Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Kdy začít live?

  Jedna z tradičních otázek, se kterou pravidelně traderům pomáhám. Tedy, kdy přejít z paperu na živý účet?

  I na základě mých zkušeností s mentorováním mnoha obchodníků jsem přesvědčen, že je lepší na live obchodování přejít raději trochu později než příliš brzy. Bohužel většina obchodníků se do live obchodování vrhá co nejdříve a stojí je to zbytečné peníze.

  Věci se mají z mého pohledu tak – obchodování je o systematické exekuci určité taktiky, která nám poskytuje řekněme výhodu nad jinými účastníky trhu tak, abychom mohli vydělávat. To neznamená, že bychom museli mít přístup, který bude důmyslnější a inteligentnější, než používají všichni ostatní (bylo by velmi naivní se domnívat, že něco podobné existuje, resp. že to můžeme mít k dispozici). Vesměs jde o to systematicky využívat určité situace, které se v trhu vyskytují – například drobnější změny nabídky/poptávky v orderflow, které obchoduji v rámci FIMS. Spousta podobných přístupů funguje, pokud se exekuují v rámci jasně nastavených pravidel. Tedy především bez výraznějších chyb a emocí. A to právě bývá u začínajících obchodníků problém – tedy za předpokladu, že vůbec pracují s dostatečně funkční strategií.

  Obchodních stylů existuje mnoho – na Finančníkovi hodně pracujeme s intradenním diskréčním obchodováním, automatizovanými strategiemi nebo pozičním obchodováním spreadů a opcí. A je zřejmé, že každý styl má určitá specifika „jak začít“ a jiná úskalí při přechodu na live. Nicméně ve všech oblastech vnímám u začínajících obchodníků podobný scénář – zběžné „nastudování taktiky“, několik simulovaných obchodů a velmi rychlý přechod live. Často navíc s neadekvátním risk managementem, který obchodníci po několika prvních úspěšných obchodech ještě zagresivňují například přidáváním kontraktů na velmi malém účtu.

  Toto vesměs končí jak finančními, tak především emocionálními ztrátami.

  Kdy tedy začít live?

  Asi nejvíce mohu hovořit o oblasti diskréčního intradenního obchodování, kde už jsem k live tradingu dovedl mnoho obchodníků. Zde bych podtrhl následující podmínky:

  Je třeba chápat, co v trhu dělám a proč by strategie měla fungovat – tedy nefixovat se pouze na nějaké mechanické tvary patternů, ale chápat i širší kontext. Pokud budete obchodovat jen mechanický pattern – ve stylu například double top / double bottom, pin bar či cokoliv jiného na cenovém grafu a jen čekat na to, až se v trhu objeví „příslušná úsečka“, budete velmi zranitelní při změně charakteru trhu (vyvážený trh do silně trendujícího, výrazná změna volatility). Především budete ale obchodovat mechanickou strategii, kterou byste měli obchodovat s využitím AOS (a u něj využívat možnosti různé diverzifikace – tedy těžit z toho, že na jednom trhu nebude strategie patrně nic moc, ale na mnoha trzích by mohla ze systému vypadnout třeba již použitelná equity křivka). Jiná situace je obchodovat vstupní cenové formace do širšího kontextu – tedy například do S/R úrovní z vyššího timeframu, v kontextu nárůstu/úbytku volume v dané oblasti atd. To již začínají být komplexnější pravidla umožňující alespoň částečnou interpretaci důvodů, proč obchody brát.

  Je nutné mít dostatečně ověřenou historii obchodů na simulovaném účtu. Začínající obchodníci mají pocit, že paper obchodování (tedy v reálném čase ale jen se simulovanými penězi) je nikam neposouvá. A raději se rychle vrhají do živých obchodů, kde přicházejí o reálné peníze. Kolikrát jsem jen viděl scénář, kdy trader měl plán „vydělat“ v paper obchodování například 5000 USD na dva kontrakty, ale již po prvním tisíci dolarů se přepnul na live účet, protože měl pocit, že mu utíkají reálné peníze… Zejména v intradenním obchodování futures potřebujete získat jasnou rutinu v exekucích, a pokud nebudete schopni vydělat peníze se striktními pravidly na simulátoru, tak v reálu to nebude lepší.

