Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie úspěchu 4: zodpovědnost


Doporučené příspěvky

911,

já myslím, že ta "odpovědnost sám za sebe", jak píšete, se v ČR naplno projeví, až ročníky narození 1990 a výše budou dospělé (nemyslím dosáhnutí 18-ti let, ale dosáhnutí finanční nezávislosti na rodičích apod.). Pokud si vzpomenu na celou moji školní výchovu, tak už v jeslích si vzpomínám na silné kolektivní a sociální cítění. Do školky jsem také ještě docházel za minulého režimu, také totálně něco jiného, než se děje v mateřských školkách dnes (moje matka je učitelka v MŠ, tak to můžu celkem dobře posoudit). Například výuka anglického jazyka v mateřské školce je něco úžasného a pro děti bezesporu velice přínosného.

Základní a střední škola - ty už jsem absolvoval po roce 1990, jenže většina učitelů učila (a dodnes si myslím, že učí) dle starých návyků. Tedy otevřete učebnici, tohle si přečtěte, to co čtete je pravda a nic než pravda. Zítra vás z této pravdy vyzkouším, ať tuto pravdu umíte nazpaměť, váš názor je zcela k ničemu !!!

Z praktického života vám běžný učitel ZŠ nebo SŠ nedá vůbec nic. Na SŠ jsem studoval ekologii, v prvním ročníku nám každý druhý kantor říkal, jak budou ekologové potřební, jak lukrativní obor to je..... Skutečnost je taková, že z absolventů ekologie se ekologii věnuje myslím 1 člověk.

Žádný běžný učitel na běžné škole vám neřekne - jak dostudujete, bude to obrovský boj. Nemáte totiž nic, stát vám dá do začátku nic, absolventi škol když nastoupí do práce dostanou "nic", z výplaty vám zbyde nic.
Většina učitelů totiž takový život nezažila, takže o něm možná ani neví.

Tímto se prosím nedotýkám školství v ČR ani učitelů, jen naznačuji, že základy učitelských osnov, by měli být přehodneceny (možná se to už děje) a výuka by měla být více zaměřena na "školu života" a ne "školu teorie".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 77
  • Vytvořeno
  • Poslední

Článek je dobrý a poučný.
to honzin: Ale není to rozhodně pouze o tom v jaké době žijeme. Je to především o výchově, jak rodiče nastaví svým potomkům životní priority a zájmy.
Trading není rozhodně o hraní, ale o vydělávání peněz. Kdo to nedokáže pochopit, stává se pak z tradingu neuvěřitelně nákladný koníček......

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pěkný článek. Ten názor na hypotéky je naprosto výstižný, jako by mi mluvil z duše. Často v tomto duchu také hovořím se svými přáteli a varuji je. V prvé řadě - hypotéky chválím, sám jsem již jednu splatil. Ale:
Někteří lidé si berou splátky 15 000 či 20 000 měsíčně jen kvůli tomu, že on i ona dobře vydělávají, každý třeba přes 30 000 Kč měsíčně čistého. A myslí si, že to tak půjde dál a že to může být jen lepší. Štastní, perspektivní mladí lidé. Je to ale šílenství.

Osobně i kdybych měl jako zaměstnanec plat třeba 150 000 Kč měsíčně (což nemám), nikdy bych se nevrhl do hypotéky větší, než splátky cca 7000 Kč měsíčně +- (zhruba mzdové minumum) a k tomu případně kdo může, pronajímat třeba svůj byt za pár tisíc. Je nutné také nezapomenout na to, že nás čekají měsíční platby za služby k novému obydlí, elektriku apod. Nevrhl bych se do vyšších splátek ani za předpokladu, že na zaměstnance vydělávám nyní docela slušně a nějaký čas by se mnou splácela i přítelkyně, brzo manželka. Mám totiž obavy z toho, že až manželka bude těhotná, já přijdu o práci, onemocním, padnu do komatu apod. a splátky třeba 15 000 měsíčně bychom najednou nebyli schopni hradit.

Dítě i manželka mohou najednou zůstat bez domova kvůli velkým očím. Mohou přijít chvíle, kdy nemalé peníze potřebujete na doktory či jiné výdaje. Je třeba také pro krizi zvážit nejhorší scénáře - prodej bytu/domu, nastěhování k rodičům, stěhování do podnájmu apod. Taková částka 7000 Kč měsíčně za hypotéku je myslím relativně bezpečná pro běžné zaměstnance a i třeba nějaký brigádník v Praze je schopen toto případně utáhnout jako závazek. Rozhodně však hypotéka je jediná cesta, jak si lidé bez hotovosti a zazobaných rodičů mohou dopřát své vlastní bydlení. Když ne velké, tak jen opravdu malé, a třeba později po letech nějaké větší. Prostě jít jen do toho na co skutečně máme.

