Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Pozor na černé labutě

  V obchodování lze risk kontrolovat. Někteří obchodníci ale mohou postupně nabýt dojmu, že se tím zbytečně obírají o profity. A pak přicházejí černé labutě. Aneb proč v minulém týdnu ztratil opční obchodník stovky milionů dolarů, svým klientům nejen vymazal velké účty, ale navíc je poslal do debetu.

     cerna-labut.jpg
  Foto (c)depositphotos.com  

  Nejprve si trochu připomeňme pojem černá labuť, který na finančníkovi zmiňujeme poměrně často. Myšlenku „černé labutě" představil Nassim Taleb již před několika lety ve své knize stejnojmenného názvu (kniha byla vydána i v češtině). Tato teorie se v jednoduchosti zabývá důsledky vysoce nepravděpodobných událostí. To jsou takové události, které máme tendenci (obzvláště ve finanční oblasti) zcela ignorovat. Jak pak ale autor prokazuje, přesně takovéto události mají zcela devastující účinky, pokud opravdu přijdou. Jsou to události vysoce nepravděpodobné, vysoce nepředvídatelné a nesoucí v sobě extrémní riziko a nezřídka za takovými stojí i světové finanční krize (právě proto, že jejich pravděpodobnosti byly tak nízké, až byly finančním světem zcela ignorovány – tím nebyla možná rizika dostatečně chráněna).

  V pojetí běžného obchodování nemusí mít černé labutě vysloveně globální charakter. Často jsou to události, které se dotknou třeba jen jediného obchodníka, který určitým způsobem podcenil méně pravděpodobný risk. Předpokládal, že je vysoce nepravděpodobné, aby nastala určitá situace (protože nenastala například nikdy v backtestu) a ona se přesto dostavila.

  Zrádnost černých labutí je i v tom, že přicházejí často po dlouhém období, kdy obchodníkovi určitý styl práce vychází. Postupně navyšuje své účty, spravuje peníze ostatním, aby najednou přišla během třeba jediného dne „černá labuť“, která zcela zničí vše, na čem pracoval poslední roky. Od financí, reputace, sebevědomí až po osobní vztahy.

  O černých labutích je tak dobré neustále přemýšlet a chovat se v trzích tak, abychom co nejvíce podobnou situaci v našem vlastním obchodování minimalizovali.

  Bohužel černé labutě k mnoha obchodníkům přilétají neustále. Ať spekulovali třeba na švýcarský frank v roce 2015 nebo například některé produkty volatility začátkem letošního roku a mnoho podobných situací.

  V minulém týdnu bylo v tomto ohledu zajímavé sledovat příběh Jamese Cordiera a jeho 290 klientů, kterým spravoval peníze. Ti přitom patřili do skupiny bohatších investorů – minimálně do jeho správy svěřovali 500 000 USD. Během jediného dne pak přišli o úplně celý zůstatek účtu, a navíc jsou nuceni brokerovi uhradit ohromné dlužné částky na pokrytí marginu.

  Jak se vše přihodilo? Cordier patřil k poměrně známým osobnostem v oboru. Dlouhé roky se věnoval vypisování opcí – vydal na toto téma velmi dobře hodnocenou knihu The Complete Guide to Option Selling, která vyšla již třetím vydáním. Provozoval web optionsellers.com, poskytoval různé komentáře v televizích a podobně. Paradoxně zejména na téma řízení risku. V jednom z posledních interview popisoval svůj investiční přístup tak, že „jeho cílem je pracovat s agresivním nástrojem a řídit jej konzervativně“.

  Přesto musel nakonec Cordier 15.11.2018 informovat své klienty o „katastrofické ztrátě“, která jim nejen vymazala účty, ale dokonce je poslala do výrazného mínusu, protože na jejich účtech pracoval s vysokou pákou bez dostatečných finančních rezerv.

  Důvod? Cordier vypisoval vzdálené call opce zejména na trhu Natural Gas (plyn), kde očekával, že se trh nikdy nemůže k tak vzdáleným opcím ani přiblížit. A ten přesto během chvilky vystřelil vzhůru, a přestože byl pohyb sice nezvyklý, ale nikoliv úplně mimo možnou realitu, vymazal přes sto milionů dolarů, se kterými Cordier pracoval:

  ng_cerna_labut_n.jpg

  Detaily k celé kauze můžete nalézt na mnoha místech anglicky psaného internetu. Pokud rozumíte angličtině, určitě doporučuji si některé komentáře přečíst a připomenout si, v jakém prostředí se na trzích pohybujeme a že bychom nikdy neměli nechat řídit naše finance vlastní ego.