  Je třeba obchodovat opakovatelné vstupy. Jasná rutina v exekucích bývá patrně největší problém. Protože v obchodování se nám velmi často mísí pravidla a pocity. Přičemž naše pocity mohu být často správné a na simu není problém „jen tak kliknout“ a vydělat. Jenže toto v reálném obchodování absolutně drtivé většině obchodníků fungovat nebude. Proto je třeba v rámci paper obchodování pilovat jeden styl vstupů, který bude zpětně zřetelný i z exekuovaných obchodů. Pokud jste sice v paperu dosáhli pěkného výsledku, ale jen proto, že jste občas vzali nějaký „pěkný obchod na základě pocitů“, je to něco, co vám cestu k profitabilnímu obchodování spíše vzdaluje…

  Takže kdy začít live například v intradenním obchodování?

  Poté, co opravdu dobře zvládnete exekuce obchodů na simu. Například pro FIMS doporučuji se dvěma kontrakty v trhu NQ/YM dosáhnout alespoň simulovaného profitu 5000 dolarů po odečtení komisí s úspěšností minimálně kolem 60 %. Pokud se vám to zatím nedaří, je třeba trénovat dál. To, že vyděláte například 1000 dolarů, nic neznamená. Navíc jak z řada z vás ví, je dobré si trénování rozdělit do dílčích částí – nejprve trénovat dobré vstupy, poté výstupy a teprve výsledně skládat vše dohromady . Velmi těžko se z nuly dá zvládnout „vše dohromady“. Extrémní důraz byste měli klást na to, aby vaše simulované obchody byly „podle určité šablony“.

  U jiných obchodních přístupů platí vše dost podobné, byť kritéria úspěšného paper obchodování budou mít svá vlastní specifika. Doporučuji strategii papertradovat přes různá období v trhu. Například pokud budete obchodovat opce, kterým vyhovuje spíše pomalejší trh, je dobré papertradovat i přes období, která budou volatilnější, a nespokojit se jen s pár úspěšnými obchody z doby, kdy jdou trhy do strany. Protože právě až krušnější okamžiky vám pomohou dostatečně pochopit slabé stránky vašeho přístupu a třeba dotáhnout některé detaily risk managementu vašeho obchodního plánu.

  V každém případě platí, že pokud se do živé obchodování vrhnete bez skutečně dostatečné přípravy, nedokážete s největší pravděpodobností přestát krušné chvilky, mimo jiné proto, že nebudete schopni zjistit, kde pramení příčina ztrát.

  15.4.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.

  • Líbí se 1

  Další články na toto téma

  Ach ten líný červenec (+ výsledky)