Velká spousta lidí, zejména z oblasti středního a top managementu, ale riskuje příliš. Svým způsobem je lituji jak jsou sobečtí. Jsou zvyklí na svůj pěkný plat, jsou tím platem rozmlsaní a myslí si, že jsou nenahraditelní a že se o ně všude budou firmy prát. Berou si vysoké hypotéky odpovídající jejich platu a pozici na byty a domy, které jsou luxusní v atraktivních lokalitách. Krom toho leasingy na své mobilní miláčky. Vzhledem k tomu, že takové pozice jsou nejvíce vrtkavé, dostanou dřív nebo později najednou padáka a třeba půl roku či rok shánějí vedoucí práci, která by jim byla platově po chuti. Mnohdy už tak pěkný plat jako měli nedostanou, někdy nedostanou už ani tu vedoucí funkci a plat mají najednou jako obyčejní zaměstnanci. A peníze ubývají, hypoteční splátky naskakují.....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...k tomu kritizovanému školství a přístupu nejen k životu :-)
nahoře je hodně pravdy, ale: i v tom našem byznyse platí, že jistý objem základních znalostí do sebe se musí dostat, doslova natvrdo "nabiflovat". Zní to blbě, ale je to tak. Tak jak kdysi násobilku: mohu sice projevit samostatnost a tvrdit že 5x5=23, dřív nebo později ale narazím. Samostatně v počtech se mohu projevit, až si nepletu kolik je 5x5. Základních pravidel je přitom pár, velmi často ani ty se ale nedodržují. Možná zde víc než jinde, protože jsme Češi: z často nesmyslných, na hlavu postavených zákonů všude kolem máme pocit, že není třeba je ctít, že vše se dá okecat a ze všeho vykecat, někoho znát či uplatit. Zde ne, tento byznys prověří každého kdo to zkusí, "natvrdo". Bez pardonu a hned.
Proto až i zde znám základ, až pak mohu tvořit své, být samostatný, projevit se. Viz mnohé příspěvky: aniž znám elementární nutné věci k tomuto byznysu patřící, bez nichž nemůžu mít úspěch, už chci tvořit vlastní "samostatné" metody, kdosi tu své indikátory atd. Klidně - znát ale ty už vymyšlené možná by se nemusel namáhat...
Závěrem:
tím že se méně čte a víc kliká (nejen proto), údajně taky není čas (kdo chce si ho najde vždy), klesá prý všeobecně schopnost lidí rozumět psanému i mluvenému, klesá schopnost se domluvit, soustředit se, vnímat: co trvá déle než 1-3min je už dlouhé, zbytečné...Jeden a tentýž pojem je různě vykládán, skutečnost se vnímá prostřednictvím jakýchsi krátkých klipů... Mezilidský Babylon i díky lavinovitě valícím se info (kolik z nich je pseudoinfo, balast či jasný klam?)roste a proč spadla Babylonská věž je známo: protože si přestali rozumět, taky chtěli stavět až do nebe... V tom našem byznyse přitom schopnost jistým pojmům rozumět je klíčová pro úspěch.
:-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honzin:
a to me pripomina ze kdyz clovek zacal nestandartne uvazovat na tema uvaha tak vetsinou to bylo za ctyri minus jen proto ze to bylo bez hrubek:)
To je jak s obchodovanim...ma babicka mi porad tvrdi ze si mam najit poradnou praci..marne se ji snazim vysvetlit ze jsem se nenarodil abych pracoval ale abych si radoval z toho co me bavi...to me zase pripomina jak moc obchodoani a investice obchazi "klasickej socialni standart" :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jenaL:

já na to narážím už od doby co jsem vyšel ze školy a začal být "na vlastní noze". Samostatné vydělávání peněz (podnikání, trading, atd.) je jako jízda na horské dráze - jednou peníze mám, pak zase ne. A bohužel zde jsem narazil hodně jak v rodině, tak zpočátku u své drahé polovičky. Ta už tak nějak pochopila, že pokud chceme mít rodinu a prožít život ve stylu "czech dream (american dream) :-) ", tak cestou většiny to nepůjde.

miciko:

možná jste špatně pochopil co jsem myslel. Narážel jsem na školství, kde kreativita a praktické věci do života za mého studia nebyly a mám pocit, že stále nejsou. To, že se musím naučit počty, pravopis atd. nijak nevyvracím, to bychom mohli zalézt do jeskyní.... Narážel jsem jen na to, že mne osobně školství nepřipravilo do reálného světa.
Ano, je velice hezké umět počítat vektory, udělat rozbor věty, pamatovat si osmou největší řeku v ČR, toto vše mi bezesporu něco dá. Ale do života po škole je mi to skutečně k ničemu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mozna budu za divneho, mozna me ukamenujete, ale ja si na skolu ani rodice nestezuju. Je to urcita minulost, ktera me treba nepripravila nejlepe v nekterych oblastech (anglictina, retorika, prezentace,... prosazeni se v tlupe kapitalistickych profiku), ale tvrdim, ze poslednich 5-10 let ekonomickeho rustu Ceske republiky dokazalo, ze na tom nejsme tak spatne. A od urciteho veku (10 let po skole) uz povazuju uspech kazdeho jako vysledek jeho osobni pile a inteligence... Vzdyt jako svobodni dospeli lide se uz muzeme ucit co chceme.
-------------------------
Proto se vic zajimam o budoucnost a jako optimista chci verit tomu, ze i v soucasne spolecnosti a na soucasnych skolach muzou vyrust lide, ktere budu rad potkavat. At uz jen tak na ulici (a nebudou mit nasrany uspechany vyraz v obliceji) nebo ve sluzbach (a nebudou rozcileni, jaktoze to maji udelat tak jak chci a ne tak jak to delali "vzdycky"). Doba ale urcite bude jina - lepsi nebo horsi podle toho, jak se na to clovek podiva... Jenom doufam, ze penize, komodity a Forex uz tu zustanou naporad.
-------------------------
A to, ze jsou firmy, ktere nabizi ruzne produkty (jako treba hypoteka), utoci agresivni reklamou a vytvarenim klimatu "ze je to vlastne normalni, zit na dluh", to je prirozene. Snazi se jen vydelat penize. Je to souboj v kapitalistickem prostredi. Souboj, na ktery nas skola nepripravila, ale v kterem se da orientovat. Kazdy je svepravny a roznodnuti dela sam za sebe (a mel by je prave delat s tou zodpovednosti o ktere je clanek Tomase).

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pm.mail,

nevím proč vás ukamenovat ? Za svůj názor ? :-)

V příspěvku výše jsem jasně psal "Narážel jsem jen na to, že mne osobně školství nepřipravilo do reálného světa" . Nemůžu ani nechci mluvit za nějakou skupinu lidí, tohle jsou jen moje osobní názory a postřehy.
Každopádně sám píšete "A od urciteho veku (10 let po skole) uz povazuju uspech kazdeho jako vysledek jeho osobni pile a inteligence..." a na to já jsem hlavně narážel.

Je prostě škoda, že jsem o skutečném světě ze školy nevěděl více (nemyslím jen - běž do práce vydělat peníze). Např. nikdo se mnou nikdy nemluvil o možnostech podnikání, o možnostech výdělků v cizině, apod. Tohle mi chybí na školách, něco ze života. Moje přítelkyně za rok končí studium na nejmenované odborné vysoké škole. Už si ale asi 2 roky přivydělává prací právě ze studovaného oboru. Poslouchám minimálně jednou týdně, když přijde domů, že to co se musí učit, je bohužel na nic, situace v jejím oboru je již na tom jinak než je učí atd.
Dále např. že profesor co jí zadal projekt, v životě svůj projekt neuskutečnil a bohužel už pár dost studentů má více zkušeností než on.

Nějak jsem se moc rozepsal...

Už scházím mimo téma tohoto článku, takže tohle je k této věci můj poslední příspěvek.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin:

podla mna skola ti ma len rozcvicit mozok "pred zapasom" ...

Každá doba má svoje predstavy o ideálnej škole. Dnešnou ideálnou školou, ako ju predstavujú rôzne vzdelávacie dokumenty, je taká, ktorá rozvíja kompetenčné schopnosti a zručnosti. A musí mať, samozrejme, počítač s rýchlym pripojením. Škola má žiaka pripraviť na prax a nezaťažovať ho neužitočnými vedomosťami. Ale čo keď je to inak.
Názor, že škola musí študenta pripraviť na povolanie, ktoré bude vykonávať po celý život, je čoraz viac „mimo“. Najmä vo svete biznisu začínajú platiť iné pravidlá. Ak niekto chce byť úspešným topmanažérom, vôbec nemusí ísť študovať ekonómiu, manažment či marketing. Paradoxne, topmanažérom môže byť aj človek s humanitným základom .....

Je to celkom dobry clanok tak trochu k tej offtopic teme co ste tu zacali.
www.tyzden.sk/sk/tema/tema01_25xx.php

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Panove, kdyz uz nic, tak ten papir z vysoke skoly Vam otevre mnohem vice dveri, nez kdyz jej mit nebudete :) Samozrejme, vse bude take zalezet na Vasich schopnostech, tj. ukoncena vysoka skola Vam nic nezarucuje, nadruhou stranu mate hoooodne velky naskok pred temi, kteri VS nemaji.

Jinak plati: jaky si zivot udelate, takovy jej budete mit :)

Mam-li to srovnat se svymi zkusenostmi: vsichni moji kamaradi s ukoncenym VS vzdelanim jsou na postech, kam se stredoskolak nedosatne, ani kdyby mel svatozar. A naopak, moji kamaradi se stredoskolskym vzdelanim maji nad sebou lidi s vysokoskolskym vzdelanim. Tedy, kazdy z Vas si muze vybrat, na jakem miste chce v zivote byt :) Ja osobne radsi sefuju, ale mozna jsem vyjimka :D

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...