Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 23: myslet ve správném finančním čtverci


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

To Pavel:
Vas prispevek je velmi zajimavy. Tomas s Petrem [a Johnem Nowakem] rozebiraji toto tema v knize Pruvodce psychologii... V Teto knize je take uveden postup na odstraneni bloku v nasem podvedomi. Myslim, ze jste tu knihu take cetl?? Lze uvedeny postup pouzit pote, co si dle Vasi terapie uvedomim dany blok v mem podvedomi?

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Diky za uzasny prispevek, je videt tvou bohatnou zkusenost. Nejdriv taky neco pripisu a pak se zeptam.

1. Nedavno jsem na podobne tema cetla knihu Focusing, ktera pro cestovani do hlubsich vrstev vyuziva telo. Postup je trochu slozity (nez se to clovek nauci), po pameti rekapituluji, kdyz by to nekoho zaujalo a chtel si to sehnat (vydal Portal, rekla bych). Je to vhodne pro intelektualne zamerene lidi, kteri premysli premysli teoretizuji, ale nic to neresi.
- zklidnit se
- nepremyslet, neanalyzovat, nepouzivat rozum
- orientacne si ujasnit co mne ted trapi; vetsinou je to cela rada problemu/otazek, zamerit se na
nejpalcivejsi. NERESIT TO
- kdyz si na to vzpomenu, jaky citim pocit v tele? snazit se ten pocit procitit
- zkusit pocit uchopit do slov - lepkavy, jako balvan, mrazivy, ...
- zkouset, zda tento popis "sedi" k tomu pocitu, zpresnovat to, az to sedi
- zeptat se: Proc k te situaci mam zrovna lepkavy pocit? V cem je to lepkave?
- pockat az se dostavi odpoved provazena "shiftem" - posunem telesneho prozivani. Autor to prirovnava napr.
k tomu, co prozivame kdyz si po delsi dobe vzpomeneme. (Napr. jsme v letadle a mame blby pocit,
ze jsme na neco zapomneli - kdyz si konecne vzpomeneme "jasne, nevzal jsem ty fotky!" doprovazi to
uvolnujici pocit, ktery zrusi predchozi rozmazanou tisen.)
- Tato odpoved (uvolnujici) je skutecna odpoved na problem.
[- Postup nekdy lze opakovat, tj. pockat, opet se zamerit na dalsi telesny pocit.. uchopit jej a najit k nemu vyznam;
v tom mi to pripomnela tvoje metoda.]

2. reknu priklad. Tak ja mam konkretni problem, ze bych rozumem fakt chtela delat ty backtesty, ale po vetsinu dnu jsem v praci tak dlouho, ze jsem uz na to vecer proste moc unavena.
- proc jsem tam dlouho? protoze se chci "dopracovat" k pocitu, ze mam vse hotove, ze sef mne nemuze karat
- proc mne sef nesmi karat? 1. premie jsou podstatna cast meho platu a byl by to problem 2. kdyz mne kara
nenavidim ho ;) a delam ruzne blbosti
- proc si neujasnim popis prace/ukoly/priority a ty proste nedokoncim a nejdu domu "at to dopadne jak chce?"
Jsem nedisciplinovana, v prubehu dne furt klikam po financniku atd. ;-) a pak zase mam pocit viny/nedostatecnosti.
- proc se nedonutim byt disciplinovana a vzit svuj zivot konecne pevne do rukou? Fakt nevim, asi chci byt
jeste nezodpovedne dite.
- proc chci byt dite? ... Byt dospely je hrozne. ;-(

