Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Slovník pojmů Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
  • Zpřístupnění přesunutého emini Russell 2000 na nejpoužívanějších obchodních platformách

    Podle obsahu diskuzních příspěvků je zřejmé, že řada obchodníků řeší problémy se zpřístupněním dat trhu emini Russellu do svých platforem poté, co byl trh přesunut na burzu ICE a obchodován pod novým tickerem TF. Proto jsme pro vás připravili krátký tutoriál s popisem nastavení nejběžněji používané platformy IB a programů SierraChart, NinjaTrader a BracketTrader.

    Zpřístupnění dat v rámci IB

    V prvé řadě je třeba nastavit přístup k datům z burzy NYBOT. To je provádí ve správě účtu InteractiveBrokers, která je dostupná na této adrese: https://www.interactivebrokers.com/Universal/servlet/AccountAccess.Login
    Ve správě účtu si z levého sloupce zvolte rozklikávací menu Trading Access a potom volbu Market Data Subscription. V datech je třeba si přidat za 1 USD měsíčně volbu InterContinental and New York Board of Trade (Non Professional). Tato částka se vám pak bude měsíčně odečítat přímo z účtu u IB:

    ib_data.gif, 20kB

    Volbu potvrďte dole kliknutím na tlačítko Continue. Zobrazí se shrnutí objednaných dat, opět potvrďte kliknutím na Continue.

    Zprovoznění dat může u IB trvat občas až 24 hodin, z mé zkušenosti jsou data z NYBOT k dispozici v platformě okamžitě. Je však nutné platformu IB Trader Workstation restartovat (uzavřít a znovu otevřít). Pozor – data jsou k dispozici okamžitě v ostré verzi platformy. Na „papírovém účtu“ je třeba si den skutečně počkat.

    Zobrazení dat v rámci IB

    Pro zobrazení dat v rámci platformy IB Trader Workstation je třeba zadat správný ticker. Postup je lehce netradiční:
    1) Zadejte ticker RUT
    2) Z kontextového menu zvolte Futures > a příslušný kontraktní měsíc (nyní Dec 2008):

    ib_tf_2.gif, 8,5kB

    Zobrazí se okno Contract Specification, ve kterém zvolte TFZ8 (Z8 je kontraktní měsíc, tj. pokud budete podle tohoto tutoriálu postupovat později bude k dispozici jiná zkratka, podstatné je zvolit kontrakt začínající písmeny TF):

    ib_tf_3.gif, 9,4kB

    Po kliknutí na OK se zobrazí poslední okno s otázkou „Would you like to add the underlyings for the selected derivates?“. To znamená, zda-li chceme do cen zobrazit také ceny podkladového aktiva daného derivátu, v našem případě index RUT. Pokud ceny nepotřebujete a nechcete je zobrazovat, klikněte na No.

    Výsledkem jsou realtime ceny pro trh emini Russell 2000 (ceny se zobrazují pod tickerem RUT):

    ib_tf_4.gif, 7,5kB

    Zobrazení dat v rámci Sierra Chart

    Pokud máte program Sierra Chart napojený na IB (kde jsme si data zprovoznili výše), stačí otevřít graf trhu pomocí následující syntaxe: TFZ8-FUT-NYBOT

    ib_tf_5.gif, 20kB

    Pokud se vám v Sierra Chart nezobrazují žádná data, je to z 99% z důvodu, že:
    a) nejste propojeni s IB
    b) nemáte v IB povolena příslušná data – viz výše (pozor na skutečnost, že u „papírového účtu“ je třeba čekat cca 24 hodin od objednání dat než data začnou být v platformě zobrazována.)

    Zobrazení dat v rámci NinjaTrader

    V případě programu NinjaTrader je třeba si stáhnout nejnovější verzi programu, konkrétně 6.5.1000.6

    Ta již obsahuje definici TF kontraktu. Po upgrade NinjaTraderu se doporučuje použít volbu Tools > Options > Misc a zde Reset Instruments:

    ib_tf_6.gif, 15kB

    Po provedení resetu a následném restartování programu by již neměl být problém trh TF používat:

    ib_tf_7.gif, 33kB

    Zobrazení dat v rámci Bracket Traderu

    Pokud používáte pro exekuci Bracket Trader, je třeba si stáhnout poslední verzi 07.0130a47. Zde je již přechod trhu ER2 na TF vyřešen. Aby to nebylo tak jednoduché, naleznete zde trh pod zkratkou RUT:

    ib_tf_8.gif, 21kB

    Závěr

    Jak je vidět na uvedených příkladech, zprovoznění změněného trhu by neměl být přílišný technický problém. Pokud používáte další programy, podívejte se na stránky výrobce, zda-li tento nenabízí update, který přechod Russellu na ICE zohledňuje.

