Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 23: myslet ve správném finančním čtverci


Doporučené příspěvky

To Ruda:
VS si dodelejte a vubec nepremyslejte, ze by jste ji predcasne ukoncil :) A v zamestnani zustante, dokud nebudete vydelavat tradingem. Na vse mate dost casu, neni kam spechat. Studium tradingu je casove narocne, je treba hledat kazdou volnou minutu, doslova a do pismene. Idealni je, kdyz mate ke svemu studiu mentora, ktery Vas provede studiem rychleji. Takovy mentor je treba Woodie nebo lide na jeho diskusnim foru. Muzete pokladat otazky, dostanete na ne ihned odpovedi, nemusite nic sam vymyslet. MPlay to same.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 65
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Ruda:

Souhlasím s tím, že nejhorší je, když si nemůžeme dovolit ztráty. To je riziko :
1. Malých účtů (třeba mého)
2. Půjčených peněz
3. Velké páky.

Jakmile si nemůžeme dovolit několik ztrát (samozřejmě že max 2-5% účtu), nejsme v psychické pohodě. A to má za důsledek chybná rozhodnutí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Ruda,
jsem ve stejne situaci - take tento rok dodelavam VS (jeste k tomu uz jednu mam).
Jednoznacne si VS dodelejte. Burzy tu budou jeste dlouho. Nic nam neutece. Osobne jsem kvuli skole prerusil na 2 mesice obchodovani - a takova prestavka take neni spatna vec i kdyz je to boj se misto tradingu donutit ucit :-)
Jinak NEDOPORUCUJI se spolehat jen na zdroj prijmu z tradingu - obzvlaste jestli mate rodinu. To je opravdu smrtici kombinace. (vlastni zkusenost)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Ruda,
školu dodělej, ať chceš nebo ne něco tě naučí. Minimálně učit se, přemýšlet v souvislostech a to se hodí vždy.
Osobně mě při mé cestě tradingem pomohlo nejvíc otevření účtu. Začal jsem se na vše dívat jinak, realističtěji a již nijak nespěchám s uzavřením firmy. Je totiž toho tolik co člověk musí zvládnout.
Momentálně při obchodování bojuji právě sám se sebou a to bude chtít rozhodně spoustu času.

Hodně úspěchů ti přeji.

Bergson

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky všem za Vaše poznámky a připomínky. Chodit do školy mě opravdu nevadí. I když to bude znít divně, tak do školy chodím docela rád. Nějakým způsobem mě škola naplňuje. Určitě nechodím do školy, abych dostal lepší placené místo. Takže určitě budu studovat dál co to půjde.

Spíše mám čím dál tím větší problémy (nechci přímo říkat deprese) s tím, že musím chodit do zaměstnání, kde mě to opravdu štve. Dohadování se s nadřízenými, podřízenými, dělání věcí, které pro mě postrádají smysl. To je to s čím mám problém. Jediné pozitivní, co na tom zaměstnání mám je to, že mě zatím živí a zajišťuje příjem na počáteční kapitál. Jinak chodit do zaměstnání je pro mě ztráta času, a to mě deprimuje. A to je ten největší problém pro mě. Zkrátka když chodím do práce, tak nejsem v pohodě. Jsem nervozní, podrážděný, štěkám na lidi, kteří si to ani nezaslouží atd. Jít do jiného zaměstnání taky nechci. Nemyslím, že by to vyřešilo můj problém. Ten problém musím hledat hlavně v sobě. Zatím to moje zaměstnání beru tak, že je součástí mého plánu, což mě pomáhá se dostat k tomu, abych mohl obchodovat na burze.