Cili kdyz zkousim podobne techniky, vetsinou mi vyjde neco naprosto existencialniho jako 'byt dospely je hrozne'.
Cili nevim jak aplikovat ten tvuj bod dve, tj. rekapitulovat tak dlouho az mi to bude fuk. Ze byt dospela je strasne
narocne jsem se naucila doma = nepretrzitym sledovanim sve matky mnoho let ;-). Konkretni situace si moc nepamatuju, mam si proste predstavovat vsechnu tu jeji drinu atd.? Je mi uplne fyzicky zle kdyz si predstavim ze tak dopadnu taky...
... no nevim jestli mi muzes nejak poradit ;-) kazdopadne moc diky za popsany postup, kazdopadne jsem se o kousek posunula.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to nickirout:
kolem touhy být bohatý a jakse jím stát bylo napsáno X-km knih, od těch co mají hlavu i patu až po kdejaké rozjásané rychlokuchařky spolků více než podivných (jmenovat nebudu, abych se nedotkl...)
ALE:
bohatství nejsou zdaleka jen peníze, ten pojem je totiž ohromně široký a dá se uchopit z mnoha stran. I věk a životní zkušenosti, prožitky, mnohdy otáčí pojem "bohatství" jinam než jsme si kdy mysleli. Co bylo vpředu je vzadu či úplně jinde.
Co vše jste už i vy slyšel o bohatství či penězích: určitě i to, co tak zajímavě popisuje kuti. Čím víc sám do tohoto "kšeftu" jsem vtahován, tím víc mám pocit že pocit "bohatství" u mně je mimo peníze. Ano, musím mít na režii života, která je vysoká a dalších X-smyslů a ještě víc nesmyslů... Kromě toho si ale zajišťuji to, co se žádnými penězi zaplatit nedá a kdby tak fakt nevím kolik za to chtít. V tomto obchodě se toho dá najít i mimo peníze hodně.
A mimo jiné: dobrý profík jakéhokoliv oboru myslím hlavně se snaží dobře pracovat. A pak jdou i ty peníze a to další, skryté někde v hlubinách...
A o možnosti být medvěd/býk...je jím každý denně v jakékoliv situaci. A o hraně kdy tak a kdy opak je OK by šlo napsat další traktát, takže radši konec
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

KUTI: velmi dobry prispevok.... a poviem ti ze hned po precitani som si uvedomil jeden "strach" co mam...
este nie je uplne zmapovany ale uz viem co je korenom... dakujem ti... da sa povedat ze si ma zachtranil pred velkymi problemammi a hlavne moj jeden velky problem o ktorom som doteraz ani nevedel...

vela uspechov... Juraj

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skvely prispevok Pavle, snad pomoze aj mne sa zbavit vecneho napatia.

Mimochodom, sam mam heslo ,,Najdi jadro problemu a polovicu mas vyriesenu,, ktoreho sa snazim drzat v sukromi aj v praci. Koniec-koncov v praci som k tomu donuteny kedze pracujem ako elektromechanik a mojou ulohou je odstranovat problemy na strojoch a automatizovanych linkach v co najkratsom case a tam potrebujem vediet rychlo rozlisovat co je pricina a co nasledok.

Prajem vela uspechov

Jaro

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přátelé, nejsem zvyklý psát články, jen jsem zkusil předat to, co se mi osvědčilo. Zaznělo zde pár podnětů, zkusím stručně reagovat:

* pro ymladris: ano, nedá se nic dělat, pokud je nám z určité představy špatně, je to zrovna to téma, do kterého se musíme pustit! V naší paměti je totiž uloženo vše, co se s takovým "postulátem" - tj. zde "být dospělý je hrozné" nebo tak nějak - souvisí. A pozor, paměť není jen vzpomínka, tj. informace. Patří k ní i všechny s ní spojené emoce a také tzv. somatika - tedy to, co se odehrává v těle. I tělo má svou paměť, kterou je třeba vygumovat. Takže: přehrávejte si zážitek, který se Vám vybaví v souvislosti s tím postulátem - podvědomým programem. Při tom si co nejvíce uvědomujte vše, co se děje v těle. Nasměrováním vědomí do těla se stane takový malý zázrak - somatické projevy se začnou rozpouštět! Toto video si přehrávejte stále dokola, někdy je třeba udělat to pětkrát, někdy stokrát, ale opravdu to pomůže.

