Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodní systém FinWin a divergence

  Divergence jsou velmi silný nástroj a občas mám pocit, že by si zasloužily větší pozornost všech obchodníků. Už v několika posledních článcích zmínil Petr využití divergencí v rámci intermarket analýz - využití tohoto mocného nástroje je však daleko širší.

  V dnešním článku napovím několik typů, jak úspěšně využít divergence ve spojitosti s naším obchodním systémem FinWin - jedná se však samozřejmě o přístup univerzální, který je možný kombinovat s jakýmkoliv jiným systémem. Co jsou to divergence již zde znovu opakovat nebudu - již jsme divergencím věnovali dostatek prostoru v naší knize Jak se stát intradenním obchodníkem, i řadě článků na tomto serveru. Pojďme se tedy pustit přímo do popisu praktických rad a tipů.

  1) Divergence jako výstup

  Většina obchodníků vnímá divergence pouze ve spojitosti se vstupy. Toto je však velká chyba, protože využití divergencí k výstupům je dle mého názoru neméně silný prvek, který může výrazně pomoci vašemu obchodnímu systému.

  Obecně se dá říci, že jsou výstupní divergence velkým pomocníkem v trhu, který právě trenduje - avšak s vytvářením občasných korekcí. To znamená, že trh může například růst, následně udělá korekci, obchodník dostane vstupní signál (například FinWin 0/v), vstoupí - a za moment může přijít další korekce. Takový okamžik je přitom psychologicky často poměrně náročný, protože a) nevíme, zda se jedná jen o další korekci, nebo již definitivní vyčerpání a otočení trendu, b) není příjemné během korekce pozorovat, jak náhle před našimi zraky mizí značná část otevřeného profitu, ze kterého jsme se až doposud těšili.

  Ideální by tedy bylo disponovat nástrojem, který nás jenom těsně před příchodem případné korekce může varovat, že je v trhu potenciální vyčerpání a může nastat chvilkové (nebo také absolutní) otočení trhu. Přesně takovou službu nám poskytne divergence. Ne vždy, neboť nic není v trzích na 100%, ale s trochou praxe a zkušenosti celkem spolehlivě.

  Pojďme se podívat na jednoduchý příklad. Na obrázku vidíme denní graf trhu SPY (ETF´s pro index S&P500). Žlutým obdélníkem jsem vyznačil oblasti korekcí, na kterých se dalo poměrně pohodlně vstoupit do pozice long. Vstupovali bychom samozřejmě na jednoduchém patternu systému FinWin, který by už měli studenti tohoto systému vidět od letmého pohledu.

  FinWin-divergence-2.jpg

  Samotný vstup do pozice by bylo možné v tomto případě načasovat docela jednoduše a "kvalitně", problém však s pozicí nastává o pár dnů později, kdy trh udělá nové high (z pohledu prolomení vrcholu předešlého swingu - swingy jsou velmi důležité, a proto o nich neustále mluvíme a neustále doporučujeme jejich bližší studium, můžete začít například knihou Larryho Williamse, ve které je věnována swingům jedna kapitola). Po proražení high swingu totiž trh provede korekci, která se prakticky vždy přiblíží až k oblasti našeho posledního vstupu - obchodník by tedy s lítostí musel pozorovat, jak se do nedávna nakumulovaný otevřený profit rázem rychle rozplývá před očima.

  Právě v tomto okamžiku mohou naprosto skvěle napomoci divergence, které nás včas varují před možnou otočkou. Zkusme si letmo zakreslit takové divergence do grafu výše a hned nám bude jasné, o čem je zde řeč:

  FinWin-divergence-1.jpg

  Samozřejmě, samotná divergence ještě nutně neznamená, že musíme nutně opustit celou otevřenou pozici. Rozhodně by však nebyl špatný nápad uzavřít alespoň část pozic (například jednu polovinu), sebrat profit, co se právě nabízí, a vzít nohy na ramena. Ještě nikdo nikdy nezchudnul tím, že inkasoval profit. Druhou část pozic můžeme v trhu nechat a počkat, jak se dále bude trh vyvíjet a zda případně nadále poroste.

