Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 23: myslet ve správném finančním čtverci


Doporučené příspěvky

Má odpověď zněla: "Ukončit školu, protože zaměstnání nechci, tak proč se tím zdržovat a ztrácet životní čas, který máme jen jeden!"

Osobně jsem ukončil vysokou školu hned v prvním ročníku a pustil se na plno do podnikání. Nemohl jsem ty "bezcíláky" na výšce vydržet. Dnes musím říci, že nebylo pro mě osobně lepší školy života, než pocítit realitu obchodování, tržní ekonomiky a mého ega na vlastní kůži. Po pěti/šesti letech jsem se skrz původní podnikání s mnoha kotrmelci a trading propracoval do úrovně svobody - konečně :-D Kdy mou jedinou povinností, kterou jsem si stanovil, je práce na úrovni cca 30 minut týdně, což snesu :-)

Jinak s tou školou a rodiči (jak psal deluxe), rodiče mě skutečně vyrazili - respektive jsem se možná svým nesouhlasem s jejich postoji vyrazil sám. Týden jsem spal v autě, které jsem si tehdy kvůli podnikání/nutnosti cestování koupil. Pak hurá na tři měsíce na ubytovnu, abych minimalizoval náklady a maximalizoval svá aktiva. Bylo to trochu nepříjemné, neboť si asi dokážete představit, jaká individua se po ubytovnách vyskytují...
Jo a protože jsem neměl lednici, měl jsem rohlíky a kousek sýra v sáčku za oknem :-D

A ještě jako bonus jsem si udělal závazek ve formě několika miliónů, které jsem musel zaplatit. V době, kdy jsem teprve začínal podnikat, mě z toho svíralo a šimralo v žaludku. Ale znal jsem sám sebe a věděl jsem se, že je to v rámci limitu, který dokážu zvládnout - který MUSÍM ZVLÁDNOUT. Cesta zpět nebyla :-D

Dneska už je to zábavná historka, ale tehdy jsem si říkal, že jediná cesta je vpřed, tak bojuj chlape! :-)

Stálo to za to, teď bych byl rok po vysoké škole, bez reálných zkušeností, bez poznání sebe sama, bez peněz, stále bez svobody. Dnes se se mnou potkává hodně lidí a radí se o všem možném a díky tomu si uvědomuji, že mi celá ta v uvozovkách šestiletá bojová zkušenost dala hodně. S nikým bych svůj život neměnil. Dosáhl jsem přesně toho, co jsem chtěl :-)

A teď přijde důležitý závěr!
Pokud by mi někdo řekl, že chce po mě zopakovat tu stejnou cestu, kterou jsem udělal já, tak mu to nedoporučím. Většina lidí by to nezvládla.
Na druhou stranu, úspěšní lidé si radí všichni sami a občas riskují od života facku, neboť si uvědomují tento fakt:
Většinové názory NEJSOU vždy správné. Jsou jen a pouze většinové! A jak je na tom většina lidí? Na úrovni řekněme střední třídy, nebo na úrovní bídy. Tedy když se budeš řídit většinou, dopadneš jako většina.
Jsi-li sám za sebe dostatečně cílevědomý, systematický a disciplinovaný natolik, že dokážeš vytvořit reálný plán úspěchu a dodržet jej, pak se nepotřebuješ nikoho ptát a zákonitě uspěješ. Tedy odpověď na to, zda dokončit, nebo nedokončit školu je v tvém nitru.

Good luck ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

X3R0. :

Tu na fóre máš dosť veľa nickov, čo ťa budú presvedčovať akí sú úspešní a že sú FT traderi, ale auditované výpisy z účtu za obdobie niekoľkých rokov, aby si mal fakta na stole, to len tak neuvidíš. Takže ti odporúčam byť opatrný v tom, čo tu čítaš a ako ťa to ovplyvní v rozhodovaní. Keďže viac ako 90 % traderov je štatisticky v strate musíš brať do úvahy, že trading nie je až tak ľahký a je aj neistý do budúcnosti, preto je opatrnosť v rozhodovaní na mieste. V zásade máš podľa mňa dve možnosti.

1. Kompromis. Teda nájsť si čas aj na štúdium a aj na trading. Škola nie je len o zamestnaní, mnohé z toho čo sa naučíš sa ti može hodiť. Nebudeš mať sice na trading toľko času ako keby si neštudoval na škole, ale budeš mať aj menší tlak a viac času na nabratie vedomostí a reálnych skúsenosti, ktoré trader aj tak získa až po rokov živého obchodovania na trhoch.

2. Vykašlať sa na všetko a ísť naplno trading a rátať s tým, že sa zaradíš do úzkej skupiny traderov, ktorí sa tradingom skutočne živia. Je to možno náročnejšia cesta ako čakáš. Trading nie je o tom, že sa niečo naučíš, uplatníš to a máš automaticky profit. Je to skor o neustálom vzdelávaní, vysokej flexibilite ku ktorej ťa donúti trh je to proste náročná záležitosť bez ohľadu na to, čo ti kto o tom napíše.