* Abyste rozuměli, jsem původem inženýr přes počítače, ale v psychice lidí jsem objevil mnohem zajímavější počítač, než ten na mém stole. Funguje dokonale, ale často DOKONALE provádí ŠPATNÉ PROGRAMY. Vystudoval jsem několik metod, které patří k alternativním, takže nejsem žádný psycholog ani lékař. To jen na okraj. Jistě existuje více způsobů, jak na sobě pracovat, ale mně se za celou praxi, kdy jsem stále hledal co nejúčinnější způsoby pomoci lidem, osvědčilo to, co jsem pak dělal. Můj příspěvek popisuje tu část, kterou jsem někdy použil na samém začátku terapie, pak se teprve problém řešil. Jenže to Vás naučit neumím, takže se musíme zatím spokojit s tím málem.

* Napadlo mě ještě rozšíření Vaší práce na svých blocích. Je to z metody One Brain, kterou jsem se také vyučil, ale pak ji opustil. Nicméně jedna věc v ní je nesmírně dobrá a účinná: Když si přehráváte své video z minulosti, tak se dá vybití problému velmi urychlit tím, že se chytnete za hlavu oběma rukama takto: jedna ruka na čelo a druhá ruka zezadu proti ní - zhruba ve výši očí. Tím energeticky propojíte dvě centra mozku a umožníte snazší vybavování minulosti a její vyplavování do přítomnosti.

* Žijeme bohužel v uspěchané době a nemáme na sebe moc čas, ale pokud si to dokážete zorganizovat, tak doporučuji vybíjení všech stresů nasbíraných přes den těsně před spaním. A držte si při tom čelo a zátylek - viz výše. Prostě si vybavujte vše, co Vás ten den nějak stresovalo a opakovaně si to přehrávejte, až to ztratí veškerou sílu.

* Ke knize - ten můj návod mi přijde funkčnější, používání zaklínadel typu "beru tomu energii" atp. nepovažuji za tak účinný, ale nevadí, všechno, co pomůže, je dobré.

A na závěr praktický příklad z mého vlastního života:

Byl jsem s dětmi na procházce a syn mi hodil tak nešťastně zledovatělou kouli sněhu do obličeje, že mě zasáhl do obou očí. Ledové krystalky mi odřely obě rohovky a asi hodinu jsem skučel bolestí a nemohl vůbec otevřít oči. Bál jsem se, že oslepnu. Pak jsem sice oči otevřel, ale na levé jsem nic moc neviděl (vynikající při řízení auta). Prostě stres jako hrom.

Večer před spaním jsem si vzal hlavu do dlaní, jak Vám radím výše, a začal si přehrávat vzpomínku na to, jak mi do očí letí sněhová koule. Viděl jsem ji úplně dokonale. Jedno přehrání trvalo asi dvě vteřiny a bylo s ním spojené cukání v celém těle. Celý tento zážitek jsem si musel přehrát více než STOKRÁT, dokud neztratil svůj emocionální a fyzický náboj. Ale pak jsem se toho stresu opravdu zbavil...

Pavel


P.S.: Pro ty z Vás, kdo se nebojíte duchovna - velmi inspirativní ale těžká kniha je Kabala peněz.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Taky bych rád přispěl několika myšlenkami, které by někomu z vás snad mohli pomoci.

Měl jsem vždy spoustu nápadů, jak podnikat a vydělat velký prachy, ale pořád nic jsem neměl a nevydělal - první živnostenský list jsem si pořídil v roce 1992. Po více než 10 letech jsem se naučil naslouchat svému vnitřnímu hlasu (podvědomí nebo si to nazvěte jak chcete). Prakticky to dělám tak, že u toho nejraději chodím - při menších věcech po pokoji, při důležitější po menším kopci na okraji města. V podstatě jsem došel k něčemu podobnému jako Kuti - zeptám se na něco a pak nechám všechny myšlenky vplout do vědomí, ať jsou jakékoliv - někdy jsou to strašný věci, který by člověk nejraději o sobě ani neviděl a neslyšel. Snažím se vidět věc kterou zkoumám co nejpravdivěji, skutečně. Přestal jsem lhát postupně nejen cizím lidem, ale hlavně sobě.

