Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Rozhovor Daniel R.: I přes prvotní výzvy, AOS profity dle plánu

  Nedávno jsem představil rozhovor se svým VIP AOS Turbo studentem Jonášem (+14 000 USD profit za prvních 74 obchodů). Dnes přináším další rozhovor, tentokrát se studentem Danielem, který opět patří k jedněm z mých nejzapálenějších AOS studentů.

  IMG_20160621_181916.jpg

  Můžete nejprve prozradit něco málo o sobě?

  Zdravím všechny čtenáře, jmenuji se Daniel R., je mi 30 let a pocházím z Karlových Varů. V Praze jsem studoval ekonomii, po vysoké škole jsem pracoval na pozici investičního specialisty pro největší českou banku a před několika lety jsem využil možnost žít a pracovat ve Švýcarsku, kde jsem dodnes. Tradingu se věnuji prakticky denně a energii nejčastěji dobíjím vysokohorskou turistikou.

  Vaše živé začátky byly ve znamení mnoha krušných chvílí, ale i přesto jste první live kvartál uzavřel příjemně pozitivně. Takže, co vše nečekaného se vám přihodilo a jak jste nakonec dopadl? A o kolik byste na tom byl lépe, nebýt všech těch nepříjemných "překvapení"? (případně přiložte equity)

  Obchoduji prostřednictvím vzdáleného serveru v Chicagu, takže z počátku jsem musel odladit provoz serveru, což když řešíte na dálku chvíli trvá, dále se mi stávalo, že se strategie vypínaly a největší problémy mi dělaly „rejected“ výstupní příkazy, kdy mi systémy po vstupu do trhu nevystupovaly na konci dne a zůstal jsem v trhu i několik dní s vyřazeným stoplossem. Takže se stávalo, že jsem se po týdnu podíval do platformy, kde systémy se stoplossem 1 500$ byly téměř 4 500$ ve ztrátě a já jsem musel několik dní trhy takřka celou seanci sledovat, abych diskréčně vystoupil a minimalizoval ztráty. Byl jsem už v poslední čtvrtině drawdownu, na který jsem stavěl portfolio a dlouhou dobu jsem netušil, jestli budu muset celé portfolio vypnout, ani jak budu řešit mé potíže.

  Před počátkem live obchodování jsem si na základě Monte Carlo analýz v programu MSA určil, že na konci kvartálu bych mohl být v profitu 10-15 %. I přes všechny komplikace se mi podařilo uzavřít v 11% profitu a nebýt zmíněných komplikací, mohl být profit 15 %, jak dokazuje přiložená equity.

  dan-equity-updated.png

  Co jste se ze všech chyb a trablů, co jste zažil, naučil a jak jste se připravil, aby se podobné situace v budoucnu neopakovaly?

  Velmi důležité je co nejdříve analyzovat problém, identifikovat příčinu a začít pracovat na řešení. Pokud si s řešením neumíme poradit, tak se neostýchejte požádat o pomoc odborníky. Z počátku jsem chtěl vše vyřešit sám a když po několika týdnech experimentů a velkých ztrátách stále nic, odhodlal jsem se zavolat do USA na podporu platformy Tradestation a za 2 minuty bylo po problému a vše běží na výbornou. Tomášovi velmi děkuji za podporu a trpělivost, jelikož jsme si občas vyměnili i několik emailů denně.

  K udržení pozitivního naladění mi velmi přispívá vědomí, že veškeré komplikace, které mne provázely, byly technického rázu a nikoliv systémového. Plně důvěřuji svým strategiím, jejich logice a kvalitně sestavenému portfoliu.

  Můžete prozradit něco více o svém současném portfoliu? Kolik trhů obchodujete, jaké trhy, jaké timeframe, něco o systémech?

  Systémů jsem zatím vyvinul zhruba 20, ale díky konzervativnímu money managmentu obchoduji malé portfolio 5 systémů na 4 indexových trzích na stranu long. Ostatní mé systémy mají sice lepší poměr NP/DD, ale díky většímu drawdownu čekají až navýším kapitál. Mohl bych dosahovat lepších výsledků, ale snažím se od začátku dodržovat pravidla risku, která chci později aplikovat až bude trading můj hlavní zdroj příjmů.