Díky Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Ruda:
kazdy musi delat nejakou praci, nez se zacne zivit sam. Za prve: na Vasem zamestnani je urcite neco pozitivniho. Tak myslete na to pozitivni. Za druhe: udelejte si plan pro 2007, napr. = tento rok se naucim zaklady obchodovani a aspon jeden pattern od Woodieho pro intradenni obchodovani apod. Tim dostanete dalsi smysl, proc ve Vasem zamestnani vytrvat. A za treti: piste si denik o Vasem studiu, paper tradingu atd. Tak uvidite realne Vase pokroky.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

Rudo, zkuste tu metodu, kterou jsem tu doporučoval! Opakujte si "zaměstnání mě opravdu štve" nebo cokoliv jiného a uvidíte, že se v těle objeví nějaké nepříjemné pocity. Ty Vám pomohou odhalit nějaké zážitky v minulosti, atd. atd. Sám podnikám 15 let a vím, že bych se do zaměstnání nerad vracel. Máte asi velkou potřebu vnitřní svobody. Čili v sobě máte parádní vnitřní konflikt.

Lidičky, chci se s Vámi podělit o to, jak mi pomohlo, že jsem Vám napsal a hned následně si uvědomil svůj další blok ohledně financí. Po odblokování, které mi trvalo řádově 15 minut, jsem ve svém obchodování vybředl z mínusů a udělal pár obchodů za +7.560.- USD. Vím, že to není směrodatné, když to je za krátké období pár dnů, ale co chci říct - měl jsem při obchodování naprosto jiné pocity a přistupoval jsem k otevírání pozic naprosto jinak než předtím. A to je pro mě veliký posun.

Teď už jen dodám, že výdělek byl na demu, ale přesto jsem se na tom určitě hodně naučil. A také jsem opravdu uvěřil, že v trzích leží obrovské množství peněz, které je potřeba jen začít sbírat...

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kutis (a další):

Teprve dneska jsem se dostal k přelouskání tohoto vlákna. Proto trochu opožděné díky za tolik užitečných informací! Je to nádhera, jak jste se všichni během několika málo příspěvků dostali od obchodování až k problémům ve všech oblastech života - psychika je prostě mocná věc a když se s ní umí, může hodně věcí usnadnit, a když neumí, tak naopak pěkně zavařit.

Když by byly nějaké další příspěvky, určitě se nebudu zlobit :) Admini: možná by stálo za úvahu ten příspěvek vydat jakožto další článek v seriálu Psychologie obchodování...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to kuti:

zkusil jsem pouzit tebou popsanou metodu na zjisteni mych osobnich podpogramu, dosel jsem k urcitym vysledkum, ale nejsem si jist zda jsem tu metodu pouzil spravne. A to vzhledem k tomu, ze o sobe a svych nedostatcich relativne dost casto premyslim cili tusim co jsou me "hlavni" stachy. Takze nevim jestli jsem nedostal vysledek, ktery jsem sam chtel. (coz by ale vlastne melo na svedomi moje podvedomi, takze ta metoda by vlastne byla ucinna).
Po tom co jsem dostal vysledek, ze ma srach ze zrady, tak jsem se pokousel vybavit si nejakou sitauci, ktera by mohla byt pricinou, ale zadna se mi nevybavila a to jsem nad tim premyslel asi 10min. Cili jsem zustal na stejnem miste a nikam nepokrocil.
Nemel bys nejakou radu?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Brudy: V situaci, kdy se mi vybaví nějaký program, v tomto případě "Mám strach ze zrady," pomáhá prostě si tuto větu ("postulát") stále opakovat nahlas. Nemusí se pospíchat, aby tam zůstal prostor na vynořování myšlenek z podvědomí. Určitě se pak musí vynořit nějaký zážitek z minulosti. Ale nečekejte nějaké super zážitky, může to být jen maličkost z dětství. Mně se při jednom odblokování strachu, že když si něco vydobydu, tak o to zase přijdu, vybavil zážitek z dětství, kdy se mi místní cikánské děti snažily vzít koloběžku! Je to maličkost, ale v tu chvíli to člověk vnímal úplně jinak, než když se na to dívá z dnešního dospělého pohledu. A hlavní je, že se to pak v podvědomí správně zatřídí, člověk ví, co se mu v minulosti stalo, porozumí tomu z dnešního pohledu a tím celá událost ztratí svou sílu. A je pokoj - a může se jít na další bloky...