    Pokud se chystáte emini Rusell na ICE obchodovat, věnujte nicméně pozornost volume. Likvidita se postupně lepší, ale stále zatím není co bývala a např. volume grafy tak mohou mít jinou frekvenci obchodů než dříve. Sám ještě nějakou chvíli vyčkávám, než se k emini Russellu vrátím a zatím věnuji pozornost ostatním akciovým indexům.

    17.9.2008

    Petr Podhajský

    Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


    Další články na toto téma

    Jak na software pro obchodování – souhrn a přehled návodů

    V rámci Finančníka jsme publikovali již ohromné množství tipů, návodů a videotutoriálů na téma, jak si vybrat a jak používat software pro obchodování. Aby byly informace dobře dostupné, připravili jsme pro vás v rámci našeho volného seriálu o software malý rozcestník a přehled.
    Univerzální software pro všechny typy obchodníků
    Než se podíváme na specializované nástroje, pojďme se na chvíli zastavit u programu, který je z našeho pohledu nejdůležitější pro jakýkoliv trading – je jím tabulkový procesor. Na platformě Windows jde nejčastěji program Microsoft Excel nebo bezplatnou alternativu OpenOffice Calc.
    Mám-li být zcela upřímný, Excel je jediný nástroj, bez kterého si trading nedokážu vůbec představit. Tabulkový procesor lze dnes využít k řešení ohromnému množství úkolů. Mj. existují různé pluginy, které umožňují v Excelu zobrazovat grafy trhů, aplikovat na ně indikátory, nechávat si vypočítávat nejrůznější simulace atd. Téměř každý trader však bude Excel používat k jednodušším činnostem – k analýzám svých obchodů, ať již z backtestů, papertradingu či reálného obchodování. V praxi tak mám například vytvořený pro všechny své obchody (ať již spreadové, opce či intradenní) excelové deníky, ve kterých si zapisuji úplně každý obchod, který jsem zkoumal na historických grafech (backtest) nebo obchodoval v reálném čase. K obchodu si zapisuji řadu dalších údajů (jako alternativní výstupy, obchody se snažím různě kategorizovat), čímž získávám nesmírně důležitou databázi, jejíž průběžná analýza mě pomáhá k lepším výsledkům.
    Excelu se zatím na Finančníkovi věnujeme spíše v rámci jeho celkové aplikace. Přehlédnout byste neměli tato témata:
    Využití Excelu pro trading
    Aktuální data trhů v obchodním deníku v MS Excelu
    Novinky v denících pro backtestování a vyhodnocování parametrů obchodních systémů
    Diskuze: EXCEL - rady a tipy
    Software pro poziční obchodování
    Nároky na software v oblasti pozičního a spreadového obchodování se budou výrazně lišit obchodník od obchodníka a budou vycházet z nástrojů, které pro své strategie každý používá.
    Je dobré si uvědomit, že poziční obchodování je zde již od vzniku burz. Žádné počítače dříve nebyly k dispozici, a přesto existovala spousta úspěšných obchodníků. Dnes je již opravdu zbytečně obchodovat bez počítače s ručně zakreslovanými grafy, ale především v začátcích je dobrá maximální zdrženlivost, co se nákupů software týče. Sami brzy poznáte, že pozičně obchodovat lze i se zcela bezplatnými řešeními.
    Abyste se dokázali od začátku v oblasti co nejrychleji zorientovat, připravili jsme pro vás tipy na několik různých řešení. Rozdíly mezi nástroji si tak popíšeme prakticky na konkrétních příkladech, které sami využíváme. Nicméně výčet programů samozřejmě není konečný, existuje tisíce dalších software, které se nabízejí k prodeji.
    Brokerské platformy
    Skutečně pryč jsou doby, kdy dobré analytické programy poskytovaly pouze specializované softwarové společnosti a aplikace brokerů byly dobré tak maximálně pro zadávání obchodních příkazů. Řada brokerských domů pochopila potřeby svých zákazníků a postupně jim připravila řešení, která jsou často minimálně srovnatelná s klasickým analytickými programy. Programy poskytují brokerské společnosti často zdarma a včetně dat, která bývají pro neklienty zpožděná o 15 minut, což však pro testování strategií pozičního obchodování není vůbec podstatné.
    Programů je v této kategorii opravdu velká spousta, finální výběr tak bude záležet na každém obchodníkovi. S Tomášem sami používáme v této kategorii software ThinkorSwim, který je k dispozici všem na internetu zcela zdarma. Program byl dřív určen především pro obchodování opcí, nicméně je neustále vyvíjen a dnes jej lze bez problémů používat jako bezplatnou analytickou platformu (což je důvod proč zde program zmiňujeme – je na každém, jakého brokera si následně zvolí, předmětem tohoto textu není žádné konkrétní doporučení či hodnocení brokerských služeb). Obchodník zde má k dispozici data jak akciových, tak komoditních i forexových trhů, komfort práce s platformou je přitom již opravdu vysoký. Samozřejmostí je nastavení libovolných indikátorů (např. šablony FinWinu), používání více grafů současně, používání nástrojů technické analýzy atd.