  Zajímavostí může být, že všechny systémy, které mám v současnosti v portfoliu, pocházejí z VIP AOS Clubu, jen jsem je podrobil vlastním testům, případně lehce doladil.

  Co pro vás doposud byly nejzajímavější poznatky z oblasti AOS světa?

  Prostor k realizaci, který AOS nabízejí, není ničím omezený a možnosti, které skýtá, si může každý upravit dle svých preferencí. Myslím, že je velmi důležité, aby každý promítl do tradingu svou osobnost, posílil tak svůj talent a našel způsob, jak kompenzovat své nedostatky. Na druhou stranu se díky tradingu stávám lepším v mnoha aspektech osobního života.

  Na co kladete při developmentu AOS strategií největší důraz? Co jsou pro vás skutečně zásadní body?

  Celý AOS development stavím na zásadě, že kandidáty nijak neupravuji a nepozměňuji. Pokud kandidát z D&P procesu během testů robusnosti začne vykazovat hodnoty, které nevyhovují mým požadavkům, strategii bez milosti smažu a začnu s novým kandidátem od začátku. Opomenout by nikdo neměl ani řádnou a úplnou dokumentaci celého vývoje. Pokud vše běží jak má, tak se detailní dokumentace možná nejeví jako podstatná, ale v momentě, kdy je třeba řešit komplikace, je nejlepší vrátit se po svých stopách o několik kroků zpět.

  S jakou částí AOS tradingu trávíte nejvíce času?

  Zmíněnou dokumentací jsem trávil spoustu času a teprve nedávno jsem udělal optimalizaci, díky níž dokumentuji o 75 % méně údajů se stejnou výpovědní hodnotou. Říkám tomu zpětná dokumentace a je založená na tom, že nedokumentuji v průběhu vývoje, ale až když vím, že mám před sebou nový silný systém.

  Nejvíce času v současnosti trávím modelací portfolia v programu Market System Analyser (MSA), což je velmi užitečný nástroj pro Monte Carlo analýzu, korelace a position sizing.

  Proč jste si vybral právě automatické obchodování? A jak vnímáte psychologickou stránku tohoto obchodního směru?

  Popravdě, z počátku jsem se viděl jako diskréční obchodník a jelikož nejsem programátor a volný čas se snažím trávit mimo počítač, tak jsem byl k AOS velmi skeptický a nebral jsem tento směr vůbec vážně.

  Můj velký sen, díky kterému jsem se začal věnovat tradingu, je cesta kolem světa na motorce. Abych si jej splnil, hledal jsem možnost nezávislého příjmu. Měl jsem vizi, že bych se zhruba jednou za měsíc na týden věnoval tradingu, vydělal a zase cestoval. Začal jsem se tedy učit diskréčnímu obchodování, absolvoval semináře, sepsal obchodní plán, backtestoval trhy, zakoupil software a byl už jen krok od fundování účtu, přečetl jsem si Tomášovu knihu „Trading bez hranic“ a došlo mi, že tam popisuje přesně můj cíl a AOS dokonale zapadá do mé představy o splnění mého snu. Zároveň jsem můj sen doplnil o trumfnutí Tomáše v počtu zemí navštívených díky tradingu :-).

  I když za mne obchoduje počítač a při backtestování jsem si mnohdy říkal, že drawdown 30 % přeci zvládnu. Nemohl jsem se víc mýlit a je třeba pomalu tradingu přivykat a spolehnout se na své systémy i v drawdownu. Diskréční obchodování klade velké psychické nároky při exekucích a dodržování obchodního plánu, naproti tomu pro AOS obchodníky je důležitá psychická vyrovnanost, která jim umožňuje kreativitu. Například meditace nebo výlet do přírody mimo dosah technologií jsou téměř zárukou nových podnětů a nápadů.

  Co jsou vaše dlouhodobé cíle a jaké nejbližší kroky na svém portfoliu plánujete nyní?

  Současné portfolio nechám beze změny do konce roku. Do té doby chci vyvinout short strategie na indexové trhy, které obchoduji. Poté budu implementovat Market Internals do již existujících systémů, chci se dále rozšířit na ostatní neindexové trhy. Výhledově bych rád obchodoval i asijské trhy, ale pro ty zatím nemám propracované technické řešení. Jsem rovněž v kontaktu s profesionálním programátorem, se kterým budeme pracovat na automatizaci celého vývojového procesu a testů robustnosti.