  Sám bych rád při příležitosti tohoto příběhu zrekapitulovat některé důležité principy, které jsem se v této souvislosti na trhu sám za více než 15 let praxe naučil:

  S úspěchem ochabuje ostražitost a přichází „arogance“. Při podrobnějším studiu příběhu Cordiera mrazí způsob, jakým v trhu riskoval. Vypisoval opce, které chránil jen nepatrně. A to se pohyboval ve velmi volatilním trhu a pracoval s ohromnou pákou. I začínající trader vidí, že jeho pozice nebyly v pořádku. Přesto dokáži chování tohoto veterána „pochopit“. To, co dělal mu fungovalo mnoho, mnoho let. Měsíc, co měsíc pravidelně inkasoval vypisovaná prémia, klientům přinášel zhodnocení, za správu peněz měl nemalé zisky a všichni byli spokojeni. Byl autorem uznávané knihy, televize si jej zvali do debat. V takových okamžicích se těžko přemýšlí o tom, proč by daný přístup neměl být úplně nejšťastnější. Vždyť to roky funguje, tak proč malovat čerta na zeď! Kolikrát jsem podobný příběh viděl i u malých traderů ve svém okolí.

  I já sám jsem se v minulosti dostal několikrát do situace, kdy mi velmi dobře fungoval určitý přístup a s každou ziskovou sérií jsem se v dané oblasti cítil silnější v kramflecích a vnímal, že si v trhu mohu „dovolit více“. Extrémní je to v oblasti diskréčního obchodování. A de facto toto byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se přesunul do oblasti systematických strategiích obchodovaných v širších portfoliích. Jednak jsem se při správě větších peněz nechtěl nechat ovládat svým egem a čekat, kdy nastane nějaký problém (který jsem naštěstí ve větším měřítku řešit nemusel) a současně vnímal ohromnou potřebu risk nekoncentrovat do jediného přístupu (což je právě to, co dělal Cordier).

  Risk je nutné kontrolovat. V mnoha směrem trading funguje lépe, když pracujeme s co nejvolnějšími pravidly risku – například nepoužíváme stop-lossy. Totiž mnohokrát je možné se ze ztrátové pozice „nějak vyhrabat“ a inkasovat zisk tam, kde bychom jinak přiznali ztrátu na stop-lossu. Bohužel až do toho jediného okamžiku, kdy to nevyjde… A je úplně jedno, jestli historicky na backtestech vycházely strategie tak, že žádný stop-loss nepotřebovaly. Protože je zde šance, že se pořád může stát něco „nenadálého“ a účet utrpí. Zejména pokud budeme pracovat s vysokou pákou.

  Spousta věcí velmi dobře funguje do doby, než se pekelně pokazí. Příběh Cordiera, jeho fondu i služeb na optionsellers.com ukazuje, proč si myslím že je na burze důležité porozumění toho, co s našimi penězi děláme (ať již sami, nebo prostřednictvím někoho jiného). Hodně přístupů může v historii dlouho „stabilně“ fungovat, aby najednou přišla katastrofa během jediného dne jen díky tomu, že po celou dobu nebyl v systému řízen risk a „jen to vycházelo“. U každého používané přístupu je tak potřeba chápat, co obchodujeme, jak je řízen risk a přemýšlet o tom „co se může stát“. Samozřejmě začínající tradeři nemusí mít v tomto směru ještě dostatek zkušeností. V tom případě si myslím že je vždy dobré:
  a) Obchodovat s malou pákou (na začátku raději bez ní).
  b) Kontrolovat risk u každého obchodu.
  c) Diverzifikovat peníze do více přístupů.

  A pokud si myslíte, že risk v nejhorším vždy dokážete nějak ukočírovat „podle situace“, tak si skutečně přečtěte co nejvíce z příběhu Jamese Cordiera. Ten si jistě myslel to samé.

  O risku a diverzifikaci budu povídat na posledním webináři, který proběhne zítra, 27.11.2018 od 19:30. Pokud nejste zaregistrovaní, máte poslední možnost. Po webináři můžeme v živé diskuzi dál rozvinout, jak se proti černým labutím chránit.