    Bezplatnou platformu ThinkorSwim jde dnes použít i coby samostatný analytický nástroj. Na obrázku zobrazen trh komoditního kontraktu kukuřice se šablonou obchodního systému FinWin. Na horním grafu je zobrazen denní graf, na spodním týdenní.
    Analytické platformy
    Rozdíly mezi programy poskytovanými brokery a „nezávislými“ analytickými programy se stírají čím dál více. Většina dříve samostatných programů se postupně strategicky „napojila“ na brokery a svým způsobem dnes často slouží současně jako jejich obchodní platformy (a jsou i tak nabízeny). Jediným poznávacím znamením tak patrně zůstává skutečnost, že jde o programy, za které musí trader samostatně platit. Proč platit, když jsme si výše ukázali, že velmi dobrá a kompletní řešení jsou již od brokerů často zdarma? Protože specializovaný software může nabídnout řadu funkcí, které u brokerské platformy stále nejsou samozřejmostí.
    Z analytických software bych doporučil vyzkoušet program NinjaTrader, na kterém se můžete seznámit s tím, jak podobné programy fungují. Pokud přes program nebudeme přímo obchodovat (tj. nebudete potřebovat přímé propojení s brokerem pro odesílání příkazů na burzu), je tento program ve zcela plnohodnotné verzi k dispozici zdarma. Současně nabízí všechny potřebné nástroje k tomu, abyste mohli v klidu analyzovat historické i současné grafy například prostřednictvím systému FinWin. Jako ideální řešení se program jeví pro poziční obchodování akcií. NinjaTrader lze napojit na bezplatný zdroj dat od Yahoo, odkud lze čerpat jak aktuální, tak historická data. Trader tak získává zcela bezplatné a přitom vyspělé řešení pro backtest svých strategií a analýzu aktuálních trhů. V případě dat z komoditních trhů je třeba napojit pro získávání dat program na některého podporovaného brokera nebo si data zaplatit.
    Linky:
    Velmi podrobný seriál s řadou videotutoriálů pro ovládání programu NinjaTrader.
    Důvodem pro používání specializovaných analytických programů může být také jejich zaměření na užší segment obchodních taktik. Do této kategorie spadá i spreadové obchodování. Zobrazovat spready umí řada programů, ostatně vždyť graf spreadu není nic jiného, než rozdíl cen dvou trhů nebo dvou kontraktních měsíců. Nicméně komfortní práce se spready je skutečně doménou buď specializovaných programů, nebo i těch univerzálnějších, ale spadající do dražší cenové hladiny. Sami pro práci se spready používáme program Gecko Track’n Trade Futures. Program by se dal označit spíše za jednodušší a intuitivnější, ale pro práci se spready má více funkcí, než programy pokročilé.
    Poziční obchodník může samozřejmě sáhnout i po dražších a sofistikovaných řešení. Mezi dvě patrně nejpoužívanější řešení patří programy TradeStation a GenesisTrade Navigator. Tyto programy pak lze pochopitelně používat pro všechny typy analýz. Sám jsem spokojeným uživatelem platformy TradeStation, nicméně jde již o dost komplexní a dražší software.
    Linky:
    Seriál pracujeme s TradeStation
    Software pro intradenní obchodování
    Intradenní obchodník potřebuje pro úspěšné obchodování především software, který je intuitivní, stabilní, nabízí potřebné funkce a timeframy, disponuje intradenními daty a v ideálním případě lze propojit s používaným brokerem (aby se přímo z něj daly rychle zadávat obchodní příkazy). Tato kritéria opět splňuje celá řada sofware a výběr hodně záleží na preferencí každého tradera.
    Pochopitelně, že lze používat stejné programy, které jsme si představili v předcházející sekci pozičního obchodování (kromě Gecko T’n T, které je určeno výhradně pro poziční obchodování). A samozřejmě, pokud se stanete tradery, kteří budou aplikovat různé obchodní styly, budete jistě chtít používat jeden software pro všechny své analýzy, tudíž sáhnete po univerzálnějším řešení.
    Pokud však zůstaneme u začínajících traderů a měli bychom vám představit řešení, se kterými je možné začít kvalitně a současně co nejlevněji objevovat svět intradenního obchodování, pak jsou naše tipy následující:
    Program, který v této kategorii stojí za pozornost, je bez diskuze opět NinjaTrader, a to především z důvodu, že pro backtestování či papertrading jde o řešení zcela bezplatné a přitom velmi kvalitní. Sám tento program používám pro reálné obchodování v napojení na InteractiveBrokers (v případě živého obchodování je třeba program již platit). Do programu lze získávat i velmi kvalitní data od zen-fire.com (viz níže), která jsou v rámci zkušební verze zdarma. S kompletem si tak lze intradenní obchodování osahat bez jakýchkoliv investic do dat či software a vyzkoušet, co člověku vyhovuje a co vlastně hledá.
    Linky:
    Velmi podrobný seriál s řadou videotutoriálů pro ovládání programu NinjaTrader.
    TIP: Videotutoriál - zprovoznění živých a historických dat v programu krok za krokem
    Dalším velmi oblíbeným programem intradenních obchodníků je program SierraChart. Jde opět o program nabízející vše, co si intradenní obchodník může přát. Obchodník si může nechat data vykreslovat v libovolném timeframe, může používat více grafů najednou, program disponuje obrovskou škálou indikátorů, které si může obchodník i sám upravovat.
    Na rozdíl od NinjaTrader není tento program zdarma – je třeba si jej pronajímat, ale cena je velmi lidová. Konkurenční výhodou programu je jeho výraznější technologická vyspělost a nižší nároky na výkon počítače. Dalším plusem programu může být, že si obchodník může koupit levná data přímo od výrobce programu – za jeden poplatek tak získává „kompletní produkt“. Data však lze do programu samozřejmě získávat také od komerčních poskytovatelů dat, nebo od brokerů.
    Linky:
    Velký seriál s videotutoriálu věnovaný programu SierraChart
    Sierra a data: Sierra Chart – realtime data a playback
    Software pro opce
    V případě opčního obchodování je situace v oblasti software výrazně jiná než při obchodování komodit nebo akcií. Opční obchodníci pracují více s čísly než s grafy - část z nich navíc nepotřebujeme v podstatě žádný software, jiní potřebují pro své analýzy spíše opční risk grafy vyhodnocující nejrůznější pravděpodobnosti. Nabídka software pro obchodování opcí je tak velmi roztříštěná – na jedné straně jsou k dispozici různé aplikace postavené na Excelu (a řadu z nich je možné si stáhnout zdarma), na druhé straně je dnes patrně hlavní opční software OptionVue, který však dost usnul na vavřínech a jeho poměr cena/výkon je při srovnání s ostatními řešení skutečně hodně nevyvážený.
    Řešení, které je dnes pro opční obchodníky patrně nejatraktivnější, je již zmíněná platforma ThinkorSwim. Výrobce postupně integroval do programu funkce, které byly dřív k dispozici právě jen v nejdražších programech a dnes tak tento bezplatný program nabízí vše, co opční obchodník potřebuje – od dat opcí, přes risk grafy, pravděpodobnostní analýzy, grafy až po backtestování opcí. ThinkorSwim je pochopitelně nabízen především pro klienty této brokerské společnosti, nicméně i bez založení účtu je možné program používat ve zcela neomezené verzi (pouze data jsou o 15 minut zpožděná, což v případě opcí nevadí často ani pro živé obchodování). Mnoho obchodníků tak používá program ThinkorSwim jako bezplatnou analytickou platformu bez ohledu na to, u jakého brokera poté obchody provádějí.
    Linky:
    Seriál o platformě Think or Swim
    Opce - seriál obchodování opcí, ve kterém se pravidelně věnujeme také platformě Think or Swim
    Speciální software
    Kromě analytických programů se pro trading mohou hodit některé specializované programy. Sami v této kategorii používáme program Market System Analyzer, spadající do oblasti money managementu. Program nám pomáhá analyzovat výsledky našich backtestů či reálných záznamů, simulujeme v něm position sizing a obecně zkoumáme parametry a robustnost našich obchodních systémů. Program určitě doporučujeme k vyzkoušení.
    Linky:
    Seriál o programu Market System Analyzer