  Co byste poradil a doporučil nováčkům v oblasti AOS?

  V první řadě hodně trpělivosti, nesnažte se hledat zlepšováky a zkratky, jelikož know-how, které dává Tomáš k dispozici, je velká zkratka a studnice originálních konceptů. Neostýchejte se požádat profesionály o pomoc, nezřídka si ušetříte spoustu nervů a peněz, než kdybyste všechno řešili sami. Pokud pochopíte že VY nejste trader, ale AOS developer a trader je váš systém, pomůže vám to věřit vašim systémům, i když se nebude dařit a zároveň nebudete v pokušení „vylepšovat“ kandidáty během testů robustnosti, jen abyste mohli obchodovat.

  Poslední a nejdůležitější rada je, aby se nebáli začátečníci chybovat. Na začátku, kdy o nic nejde, vás chyby stojí minimum peněz v porovnání, kdybyste stejnou chybu opakovali jako fulltime trader, ale jakmile si jimi projdete, už je znovu nebudete opakovat.

  Takže všem nováčkům přeji mnoho úspěchů, dobré obchody, odvahu vykročit ze své komfortní zóny a nezapomínejte chybovat, chybujte hodně, ale ať vás to nestojí moc peněz.

  Danovi velmi děkuji za inspirativní rozhovor.

  20.7.2016

  Tomáš Nesnídal


  Zaměřeno na praxi systematického portfolio obchodování.

  Otevřeně sdílím to, co mně samotnému funguje.

  Pomohu vám získat důvěru v to, že trading je normální business, který lze dělat systematicky a profitabilně. Naučíte se pracovat s rizikem a diverzifikovat jej mezi různé strategie.

  >> Trading Room

  Další články na toto téma

  Mechanické strategie: rozhovor s Martinem Lembákem

  Minulý týden jsem publikoval článek s názvem "Pár úvah na téma mechanických strategií". Jelikož se jednalo pouze o úvahy, došel jsem k názoru, že by bylo férové, pokud by na článek mohl zareagovat i někdo, kdo je blíže realitě a praxi, než pouze úvahám. Někoho, komu denně prochází rukami stovky mechanických strategií a kdo je přímo v centru dění tradingového byznysu.
    