  25.11.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 15 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování - intradenní s využitím orderflow. Poslední roky pak stavba automatizovaných portfolio systémů.


  Mohlo by vás dále zajímat

  Risk management v intradenním obchodování pod lupou

  Téma dnešního článku považuji za jedno z nejdůležitějších, které na Finančníkovi najdete. Podrobně se podíváme na řízení risku v intradenním obchodování a konkrétní parametry, které by si každý trader měl při svém tradingu hlídat. V článku uvádím také má doporučení pro konzervativní risk management při práci s malými účty.
    
  iqoncept/123RF &nbsp  Jak jsme již na Finančníkovi mnohokrát psali, to jediné, co může trader při svých obchodech skutečně ovlivňovat a řídit, je risk. Zisky a ztráty přicházejí tak, jak diktuje trh. Vstoupíme-li do trhu na perfektně vypadajícím trendovém patternu a trh se nerozjede, pak prostě není v našich silách inkasovat profit-target. Vystoupíme na B/E, možná se ztrátou, ale není to žádná chyba. Trading je o pravděpodobnostech. Podobné vstupy, založené na ověřeném plánu, je nutné zkoušet exekuovat stále dokola a časem některý z nich vyjde a nadělí výraznější profit. Abychom se však mohli na konci měsíce a roku radovat ze zisků, je třeba neustále kontrolovat risk. Nikdy nesmíme dovolit, abychom v rámci našeho tradingu kdykoliv ztratili více „než je nutné“ například proto, že začneme být příliš agresivní v trhu, který se nehýbe.
  Většina obchodníků na Finančníkovi dnes používá stop-loss. To je jednoznačně základní kámen risk managementu, ovšem sám o sobě nestačí. Pokud obchodník během jednoho dne zinkasuje například 10 stop-lossů po sobě, tak je to vesměs stejné, jako by žádný stop-loss nepoužíval.
  Součástí každého obchodního plánu, a zejména těch pro diskréční intradenní obchodování, musí být komplexní pravidla risk managementu, která je třeba absolutně dodržovat. Vesměs vás podrží před tím největším nebezpečím, kterému intradenní obchodníci čelí – a to nepřiměřeně velké jednodenní ztrátě, která vznikla tím, že trader z určitého vnitřního důvodu začne obchodovat výrazně agresivněji než obvykle.
  Zde je přehled základních parametrů risk managementu, které byste ve svých obchodních plánech měli mít nadefinované:
  Velikost základního stop-lossu (ideálně ve vztahu k velikosti účtu – tj. například max. 1 % účtu).
  Maximální denní ztráta.
  Maximální týdenní ztráta.
  Maximální měsíční ztráta. Maximální počet po sobě ztrátových obchodů během dne. Celkový drawdown strategie, po kterém ji přehodnotíme, případně přejdeme na SIM.
  Osobně doporučuji pracovat i s parametrem, kterému můžeme říkat „perfektní denní profit (PDP)“. (sám mu říkám denní profit target, ovšem to v některých lidech neustále evokuje dojem, že by to mělo být profit, kterého se snažím každý den dosáhnout, což tak není). PDP je jednoduše částka, kterou z pohledu našich historických záznamů považujeme za určité optimální maximum našeho denního obchodování. Například se nám podaří uzavřít obchod na všech profit targetech. Osobně v takovém případě doporučuji buď přestat obchodovat, nebo obchodovat méně agresivněji (například s výrazně menším počtem kontraktů). Rozhodně bychom měli mít v plánu alespoň pravidlo, že jakmile dosáhneme PDP, potom skončíme, pokud by náš denní zisk klesl zpět na polovinu PDP.
  Je to jednoduše proto, že PDP je to, pro co obchodujeme – ne každý den se nám perfektní denní profit podaří zinkasovat a jsou to právě tyto dny, které posouvají naši equity vzhůru. Přesto spousta ztrácejících obchodníků dokáže v určité euforii po dosažení PDP obchodovat dál, aby na konci skončila ve ztrátě. A to je velmi špatně.
  Co znamenají maximální denní, týdenní a měsíční limity ztrát? Jsou to jasně nastavené finanční hranice, které se trader musí naučit nepřekračovat. Ztráty vznikají v tradingu nejrůznějšími způsoby. Ty největší ovšem inkasují v diskréčním obchodování tradeři skrz různé emoce, případně proto, že obchodují špatnou strategii v neadekvátní struktuře trhu (například protitrendově v silném trendu). A vždy je nutné vědět kdy přestat, abychom nespadli do příliš velkého drawdownu, ze kterého bude obtížné se dostávat.