  Máme tu klasický prázdninový efekt. Nízká volatilita, na burze se toho (stejně jako kdekoliv jinde) moc neděje. Počet obchodů je minimální, se zisky musí být trader trpělivý. Pokud si užíváte prázdniny, zase o tolik zřejmě nepřicházíte.
  Prázdniny jsem v tradingu nikde neměl zrovna rád. Je teplo, takže člověk se na obchodování nemůže moc soustředit. Tradeři jsou někde u vody, takže volatilita i volume prudce padají. Skoro by se mně chtělo říci, že o prázdninách se ani nevyplatí obchodovat - ale není to pravda, protože v minulosti jsem zažil i prázdniny velmi profitabilní, takže jako se vším je i toto na burze relativní (a v podstatě platí Murphyho zákon - pokud o prázdninách nebudete obchodovat, budou to nejlepší prázdninové trhy za váš život a pokud budete, tak to naopak budou ty nejlínější prázdniny za váš život 🙂 ).
  Já osobně jsem rád, že po mnoha a mnoha letech už obchoduji pouze AOS, protože zkrátka a dobře na pláži je mně lépe a můj mozek jede v tomhle teplu jen na 50 %. Zatímco v zimních dnech si diskréčně ještě tu a tam rád zaobchoduji (člověk nemá v zimě moc co dělat), tak léto asi budu mít už vždy vyhraněné jen a jen pro své AOS. Zkrátka mně to vyhovuje více.
  A jak jsem tedy na tom v červenci byl?
  V prvé řadě, počet obchodů klesnul u některých systémů až o 100 %. Systémy mám postavené tak, aby reagovaly především na pohyb a na korekce v pohybu. Minulý měsíc jsme neviděli příliš ani jedno ani druhé. Takže jsem třeba neměl jediný obchod celé 4 dny, což je vzhledem ke skutečnosti, že obchoduji přes 20 systémů, docela nevídané. Některé systémy nenadělily za celý měsíc dokonce jediný obchod. Na druhou stranu, je lepší v podobných trzích neobchodovat než ztrácet peníze.
  Za další, průměrné zisky i ztráty se pohybovaly na menších úrovních než před pár měsíci. V trhu zkrátka a dobře chyběla volatilita, takže ani MAE a MFE hodnoty nebyly zrovna výrazné. Tím neříkám, že se nedalo vydělat - jen určitě méně a s větší trpělivostí.
  Celý měsíc mě zároveň opět utvrzoval v tom, co je jedna z nejzákladnějších chyb začínajících a neúspěšných traderů: Že oni zkrátka a dobře musí obchodovat. I když není co, musí klikat, musí vykazovat aktivitu - a tím samozřejmě ztrácet, protože kde nejsou pohyby, nejsou ani příležitosti. Takže, obchodovat méně a vydělávat více platí i v AOS, vždy je třeba umět si počkat jen na dny, které za něco stojí. Pravda, pracuji nyní na novém AOS přístupu, který bude potenciálně obchodovat trochu více, ale právě vždy s ohledem na volatilitu, protože nízká volatilita obchodům často moc nesvědčí (a extrémně vysoká občas také ne).
  Co se týče profitability, bylo to po vcelku uspokojivém červnu (+23 000 USD) spíše už tak na chleba a příjemný čas v Miláně, který jsme tam strávili v rámci koncertu Robbieho Williamse.
  Účet OEC přinesl + 1 000 USD. Tj. spíše takový lepší B/E, ale stále profit. Na tomto účtu mám nejméně systémů, takže především aktivita byla téměř nulová.
  Účet TS dopadnul ještě hůře, o částce +250 USD se nedá hovořit už ani jako o profitu. Mám na TS větší množství systémů, takže hodně slabý měsíc (málo obchodů, malá volatilita).
  Účet IB s agresivnějšími systémy i přes nízkou volatilitu obchodoval docela aktivně a vykázal zisk +7 825 USD.
  Celkem tedy hovoříme za měsíc Červenec o zisku +9 075 USD (cca 180 000 Kč). Ano, byl to sice zisk bez práce (z pohledu toho, že všechny obchody provedl počítač, samozřejmě nepočítám nekonečnou práci na vývoji všech AOS), ale vím, že to jde i mnohem lépe 🙂 Zároveň jsem ale vděčný, že to byl další ziskový měsíc, protože i ztrátové už jsem zažil (naštěstí ztrátové měsíce jsou u mě velmi mírné a přijatelné). Ale vždy je co zlepšovat. Vždy je možnost jít mnohem, mnohem dále, což je to, na čem také aktuálně pracuji. Znám nedostatky svých systémů, vím, co jsou jejich slabé stránky a od ledna letošního roku pokračuji krůček po krůčku k tomu, abych se pohnul do další úrovně (a je to velmi náročná práce vyžadující mnoho trpělivosti).
  Pokud jste tedy přes prázdniny nechali trading chvilku odpočívat, myslím, že se až tolik zase nestalo. Navíc odpočinek je velmi důležitý i pro tradery a dovolené jsou super možností získat odstup a přijít na nové myšlenky a nápady.
  Celkově jsem s první polovinou roku zatím vcelku spokojený. Bylo letos už pár náročnějších měsíců, jsem také zatím v rámci letošního roku trochu za svým ročním cílem (například spready byly první 3–4 měsíce opravdu slabota, ale tak to chodí, není každý den posvícení), ale i tak si nemohu stěžovat, a pokud bude i zbytek roku takový, určitě to bude pozitivní. Ale uvidíme, v tradingu vše může být ze dne na den jinak.
  Přeji tedy všem dobré obchody a super zbytek prázdnin.
  P.S.
  Dostal jsem e-mailem několik dotazů, zda mé AOS, jejichž výsledky jsem minulý (i tento) měsíc prezentoval, vycházejí z principů, které vyučuji ve AOS webináři. Ano, řada mých systémů jsou vcelku jednoduché a vycházejí právě z principů v tomto webináři.