    Foto (c)iStockphoto.com/JoKMedia &nbsp  Vybral jsem si tedy k rozhovoru našeho dlouhodobého brokera a kamaráda Martina Lembáka, CAIA ze společnosti Striker.com, která sídlí přímo v budově největší komoditní burzy světa. Martinova specializace jsou mechanické systémy a jelikož má s nimi již mnohaleté zkušenosti, jsem velmi rád, že s rozhovorem souhlasil.
  Martine, minulý týden jsem zde publikoval článek se svými úvahami na téma mechanické strategie a velcí hráči. Zatímco můj článek byly pouhé úvahy, ty žiješ v reálném světě velkých hráčů – s těmi největšími jsi v kontaktu prakticky každý den. Jak bys tedy okomentoval můj poslední článek?
  Zdravím Tomáši a Petře! Velice pěkný článek a hodně se mi líbí ta teorie velkých hráčů. Myslím, že je velmi pravdivá. Je nutné si uvědomit, že na velmi likvidních trzích jako je Forex, kde velké banky dokáží hrát s miliardami dolarů denně a dominují na nich svými super servery, které testují miliony algoritmů během vteřin, je těžké konkurovat. V praxi jsem ještě nenarazil na jediný alespoň střednědobě úspěšný forex daytradingový systém, a to se čtenářům svěřuji jakožto forexový broker. To akcivé trhy jsou na tom pro drobnější investory lépe, a pak bych si nedovolil souhlasit s tím, že na komoditách se systémy špatně aplikují. Na komoditních trzích totiž jakožto relativně nejméně likvidních v porovnání s forexem a akciemi fungují velice dobře. Věčná otázka zda systémově či diskrečně je skutečně těžko zodpověditelná. Zcela objektivně, když se podívám do databáze např. BarclayHedge, kde se monitorují programy komoditnich money manažerů, tak index diskrečních obchodníků i index systémových obchodníků vykazuje podobné výnosy.
  Na Finančníkovi se často střetávám s opozicí forexových obchodníků, kteří hájí obchodování mechanických strategií na FX trzích. Můžeš říci něco o tom, jaké máš praktické a faktické postřehy ohledně obchodování mechanických strategií na FX? Jaký je tvůj názor na obchodování FX mechanickou cestou?
  My jsme ve Strikeru zkoušeli v počátcích rozkvětu Forexu a dále zkoušíme různé automatické strategie a moje pozorování je takové, že buď se systém rozpadne okamžitě po jednom či dvou měsících nebo jde zpočátku prudce nahoru a poté prudce dolů. Hovořím zde o intradenních a swingových strategiích. Jedná se o velmi efektivní trh z důvodu již výše uvedených a zdá se, že je to pro krátkodobé obchody silně v držení mezinárodních finančních gigantů.
  Jak bys zhodnotil vhodnost akcií a komodit pro mechanické obchodování?
  Domnívám se, že na komoditách se dá využít pro menší hráče kvantitatnvní (AOS) obchodování mnohem lépe. Ja sám z důvodu bezkonflitní politiky naší společnosti nesmím obchodovat komodity na svůj účet, a tak svůj mechanický systém uplatňuji na akciových opčních trzích. Jedná se především o ETF akcie na komodity jako USO (ropa), GLD (zlato), TLT (vládní dluhopisy) atd., ale také na jednotlivé akcie jako AMD, QSII, EBAY, SBUX, atd., kde takto obchoduji s úspěchem již léta. Ale vždy říkám „komodity jsou king“, když porovnávám, jak by to mohlo vypadat při uplatnění strategie na futures trzích. Dále se domnívám, že u intradenního obchodování nemají mini akciové futures kontrakty typu mini SP, mini Dow, atd. při systematickém obchodování žádnou konkurenci z důvodu rychlosti plnění a z toho vyplývající slippage, tj. skluzu, z důvodu denních rozpětí důležitých pro realizaci dostatečného zisku během dne a mnoha dalších výhod.
  Dobrou knihou, kde autor zkoumá výkonnost jednoduchých (swing, dlouhodobějších) systémů na komoditních a akciových trzích je od Larse N. Kestnera: Quantitative Trading Strategies (Harnessing the power of Quantitative Techniques to Create a Winning Trading Program). Tam je vidno, že komodity reagují i na základní strategie typu momentum pozitivněji.
  Jak o tobě vím, rukama ti již prošlo zřejmě tisíce mechanických strategií. Můžeš trošku odhalit, na jakých trzích a jakých timeframe většinou běží ty nejlepší? Za nejlepší považuji takové, které robustně fungují již řadu let, dokázaly úspěšně přestát i turbulence posledních let – a přesto stále poskytují nadprůměrné zhodnocení.
  Ano, velice rád. Ty intradenní se nejlépe uplatňují na výše zmíněné komoditní mini kontrakty, ale také na energie typu mini crude oil, mini heating oil. Na swing už se toho dá aplikovat více, nicméně stále dominují indexy. U dlouhodobých trendových systémů je dobré aplikovat více trhů. Skvěle trendují např. zrniny, úrokové sazby, některé softs. Masa se zase např. dobře pohybují v tzv. channelu, a je zajímavé uplatnit reversní strategie používající např. stochastics či RSI či polo reverzní polo trendové na základě MACD. Co se týče timeframe, tak nejlepší strategie používají klasický 5 min. graf, ale u daytradingu také rychlejší 1 min. graf. U swingu pak 30, 60 a 405 min. grafy. U dlouhodobých systémů pak denní grafy, ale viděl jsem i vynikající systém na dluhopisy na týdenním grafu – tam však již je zapotřebí větší počáteční kapitál.
  Jaké průměrné roční zhodnocení považuješ u mechanických strategií za dobré? A jaké bys označil za velmi dobré? Napiš prosím zvlášť pro swingové a zvlášť pro čistě intradenní strategie.
  Zde je nutné zmínit, že co se týče výnosů v praxi není rozdíl, zdali se jedná o daytrading nebo swingtrading. Průměrně dosahují v delším období kvalitní strategie 20-40 % ročně, s tím, že jsou roky, kdy se podaří bez problému i přes 100 %. Překročení 100 % se dá považovat za velice solidní výsledek. Hovořím tu o výnosu s ohledem na doporučený počáteční kapitál. Při zhodnocování účtu a přidáváním dalších kontraktů (pyramidování) k obchodování programu se pak ty výnosy dale můžou zvyšovat, ale je naprosto důležitý timing, tj. časování, kdy je vhodné kontrakty přidat, protože při nedostatečném kapitálu a následném drawdownu, tj. propadu výnosu systému, se může vše zmařit.