Jsem připraven pokračovat, až budete mít další otázky.

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 years later...

Zdravím všechny tradery zde ve vlákně i na celém finančníku.

Svůj příspěvek bych začal tím, že chci upřímně (a znovu) poděkovat autorům Petrovi a Tomášovi za jejich usilovnou práci a schopnost předávat tolik informací v takhle uspořádané podobě. Můžeme být pyšní na to, že takové lidi zde v republice máme. Dále bych chtěl poděkovat za příspěvky jak odblokovat svou mysl, jsou pro nás všechny velmi přínosné.

Nyní se přesunu k tomu, kvůli čemu jsem tento příspěvek začal psát. Z výše psaných příspěvků jsem si zde všiml konfliktu škola-trading a zrovna se nacházím v životní situaci, kdy řeším, jestli mám vysokou školu studovat nebo se věnovat tomu, co mě baví - trading. Studuji v Praze na VŠE obor Bankovnictví a pojišťovnictví a tento obor mi prakticky nic neříká. Sám si nedokážu vysvětlit, proč, když jsme se rozhodoval o výběru oboru, jsem zvolil právě tento. Nejenom, že je nezáživný a nudný, ale také pro mě v rámci tradingu není přínosem. Jsem ale student prvního ročníku, a tak když toho nyní zanechám, nebudu mít žádné výčitky, že jsem tomu věnoval příliš mnoho času.

Jsem ale v rozporu se svojí rodinou - všichni mají vystudovanou nebo studují VŠ a na mě je vyvíjen tlak, abych ji měl taky. Já jsem však poněkud svobodomyslnější a chci se věnovat tradingu naplno a neztrácet čas ve škole, která mi není přínosem. Momentálně pracuji na co nejlepší formulaci pro své rodiče, proč školu opustit a věnovat se tradingu. Chci, aby má cesta byla co nejjednodušší, tzn. nebýt vyhozen na ulici. Chci zůstat v blízkosti své rodiny, najít si práci na poloviční úvazek (abych si vydělal na vstupní vklad) a věnovat se studiím ID-tradingu. Bojím se ale, že budu muset opustit jak svoje rodné město, tak celou zemi, abych si svoje peníze vydělal a mohl plně věnovat tomu, co mě baví.

Zajímalo by mě, jaký názor na tuto problematiku máte a co byste mi v této fázi doporučili udělat? Nechtěl bych ale odpovědi typu: školu si určitě dodělej, je to jistota atp. Na to už mám svůj názor vytvořený. Spíše mě zajímá, jaké máte zkušenosti a ohlasy okolí, co se této myšlenky týče.


Dušan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dusane,
vis, Ty jsi nam vlastne zakazal Ti napsat nas nazor. Aspon to tak vypada - totiz, ze tady hledas jen potvrzeni sveho nazoru a svych argumentu.

Bud k sobe uprimny a realne nam rekni, kolik jsi toho v tradingu jiz dokazal. Za sebe Ti muzu rict, ze mam nekolik vetsich backtestu, vlastni velmi pekne funkci system na papire, vyuzivajici malou cast z FinWinu, penezni rezervu na par let zivota, ostry ucet u IB a na nem nekolik stovek live obchodu - a live se stale placam kolem nuly. Proc? Protoze ta psychika je proste to hlavni a nejdulezitejsi, a haze Ti pekny klady (tlusty klacky) pod nohy. (A tez se podivej, od kdy jsem tady na Financniku registrovan...)

Ja jsem vystudoval velmi tezkou teoretickou skolu pred 15-ti lety, a byla to velka drina, prakticka vyuzitelnost je nulova. Jenze: po par letech po skole jsem se vykaslal na akademickou drahu a sel do komercniho IT. A razem jsem pochopil, k cemu ta skola je: nauci Te peclivosti, nauci Te myslet, zobecnovat, analyzovat, uvazovat, testovat sve teorie... Prisel jsem na to, kdyz jsem mel permanentne navrch pred ostatnimi, byl jsem pro ne genius. A za to vsechno jsem vdecil tomu nezazivnemu matematickemu oboru, ze ktereho si dnes uz vubec nic nepamatuji. Naucil mne totiz jedine: naucil mne MYSLET!