  Mnoho začínajících obchodníků nemá nadefinované žádné hranice denních limitů ztrát a během dne jsou schopni ztratit třeba 10 % svého účtu. To je pochopitelně devastující nejen pro účet samotný, ale i pro psychiku tradera. Je nutné skončit v okamžiku, kdy je ztráta ještě přiměřená. Dát si od trhů trochu odstup, zklidnit se, znovu zanalyzovat situaci a teprve následující den obchodovat dál.
  Dosažení týdenní nebo měsíční maximální ztráty jasně indikuje, že něco není v pořádku. Možná se v trhu změnila volatilita (a náš přístup na to nebyl upraven), možná že trhy mají aktuálně takovou strukturu, kterou trader neumí obchodovat. U začínajících obchodníků je dost dobře možné, že nepracují s dobře postaveným obchodním plánem. Opět nesmíme dopustit, abychom v jednom týdnu (nebo měsíci) ztratili příliš velkou část účtu. Pokud se trader v týdnu blíží hranici maximálního týdenního drawdownu, měl by přestat daný týden obchodovat a v klidu se věnovat analýze toho, co se v grafu děje a připravit se na obchodování další týden. Je to mnohem lepší, než pokračovat dál a například se snažit v pátek agresivně ztrátu dohnat a nakonec během jednoho týdne ztratit třeba 20 % svého kapitálu.
  Jaké zhruba doporučuji hodnoty risk managementu pro diskréční obchodování svým studentům?
  Dopředu musím upozornit, že čím menší účet, tím je bohužel obchodování náročnější, neboť nedává traderovi příliš prostor pro manévrování. S větším účtem si může trader dovolit snížit v drawdownu pozice a obchodovat s menším riskem, při obchodování jednoho kontraktu toto nejde.
  Současně je třeba si uvědomit, že následující hodnoty představují obecnější doporučení pro začínající tradery, kteří se musí striktně naučit řídit svůj risk a neustále kontrolovat své ztráty. Jakmile je trader zkušený (dlouhodobě vydělávající), může si dovolit obchodovat agresivněji pro agresivnější profity. To znamená, že může pracovat s vyššími limity, protože ví, že umí obchodovat dostatečně dobře na to, aby se dostal i z hlubších drawdownů. Ovšem u začínajících traderů výrazně doporučuji pracovat s risk managementem nastaveným v následujících intencích. Alespoň do doby, než dokážete konzistentně (několik měsíců minimum) vydělávat s uvedenými parametry.
  Velikost účtu Max. počet obch. kontraktů Denní limit ztráty Týdenní limit ztráty Měsíční limit ztráty Minimální měsíční zisk 10 000 USD 1 200 USD 300 USD 600 USD 700 USD 20 000 USD 2 400 USD 550 USD 1 100 USD 1 400 USD 30 000 USD 3 600 USD 750 USD 1 500 USD 2 100 USD Pochopitelně, že o hodnotách uvedených v tabulce lze diskutovat s ohledem na konkrétní obchodování plán. Ovšem neustále je třeba zachovávat určitou zdravou proporci mezi tím, co riskujeme a co můžeme vydělat. Často zde píši, že intradenní obchodování musí být především o stabilních příjmech, na které pak můžeme aplikovat s vyšším účtem position sizing. Ten ale vytváří obchodování agresivnější. Proto je velmi důležité naučit se už od malých účtů zachovávat zdravý poměr mezi našimi výdělky a maximální možnou ztrátou.
  Minimální měsíční zisk je v tabulce uveden jako reference částky, kterou by trader měl dosahovat při daném risku coby rozumné minimum pro konkrétní velikost účtu. Samozřejmě, že pokud je trader zkušenější, může obchodovat pro vyšší zisky. Ovšem ze zkušenosti vím, že uvedené částky představují pro začínající tradery rozumné cíle, které není, při dobré kontrole risku, z počátku tak úplně jednoduché systematicky dosahovat. Pochopitelně, že jde o čistý zisk po odečtení komisí.
  Maximální počet obchodovaných kontraktů ukazuje, kolik kontraktů si můžeme přibližně dovolit najednou obchodovat (v e-mini) při daném účtu. Opět je to velmi orientační údaj, který je třeba upřesnit s ohledem na konkrétní obchodní plán. Nicméně parametr jsem uvedl, aby bylo zřejmé, že při vyšší účtu můžeme svůj risk ovlivňovat i tím, že budeme obchodovat například jen 1 kontrakt místo 3  v okamžiku, kdy se pomalu blížíme dennímu limitu ztráty a musíme být již výrazně opatrnější.
  Z tabulky sami vidíte, že čím menší účet obchodník má, tím je samozřejmě obchodování obtížnější. Je absolutně nezbytné vybírat si jen nejsilnější obchodní situace nabízející současně co nejmenší risk (tudíž pracovat s levnějšími trhy atd.). Ale tak to bohužel je – čím vyšší účet obchodník má, tím flexibilnější je i v otázce řízení risku. Na druhou stranu lze z menších účtů postupně vyrůst do větších účtů, kde pak začne obchodník vydělávat čím dál více. Ovšem aby toho dosáhl, musí se skutečně naučit kontrolovat své emoce (především chamtivost a ego) a v trhu risk.