  V rozhovoru, který jsme s tebou dělali v knize Jak se stát intradenním finančníkem, jsi naznačil, že řada skvělých mechanických strategií pracuje s naprosto jednoduchou myšlenkou. Platí toto i nadále? Nebo se v tomto ohledu něco změnilo? A můžeš alespoň trochu nastínit, co se dá považovat za jednoduchou myšlenku?
  Ano, vzpomínám velice dobře a můžu znova konstatovat, že se moc nezměnilo. Ty nejkvalitnější systémy pracují na základních logických principech a sledování opakujících se patternů na tom kterém trhu. Např. je zřejmé, že po vytvoření daného trading pásma bude mít s velkou pravděpodobností trh prostor pro pohyb, a to se zdá u daytradingu klíčové. Potvrzují-li indikátory na burze jako advance-decline poměr, tj. poměr rostoucích ke klesajícím akciím na burze v New Yorku, že tento pohyb ve směru trendu vypadá jako zajímavá příležitost, pak je možné vstoupit např. na dané hladině Fibonacciho retracementu. Samozřejmě nic není v tradingu jisté, ale dá se vysledovat, že na základě behaviorálních financí se chování trhu v určitých periodách má tendenci opakovat. Samozřejmě je dobré, pokud jsou zabudovány další filtry, když je takový a takový indikátor na určité hladině a dále pak přidat např. breakoutové strategie atd. Dalším velmi klíčovým bodem je pravidelný update systému a jeho parametrů. Stejně jako ve fyzice existuje teorie poločasu rozpadu jader radioaktivního prvku či izotopu, tak i systémy mají tendenci v čase upadat, a je nutné tak na měsíční až čtvrtletní bázi program poupravovat, ale bez toho, aniž by zanikla ta původní myšlenka, na které byly hypotéza a systém vybudovány. To bylo naznačení jen jedné z myšlenek jak vstupovat do trhu. Je zřejmé, že existují i jiné.
  Pokud se podíváš na velmi kvalitní mechanické strategie, dokážeš říci, kolik prostoru je poměrově věnováno ve strategii vstupním, a kolik výstupním pravidlům?
  Řekl bych, že je to tak stejné. Možný vstup jsem již naznačil výše. U výstupu se většinou pracuje s fixní hodnotou případné ztráty, s volatilitou trhu u stop lossu a na volatilitě založeném výstupu – tj. někdy je fixní profit target a někdy systém vydá signál, kdy neexistuje pro daný obchod žádný profit target. Avšak dlouhou dobu jsem měl na svém počítači jeden velmi úspěšný daytradingový systém asijského developera, který zadal po vstupu základní stop loss 5 bodů na mini SP kontraktu, a pakliže se trh pohnul v žádoucím směru o 4 body, tak se posunoval stop loss na hodnotu vstupu a dále se jen nechala pozice běžet až do konce, toť vše. Paradoxně vše fungovalo nádherně do momentu, než začal chtít developer vydělávat víc a víc a systém totálně pozměnil i s touto výstupní metodou. Po pár měsících byla kapitola úspěšného systému uzavřena z důvodu pozměnění dobré obchodní myšlenky.
  Jako největší problém u mechanických strategií vidím fakt, že se velmi těžko pozná, kdy strategie přestala fungovat. Po letech zkušeností, které s mechanickými strategiemi máš, dokážeš již říci nějaké obecné pravidlo, podle kterého se dá řídit, pokud potřebujeme vědět, kdy mechanickou strategii „vypnout“?
  Obecně se v průmyslu používá pro zvážení výstupu, když dojde k poklesu výnosové křivky (equity curve) o dvě standardní chyby (standard errors) od lineární regrese této výnosové křivky. Samozřejmě na prvním místě je klientův kapitál a jeho rizikové preference. Pakliže někdo nemůže nést riziko, čiště teoreticky, např. více jak 30 % kapitálu, pak je třeba okamžitě ven. Z praxe měl jsem i klienta, který mi tvrdil, že 20% propad je naprosto v pořádku, a i tak u pohovoru jsem navrhl, aby investoval méně kapitálu než původně zamýšlel a zbytek vložil do klasických akcií s dluhopisy, ktere jsou se systémy téměř nekorelované a realizoval tak dostatečnou diverzifikaci. Po investici i s tímto nižším kapitálem došlo okamžitě „jako naschvál“ k drawdownu (poklesu) o 15 % a klient situaci neunesl a vystoupil ze systému. Jak už to bývá, po jeho výstupu měl systém nejlepší periodu několika let nádherného růstu i s více jak ročním 100+% ročním zhodnocením.
  A závěrem jedna obecnější otázka: jaké největší změny a nejnovější obchodní trendy jsi vypozoroval u vás v Chicagu, jakožto světovém finančním centru?
  Chicago jako takové vypadá pořád stejně nádherně na pohled, zvláště z naší kanceláře v 36. patře v budově komoditní burzy, ale největší mrakodrap USA Sears Tower se už takto nenazývá – byl přejmenován na Willis Tower. V březnu 2009 totiž Londýnský pojišťovací broker Willis Group Holdings Ltd. pronajal část budovy a obdržel práva používat své jméno. Ale to jen tak bokem, trochu jsme odbočili. Ve finančním průmyslu dochází ke změnám z důvodu zavádění tzv. Volker pravidla, nazývaném po bývalém prezidentu Federálního Rezervního Systému Paulu Volkerovi. Velmi zjednodušeně, budou bankovní instituce muset omezovat své tzv. proprietární obchodování, tj. obchodování na svůj účet a zde se otvírá příležitost pro menší tzv. butikové správce aktiv a co je důležité pro drobnější hráče na trhu, tj. i potencíálně pro čtenáře serveru Financnik.cz a možném zmírnění efektu velkých hráčů, který jste diskutovali vy ve svém článku. My samotní s bratrem jsme ve fázi založení firmy na money management, která bude spadat pod naši společnost Striker. Zde se budeme snažit aplikovat to nejlepší z nejlepšího, co jsme měli možnost za ta léta obchodování, ať už diskrečně či systémově, vysledovat. Věříme, že se bude jednat o zajímavou příležitost v této době rozsáhlých změn jak z hlediska regulace, tak z hlediska přístupu k teorii portfolia ve světě moderních financí.