   

   

  Jonáš M.: +14 000 USD profit za prvních 74 obchodů

  Před pár týdny jsem obdržel potěšující email s přiloženou live equity od jednoho ze svých VIP studentů. Jedná se o studenta mého VIP AOS TURBO kurzu. Jmenuje se Jonáš a patří k jedněm z nejserióznějších a pro AOS nejzapálenějších studentů, jaké jsem doposud poznal. Zde jeho equity za prvních 74 live AOS obchodů:

  Jelikož pan Jonáš odvádí skvělou práci, rozhodnl jsem se ho požádat o krátký rozhovor, jakožto inspiraci pro ostatní tradery. Pojďme tedy na to.
  Jonáši, můžete nejprve prozradit něco málo o sobě?
  Je mi 24 let a žiji v klidném prostředí asi čtyřicet minut od Prahy. K tradingu jsem poprvé přičichl v roce 2005, kdy jsem se registroval na stránku financnik.cz a zhltnul během pár hodin základní komoditní manuál. Byl jsem naivní třináctiletý kluk, a tak se pro mě trading stal okamžitě vysněnou prací. Ve dvaceti jsem nastoupil jako key account manager do reklamní BTL agentury, což mi dovolilo o dva roky později fundovat svůj první účet a rozjet úspěšně obchodování spreadů. Od dětství je trading můj cíl i hobby a neustále jsem fascinován myšlenkou, že jediným limitem v téhle práci je člověk sám sobě.