    Backtesting aneb testujeme obchodní strategie II

    V našem seriálu dnes udělám malou odbočku, ve které se pokusím obšírněji odpovědět na řadu dotazů, které vyvolal první díl článku. Ten byl mimochodem velmi čtený a je zřejmé, že toto téma je pro řadu komoditních obchodníků velmi aktuální.
    Backtesting - ano či ne?
    Řada dotazů směrovala k samotnému smyslu backtestingu. Pominu ty, které zpochybňují samotný princip technického obchodování - pokud někdo obchoduje na základě fundamentálních zpráv (analýzou stavu zásob, aktuální produkce, počasí atd.), backtesting patrně nevyužije. Mnoho spekulantů pracuje s tzv. technickými ukazateli nejrůznějšího druhu a nejrůznějších kombinací - ať jde o počet obchodovaných kontraktů, různé průměry, technické formace (patterny), či nejrůznější pokročilé matematické indikátory - vše lze vyjádřit čísly. A jakmile jde něco vyjádřit čísly, lze toto testovat na historických datech. Backtesting na historických datech není samozřejmě žádný zlatý grál, historické výsledky nikdy nejsou zárukou budoucích zisků, ale je to cesta, jak nenechat v trhu své všechny peníze. Nefunguje-li obchodní systém na historických datech, nebude fungovat ani datech aktuálních.
    Mimochodem - řada především neúspěšných obchodníků se domnívá, že tzv. obchodní systémy postavené na nějaké konkrétní technické strategii nefungují a "velcí" obchodníci obchodují na základě "intuice". Toto bych si dovolil označit minimálně za velmi pochybné i když samozřejmě existuje nepřeberné množství obchodníků a obchodních přístupů, ale úspěšní obchodníci se vyznačují právě tím, že mají svůj systém konkrétně definovaný a především jej dokáží naprosto precizně dodržovat.
    A ještě jedno odbočení - mohou fungovat i tzv. "jednoduché systémy" postavené např. na tak obyčejných záležitostech jako jsou různé jednoduché patterny či klouzavé průměry? Opět naprosto jednoznačná odpověď - ano tyto strategie fungují, ale musí být dotažné po všech stránkách. Především po stránce money-managementu. Mezi zahraničními obchodníky mám několik přátel co obchodují například výhradně na základě strategie klouzavých průměrů. Tito lidé ale přesně vědí kolikadenní průměry používat, jak přesně velký stop-loss aplikovat a mají ještě několik dalších pravidel za jakých podmínek vstupovat do trhu a kdy ne - takovému souboru pravidel se pak říká obchodní systém. Zajímavé je, že pokud by stejná obchodní strategie byla obchodována s jiným stop-lossem, může být ztrátová. Stejně tak mají tito obchodníci otestováno, že strategie funguje v některých typech trhů, v jiných používají např. jinak postavený klouzavý průměr reflektující charakter daného trhu. A právě pro tyto účely přesně slouží backtesting (bez ohledu na používanou strategii - klouzavý průměr byl jen konkrétní příklad) - zejména u pokročilých strategií dokáže backtesting odhalit řadu drobností (např. nejvhodnější strategii na posazení stop-lossu, přidávání pozic atd.), které jiným způsobem odhalit ani nelze.
    Před časem jsem například pomáhal jednomu obchodníkovi s jeho strategií na opce. Většina jeho opcí expirovala jako zcela bezcenná a tento člověk trvale ztrácel poměrně velké peníze. Není překvapením, že tento obchodník nakupoval opce zcela a pouze na základě "pocitu" - stejně tak jako většina ztrácejících obchodníků. Postupně jsme připravili novou strategii pracující na základě jednoduchého principu historické volatility, tedy něčeho, co lze testovat na historických datech a dnes je tato strategie funkční i po několika letech a trvale hodnotí investice, se kterými tento obchodník obchoduje.
    Libovolnou formu backtestingu tak doporučuji zejména začínajícím obchodníkům, kteří mají pocit "že takto to musí fungovat". Nedejte na pocit, že vaše strategie funguje v několika posledních týdnech - vše je nezbytné otestovat ve větším časovém měřítku.
    Data, data, data