  Černá labuť

  V minulosti jsem už několikrát zmiňoval pozoruhodnou (a mou oblíbenou) teorii uznávaného autora a tradera Nicholase Nassima Taleba, nazvanou Černá labuť (Black swan). Dnes mám jistý důvod se k tomuto tématu opět vrátit.
  Nejprve si trochu připomeňme, o co jde. Myšlenku "černé labuťe" představil Nassim Taleb již před několika lety ve své knize stejnojmenného názvu. Tato teorie se v jednoduchosti zabývá důsledky vysoce nepravděpodobných událostí. To jsou takové události, které máme tendenci (obzvláště ve finanční oblasti) zcela ignorovat. Jak ale autor prokazuje, přesně takovéto události mají zcela devastující účinky, pokud opravdu přijdou. Jsou to události vysoce nepravděpodobné, vysoce nepředvídatelné a nesoucí v sobě extrémní riziko a nezřídka za takovými stojí i světové finanční krize (právě proto, že jejich pravděpodobnosti byly tak nízké, až byly finančním světem zcela ignorovány - tím nebyla možná rizika dostatečně chráněna).
  Nyní důvod, proč jsem se rozhodnul k tématu vrátit. Velmi mě totiž potěšilo zjištění, že tato mimořádně pozoruhodná kniha (patřící k mým nejoblíbenějším) vyšla nedávno i v českém jazyce! V minulosti jsme s Petrem sami uvažovali, že bychom knihu vydali, ale jelikož se z našeho pohledu jednalo o natolik okrajové téma, vyhodnotili jsme vydání tohoto titulu v rámci ČR a SR jako krajně riskantní. Naštěstí se však tento risk rozhodlo podstoupit nakladatelství Paseka a knihu za velmi příznivých 450,- kč (kniha má 440 stran) přineslo na náš trh. Za což jsem velmi rád a mohu knihu jen doporučit, chápu jí jako nezbytný základ knihovny každého tradera!
  Nyní trochu více k tomu, jak knihu pojmout, co od ní čekat a proč si jí přečíst.
  Předně, nečekejte žádné "lehké čtení na dobrou noc"". Kniha místy hraničí až na hranici filosofie a o mnoha věcech vás skutečně nutí přemýšlet. I přes určitou hutnost (a to buďte rádi, že knihu nemusíte číst v anglickém jazyce, i když já sám čtu přes 90% knih jen v angličtině, tato mně dala docela zabrat), stojí za to se knihou stránku po stránce prokousat. Jako odměna vám totiž bude to, že rázem začnete o pojmu risk přemýšlet úplně jinak. Mnohem realističtěji, mnohem zodpovědněji a mnohem skeptičtěji (jsem názoru, že zdravá skepse do tradingu patří).
  Na druhou stranu, už předem upozorňuji, že kniha asi není úplně vhodná pro panikáře, paranoiky a milovníky konspiračních teorií. Kniha může vzbudit až příliš snadno určitý pocit beznaděje, což je však daleko od pravdy. Kniha především poukazuje na nutnost připravenosti, na nutnost počítat s tím, že vysoce nepravděpodobné se může občas stát (ale také nemusí). Knihu je také možné chápat jako nový model obchodního stylu, sám autor je totiž velmi úspěšným opčním obchodníkem. Jeho taktika je v základu jednoduchá - nakupuje extrémně levné opce s tím, že dříve či později přijde další nečekaná, "devastující" událost a takové opce zhodnotí o stovky až tisíce procent.
  Když se sám nad knihou znovu zamýšlím, pak si zde dovolím uvést několik ryze praktických rad, jaké oblasti mohou svým způsobem přinést určitou "černou labuť":
  1) Obchodování bez stop-lossu. Už jsem na toto téma psal několikrát. Pokud v trhu nemáte stop-loss, stát se skutečně může cokoliv - a je jen otázka času, než se to skutečně stane. Vymazání celého účtu díky obchodování bez stop-lossu pak určitě není příjemná záležitost. Přitom stačí jediná "černá labuť",
