Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jak se nejrychleji naučit umění tradingu


Doporučené příspěvky

Diky za uznani. Doplnim ale, ze jde pouze o casove omezeny treninkovy program. :-) Zacatkem leta jsem si uvedomil, ze zacinam mit celkem vazne problemy s nadvahou, s pohybem, s travenim etc. Vse melo priciny v tom, ze jsem nedelal nic jineho nez sedel u PC nebo u piva. Rozhodl jsem se tedy pristoupit k tomu jako trader :-) a vytvorit si nejaky treninkovy program, kterym bych se vratil do formy. Ve spolupraci s nekolika lidmi se pak podarilo takovy program pripravit, doplnit ho vhodnym jidelnickem a celkovou zivotospravou.

Treninkovy program byl muj "obchodni system", ktery jsem doplnil vhodnymi statistikami - "obchodnim denikem". :-) Kazdy tyden si ted poznamenavam vsechno potrebne + pravidelne chodim na lekarska vysetreni a nasledne si zapisuju zjistene hodnoty (cholesterol, tlak...). Zaroven jsou pro mne tyhle statistiky nejvetsi motivaci, protoze vidim ohromnou propast mezi dneskem a 10. cervnem, prestoze ten prechod byl relativne pozvolny a tudiz v realnem case spatne pozorovatelny (= kdybych si nepsal statistiky, neverim, ze bych to vydrzel a nejspis bych se na vsechno po prvnim tydnu vykaslal). Ted uz jen zbyva udelat z toho nejakou equity krivku. ;-)

"Profit-target" mam nastaven casovy, a to na 30. zari. Pak mi soucasny treninkovy program skonci a prejdu na volnejsi, ktery bude stale dostatecne intenzivni a pritom vyrazne mene casove narocny.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 52
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

zdarec všem
témata jsou to výstižná a mohu jen za sebe říci že i meditační technika a rozpouštění EGA a sebekázeň je také při full time spíše již životní cestou ale o to více člověku dává....

oprostit se od chtění.. dosáhnutí všeho světského formou chtění, a jíti cestou nelpění na dané věci ale jíti cestou čisté mysli a to vše o co jsme usilovali technicky a egem a JEN chtěním přijde najednou z podvědomí v jiné formě a jinak a hlavně to přijde s láskou

nevím zda mě úplně rozumíte, ale snad ANO
gordon

"dívám se na trh pod úhlem 361°"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

no Gordone,

jelikoz ja jsem spis pragmatik a materialista, tak si to necham vysvetlit co tim myslite. pokud se mam odprostit od chteni, nelpeni na vecech, tak proc se vlastne venuji tradingu? to muzu byt jak mnisi v cine, jsou naprosto spokojeni, nic nepotrebuji a jsou jiste stejne stastni jako ja kdyz udelam vyborny trade a jdu si na konci roku koupit, auto, byt nebo cokoli jineho.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdarec 911

jsem původem taky celkem materialista - konstruktér jaderník, ale až po dlouhé době studií východní kultury a filosofie jsem leccos pochopil, nejde o to že si to koupíš, je to jen výměna a přenos energie peněz do energie auta či bytu, ale jde o to zda to děláš za účelem že tě ten traiding něco duchovního , myslím takovéto vnitřní uspokojení přináší a až výsledkem a mimoděk... jsou za to peníze a auto, kdybys stále jen chtěl to auto, nebo více a více peněz jako automat na prachy a převálcovat vše kolem sebe tak by se ti to jednou vrátilo negativně... doufám že mě už trochu rozumíš... třeba bude příležitost si o tom někdy promluvit osobně...kdo ví, měj se a všem pěkný večer a klidnou mysl

gordon

"dívám se na trh pod úhlem 361°"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

myslim ze vsechno je jen o tom jak se kdo daleko dostal s myslenim... ty novorocni sliby jsou tak ze lide si daji moc velky cil zbytecne a nez ho plnit na pul tak radsi neplni vubec protoze prohraji nad sebou. Jinak hodne doporucuji cist a cist a nejen o tradingu ale celkove o knihach ktere vedou lidi dopredu... neco podobneho jako tomovi clanky posledni dobou... cely svet je jen psychologie tak se ji naucte a budete stastnejsi lepsi uspesnejsi proste vsechno... Protoze kdyz lide nevi tak z nich potom lezou veci jako napr z Kubrta... I kdyby byla pravda ze tomas vubec nic nehraje tak prece koho to zajima... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to ALL