  Otázkou také zůstává, na jakém CCI divergenci pozorovat - CCI14, nebo CCI50? Osobně jsem dlouhodobým pozorováním dospěl k závěru, že je to jedno. Můžete klidně používat obě periody - obě dělají dobrou službu. Troufám si dokonce tvrdit, že v žádném případě nemusíte zůstávat co se divergencí týče u indikátoru CCI. Zkuste si prostudovat divergence také na RSI, Stochastics, MACD, Money Flow Index - a potažmo i dalších indikátorech, které ve své obchodní platformě naleznete. Sami byste měli za chvilku vidět, na kterém indikátoru rozpoznáváte divergence nejlépe a na jakém vám dělají nejlepší službu. Nebuďte však při takovém studiu povrchní: opravdu si dejte na studium divergencí nějaký čas, prostudujte divergence v různých situacích trhu a zapište si detailně, v jaké situaci vám může divergence pomoci (a jakým způsobem) a v jaké situaci je naopak lepší se divergencemi neřídit - žádný nástroj není v trzích na 100 % univerzální.

  2) Divergence jako filtr

  Druhý přístup, ke kterému se mohou divergence hodit - a který je zde často opomíjený, je využití divergence jako jednoduchého filtru. K čemu? K varování před následujícím trendovým signálem. POZOR! Následující rada se týká hlavně intradenního obchodování. Využití divergence jako vstupního filtru jsem osobně nevypozoroval jako zrovna účinné pro poziční obchodování.

  O co tedy jde? Pokud nastane divergence, znamená to, že trh slábne do rozjetého trendu a může každou chvilku nastat stagnace, korekce nebo celkové otočení trhu. Dlouhodobým pozorováním jsem došel také k závěru, že trendové signály FinWin 0/v nebo 2v mohou mít po divergenci výrazně nižší pravděpodobnost a je lepší je vůbec neobchodovat. Záměrně píši "mohou", protože situace není tak jednoduchá.

  Jde o to, že divergence zcela na začátku otevření trhu nebo krátce po otevření nemá při využití k filtrování vstupních signálů zdaleka takovou platnost jako divergence alespoň 30 - 60 minut od otevření trhu. Na začátku má totiž trh tendence se "rozpínat", a pokud bychom používali divergenci jako filtr kdy nevstoupit do trendového obchodu zcela mechanicky, mohli bychom se zbytečně připravit o obchody s velmi slušným Risk-Reward-Ratio, což by byla škoda.

  Pokud tedy chceme použít divergenci jako filtr pro trendové patterny, musíme být trochu "chytřejší" a posoudit více okolností. Zde je několik tipů, čemu byste měli věnovat pozornost:

  a) trh už udělal od svého otevření výraznější pohyb; například divergence v momentě, kdy trh e-mini Russell 2000 již urazil 1000 USD má rozhodně větší platnost jako varování před možným vyčerpáním trhu než divergence po pohybu 300 USD;

  b) trh už 3x prorazil své high nebo low dne (HOD/LOD); vypozoroval jsem, že po 3 průrazech má trh výrazné tendence začít slábnout;

  c) již uplynula od otevření trhu doba, ve které se statisticky odehrávají největší pohyby; jaká je to přesně doba si musí každý u svého trhu zjistit sám s pomocí statistik - osobně mě těší, že řada obchodníků si již takovéto statistiky dělá zcela automaticky.

  Teprve pokud začnete kombinovat divergence jako filtr se třemi typy popsanými výše, začne celá záležitost dávat větší smysl. A opět platí - nic není na 100 %, vše však má šanci fungovat velmi dobře, pokud tomu věnujeme dostatek času, píle a trpělivosti.

  Tolik tedy k dnešním tipům, jak lépe obchodovat s pomocí divergencí.

  29.8.2010

  Tomáš Nesnídal


  Další články na toto téma

  Divergence

  Divergence se v obchodním světě vztahuje k nesouladu mezi cenovým pohybem aktiva a pohybem indikátoru, často oscilátoru, jako je MACD nebo RSI. Je to známý technický signál, který může indikovat blížící se změnu v cenovém trendu.
  Když cena aktiva klesá a dosahuje nových minim, zatímco technický indikátor klesá, ale ne dosahuje nových minim, hovoříme o "bullish divergence". To může znamenat, že klesající trend ztrácí na síle a může být připravena k obratu.
  Na druhou stranu, když cena aktiva dosahuje nových maxim a technický indikátor není schopen sledovat a dosáhnout nových maxim, mluvíme o "bearish divergence". Tento jev může signalizovat oslabení stoupajícího trendu.
  Pro tradera může být divergence klíčovým signálem, protože poskytuje předběžné varování o možném obratu trhu. Pokud je tato divergence kombinována s dalšími technickými signály nebo vzory, může poskytnout silný obchodní signál.
×
×
 • Vytvořit...