  Vaše naprosto skvělé začátky v AOS ukazují, že jste musel přípravě věnovat opravdu hodně času a práce. Můžete prozradit něco více o svém současném portfoliu? Kolik trhů obchodujete, jaké trhy, jaké timeframe, něco o systémech?
  Díky tomu, že můj AOS účet je z 80 % tvořen externím kapitálem, jsem se již od začátku snažil o maximální možnou diversifikaci portfolia. Hlavní páteř tvoří 6 intradenních systémů na akciových indexech TF, ES, EMD, YM a NQ. Všechny se orientují v hlavním timeframe 15 až 30 minut. Kromě toho mám dva swingové systémy na trhu S s hlavním timeframe 45 minut a jeden výborný inradenní na trhu CL. Celkem tedy 9 systémů.
  Co pro vás doposud byly nejzajímavější poznatky z oblasti AOS světa?
  Jsem zatím na úplném začátku, takže přijdu každý týden na desítky poznatků, které mě nadchnou a chci se jimi dále zabývat. Z těch nejvýznamnějších je to možnost hledat systémy do portfolia s dopředu danými specifickými parametry. Je to jako skládat kolečka o různé velikosti do strojku hodin tak, aby tikaly podle mých představ. V tomto je pro mě posledních pár týdnů hlavním tématem aplikace různých filtrů a market internals.
  Na co kladete při vývoji AOS strategií největší důraz? Co jsou pro vás skutečně zásadní body?
  V samotném procesu kladu důraz na robustnost v rámci CA analýzy, výsledky na OOS a vysoké SQN daného systému po započítání reálných transakčních nákladů. Zároveň systém musí vykazovat konzistentní equity při Monte Carlo analýze s akceptovatelným poměrem DD/Net profit na confidence úrovni 95 %. Zaměřuji se také na specifika daného trhu jako je volatilita, slippage a další aspekty. Jakmile při prvních D&P najdu systém, který vypadá po CA relativně slibně, snažím se analyzovat klíčové překážky, které trh proti AOS staví. Může jít o vysoký DD, Avg. trade a podobně. Při následujícím D&P běhu již vybírám jen takové kandidáty, který mají potenciál k eliminaci klíčových nedostatků po aplikaci filtrů. Filtry někdy rovnou vložím do specifického D&P kódu pro daný trh.
  S jakou částí AOS tradingu trávíte nejvíce času?
  Ze začátku jsem samozřejmě nejvíce času strávil hledáním systémů pomocí workflow z VIP AOS TURBO kurzu. Cesta k prvnímu systému na trhu TF vedla přes 24 kandidátů. Na trhu S to bylo 36 kandidátů. Když nyní již jede první portfolio live, vidím na něm spoustu nedostatků. Hodně věcí ještě neznám, a tak čerpám z knih a jiných zdrojů praktické podněty, které se snažím co nejrychleji aplikovat.
  Proč jste si vybral právě automatické obchodování? A jak vnímáte psychologickou stránku tohoto obchodního směru?
  Po dvou letech obchodování spreadů jsem dospěl k závěru, že sice dokáži udržet průměrné zhodnocení 36 % za rok, nicméně distribuce profitů je příliš nekonzistentní. Tím pádem bych nemohl reálně využít externí kapitál a moje cesta k fulltime tradingu by byla velmi, velmi dlouhá. Kromě toho jsem zažil na spreadech osmiměsíční DD 50 % kapitálu, aniž bych nějak výrazně porušoval systém nebo money management. Po takovém DD jsem vždycky musel překonávat pořádnou dávku strachu, než jsem znovu klikl na tlačítko „buy“. V AOS jsou DD samozřejmě také. Statistika mi ale dává klid, díky možnosti vidět dopředu na přibližné maximální dno. A co se týče „klikání“ za jakýchkoliv podmínek, to obstarává ten nejodvážnější trader ze všech – počítač. Oba tyto psychologické aspekty si na AOS nesmírně užívám.
  Co jsou vaše dlouhodobé cílea jaké nejbližší kroky na svém portfoliu plánujete nyní?
  Do ledna 2017 se musím připravit na navýšení kapitálu o 200 %, což sebou ponese výzvu zvolit vhodný money management a zapracovat na diversifikaci. Chci rozšířit portfolio o trhy GC, DAX, FESX a vyřešit silnou nevyváženost portfolia na stranu long. Na indexových trzích chci poté snížit DD a vzájemnou korelaci systémů pomocí market internals. Práce je více než dost, ale už se na ni těším.
  Co byste poradil a doporučil nováčkům v oblasti AOS?
  Zmíním jen dvě věci. Tím prvním doporučením je, aby se nesnažili hledat zkratky a nešli vždy tou nejsnadnější cestou. Namísto toho by si měli dávat adekvátně náročné cíle a radovat se z jejich postupného a zaslouženého zdolávání. Tím druhým doporučením je učit se od opravdových profesionálů a nespoléhat na rady nováčků, mezi které samozřejmě počítám i sám sebe.
  Jonášovi velmi děkuji za rozhovor a zde ještě přikládám souhrnnou statistiku jeho prvních 74 obchodů. V dohledné době se pokusím připravit rozhovory i s dalšími svými VIP AOS TURBO úspěšnými studenty.


  Breakout indexové strategie duben 2015: +91 000 USD

  Mám za sebou nějakých 5–6 let živého obchodování automatických breakout strategií na indexech. Za tu dobu jsem si zažil mnoho zajímavých a cenných poznatků a zkušeností. Obzvláště zajímavé byly předchozí dva roky a zatím i rok letošní. Rozhodl jsem se tedy provést rekapitulaci, která pro mě samotného přinesla mnoho zajímavého.
  Půjdu dnes rovnou k věci – dovolte mně prezentovat několik souhrnných dat a na nich popsat vše podstatné.
  Začněme rokem 2013.
  V roce 2013 jsem měl celkem 13 breakout strategií na indexech. Pokud bych všechny obchodoval s jediným kontraktem (měl jsem však různé počty kontraktů), pak za rok 2013 byl souhrnný profit těchto strategií při jednom kontraktu celkem +41 950 USD. 92 % strategií vydělalo peníze, přitom ty, které nevydělaly, se spíše pohybovaly kolem záporné nuly. Průměrný profit na strategii byl +3 227 USD (veškerá prezentovaná čísla jsou bez transakčních nákladů, takže všude uberte 10–20 %). Měl jsem k tomu i některé neindexové strategie, takže se jednalo o fenomenální rok. Vydělal jsem daný rok spoustu peněz a mimo jiné za část z nich jel na 4měsíční cestu kolem světa luxusní lodí. Když se v trzích zadaří, stojí to většinou za to.