vsetci tu dakujete za pekny clanok a suhlasite s nim, motivuje vas to a znovu naberate energiu na nove rozhodnutia v tradingu. ALE..... 90% z vas (ked neratam tych co obchoduju real uz dlhsie) skonci tak ze sami zistite ako v realnom obchodovani tieto clanky ignorujete aj ked ste s nimi predtym suhlasili a chvalili ich. u nikoho to nemusi byt pycha, je to len o praxi a skusenostiach a ako napisal roman06: ako daleko ste sa v mysleni dostali (v tradingu). poznam ludi ktori citali toho asi 10krat viac nez ja a nebolo im to k nicomu. preto by som pridal do fora moj nazor co s tym. ako napisal roman06, treba citat a snazit sa vzdelavat co najviac, ale neteoretizovat len ale aj pracovat a ked sa stane to o com vravim tak nepracovat znovu a tvrdsie, ale dat si kratky oddych a citat tie iste veci znovu, mnohokrat az ked vas prax oplieska o zem a znovu si nieco taketo precitate tak zistite ake hodnotne su tieto clanky . takze tiez chvalim tento clanok len sa mi zda ze sa tu v niektorych prispevkoch vytvara akoby euforia a krivy pohlad na cely trading ked nie su veci odskusane. ale napriek tomu som rasd ze tento financnik jestvuje a dokaze cloveka na tieto veci vopred upozornovat a poskytovat kvalitne vzdelavanie.

...cely svet je jen psychologie... (roman06) ? ? ?

aj cit pre trh je psychologia ktoru matematicky nepopises, ale ziskas ho tak ze pracujes a naberas skusenosti. dlhodoba prax je podla mna osvedcena psychologia a knihy a clanky su len bonus ktory to cele urychli. mam pocit z niektorych prispevkov ze to ludia robia presne naopak. potom su na svete teoretici co poucuju a sami sa neskor v tradingu sklamu. tym som nikoho z vas konkretne nemyslel a nechcel urazit ale na toto si davajte pozor aby ste nevymenili realitu za teoretizovanie lebo potom sa nikdy nebudete schopni trhu prisposobit a poznat ho natolko aby ste dlhodobo profitovali.

vsetkym prajem vela optimizmu a pozitivizmu v obchodoch



Link to comment
Sdílet pomocí služby

myslel sem to tak ze vas to nauci k tomu ze kdyz neco chci a dam si to za cil tak to opravdu dosahnu... konkretne trading s pomoci tady na financniku.. myslim ze je tady presny navod jak v tradingu vydelavat ale to nestaci... musi k tomu byt clovek velice silny a proto sem psal ze me ty knihy v tomto pomahaji.. ale s tou euforii presne mate pravdu... nechtel sem to psat tady ale pripada mi to taky tak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

roman06,

jasne rozumiem. zdalo sa mi to celkom rozumne ten vas prispevok tak som si to takto pozical do mojho prispevku, inak suhlasim so vsetkym co ste napisali, aj ked mozno znel moj prispevok trochu negativne voci tomuto foru aj tak som sa nemohol zdrzat lebo mi to pride tak ze pred nekolika rokmi ludia nemali sancu citat taketo prispevky a neboli dostupne rozne publikacie ktore vskutku pomahaju dostatocne aby bol clovek dobrym obchodnikom a jestvovali genialni traderi ktori teraz rozne knihy o svojom uspechu pisu ale dopracovali sa na vrchol tvrdou drinou na ktoru zabuda vela obchodnikov v dnesnych dnoch a radsej ziju v iluzii ze ich to niekto nauci.

tomnes,

napriek tomu co som spomenul v predoslich riadkoch, myslim si osobne, ze vase clanky dokazu mnohych obchodnikov upresnit nakopnut atd.. na ten spravny sposob tradingu a tym padom aj tu mozeme mat genialnych traderov a nemusime upinat oci len smerom za ocean a len ticho "zavidiet" a nic nerobit.

mne osobne tento cesky financnik pomohol tiez velkou mierou a vela veci vidim inak a zrozumitelnejsie a hlavne jednoduchsie (aj vasim pricinenim sa mi obchoduje s vecsou pohodou) cize aj ja som vdacny za taketo clanky.

to all:

ked sa clovek nadrie ako kon, zhrna po malych kuskoch, a potom pride aj to nutne zlo ktore nam to spriemeruje kusok naspet, vtedy dobre padne takyto alebo tomuto podobny clanok ktory nasu hlavu nasmeruje zas smerom k ziskom, ale bez zbierania skusenosti to nepojde. tato teoria len ukazuje ci rozmyslame spravne a ci sme spravili chybu alebo to bolo len to nutne "zlo" ktoremu sa nikto nevyhne.