Znam par lidi z VSE. Dneska si myslim, ze mas cca 80-90% sanci, ze kdyz budes chtit, tak tu skolu uspesne dodelas. Myslim, ze profitabilnim traderem traderem se stane jen max. 10% tech, kteri o tom uvazuji v takove fazi, v jake jsi Ty. Pokud si opravdu myslis, ze mas na trading, tak mas i na tu skolu - tim chci rict, ze ji zvladnes levou zadni.

Moc jsem nepochopil myslenku na opusteni rodne zeme. Vis, ja bych ji taky strasne rad opustil. Kdyz jsem pred vice nez 20 lety delal aktivne revoluci, netusil jsem, v jakych vykalech tady dneska budeme. Ale nevidim duvod opoustet zemi v Tvem pripade. Mas tu podle mne aspon nejakou sanci na podporu do zacatku, rodice, kamarady. Zemi muzes opustit bud v krajni nouzi (ze spousty duvodu), nebo az kdyz vis, kdo jsi, co umis a co v te jine zemi nabidnes, pripadne jak se uzivis. Kdyz to tu ted opustis, prijdes o veskerou podporu, kterou bys tady mohl mit.

Takze abych to shrnul: zacni se poctive venovat tradingu, treba si tady zaloz sve vlakno; dokaz nam (a tim i sobe), co jsi zac a jakou mas vuli a vydrz. Skolu studuj dal, neni duvod se na ni dobrovolne vykaslat. A jestli Ti to na paperu pujde, pokusil bych se sehnat penize na live ucet (jestli mas rodice s VS, treba by Ti na tech 10k USD taky prispeli). Pak uvidis sam, kam dal a hlavne, kde jsou jake sance.

Tak jo, vidim Tvou nespokojenost s touhle odpovedi. Ale protoze Ti rozumim, tak jsem investoval ten cas do jejiho napsani. Ver mi, ze vim, co pisu.

Bobek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to X3R0.,

muj pohled na tvoji situaci je zhruba nasledujici, a odrazi i moji zkusenosti.
Chces opravdu studovat trading, stat se traderem i kdyz te rodice vyrazi z domu? Pujdes treba s batohem k priteli? Myslis ze pak nenajdes zpusob jak se stat traderem? Zivot je velmi zvlastni. V momente, kdyz vis velmi jasne, co chces delat, veci se daji do pohybu. Zivot ti prijde s pomoci - pritel, vztah, ucitel, nekdo ti pomuze. Ale jestli jsi vydeseny to zkusit protoze te rodice mohou vyhodit, pak jsi ztracenej. Zivot nikdy neprijde napomoc tem, kteri okamzite ustoupi od svych planu v momente, kdy se objevi strach. Ale jestli rikas " Trading je to co chci vazne delat a pujdu si za tim", pak uvidis, ze se zacnou dit zajimave veci. Muzes hladovet, bojovat aby ses skrz to dostal, ale budes hodnotny clovek, ne nejaka kopie nekoho nebo neceho, a to je pointa.

Nechci ti radit, aby ses timto ridil, protoze nevim, jestli mas OPRAVDU jasno v tom co chces delat. Mozna jde jen o utek od neceho, k nejake iluzi "tradera" ktera ti prijde v tuto chvili zajimava. Nedokazi posoudit. Jedinne co vim, pokud mas opravdu jasno v tom co a jak, nepotrebujes se ptat kohokoliv na cokoliv, proste to budes delat a uvidis co se stane. Jen pokud mas strach, a nejsi si tim jisty tim co chces, te bude zajimat co ti napisi lide na anonymnim foru, co ti na to reknou rodice, jak se zachovaji, a jestli je spravne vystudovat skolu nebo ne.

Drzim Ti palce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...