Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Poradna: Jsem věčný začátečník

  Řada začínajících traderů ví již o tradingu dost, ale přesto jsou neustálí začátečníci, kteří se doposud od teorie nepropracovali v praxi. Je na čase sebrat odvahu a tento první krok udělat. V dnešním článku se pokusím shrnout nejčastější důvody, proč někteří zůstávají věční začátečníci a pár rad, jak na to.

  Bojím se ztráty (a proto jsem ještě nezačal naživo)

  Ztráty k tradingu patří. Trading je byznys, ve kterém to bez občasných ztrát nejde. I přesto se dá stále skvěle vydělávat.

  Na ztráty je třeba hledět pozitivně. Nesmíme hledět na ztráty jako na trest za to, že jsme něco "udělali špatně", ale naopak jako na příležitosti, které nás nutí přemýšlet, co udělat lépe, a neustále na sobě a našem tradingu pracovat.

  Frustrace ze ztrát v rámci jasného a dodržovaného obchodního plánu se časem otupí. Výsledky tvoří celá řada obchodů, ne pouze jediný obchod. Pár ztrát za sebou nic neznamená, pokud dodržujeme základní pravidla money managementu, neriskujeme moc a máme smysluplný obchodní plán, jehož pravidla dodržujeme.

  Nebojte se ztrát. Čím dříve si pár prvních zažijete, tím lépe - tím dříve to budete mít za sebou (a uvidíte, že to není až tak hrozné). A čím dříve se ze ztrát zase dostanete, tím rychleji vám naroste sebedůvěra, protože uvidíte, že dostat se zpět ze ztrát je reálné a že to dokážete - takže není důvod, abyste postupem času nedokázali také profitovat.

  Pokud se však bojíte ztrát z toho důvodu, že si nemůžete dovolit ztratit, pak buďto našetřete na větší účet, nebo začněte s trhem, ve kterém je možné pracovat s minimálním riskem (NQ, YM apod.). Podkapitalizace je skutečně nebezpečná.

  Jednou se do toho stejně pustit musíte. Jednou ten první krok je třeba udělat. Připravte se raději dopředu, že první obchod bude ztrátový - protože pokud nebude, můžete být už jen příjemně překvapení. Úspěšný trader doufá v nejlepší, ale připravuje se na nejhorší. Neúspěšný trader se připravuje na nejlepší a nepřipouští si to nejhorší.

  Naplánujte si na jeden konkrétní brzký den, že ten krok uděláte. Zavřete se do klidu, a udělejte ho. Nakonec uvidíte že tak hrozné to není 🙂

  Nemám čas se do toho ponořit

  Rozumím tomu. Čas je nejdražší komodita nás všech. Času máme většinou neustálý nedostatek.

  Pokud je čas ten problém, proč jste stále na začátku - začněte přístupem, který vyžaduje minimum vašeho času. Mezi takové přístupy patří například určité opční strategie, nebo komoditní spready.

  Zároveň si vyčleňte alespoň to minimum, které jste schopni tradingu pravidelně věnovat, a udělejte z toho pravidelnou rutinu. Byť by to mělo být 15 minut denně a 2 hodiny o víkendu, už se s tím dá něco se strategiemi zmíněnými výše dělat - pokud tento čas budete dodržovat rutinně a uděláte z toho návyk. Takový návyk vám totiž pomůže začít se pomalu do tradingu ponořovat se a třeba budete schopni za chvilku vyčlenit i trochu více času.

  Opět je nejdůležitější udělat ten první krok. Napsat si na papír pravidelný čas pro pravidelnou tradingovou rutinu. Napsat si, jak v nebližších dnech tento čas věnovaný tradingu konkrétně využiji. A začít. Nakonec to také nebude tak hrozné, jak to na první pohled vypadá.

  Připadám si jak v mlze

  Řada lidí trading již delší dobu studuje a přesto si stále připadají jak ztracení někde v mlze. Nevědí, kde začít, proto nezačínají.