  Co jsem se v tomto roce naučil: V roce 2013 jsem poprvé skutečně výrazně dopiloval celé své workflow vývoje strategií a naučil se díky tomu vytvářet velmi rychle robustní strategie. Získal jsem ve své workflow velkou důvěru a nabyl falešné přesvědčení, že obchodovat AOS je nesmírně lehké.
  Nyní postupme o rok dál – k roku 2014.
  Posílen sebevědomím z předešlého roku, jsem pro rok 2014 vytvořil celkem 32(!) strategií pro indexy (vše breakouty). Měl jsem skutečně velké přesvědčení, že i rok 2014 bude stejně úspěšný. Opak byl pravdou a rok 2014 byl můj nejnáročnější ze všech.
  Výsledek za rok 2014 byl -508 USD (po transakčních nákladech přidejte ještě mínus pár tisíc) a vydělalo pouze 50 % breakout strategií. (Nutno ale říci ještě jednu věc: Měl jsem k tomu i některé neindexové strategie, které fungovaly vcelku dobře, navíc ne všechny breakout strategie jsem jel živě, toto není to můj konečný stav na mých účtech – i tak se ale nejednalo o nic světoborného).

  Co jsem se v tomto roce naučil: Mnoho věcí, vlastně nejvíce za posledních 5–6 let v AOS.
  Nejprve jsem nevěděl, kde je problém – zda v trzích, nebo mém workflow a způsobu vývoje strategií. Jako první jsem do detailu projel znovu celé workflow vývoje strategií, všechny své testy robustnosti. Každý sebemenší detail jsem znovu zvážil, otestoval, hledal, zda někde není chyba nebo slabina. V zásadě jsem došel k závěru, že workflow je zcela v pořádku, i tak jsem ale provedl díky škále nových testů řadu drobných úprav a změn (bylo jich opravdu vcelku dost, myslím, že když jsem na konci roku všechen ten upgrade zaslal svým VIP klientům, byli trochu zaskočení). Díky roku 2014 jsem myslím vypiloval vše téměř k dokonalosti.
  Dále jsem si provedl velký research mezi ostatními tradery a zjistil, že na AOS breakoutech v indexech si příliš nevedl daný rok nikdo. Pár se jich našlo, ale byly to výjimky.
  Také jsem se vrátil k několika z dřívějška načrtnutým strategiím na zcela jiných trzích a zjistil, že některé trhy si v roce 2014 vedly velmi dobře, takže s diversifikací mimo indexy by konečný stav účtu byl někde úplně jinde.
  Nakonec jsem si detailně znovu projel všechny obchody a zjistil, že jedna z velkých ztrát byla mimo jiné způsobena technickou chybou a že největší chyba byla v risk managamentu, kdy jsem dovolil otevírat příliš mnoho strategií stejným směrem v jeden okamžik a jejich risk se tak sčítal do nehezkých čísel.
  Konec konců, 50 % strategií stále vydělávalo! To není tak špatné, při troše rozumného risk managamentu se dá i z tohoto ještě něco málo vymáčknout.
  Celkově se tedy jednalo o kombinaci slabého roku pro indexy a několika závažnějších chyb z mé strany.
  Nyní ale koukněme na rok 2015.
  Indexy se vrátily ke svému normálu a situace ohledně mých 32 indexových breakout strategií je následující:
  1) K dnešnímu dni se drtivá většina strategií vyhrabala ze svého drawdownu, nebo k tomu mají už jen malý kousek.
  2) Souhrnný profit těchto 32 breakout index strategií při obchodování jediného kontraktu je k aktuálně +91 046 USD. Úspěšnost je velmi vysoká: 91 % z těchto strategií aktuálně vykazuje profit. Zbylých 9 % se spíše jen plácá kolem nuly. Průměrný profit na strategii je +2 845 USD.
  3) Někteří studenti, kteří přes slabý rok 2014 vydrželi, mně dnes píší s tím, že jsou zpět ze svého DD venku a s účtem se dostávají na zcela nové vrcholy, se skvělými výsledky.
  Zajímavé také je, že pokud bych izoloval pouze oněch 13 strategií z roku 2013, tak i ty jsou dnes celkem +29 810 USD v profitu, průměrný profit na strategii je +2 293 USD a vydělává 77 % strategií, zbytek se plácá kolem -200 až -500 USD (také nutno dodat, že tento stav by byl s parametry z roku 2013, ovšem strategie každý rok reoptimalizuji, pro lepší výkonnost v roce následujícím).