Při tom jsem zjistil, že mám v hlavě něco, co mi brání ve spoustě věcí - určité bloky, jsem to nazýval tehdy sračky v hlavě, který tam naskládali cizí lidi výchovou a podobně, který je nutno vyházet :-) Postupně jsem si ty bloky začal uvědomovat a začal je odstraňovat. Byly to bloky týkající se celýho života, nejen peněz. Ještě v hlavě nějaký zbytky bloků mám a abych na to nezapomínal se tomu občas věnovat, koupil jsem si proto tričko s mozkem v kleci :-)

Velice mi to "odstranění sraček z hlavy" pomohlo a jsem díky tomu mnohem spokojenější než dříve a ani k té spokojenosti žádný peníze nepotřebuju :-) Nakonec jsem ale před pár lety konečně "pár korun" v podnikání vydělal. Už jsem na to byl psychicky připravený, ještě než jsem je vydělal, už jsem si ty velký prachy představoval a vážně přemýšlel do čeho je investuju až je budu mít.

Před pár měsícema jsem si psal do diáře poznámku, co bych měl tento rok udělat: Jak vydělat X (cenzurováno - tady bylo moc velké číslo) milionů Kč na burze? - vymyslet. Při psaní této poznámky jsem to myslel úplně vážně, že to udělám. Psal jsem to stejně jako kdybych měl koupit 10 rohlíků. Když jsem dopsal, uvědomil jsem si silný pocity v těle, jak se v něm trhají nějaký bloky - podvědomí se nastavilo na to, že je to potřeba udělat a teď bude ve dne v noci makat na tom, abych to zvládl, stejně jako třeba koupit ty rohlíky. Pokud to člověk nemyslí vážně, pak to nefunguje.

Zrovna jsem si dal trochu přestávku v mé práci - teď asi měsíc budu studovat a přemýšlet jak pracovat. Než něco budu dělat chci si pořádně promyslet, jak to dělat. Co nejefektivněji, jednoduše. Jak správně duševně pracovat - moje práce, stejně jako trading je duševní a kreativní činnost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hezký den, přichází mi další a další nápady, co se dá dělat. Jedním z kroků, které si můžete přidat do postupu svého čištění od podvědomých bloků, je toto: položte si otázku "Jaký prospěch (výhodu) mám ze svého problému? K čemu svůj problém využívám? Chrání mě tento problém před něčím? Manipuluji někým?" Atp. Říká se tomu "prospěch, výhoda, využití."

Příklad: moje kolegyně se neustále nebyla schopná naučit se anglicky. Po dlouhé době si uvědomila, že to je proto, že KDYBYCH UMĚLA ANGLICKY, POSÍLAL BY MĚ ZAMĚSTNAVATEL DO CIZINY A TO JÁ NECHCI, CHCI BÝT DOMA SE SVOU RODINOU.

Někdy tím, že se nám něco nedaří, manipulujeme a využíváme své okolí, které nás má za "chudáka." Určitě to vidíte kolem sebe každý den... Takto si člověk klidně dokáže přivodit fyzické onemocnění třeba jen proto, aby ho někdo obsluhoval, byl s ním, litoval ho...


Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kuti,

ja jsem spis pragmatik, ale nestacilo by misto zavirani oci, rikani nahlas problemu a ja nevim co jeste, aby si clovek sam sobe proste nelhal? nas tyhle psycho paradicky ucili na skole, ale jak mi rekl bokem jeden kolega, zas se to nesmi prehanet :-) jinak se tesim na dalsi prispevek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kuti,

díky za příspěvek moc dobrý, jen pokračuj.
Četl jsem Nowaka a moc mi ze začátku mého obchodování pomohl. Zkoušel jsem tvoji metodu a je pravda, že jsem se dopracoval k jádru problému závěrům rychleji a jednodušeji.

Za nejtěžší a nejsložitější ale neberu ani tak hledání příčin, jako jejich odbourávání. Metoda s přehráváním i Nowakovo zbavování síly je poměrně náročné a zdlouhavé, ale s tím počítám.
Existují ještě nějaké metody? Nebo to už je práce pro odborníky?

PS: Je možný že se mi při tvé metodě točí hlava? není to špatně?

Bergson

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...