Odporúčam ti skor prvú možnosť je podľa mňa predsa len bezpečnejšia z viacerých hľadisk, ale keď sa cítiš, že na to máš, že to dokážeš, možnos zvládneš aj 1 variantu i keď ju zvládne len mizivé percento traderov...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Truncus: Ako keby si mi zobral slova z jazyka...a musim sa priznat, ze po rokoch tradingu zacinam tvojim slovam cim dalej, tym viac rozumiet. ;)

X3R0: Vysoka skola je najstastnejsie obdobie zivota cloveka. Uz neni "pubertak" ako na strednej skole a este neni dospely zo vsetkymi starostami a povinnostami, ktore z toho vyplyvaju...
V 30-ke sme si zopakovali stara partia z vysky "prazdniny pri mori" a napriek dostatku penazi to uz nebolo ono a dalsie repete sa uz nekonalo.
Ak by sa dalo, hned by som sa do tych cias vratil....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jogo : :)

Jasné. Ty, čo obchoduješ live pár rokov to chápeš, ja len dúfam, že tí noví, čo začínajú sa nad tým aspoň zamyslia a nezahodia si možnosti, ktoré im život ponúka len pre pár motivačných článkov o tom, aký ľahký je trading, že ho zvládne každý, stačí 2 hod. denne alebo hodina týždenne a podobne...Netvrdím však, že aj toto je nemožné , ale len cez veľkú drinu, prácu a vzdelávanie a nováčik to dá tak s 3-5 % pravdepodobnosťou...Zvlášť, keď mu tá zatracovaná vysoká škola nedala patričné vzdelanie, ktoré tradingu pomáha ako matematika, štatistika, programovanie, znalosť aspoň angličtiny na slušnej úrovni, určité finančné vzdelanie a pochopenie princípov ekonomiky a trhu. Aby si to dokázal uľahčiť... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj X3R0,
taky studuju VŠE bankovnictví a pojišťovnictví a to teď 4. semestrem. Musím říct, že škola mě taky nebaví a chodím tam jenom proto, abych nemusel do práce. Po pravdě mám nejvíc času, co jsem kdy měl, na přednášky nechodím, cvika mám nastavený, abych stíhal obchodovat denně Evropu a 4x týdně US. Podle tvého příspěvku je vidět, že se tradingu věnuješ krátce a někde tady Airmike na foru napsal, že trading vypadá ze začátku krásně a pak už se jenom střízliví, střízliví a střízliví. Garantuju ti, že pokud pujdeš do práce, tak ti studium tradingu zabere mnohokrát více času než při VŠE, kam chodím 1x týdně. Mohu ti doporučit cestu, kterou jsem udělal já. Po odstudování prvních dvou semestru jsem prerusil skolu a na rok odjel do Australie, kde jsem se zdokonalil v jazyku, vydelal dostatek penez a večer (US seance zacinala v devet) trejdil US. Věr mi, že pokud seš ted na zacatku, tak máš před sebou stovky a stovky hodin před platformou a dřív jak před bakalářem stejně účet řádně nenafunduješ. Zdraví Ota

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tolik odpovědí jsem nečekal - děkuju Vám.

Nad otázkou ukončit/pokračovat ve vysokoškolském studiu dumám dále, nicméně jsem teď trochu přehodnotil svůj názor. Rozhodl jsem se, že zkusím ještě tento semestr odstudovat a do toho budu zdokonalovat své znalosti v oblastech tradingu - musím si dát závazek, že všechno budu opravdu poctivě backtestovat, nebudu flákat paper-trading a budu se učit psychologii, což je asi nejdůležitější. Ale vím, že nic mi nedá takovou zkušenost v oblasti trhů, jako otevření live účtu a pocítění reality obchodování.

Jinak ještě vysvětlím zmínku o opuštění země. Kdybych se rozhodl se školou seknout, těžko bych v ČR našel dobře placenou práci se svým středoškolským vzděláním z gymplu. Tím neříkám, že bych někde v zahraničí našel nějakou jinou práci než skladník/pracant u pásu. Byla by ale určitě lépe placená a zkušenost v takové práci by mě jenom utvrzovala v tom, co v životě nechci dělat, a o to víc bych se soustředil na trading a snažil se neustále se zlepšovat, ať se do toho můžu co nejdřív vrhnout. Ale uvědomil jsem si, že jsem člověk dosti pohodlný a mám rád společnost, ve které se zde v ČR pohybuji - a i pro tyto "jistoty" prozatím zůstanu u studií. Jediným problémem je, že nevím, kde získám ty finance k otevření live účtu. Doufám ale, že pokud vytvořím profitabilní systém s kvalitními výsledky z backtestů a tento systém ukážu svému otci(který je mimochodem také ID trader, bohužel s ne moc kvalitními výsledky) tak ten by mi mohl nějaké peníze poskytnout.

To Thoft: Mohl bys mi prosím říct, co jsi v Austrálii dělal za práci, popřípadě kde jsi se k ní dostal?
Tvůj nápad a doporučení se mi líbí a začínám nad ním uvažovat.

Dostávám se ke konci svého příspěvku a chtěl bych ještě dodat, že interval datum registrace na foru – dnešní datum není ekvivaletní s tím, jak dlouho jsem na finančníku. Studuji tyto stránky „už“ druhým rokem (vím, že to není bůhvíjaká doba, ale chci tím jenom říct, že jsem finančník neobjevil na začátku února a hned dospěl k názoru, že chci být ID trader), nepříspival jsem do diskuzí jenom proto, protože jsem zatím neměl žádné dotazy. Spíše si srovnávám, kdo jakým stylem obchoduje a jaké jsou výsledky zdejších traderů. V budoucnu se ale hodlám do diskuzí zapojovat, protože mi to přijde velmi přínosné a užitečné.

Ještě jednou bych Vám všem poděkoval za podělení se o Váš pohled na věc a osobní zkušenosti. Pokud byste se dále chtěli podělit o vaše názory a zkušenosti, milerád to uvítám.

Dušan

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...