej ale získat, pokud je vlastních prostředků málo?
  Obsah:
  Alokace kapitálu u specializovaných „prop firem“ Živý pokus získání alokace s pomocí breakout strategie Anonymní pronájem obchodních signálů Striker Collective2 Darwin Přímá správa externího kapitálu Jak konkrétně získat externí kapitál? Je možné, že právě vás původně zlákaly reklamy forexových brokerů, že s tradingem je možné začít třeba se 100 dolary a krok za krokem se jen z takové částky vypracovat ve fulltime obchodníka. Postupně jste ale jistě zjistili, že takto svět tradingu nefunguje a že je třeba na to jít jinak.
  Peníze se v tradingu generují především z „otáčení“ dalších peněz. Znalosti pomáhají k tomu, abychom dokázali kapitál pomalu rozšiřovat. Bohužel ale není reálné dlouhodobě vydělávat stovky procent ročně, což je přesně to, co je potřeba, aby bylo možné z výsledků obchodování malého kapitálu pohodlně žít.
  Cesta je jediná – pracovat s větším kapitálem.
  Naštěstí toto není vůbec neprůstřelná cesta. Je to ale do určité míry běh na delší trať, při kterém je potřeba na cíli průběžně pracovat. Protože externí kapitál nepřijde sám o sobě.
  Jak externí kapitál získat? Cest je několik. Základem je samozřejmě vůbec schopnost v trzích systematicky profitovat. Ale stačí vydělávat např. 15-25 % ročně při podobném maximálním drawdownu. Tedy pohybovat se někde v oblasti sharpe ratio 1. Pokud toto konzistentně dokážete, je otázka získávání externího kapitálu jen otázkou času.
  Zde jsou tipy na ty nejsnazší cesty:
  Alokace kapitálu u specializovaných „prop firem“
  Na trhu dnes existuje celá řada firem, u kterých můžete chvíli obchodovat, projít nastavenými pravidly a získat kapitál. Některé firmy si za testování nechávají platit, jiné nikoliv.
  Do první skupiny patří například český FTMO. 
  Do druhé například britský Darwinex. O tom jsme zatím na Finančníkovi nepsali, tak si ho stručně představíme. U společnosti si můžete založit zdarma účet a začít obchodovat. Darwinex má propracovaný rating výsledků obchodování a podle výkonnosti přiřazuje obchodníkům s dobrými výsledky další kapitál. Na této stránce naleznete kalkulačku, kam můžete vložit své výsledky a podívat se, jaký kapitál byste získali. Například pokud jste aktuální měsíc v zisku +2 %, za posledních 5 měsíců jste vydělali dalších 7 % při drawdownu -10 %, pak získáte alokaci 30 000 euro. Při minimálním obchodním účtu 1 000 euro (neplatí se žádné „soutěžné“, opravdu stačí jen obchodovat malý účet):

  Pokud budete obchodovat lépe než ostatní obchodníci, bude vám Darwinex zvyšovat alokaci až na 375 000 euro. Zde je mimochodem zajímavé, že v platformě Darwinexu jsou vidět žebříčky ostatních obchodníků, a je tak možné studovat, s jakou výkonností obchodují obchodníci s vyšší alokací a přizpůsobovat tomu risk management a strategie:

  Živý pokus získání alokace s pomocí breakout strategie
  Darwinex je jinak dost typický forexový broker a trhy se zde obchodují pomocí CFD kontraktů. Jelikož mi ale popsaný model přijde pro začínající obchodníky poměrně zajímavý, sám jsem si u Darwinexu založil účet s 1 000 eury a začal na něm obchodovat intradenní portfolio breakout strategií na akciové indexy. Systém vychází z edge diskutovaného v Trading Room (kódy hlavní obchodované myšlenky naleznete v uzavřené diskuzi zde).
  CFD je dražší na obchodování a nemám s ním dosud žádné zkušenosti, tak uvidíme, jestli budou intradenní strategie dostatečně vydělávat i tímto způsobem. Výsledky stavu účtu reportované přímo Darwinexem můžete vidět na tomto odkazu: Příklad živého obchodování akciových indexů s CFD, kde dále vysvětluji, jak je možné použít obchodování CFD pro americké indexy.
  Určitě by bylo zajímavé, pokud by účet prošel požadovanými parametry, postupně získal alokace a já mohl o celém procesu podrobně na Finančníkovi reportovat. Osobně se ale trochu obávám, že pro CFD bude výhodnější obchodovat spíše skrz swingové obchodování, které má vyšší průměrné obchody a lépe obstojí poplatkové struktuře CFD. Ale uvidíme.
  Anonymní pronájem obchodních signálů
  S alespoň minimální historii obchodování (stačí měsíce) je reálné získávat peníze tím, že budete své signály poskytovat za úhradu ostatním. Existují služby, které se postarají o propagaci vašich vlastních signálů a vydělávat tak lze i bez toho, aniž by vás kdokoliv znal a měl ve vaše obchodování důvěru.
  Obchodníci na Finančníkovi nejvíce pronajímají své strategie přes striker.com, případně collective2.com. Služby se liší v různých ohledech.
  Striker
  Například u Strikeru lze pronajímat jen strategie obchodující futures. Strikeru neplatí poskytovatel žádné poplatky. Coby poskytovatelé si určíte cenu za měsíční předplatné za jeden obchodovaný kontrakt – například 50 USD. Pokud předplatitel obchoduje více kontraktů, získáváte od něj více peněz. Cena za předplatné jde poskytovali signálů.
  Collective2
  U Collective2 lze obchodovat i akcie. Ovšem coby poskytovatel musíte nejprve collective2 platit předplatné (viz ceník). Následně si Collective2 strhává 50 % z ceny, kterou za vaši strategii budou předplatitelé platit. Předplatitel platí za strategii navíc stejně bez ohledu na objem kontraktů s jakými obchoduje. Z pohledu výdělků tak Collective2 za Striker tedy spíše ztrácí. Výhodou této služby nicméně je, že zde lze nabízet strategie obchodující akcie a opce.
  Darwin
  Pokud vaše strategie zvládnou pokrýt nákladovou strukturu CFD kontraktů, je možné využít celé škály dalších služeb, přes které je strategie možné pronajímat. Osobně se mi v tomto hledu líbí znovu Darwinex. U něj je možné do strategií získávat investorské alokace skrz tzv. Darwiny. Darwinex přitom jen slepě nezprostředkovává poskytování signálů, ale obchodní signály používá jako základ, na který aplikuje svůj vlastní risk management. Tím risk profil všech strategií normalizuje na srovnatelnou úroveň (podle informací na webu Darwinexu je risk normalizován na úroveň risku S&P 500). Investoři pak do Darwinů investují a poskytovatelé signálů získávají 15 % z výkonnosti.
  Alokované částky přitom vůbec nejsou malé:

  Nejvyšší investorská alokace je na úrovni přes 30 milionů dolarů, řada Darwinů má přes milion dolarů.
  Zde jen drobná odbočka: pokud budete mít strategii s výnosem 15 % ročně a alokaci milion dolarů, pak roční výnos z 15% výkonnostního poplatku bude zisk 22 500 dolarů. A to už nejsou zanedbatelné peníze. Zejména, pokud je váš vlastní kapitál (a tudíž kompletní risk) na úrovni tisíc euro.
  Přímá správa externího kapitálu
  Pokud máte kolem sebe investory, kteří ve vaše obchodování mají důvěru, lze poměrně snadno rozšiřovat kapitál také přímo správou externího kapitálu.
  Správu externího kapitálu je pochopitelně potřeba dělat v souladu se zákony. Nelze jen vzít cizí peníze a ty na vlastním účtu obchodovat.
  V České republice jdou obchodníci nejčastěji cestou „mini fondu“ podle  §15 ZISIF (zákon č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech). Prakticky jde o běžné společnosti (většinou s ručením omezeným) zaregistrované u ČNB. Výhodou této cesty je, že je to velmi „low cost“ řešení, nevýhodou je, že tyto subjekty nepodléhají dohledu ČNB a anonymní „patnáctky“ nemají v ČR nejlepší reputaci. Ovšem pokud pracujete s investory, kteří vás dobře znají, tak to může být dobrá cesta (sám tímto způsobem s penězi rodiny a přátel pracuji. Viz Jak konkrétně jsem zakládal fond).
  Výhodou přímé správy externího kapitálu je to, že si můžeme zcela volně nastavit poplatkovou strukturu. Kromě výkonnostního poplatku se většinou účtují i manažerské poplatky – fixní procento ze spravované částky. Manažerské poplatky pak dokáží pokrýt náklady i v době, kdy se strategiím nemusí dařit a tímto způsobem lze tak reálně provozovat trading na fulltime.
  Jak konkrétně získat externím kapitál?
  Základem je samozřejmě funkční obchodní plán, který bude generovat profity. Podporu v tomto směru můžete na Finančníkovi získat v Trading Room, kde ve vlákně hledání edge stavíme například v tuto chvíli intradenní breakout (který jsem sám nasadil živě – na velkém účtu u Interactive Brokers a CFD účtu u Darwinexu – viz výše)
  Maximálně doporučuji obchodovat skrz jednoduché systematické strategie. Vždy je snazší najít investory pro vysvětlitelné strategie založené na logických principech než pro přeoptimalizované strategie, které vypadly z nějakého optimalizačního softwaru. Výhodou systematických strategií je navíc možnost automatizace, kterou je vhodné využít. Viz příklad zmíněné breakout strategie, kterou jsem nasadil u Darwinexu. Kvůli malému účtu bych této službě určitě pozornost nevěnoval, ale přenést automat z Interactive Brokers na CFD u Darwinexu byla otázka několika hodin a pak již vše běží samo jako tzv. AOS.
  Začít můžete s malým účtem, třeba zmíněných 1000 euro, jako jsem to udělal ve výše popsaném pokusu sám. Risk je minimální, možný zisk maximální. Pokud se strategie rozjede, můžete postupně získat alokaci od prop firmy, pak převést signály do Darwinu, začít je třeba poskytovat u Strikeru a získávat anonymní investory. A pokud se bude dařit, tak si se stejnou strategií založit třeba vlastní společnost pro správu kapitálu. To je poměrně jednoznačný plán nevyžadující přitom žádné vysoké počáteční finanční investice.