  2) Obchodování u brokera, který nedrží stop-loss na vlastním serveru, nebo na burze, která nedrží stop-loss na svém serveru. Stejné riziko, jako předešlý bod. Jedna "černá labuť" může vymazat během chvilky celý účet.
  3) Vypisování nekrytých opcí. Opět stejné, jako předešlé dva body. Stačí jediná nenadálá, vysoce nepravděpodobná událost a účet máte vymazaný. Stejnou pozornost je třeba pokud v rámci opcí legujete nebo rolujete, vždy je třeba myslet v prvé řadě na krytí. Černá labuť může přijít i během krátké chvilky, kdy zrovna nemáte opci krytou. Nikdy nevíte. Neposlouchejte ty, kdo tvrdí, že obchodování opcí bez krytí je pro profíky a obchodování opcí s krytím je pro amatéry. Je to jejich pohled na věc a jejich peníze. Vy si raději přečtěte zmíněnou knihu a chraňte své peníze. Je to to nejlepší, co můžete udělat. Pokud tedy máte své peníze rádi.
  Samozřejmě, našlo by se ještě pár dalších bodů, pointa je ale stále stejná - je třeba být rozumně opatrný, chránit vždy v prvé řadě své peníze a pracovat s důkladnou kontrolou a řízením rizika. Já osobně například v rámci automatických obchodních systémů i pracuji s více účty a více platformami, na více serverech - pokud by nastal krátkodobý technický problém, v ohrožení je jen snesitelná část mých pozic, atd. Samozřejmě podobné ochrany vždy už záleží také na tom, s kolika penězi pracujeme, jaké si můžeme dovolit celkové náklady na správu našich peněz.
  Stejnou měrou také kniha otevírá zajímavý, nový pohled na život. Koncept "Černá labuť" dává myslím střízlivější a opatrnější postoj i k dalším různým životním rozhodnutím. Zajímavé je převést například model na událost, kdy si bereme hypotéku na několik desetiletí. Z pohledu modelu "Černá labuť" stačí jediná vysoce nepravděpodobná událost a podobná dlouhodobá rozhodnutí, která mohou vypadat růžově v dny, kdy taková rozhodnutí realizujeme, se mohou proměnit ve dny zcela temné ve vzdálenjší budoucnosti. To je ostatně něco, co prokazuje i současná ekonomická krize. Proto já sám zastávám teorii, že člověk by si němel kupovat to, na co nemá, protože jediná nechtěná událost může pak zbytečně zkomplikovat život. Jsem zastáncem teorie "Černá labuť" a mnoho rozhodnutí ve svém životě se snažím dělat s přesvědčením, že i vysoce nepravděpodobná událost může jednou přijít. Samozřejmě, nedívám se na takové možnosti s paranoiou a hysterií, pouze díky tomu důležitá rozhodnutí více zvažuji raději s tmavými brýlemi, než růžovými - a také se snažím přemýšlet, zda existuje cesta, jak se i na vysoce nepravděpodobné riziko alespoň trochu připravit. Další výhodou knihy také je, že pokud podobnou teorii přijmete, začne vás učit přemýšlet a jednat mnohem flexibilněji.
  Nutno ještě zmínit, že kniha Česná labuť je i přes určité spíše intelektuální zaměření velmi oblíbená mezi špičkovými obchodníky a fund managery po celém světě a že autor knihy v době krize, kdy většina fondů drtivě prodělávala, dosáhnul neuvěřitelné zhodnocení (tuším, že něco kolem +400%, přesný údaj si ale nepamatuji). Mně osobně tato kniha dala opravdu mnoho, proto jí tady dnes s radostí propaguji a doporučuji i ostatním.
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.