  Petr K. – cesta k automatizovanému hodnocením 57 % p.a. pomocí NinjaTraderu [rozhovor]

  Na Finančníkovi rádi prezentujeme cesty traderů, kteří překonali počáteční překážky a dostali se mezi konzistentně profitabilní obchodníky. Je vždy inspirativní vyslechnout si příběh jejich cesty a poznat způsob, jakým nakonec v trzích začali profitovat. Historicky jsme psali o mnoha typech obchodníků. Dnešní rozhovor je s Petrem K., který obchoduje automatizované intradenní strategie pomocí programu NinjaTrader.
  Petře, jak dlouho se tradingu věnujete a jaká byla Vaše cesta tradera?
  Obchodování se věnuji přibližně 9 let. První čtyři roky jsem objevoval různé cesty. Vesměs ty, které nikam nevedly. Hodně jsem četl nejrůznější literaturu a weby. Zkoušel aplikovat do trhů nejrůznější přístupy a de facto klasicky hledal svatý grál. Některé počáteční pokusy bych zpětně hodnotil jako hodně naivní, ale podobnou zkušeností si musí patrně projít každý.
  Co se směru obchodování týče, tak od začátku studia trhů jsem se věnoval zejména diskréčnímu obchodování. Různě jsem střídal fáze paper tradingu a drobných live obchodů. Nějak závratně jsem neprodělával, nicméně dost mě limitovaly mé časové možnosti a upřímně řečeno i hlava. Diskréční obchody jsem nedokázal dlouhodobě psychicky ustát a postupně jsem tak ztrácel. Nakonec jsem po přibližně pěti letech přišel o celý můj velmi malý účet. Bylo to 5 000 dolarů. Tento bod zpětně hodnotím jako impuls začít dělat věci nějak úplně jinak. A to v mém případě znamenalo automatizované exekuce – obchodování pomocí AOS.
  Obchodování s pomocí AOS jsem začal studovat s využitím programu NinjaTrader, se kterým jsem obchodoval diskréčně. Cca 2 roky jsem se učil programovat a testovat různé strategie, nyní končím druhý rok živého obchodování svých strategií.
  Viděl jsem Vaše výsledky, které jsou perfektní.
  Ano, samotného mě do velké míry stále pozitivně překvapuje, jak vše může jednoduše a konzistentně fungovat. Co se výsledků týče, nemám problém být konkrétní. V roce 2015 dosáhly mé automaty zhodnocení 54,9 %, v roce 2016 to bylo 60,9 %.
  Takto například vypadá equity křivka jednoho z mých systémů na trhu ES. Zelený trojúhelník představuje moment, kdy jsem strategii pustil live:

  Gratuluji, opravdu dobré výsledky na plně automatizovaný přístup. Jaký byl drawdown celého portfolia a jak jej diverzifikujete?
  V roce 2015 a 2016 jsem obchodoval 4 různé systémy. Exekuce byly prováděny na trzích ES, EMD, NQ, YM, kukuřice a soya. Některé systémy obchodovaly více trhů, některé mám jen na jediný trh a exekuce kombinuji na různých intradenních timeframe.
  Co se drawdownu týče. V roce 2015 jsem měl na celém portfoliu drawdown 8 %, v roce 2016 to bylo 6 %.
  Obecně jsem s výsledky velmi spokojený, ale také vím, že ne každý rok může být takový. V zásadě mířím na roční zhodnocení přibližně 20 %.
  Přiblížíte ostatním, jakých principů Vaše strategie využívají?
  Všechny čtyři strategie, které jsem měl v trzích live v roce 2015 a 2016, byly buď breakout strategie, nebo momentum. Šlo o intradenní strategie (tedy výstup vždy nejpozději na konci dne) a obchodovaly pouze na dlouhou stranu. Prakticky šlo tedy o určitou podobu intradenního trend followingu.
  Právě spouštím do trhu pátou strategii, která už obchoduje long i short. Tu jsem nasadil na trhy ES, EMD,YM,NQ,QM,ZC,ZS. Mimochodem, její specifikum je, že neobsahuje žádné optimalizovatelné parametry. Stejně jako Vy, mám rád v trhu co největší jednoduchost. U této páté strategie jsem se více zaměřil na celkové řízení portfolia. Například obchoduji podle určitého klíče každý den max. jeden signál ve všech sledovaných trzích.
  Zde je pro ilustraci OOS equity křivka pátého systému, který právě spouštím live. Podobné potvrzení v podobě dlouhodobé robustnosti vnímám jako nezbytné proto, abych strategii pustil live. V tomto případě je vše podpořeno ještě faktem, že systém neobsahuje žádný optimalizovatelný parametr:

  Jednoduchost je mi velmi sympatická. Jaký máte názor na optimalizace a reoptimalizace systémů. Používáte tyto taktiky?
  Testoval jsem různé přístupy, ale nakonec průběžnou optimalizaci systémů nedělám. Skutečně preferuji jednoduchost a jakýkoliv další prvek pro mě do obchodování vnáší nejistotu. Navíc si myslím, že bych s optimalizacemi nedosáhl lepšího výsledku. Vychází to ale i z toho, že mé systémy jsou samy o sobě velmi jednoduché. Původní 4 systémy obchodované v roce 2015 a 2016 mají jen 2 parametry. A jak jsem zmínil, nynější můj pátý systém nemá parametr vůbec žádný, a není tak ani co optimalizovat.
  Jak jste se dopracoval k know-how, které Vám dnes generuje v trhu peníze?
  Určitě jsem těžil hodně z doby, kdy jsem trhy obchodoval diskréčně a měl jsem příležitost některé principy podrobně napozorovat. Všechny přístupy, které dnes používám, jsem si osvojil sám praxí. Ani by mě nedělalo radost, pokud bych si vše nevymyslel sám od úplného základu až do konce.
  Obchodujete i dnes diskréčně, nebo již pouze s AOS?
  80 % mých obchodů dělají automaty. Mám jednu poloautomatickou strategii, kde mi počítač pomáhá vybírat oblasti pro vstup a obchody poté diskréčně řídím. Nicméně na diskréční obchodování nemám bohužel mnoho času. Mám dvě děti, firmu o 40 lidech, a to je i důvod, proč obchoduji pomocí AOS. Zužitkoval jsem tam své zkušenosti s trhy a dnes již pro mne samotné obchodování není časově náročné.
  Navíc až prostřednictvím vývoje AOS jsem si uvědomil, jak důležitý je pro mě opravdu komplexní backtest. Líbí se mi, že mi počítač dovoluje zbacktestovat u strategie tisíce obchodů, což mi pak dává důvěru v daný přístup vložit své peníze.
  Automaty obchodujete s pomocí NinjaTraderu, ve kterém přístupy programujete. Měl jste s programováním zkušenosti?
  Jako dítě jsem programoval v Basicu. De facto jsem tedy programovat neuměl před čtyřmi lety vůbec. Také jsem se první cca 2 roky prokousával studiem programování v C# pěkně krok za krokem a strávil jsem v této oblasti hodně času. Ale C# mi přijde dnes velmi srozumitelný jazyk a v NinjaTraderu si dokáži naprogramovat vše, co potřebuji.
  Pracoval jste i s jiným softwarem, typu TradeStation?
  Ano, ale u TradeStationu se mi nelíbila celková uzavřenost systému. U NinjaTraderu mám rád například to, že si mohu vybrat brokera, u kterého budu provádět exekuce. Obecně jsem s NinjaTraderem velmi spokojený. Na obchodování AOS je to dobrá platforma. Navíc s novou, osmou, verzí programu se software celkově dost posunul a nabízí některé další funkce, které plánuji pro své obchodování využít.
  Exekuce tedy provádíte z NinjaTraderu. Máte jej hostovaný na serveru?
  Ano, obchody se provádí automaticky z NinjaTraderu. Ten jsem měl původně hostovaný v českém Coolhousingu, ale byla znát vzdálenost od burzy. Pravidelně jsem chytal slip v plnění na vstupu i výstupu. A to je finančně hodně znát. Dnes používám VPS u SpeedyTradingServers, kteří jsou hostovaní v USA blízko burzy a jednoznačně se to projevilo na celkové nízké latenci spojení a skluzech. U svých obchodů mám dnes většinou už jen skluz na jedné straně – tedy výrazné zlepšení, které se finančně hodně projeví. Těch přibližně 100 dolarů, co měsíčně platím za hosting, se mi rychle vrátí.
  Měl byste nějaký tip ze své zkušenosti pro zatím nevýdělečné obchodníky, kteří se také chtějí posunout k profitabilitě?
  Pokud vám nejde diskréční obchodování, zkuste AOS. Sám bych dnes opět začal s obchodováním strategií na akciových indexech, kde je výrazně snazší vytvářet long-only strategie. A z mé zkušenosti je to ideální právě pro start do algoritmického obchodování. Ale samozřejmě, že je potřeba na cestě hlavně vydržet. Sám jsem měl některá skeptická období a jsem rád za servery typu Finančník, kde jsem čerpal motivaci.
  Občas se obchodníci bojí, že pro algoritmické obchodování je potřeba velký kapitál. Já si to nemyslím. Sám jsem své portfolio začínal obchodovat s 15 000 dolary a zpětně to vnímám jako přiměřený kapitál. Ale samozřejmě záleží na používaných stop-lossech. Já mám největší stop-loss 500 USD. U jedné strategie (obchodující ES a NQ) ale pracuji třeba se stop-lossem 200 USD a jde to. Byť pochopitelně strategie má spíš nižší úspěšnost kolem 40 % a profity vytváří díky vysokému RRR.
  A jaké máte další plány v obchodování?
  Začal jsem algoritmicky obchodovat swingově akciové portfolio. Zatím jen s malým kapitálem, ale pokud se přístup osvědčí, tak bych jej rád rozvíjel dále.
  Pracuji na swingové strategii v rámci obchodovaných futures trhů.
  Zejména ale postupně navyšuji kapitál a kontrakty u stávajících pěti svých systémů. Zatím vše vypadá, že by se s tím dalo docela slušně uživit a v horizontu dvou let už bych se mohl věnovat pouze algoritmickému obchodování.
  Petře, děkuji moc za rozhovor a přeji, ať se i nadále daří.
×
×
 • Vytvořit...