Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Opční kalkulátor: návod jak jej používat (verze 2)

  Mám rád hrozně jednoduché věci, proto jsem si vytvořil nástroj, jak jednoduše spočítat potenciální zisk a ztrátu při obchodování akciových opcí. Slouží pro počítání jednoduchých opčních pozic a spreadových opčních strategií, a to do obou směrů, tj. Short i Long.

  Kalkulačka na opce je použitelná pro tyto pozice :

  Long Put
  Long Call
  Short Put
  Short Call
  Call Credit Spread
  Put Credit Spread
  Call Debit Spread
  Put Debit Spread
  Long Straddle
  Short Straddle
  Complex Spread Configuration

  Neumí spreadové trojkombinace typu Butterfly.

  opcni-kalkulator.gif

  Pro jednodušší pochopení principu zadávání můžeme zavést rozlišení tzv. "kreditní pozice" - při otevření jdeme do zisku a ten "bráníme". Patří sem všechny Short pozice a Credit Spreads pozice. Druhou skupinu tvoří tzv. "debetní pozice" - na otevření musíme vynaložit prostředky a pokud jde trh naším směrem přecházíme v čase do zisku. Sem patří všechny Long pozice a Debet Spreads pozice.

  Při otevírání pozice vkládáme příslušná pole Strike Price a Premium v případě kreditních pozic kladnými číslicemi, v případě debetních pozic zápornými číslicemi. Tímto trikem dosáhneme toho, že nad nulovou linkou se objeví startovací výsledek, zda začínáme ztrátou, resp. ziskem. Zároveň pod nulovou linkou se objeví možný finální výsledek, tedy zisk, resp. ztráta.

  V případě využití nekrytých strategií, kdy zisk, resp. ztráta, mohou být neomezené, do Strike Price zadávám "xxx", to abych neviděl ty hrozící čísla v pozitivním i negativním smyslu slova. Pole Premium nevyplňuji.

  Kalkulačka automaticky dopočítá B/E v době expirace.

  Pole Closing Price slouží k zadání cen při likvidaci či expiraci pozice. Opět platí pravidlo se znaménky plus, resp. minus, pro kreditní, resp. debetní, pozice. V políčku Result se objeví můj konečný výsledek s logicky správným znaménkem.

  Pole Closing Price je možno využít k průběžnému sledování stavu mé pozice, výsledek je zobrazen analogicky v poli Result.

  Pro úplnost přidávám vysvětlení pojmů v tabulce v levé horní části. Slouží jen pro popis stavu v době otevření pozice.

  Pro výpočet pravděpodobností opět existuje řada SW či webových kalkulaček - opět používejte ten výpočet, který vám nejvíce vyhovuje, kterému bude věřit.

  Ticker               zkratka titulu
  Date open datum otevření
  Date exp. datum expirace
  Price cena podkladu v den otevření
  HV 10w historická 10 týdenní volatilita
  HV 10d historická 10 denní volatilita
  U obou se mě neptejte proč zrovna tyto dvě a jak se počítají. Do svého backtestu jsem si zvolit tyto dvě a tyto dvě mi pomáhají. Stejně tak mohou být správné a třeba lepší i jiné. Existuje řada SW pro výpočet volatility, webových portálů - používejte ten, který vám nejvíce vyhovuje.
  BV budoucí volatilita - můj výmysl, můžete použít jiný, lepší, vlastní Pokud je HV 10w > 10d uvažuje BV vyšší hodnotu. Je-li HV 10d > 10w, uvažuji aritmetický průměr
  LTH low target hit - statistická pravděpodobnost dosažení Strike Price směrem Put
  HTH high target hit - statistická pravděpodobnost dosažení Strike Price směrem Call
  LB/EH low B/E Hit - statistická pravděpodobnost dosažení B/E směrem Put
  HB/EH high B/E Hit - statistická pravděpodobnost dosažení B/E směrem Call

  Soubor je záměrně uzamčený, hlavním cílem je chránit grafiku. Žádné velké know-how tímto neskrývám, žádná makra apod. Pouze a jen sčítání, odčítání. A abych nezapomněl: jedenkrát použito IF, a to v poli BV v levé tabulce.

  Volně ke stažení Kalkulačka pro opce, ve které je uveden příklad "Complex Spread Configuration", kterou nyní obchoduji. Otevřeno 21.3.2007, pozice PUT 40 otevřena již 20.3.2007*. V políčku Closing Price jsou uvedeny ceny z 23.3.2007 před uzavřením trhů. Po vymazání příkladu je kalkulátor připraven k použití.

  * Určitě se najde hodně dotazů, proč o den dříve. Pokusím se odpovědět raději hned. Nejdříve si vyhlédnu opci OTM, relativně drahou a prodám. Pokud by šel trh proti mě, spoléhám, že je dostatečně vzdálená, a že se v čase do expirace "ubráním". SL těsně před proražením mého B/E. Otevírám tedy pozici Short Put. V případě opačného pohybu ode mně se mi "zlevní" nákup krycí pozice PUT 35. Zároveň se "zdraží" CALL opce a já kompletuji pozici s omezeným ziskem i riskem. RRR=1:1,73 je podpořené, že do expirace neutvoří nová historická high.

  Download: Opční kalkulátor

  Rozšíření - verze 2

  Verze 2 má lepší logiku zadávání short/long

  Pravidla pro tuto modifikaci:
  Strike Ceny - vždy kladné
  Vše co prodáváme/vypisujeme (tedy Short, píšeme se znaménkem minus do Premia. Vše co nakupujeme (tedy Long), píšeme se znaménkém plus do Premia. Dle výpočtu hned vidíme, zda je celkově otevřená pozice kreditní či debetní.

  Download verze 2: Opční kalkulátor v.2

  Autor: Misak

  30.4.2007

  Finančník.cz


×
×
 • Vytvořit...