  Chápu vás. A vím, jaké to je. Také si často připadám jak v mlze například při studiu Španělštiny a všech těch komplikovaných minulých časů a podmiňovacích tvarů. Nejsem žádný talent na jazyky a musím na tom opravdu pracovat. V mlze si připadám po většinu doby. Ale víte co? Musím pokračovat. Je to jediný způsob, jak tou mlhou projít. Kráčet dál, nezastavovat se a jít si za svým. Chtít to zvládnout a dokázat.

  Pokud si připadáte v mlze, zřejmě to bude tím, že jste si na začátku příliš vše překomplikovali. Máte příliš mnoho informací, jelikož jste na začátku a neumíte je často ani správně interpretovat, připadají vám protichůdné.

  Zjednodušte si vše na absolutní minimum. Vyberte si jedinou věc, jediný přístup z toho, co vše víte. Vyberte si to jediné, co vás nejvíce oslovuje.

  Vyberte si jediný trh, jediný timeframe. Zjednodušte vše, co nejvíce to jde. Čím to bude jednodušší, tím spíše budete schopni alespoň začít.

  Nesoustřeďte se hned na profit. Soustřeďte se na to, abyste dokázali začít, udělat první krok. Prožijte si první zkušenosti a první obchody - ale co nejjednodušeji, protože čas na komplikace bude v budoucnu vždy. Ale pokud si to budete dělat příliš komplikované už nyní, pak nikdy nezačnete.

  A v momentě kdy začnete s tím nejjednodušším, co si vyberete, izolujte se na moment od všeho kolem, co by vás mohlo ovlivňovat. Přestaňte scanovat diskuze, přestaňte řešit každou maličkost s miliony lidí kolem sebe, protože potřebujete nějaký názor, nebo nějaké utvrzení.

  Vyberte si něco jednoduchého, s tím se zavřete - a jděte bojovat sami za sebe. Je to jediná cesta z mlhy. Krůček po krůčku.

  Potřeboval bych, aby mě někdo korigoval

  Jednou z dovednostní tradera je nutnost naučit se korigovat sami sebe.

  Tradeři nemají nad sebou šéfa, který jim bude říkat, co mají dělat, jak to mají dělat, a kdy mají práci odevzdat. Úspěšní tradeři obecně nemají rádi, když jim někdo říká, co a jak mají dělat - protože si vše chtějí vyzkoušet, porovnat a prožít sami a budovat svůj úspěch na vlastní zkušenosti.

  Vlastní zkušenost je to nejdůležitější. Vlastní zkušenost je to, co vás bude posouvat dále. Jako budoucí tradeři se musíte naučit být samostatní, sami se naučit analyzovat své chyby a hledat jejich zlepšení. Trading je naprosto svobodné povolání, které můžete dělat kde chcete a kdy chcete, ke kterému nepotřebujete žádné nadřízené ani podřízené, ale cenou za to je, že také musíte bojovat čistě sami za sebe.

  Pokud přesto trochu toho korigování potřebujete a jste studenti systému FinWin nebo FIMS, tak každý s Petrem máme pro naše studenty samostatná diskuzní vlákna, kam můžete vkládat své obchody a získat od nás zpětnou vazbu. Někteří studenti online semináře Daytrading od A do Z tohoto již využívají v mém vlákně FinWin podle Tomáše a věřím, že jim to pomáhá.

  Závěrem

  Každá nová činnost na světě vyžaduje sebrat odvahu, udělat první krok a bojovat. Před pár lety jsem si z návštěvy jedné úžasné přednášky Dr. Alana Wolfa, průkopníka v oblasti kvantové fyziky a promotéra aplikace získaných znalostí z tohoto oboru v každodenním životě, odnesl jedno z nejdůležitějších ponaučení, které Dr. Wolf na základě závěrů z kvantové fyziky prezentoval: "Ať už děláte cokoliv, čekejte, odpor".

  Ano, nic nejde bez trochy té dřiny a odporu. Ale na druhou stranu, to je také ten důvod, proč se můžeme zlepšovat a stávat postupně mistry v činnosti, kterou děláme. Takže, odvahu, hlavu vzhůru - a do toho.

  24.3.2013

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room
×
×
 • Vytvořit...