    Další skupina dotazů se týkala dat - kde sehnat historická data komodit k testování? V minulém dílu seriálu jsem zmiňoval Gecko Track'n Trade, které sám používám k "ručnímu" testování různých technických formací. Podobné programy se dodávají s historickými daty a TNT není výjimkou. Potřebujete-li však data pro jiné aplikace nebo chcete-li data testovat např. v Excelu, doporučuji k vaší pozornosti službu Advanced Commodites Services, kterou provozuje společnost Barchart na stránce http://futures.barchart.com/futures.html Zde lze za 20 dolarů měsíčně získat v neomezeném rozsahu historická denní data komoditních trhů a opcí až do roku 1990 - navíc v několika různých formátech, snadno importovatelných do libovolné aplikace. Za 20 dolarů tak můžete získat všechna data, která budete potřebovat. Ukázku dat naleznete na stránce http://www.barchart.com/info/sample/mrifile.html - data obsahují open, close, high, low, volume a open interest - tedy všechny informace potřebné i pro ty nejsofistikovanější výpočty. Není to sice úplně zadarmo, ale částka je velmi přijatelná (mimochodem - znáte-li někdo další dostupné podobné zdroje a chcete-li se podělit s ostatními čtenáři - pošlete mi prosím odkaz na e-mail petr@financnik.cz). Podobná data lze získat i bezplatně, ale většinou pouze k aktuálním trhům. K dispozici jsou u služeb, které nabízejí komoditní grafy. Příkladem může být například stránka společnosti Britefutures - http://www.britefutures.com/home.asp. Otevřete-li si libovolný graf, je k dispozici také položka DOWNLOAD PRICES, která vám umožní stáhnout data v textové podobě a vložit je do libovolného programu.
    Komfortní stahování dat do vašich aplikací či různé streamování dat v reálném čase je na internetu také k dispozici, ale to už vesměs za pravidelný měsíční poplatek.
    Kam s daty?
    Data jsou samozřejmě základ, ale jde pouze o naprostý začátek. K jejich analýze je třeba nějaký programový nástroj a posléze především vytvoření potřebných algoritmů. To je pochopitelně ta nejtěžší část a proto existuje celá řada specializovaných programů (viz minulý díl seriálu), které vám mohou pomoci. Nicméně jde to pochopitelně i v Excelu, jak ukazují například stránky http://www.ozgrid.com/Services/excel-back-testing-trading.htm popisující vytvoření backtestingové analýzy (zde konkrétně akcií) v programu Microsoft Excel pomocí standardního visual basicu. A existují samozřejmě i další stránky - stačí zadat heslo "backtesting" třeba do google. Chcete-li si backtesting vyzkoušet s nějakým sofistikovanějším nástrojem, doporučuji program Amibroker, který je na stránce http://www.amibroker.com/download.html ke stažení v plně funkční demoverzi (tento program je k dispozici také v české verzi). Výhodou podobných programů je skutečnost, že disponují i speciálním programovacím jazykem, který již zohledňuje řadu obchodních strategií a např. běžné indikátory jsou v programu již zabudovány. S určitou nadsázkou tak lze obchodní systém typu "protnou-li se dva určité klouzavé průměry pak vstoupit do trhu a nastavit SL podle pravidla xy", naprogramovat poměrně snadno.
    Závěr
    Backtesting může být jednoduchý ale také velmi komplexní a složitý. Je jasné, že začínající obchodník by svoji pozornost NEMĚL upnout k programování obchodních systémů v komplexních programech. Toto řešení je pro uživatele, kteří již mají své strategie hotové a potřebují je ladit - třeba na optimalizaci money-managementu.
    Začínající obchodník by měl použít program typu Track'n Trade Pro či bezplatné grafy a testovat si v nich ručně základní strategie, které jsou často stejně účinné jako ty komplikovanější (jen tomu někteří lidé nechtějí věřit). S programem typu Excel lze také pracovat jednoduchým způsobem (dostačující pro drtivou většinu uživatelů) a současně si lze i běžnou kancelářskou agendu optimalizovat třeba s použitím visual basicu. Proto začínáte-li obchodovat, zvolte prosím tu jednodušší cestu... Pokud vám základní strategie fungují a hledáte cestu jak vše optimalizovat, věřím, že vám byl tento článek užitečným pomocníkem na další cestě k vašim ziskům.
    Petr