  Mé workflow vývoje intradenních systémů

  S tím, jak postupně do svého automatizovaného portfolia nasazuji i intradenní systémy, jsem si pro sebe definoval určité „workflow“, s nímž systémy tvořím. Zde jsou tipy, které mohou pomoci i vám.
  Obsah článku:
  Jak na intradenní obchodní systémy? Vývoj systémů na denních datech Intradenní stop-lossy na denních datech Prototypování systémů vs. jemné testování Ukázka workflow Závěr K příspěvku mě dovedl tento dotaz v Trading Room:

  Jak na intradenní obchodní systémy?
  Předně žádná cesta v rámci intradenního obchodování nebude bez práce. Tedy samozřejmě kromě té, kdy si koupíte nějaký zázračný software, kde vám po stisknutí tlačítka začne sám připravovat zaručeně robustní AOS.
  Sám na podobné zázraky nevěřím, a tak nezbývá než investovat čas do ručního testování různých nápadů, ze kterých následně tvořím reálné „idea first“ obchodní systémy.
  Potíž s intradenními systémy je především v tom, že pracujeme s ohromným množstvím dat. Bez ohledu na zvolený software je vše výrazně pomalejší, náročnější na hardware a do velké míry i na know-how. S jemnými intradenními daty lze vymýšlet násobně více taktik než na denních datech, což s sebou přináší i výrazně vyšší riziko přeoptimalizace, chyb v kódech či v následném automatizovaném obchodování.
  Osobně se mi tak osvědčilo vyvíjet intradenní systémy na denních datech.
  Vývoj systémů na denních datech
  Denní data obsahují informace o otevírací a uzavírací ceně, denní minimální ceně a denní maximální ceně. S denními daty se proto pracuje velmi efektivně – za rok máme přibližně 250 úseček. Pracovat pak lze v programech, jejichž ovládání známe ze swingového obchodování (např. Amibroker).
  Ovšem jak na denních datech vyvíjet intradenní systémy? Tím, že nevidíme „dovnitř“ denních úseček, tak pochopitelně můžeme vyvíjet jen určité typy intradenních systémů. Například jednoduché breakout či mean reversion systémy vycházející z denní otevírací ceny či jiného fixního bodu denních grafů.
  Nemůžeme tak například vytvářet obchodní systém obchodující průlom např. 5minutového otevírací rozpětí popisovaného v článku Jak na první daytrading autotrader [včetně funkční strategie a kódu]. Z mé zkušenosti to ale tolik nevadí. Protože i jen na denních datech lze najít mnoho funkčních intradenních přístupů (sám jsem takto dříve vyvinul Finwin, který dnes obchoduji řadu let).
  Intradenní stop-lossy na denních datech
  Největším úskalím při vývoji intradenních obchodních systémů na denních datech jsou stop-lossy. Na denních datech nevidíme „dovnitř“ úseček a jen těžko se odhaduje, jestli byla u obchodu dříve zasažena úroveň stop-lossu, vstupu či výstupu.
  Osobně tak začínám s vývojem strategií s velmi vzdáleným, nebo žádným stop-lossem. Ve svých systémech často pracuji s indikátorem ATR a jedním z typických příkladů vzdáleného stop-lossu je 1xATR. Takový už bývá spolehlivě identifikovatelný i na denních grafech.
  Ve svých testech tak chci nacházet strategie, které relativně stabilně fungují i s velkými stop-lossy. A teprve až takovou strategii objevím, otestuji ji na intradenních datech.
  Prototypování systémů vs. jemné testování
  Svou práci tak můžu rozdělit do dvou základních kroků:
  Prototypování systému na denních datech Finální backtest hotového prototypu na intradenních datech Pokud jste vývoj intradenního systému nikdy nezkoušeli, možná nevidíte v rozdělení práce do zmíněných bodů žádný zásadní benefit.
  Pro mě tam rozdíl je – především v efektivitě. Nejsem programátor a s jakýmkoliv skriptováním bojuji. A skriptování na intradenních datech je pro mě násobně náročnější než na denních. Při hledání nových obchodních přístupů testuji průběžně řadu různých myšlenek. Mohu například zkoumat signály vycházející z korelace či divergencí trhů, sezonality, market internals a podobně. Podobné testy mám na denních grafech hotové velmi rychle.
  A pokud vypadá nějaká myšlenka nadějně, tak teprve potom věnuji pozornost přípravě intradenního kódu, pro který nejčastěji používám TradeStation či Python.  V momentě, kdy vím, co přesně potřebuji naskriptovat, už to nemusí být tolik složité.
  Ve finálních testech s intradenními daty navíc první backtesty provádím se vzdáleným stop-lossem podobně, jako jsem to dělal ve fázi prototypování. A logicky bych měl dostávat podobné výsledky, čímž si ověřuji funkčnost svých kódů.
  Ukázka workflow
  Na denních datech testuji různé myšlenky. Jedním z dobrých směrů může být například intradenní breakout na akciovém indexu. Např. Nasdaq 100. Breakout systém má v principu jednoduchou konstrukci. Vezmeme nějaký počáteční bod – např. denní open, poslední close, nejvyšší high za posledních x dnů a podobně, přidáme k bodu určitou vzdálenost (sám rád pracuji s násobkem ATR), a pokud trh tuto úroveň překoná, zaznamenáme long breakout a držíme pozici do dosažení profitargetu či do konce dne. Pokud se trh obrátí, vystoupíme na stop-lossu. Jak jsem zmínil, u prototypů podobných systémů na denních grafech používám vzdálený stop-loss (např. 1xATR).
  Testy na uvedené úrovni jsou např. v Amibrokeru velmi jednoduché s tím, že do popsané kostry systému budete chtít zakomponovat pravděpodobně ještě nějaký „filtr“. Bez toho nebude systém reálně obchodovatelný.
  A takto může vypadat výsledek prototypu:

  Pro ilustraci jsem zobrazil equity křivku prototypu „long intradenní breakout v Nasdaq 100“ vytvořenou pouze z denních úseček (modrá barva) vs. finální backtest s využitím intradenních dat (oranžová barva). 
  Equity křivky nejsou úplně stejné zejména proto, že v tomto případě intradenní backtest probíhal v Pythonu, kde se mi trochu jinak počítá ATR než v Amibrokeru. Podobné detaily nejsou z mé zkušenosti podstatné, protože ve finálním živém obchodování se do procesu živého obchodování na burze stejně dostává určitý prvek náhody.
  Ale to podstatné je jistě patrné – prototyp se vzdáleným stop-lossem (1xATR) odpovídá finálnímu intradennímu backtestu.
  Funguje to samozřejmě i na delší historii dat:

  Finální myšlenku pak už ladím v samotném intradenním backtesteru. Zde zejména testuji jemnější práci s bližšími stop-lossy. Protože ty z mé zkušenosti nelze na denních datech používat – vedou k příliš optimistickým závěrům.
  Dobře je to patrné na tomto screenshotu:

  Zde jsem v prototypu na denních datech snížil stop-loss na 0,4x ATR (modrá linka) a následně provedl stejný backtest na intradenních datech (oranžová linka). Je zde patrné, že pokud bychom malý stop-loss použily už v prototypu pracujícím s denními daty, budou naše závěry z backtestu příliš optimistické.
  Závěr
  Dnešní tip ukazuje, že pokud budete určitý typ intradenních systémů prototypovat na denních datech, můžete se poměrně dobře na výsledky spolehnout za předpokladu, že budete pracovat se vzdálenějšími stop-lossy (např. 1xATR).
  Pokud se tak chcete do vývoje intradenních systému pustit, můžete začít právě na denních datech. A teprve až budete mít hotový funkční prototyp (jakože najít obchodní systém trvá určitě týdny až měsíce), pak už není zas takový problém konkrétní jednu finální myšlenku převést do příslušného intradenního backtesteru (např. s použitím TradeStation).
  Jinými slovy – není třeba se od počátku stresovat z potřeby ovládnutí dalšího softwaru. Ale je možné začít na stejném softwaru, který používáte pro analýzy denních grafů a teprve, až budete mít jasnou představu o potenciálním intradenním obchodním systému (podloženou funkčním prototypem) tak řešit, jak systém finálně otestovat na intradenních datech.
×
×
 • Vytvořit...