  Já sám bohužel aktuálně jedu v odlehčeném módu, protože dokončuji jistý tradingový projekt (aplikaci s názvem Trading Director, která právě bude kontrolovat expozice risku na různých úrovních, aby se neopakovaly chyby přeexpozice z roku 2014 – aplikace bude jen pro vlastní účely), který vyžaduje extrémní soustředěnost, takže profituji na této skvělé jízdě mnohem méně, než by se mně líbilo. I tak ale zaznamenávám výrazně pozitivní růst equity.
  Co si z toho všeho vzít
  Vše toto považuji za velmi cenné lekce, které mně pomáhají být neustále lepším a lepším AOS traderem. Jsem za ně vděčný a díky nim také mohu čím dál tím více cestovat s vědomím toho, že mé AOS jsou lepší každým dnem, a pracují za mě stále lépe na mých cestách. Před lety jsem si v hlavě vytvořil koncept tradingu který jsem pro sebe nazval „Trading bez hranic“ a AOS ho pro mě zcela naplňují, i když stále ještě dostávám tvrdé lekce – ze kterých je třeba se učit, zlepšovat se a jít dále.
  Dále jsem si udělal následující souhrn:
  1) V tradingu je třeba být konzistentní a počítat s tím, že občas přijdou slabá období. Konzistencí myslím to, abychom pokračovali i přes slabá období, pokud svému způsobu vývoje strategií věříme. Já své stavbě a testování breakout strategií věřím na 110 %.
  2) Nejlepší, co můžeme dělat, je diversifikovat se. Řada trhů měla úžasný rok 2014, takže při troše diversifikace se dalo velmi dobře vydělat i přes slabotu v indexových trzích. Cenná a důležitá lekce i pro mě. Posledních pár měsíců intenzivně pracuji na portfoliu a diversifikaci.
  3) Důležité je nepřeexponovávat účet. To proto, abychom zde byli i v momentě, kdy se situace otočí k lepšímu. V tradingu bohužel nejsou garance. Lepší je být konzervativní a omezovat risk ve strategiích, které mají tendence obchodovat současně.
  4) Můj způsob vývoje strategií a testování robustnosti je kvalitní a je to to nejlepší, co doposud znám. Nezapomínejte, že mojí profesí je právě trading, takže na rozdíl od většiny nedělám v 99 % pracovního času nic jiného, než se věnuji právě věcem jako zjišťování, kde ještě věci vylepšit, nebo zda neexistuje někde něco lepšího. Za 6 let usilovné práce, hledání, testování, experimentování a srovnávání o ničem nevím. Naopak si více a více uvědomuji nutnost držet se jen svého workflow, protože jsou v něm tisíce hodin práce a protože zkrátka už vím a mám na živých trzích odzkoušeno, že to funguje.
  5) Občas přemýšlím, zda by také nebylo dobré být k AOS diversifikovaný ještě mezi spready. Je to další přístup, který je časově nenáročný, tudíž se dá v klidu dělat i během cestování. Navíc spready nám také vždy velmi dobře fungovaly (a fungují i mnoha našim studentům). Pohrávám si s myšlenkou, že část účtu oddělím a přidám si ke svým AOS ještě právě i spready, protože tady se jedná o velmi kvalitní diversifikaci – AOS a spready jsou naprosto rozdílné přístupy (zrovna tak spreadoví obchodníci mohou naopak najít skvělou alternativu diversifikace v AOS).
  A to je celé. Mějte se krásně a přeji všem dobré obchody.
×
×
 • Vytvořit...