    Jak na software pro obchodování [1]

    Zejména ze strany začínajících obchodníků se v diskuzním fóru objevují stále nové a nové dotazy na kdejaký software a jeho využitelnost pro různé typy obchodníků. Na Finančníkovi jsme na toto téma napsali několik článků; pojďme si jej nyní trochu ucelit v malém seriálu, jehož cílem je shrnout problematiku především z pohledu začínajícího obchodníka.
    Výroba software je samozřejmě lukrativní business a nabídka dostupných produktů je tak ohromná. Každý výrobce se snaží svému produktu dát image určitého "svatého grálu" a doplňuje jej o nejrůznější funkce, které "nejsou dostupné jinde" a především nováček tak může podlehnout a kupovat věci, které mu budou doslova k ničemu. Proto je dobré přistupovat k této oblasti velmi rozvážně, nekupovat nic s horkou hlavou a hodně si věci rozmýšlet. Navíc skoro každý rozumný výrobce poskytuje demoverzi svého produktu, kterou je dobré si podrobně vyzkoušet.
    Zejména začínající obchodník hledá v software určitou berličku, která mu pomůže překonat své limity a neznalosti. Bohužel tímto směrem trading nefunguje a software je vždy a pouze za každých okolností nástrojem, pomáhající obchodníkovi efektivně využívat jeho vlastní znalosti.
    Než se v příštím díle podíváme na konkrétní software, dovolím si uvést několik myšlenek, které považuji za skutečně zásadní.
    Software není svatý grál
    Úspěch obchodníka netkví v software. Software vám může pomoci pracovat efektivněji, ale nikoliv proměnit ztrátové obchodování v ziskové bez toho, abyste tuto změnu provedli ve svém vlastním přístupu k tradingu. Pokud máte pocit, že se určitou oblast potřebujete naučit a pochopit ji, stačí na to data trhu a úplně jednoduché nástroje jako grafy a excelová tabulka (případně papír). Jinými slovy, pokud vás napadají otázky, jestli daný software využijete a potřebujete (a jakože takových otázek dostáváme spousty), pak jej jednoznačně nepotřebujete, protože jinak byste si na otázku dokázali odpovědět sami.
    Investice musí být přiměřená obchodnímu kapitálu
    Aktivnímu obchodníkovi může dobrý software pomoci v řadě ohledů. Jakmile děláte více analýz, potřebujete sledovat určité portfolio, nějaké speciální indikátory, komplexní strategie, automatizovat sofistikovanější exekuce atd. pak jsou zde softwarová řešení, která jednoznačně pomáhají. Ale i když víte, co by vám mohlo pomoci, vždy je třeba zvážit, zda-li je daná investice přiměřená. Obchodníci mají často "velké oči", sní o ziscích, kterých ale nikdy nedosáhnou a místo obchodních účtů si budují "drahou kosmickou stanici", která absolutně neodpovídá jejich potřebám a obchodním výkonům. Jaký smysl dává utracení např. 3000 dolarů za software, data a 2000 dolarů za nový hardware, aby se potom obchodník snažil hodnotit účet 5000 dolarů? Místo postupného účení se a hodnocení účtu po malých krůčcích stojí takový obchodník před faktickou ztrátou 50% svého celkového kapitálu určeného pro trading (investice + účet) a to ještě s tradingem ani nezačal. Ano, všechny investice do tradingu (sofware, hardware, různá školení atd.) je třeba spojovat s vlastním obchodním kapitálem a sledovat určitou přiměřenost ve vztahu k možnému zhodnocení.
    Selský rozum většinou vyhrává
    Pravda, která se nám s Tomášem již mnohokrát potvrdila je, že v tradingu je úspěšný ten, kdo pochopí podstatu věcí, se kterými pracuje, má tyto věci nasledované a v reálném tradingu dokáže používat základní selský rozum a logiku postavenou na oněch základních fundamentech. A je úplně jedno, jestli obchodujete komodity, akcie, forex nebo opce. Tradeři, kteří používají od začátku high-end sofistikované software často nechápou základy toho, co používají, ale pouze se "nějak" snaží interpretovat výsledky, které ze svých "kosmických lodí" získávají. V takovém případě je nejen velmi jednoduché udělat chybu, ale v zásadě je velmi obtížné dělat cokoliv správně. Pokud nerozumíme základům, musíme je tudíž svým způsobem přehlížet, musíme vesměs následovat něco, co vymyslel již někdo jiný a ztrácíme tak onen "edge" - naši výhodu, která je v tradingu potřeba proto, abychom byli ziskoví obchodníci.
    Pokud si budete pročítat starší knihy o tradingu, velmi často působí úsměvně pasáže o tom, jak si velmi úspěšní obchodníci počítali své jednoduché indikátory ručně, zapisovali si vše do tabulek a pomalu vyhodnocovali. Dnes je přeci možné zapnout i ten nejednodušší software a získat vše okamžitě a bez jakékoliv práce, jakýžto pokrok - nutně musíme vydělávat více peněz a mnohem rychleji. Bohužel takto to nefunguje jak se dnes a denně přesvědčuje spousta obchodníků. Intradenní obchodník samozřejmě nebude chtít počítat svůj indikátor ručně, pochopitelně, že pro určité situace je dnes software podmínkou, ale v tradingu není možné věci přeskakovat a je třeba pochopit základy toho, s čím pracujeme, proč by věci měli fungovat, tak jak jsme se třeba někde dočetli. V tomhle ohledu nabízí dnešní doba vysokou zákeřnost - výrobci software poskytují zájemcům růžové brýle, se kterými je ale velmi těžké na trhu obstát, pokud je neodložíme.
    Řadu začátečníků udivuje, jak jsou zkušení obchodníci schopni rychle počítat různé základní výpočty, odhadnout přibližnou hodnotu indikátoru či jeho chování na základě vývoje ceny, nebo třeba v opcích odvozovat poměrně přesně různé pravděpodobnosti a rozsahy ze základních údajů na obrazovce. Vše bez sofistikovaného software. Toto není výsada "brilantních mozků" je to výsledek dlouhodobé a důsledné práce se základním kamenem tradingu - samotné ceny, pochopení souvislostí a nespoléhání se na automatické výpočty komplexních software.
    Závěrem první části
    V příštím díle článku si vysvětlíme rozdíly mezi analytickými programy a brokerskými platformami, ukážeme si, kde se tyto světy prolínají a jak z toho můžeme jako tradeři těžit. Shrneme si, jaký software používáme pro náš vlastní trading, jaké jsou mezi těmito programy rozdíly a jaký možný rozumný scénář by při výběru software mohl následovat začínající obchodník.
    To nejdůležitější však věřím zaznělo v dnešním článku. Úspěšné obchodní metody vznikají prvotně v zásadě mimo sofistikované programy - stačí pro ně základní grafy a nějaký tabulkový procesor, případně papír a tužka. Pokud s tradingem začínáte a máte pocit, že potřebujete výkonný procesor, deset indikátorů pracujících s nejrůznějšími vyhlazeními a komplikovanými výpočty a tudíž patřičně drahý software, který toto všechno zvládne naprogramovat a zobrazit, pak zkuste přemýšlet nad tím, jestli váš přístup není spíše o neochotě pustit se do trápení vlastního mozku a pamatujte, že v tradingu se neznalost základů neodpouští a zkratky neexistují.
×
×
  • Vytvořit...