PS: clovek je niekedy az neskutocne prekvapeny na ake vylepsenie svojho obchodovania prisiel ked sa nesnazi prekonat ostatnych ale len vnima a zosuladuje sa s trhom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to NLA:
:-), hm, to PS je zajímavé:
-tento byznys je fakt víc o překonávání sebe sama a svých omezení než o trumfování ostatních
-"zosúlaďovanie sa s trhom" je bezva obrat, tam se dá schovat úplně vše a najde se tam každý
Soulad hlavně sám se sebou všem od
:-))

PS:
:-)) z názvu článku bych škrtl slovo "nejrychleji": i čas jsou sice peníze, ale to slovo je silně zavádějící. Ono "nej" umí nalákat nebo rovnou prodat, "nej" je předpona brnkající na city, budí dojem něčeho vyjímečného, exkluzívního. Akorát každý vnímá rychlost jinak: slimák-lenochod-daytrader...každý má jiné tempo práce i života.
:-))Taky bych škrtl slovo "umění": pro někoho skutečně trading může být umění (pro mě určitě...), pro jiného obyčejná robota...
:-))A koukám úplně by stačil název "Jak se učit". O tom taky (a asi hlavně?) totiž myslím ten trading je?! Jenže to by málokoho nalákalo?

Nic ve zlém a vždy jen v dobrém: nejen tento ale i další články jsou fakt velice motivující a jen víc těch, co si je přeberou tak, jak jsou napsány.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši,

pokud bych se vrátil k příspěvku kubrta, nenechte se rozházet nějakými řečmi. Myslím že to dotyčnému mohlo dojít a zbytečně se zde nevyčerpávat plytkými narážkami.

Jsem golfista již čtvrtým rokem a plně souhlasím s Tomášem, že trading a golf mají mnoho společného. Bez úsilí člověk nezíská nic.

První dva roky jsem se soustředil na cíl - získat zelenou kartu a poté i uhrát vysněný HCP. Třetí rok se držel můj handicap na nějakých 34-36. Řekl jsem si: "Dost!". Nový cíl - jít pod třicet. Několik týdnů intenzivního tréninku, strávených na místním hřišti mi "vyneslo" slušných 23,3. Co víc? Nebyl to jen náhlý výkyv. Pokud trénujete, stále se učíte. Golf je úžasný v tom, že vás může rychle z "výšin" poslat zpět na zem. Proto nepřestávám trénovat.

A přesně takhle je to v tradingu. Chceš stabilně vydělávat? Dobře, něco pro to ale musíš udělat. Věnuj se tomu. Nic není zadarmo. Je třeba obětovat čas. Ovšem tvé znalosti, budou vyváženy profity. A to je lákavý cíl.

Chtěl bych popřát hodně štěstí všem začínajícím golfistům i traderům, stejně tak jako těm pokročilým a profesionálním.

Jak už jsem jednou zmínil, pokud by se zde mezi tradery našlo dost golfistů, můžeme někdy udělat speciální setkání traderů na jednom z českých hřišť.


P.S.: Kdyby tu byl opět nějaký rýpal moje členské číslo ČGF je: 070-0125




Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Tak jsem si přečetl celé vlákno.
I když obecně všechno souvisí se vším, tak objektivně, podíl informací k "Jak se nejrychleji naučit umění tradingu" k ostatním informacím je dost mizivý. Stále hledám něco, co by mne nasměrovalo "Jak začít", "Jak se nejrychleji naučit umění tradingu" atd.
A teď mám minimálně dvě možnosti
a) všechny nebo některé názory pochválit a zařadit se mezi začátečníky s pozitivním postojem
b) dovolit si vyjádřit názor, spíše skutečnost a očekávat, že budu někým šikovně, nebo nešikovně setřen.
Slituje se někdo nade mnou, fuj to je strašné nepozitivní vyjádření, a nasměruje mne úplného začátečníka odkud začít? Viz zatím stále můj poslední příspěvek na "Jak začít"?
Svaťa.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

svabe: Sice to vlákno nikde nevidím, ale přecejen napíšu svůj názor:

Doporučuji možnost a). Kdybych to já ve svých začátkách udělal, ušetřil bych si cca 3/4 roku času. Asi před rokem jsem se o obchodování začal zajímat, znalostí a zkušeností ale mám, jako kdyby to bylo teprve před čtvrt rokem. Protože teprve před čtvrt rokem jsem si uvědomil, že žádná zlatá cesta v tradingu neexistuje. Existuje akorát několik základních všeobecně uznávaných "pravd", které se pro většinu jedinců (ovšem ne úplně všech) ukáží jako pravdivé, to je ale opravdu vše. Jinak se každý akorát musí nechat popstrčit správným směrem (a k tomu bohatě stačí Finančník + možná pár webů, na které odkazuje) a pak už jít po svých. Zkoušet věci, začít něčím jednoduchým a neočekávat, že to hned bude fungovat. Hledat, proč tomu tak je, jestli je třeba něco změnit nebo tu věc úplně nechat a zkoušet jinou. A hlavně se nenechat strhnout AOS a různými magickými indikátory (opět je pár jedinců, kterým to zafungovalo, šance jsou ale značně proti vám). Používat buď jen ty základní, nebo vůbec žádné indikátory, a obchodovat diskrečně. Stovky hodin koukat do grafů. Garantuji vám, že po čase uvidíte věci, které jste dříve neviděl. Dále, neřešit jen vstupy, ale také výstupy, money-management, a hlavně psychologii - přemýšlet, jestli svou strategii budete psychicky schopen obchodovat v reálu.

Vím, že jsou to pořád ty samé plytké kecy, dokola omílaná hesla, také jsem to tak ještě před čtvrt rokem bral. Čím dřív ale člověk zklapne a prostě je přijme za pravdu a začne se podle nich řídit, tím dříve to v tradingu někam dotáhne. Já jsem po roce studia stále ne moc daleko od začátku - zkouším, testuji, ladím, připravuji se. Je to běh na dlouhou trať. A energii mi dodává to, že když mi kdysi ostatní říkali, ať vydržím, že se výsledky začnou dostavovat, tak se skutečně dnes dostavují. Zatím ne v podobě peněz, ale prostě v podobě věcí, které jsem dřív neviděl a dnes vidím. Tak proč by tomu nemělo být i nadále? Dnes už vím, že když vytrvám, tak se budu zlepšovat, až jednou skutečně začnu vydělávat. Vím, že se tradingem budu živit - nevím kdy, ale jednou to bude.

Tak přeji rychlé přijmutí těch plytkých keců za pravdu, rychlé zklapnutí, a rychlý nástup ke stovkám hodin civění do grafů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Potěšilo mne, že se někdo ozval. Děkuji.
Mnohé rady a hesla jsem pochopil a ztotožnil se s nimi.
Nechci žádnou zlatou cestu bez práce, jen radu z kterého konce a jak začít. Takový kousek Ariadniny nitě v labyrintu informací. Leč takovou radu jsem zatím nenašel. Možná, že to je "civění do grafů", ale to není začátek, to je blok činností a i zde by měla být nějaká priorita. Nevěřím, že by trading byla činnost nahodilá, kde vůbec nezáleží na tom co a jak dělám. Je to bezesporu velice cílená věc a jsem přesvědčen o určité posloupnosti i při učení. Nakonec název "Jak se nejrychleji naučit umění trading" to sám o sobě dokazuje. Nikdo z těch, kdo se do diskuse zapojuje nechce dělat zbytečnou práci, proto si zkušenosti předávají. Ale, kde je ten začátek, vždyť i Vy byste mohl několik počátečních kroků poradit. :)

Svaťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

svabe:

Především je dobré si toho co nejvíc načíst. Základní popis jednotlivých typů přístupů ke čtení trhů, základní patterny, základní indikátory atd. máte zde na Finančníku v manuálu a dalších článcích. Začněte tím, že si přečtete VŠECHNY na Finančníku publikované články, popořadě, opravdu do posledního. Přeskočit můžete maximálně ty o různých softwarech, které Vy nemáte a tedy se Vás netýkají. Ohledně obchodování ale fakt všechno. Dále si kupte Tradingem k bohatsví a také Kompletní průvodce psychologie obchodování. Obě knihy jsou naprosto nezbytné, ušetří Vám mnoho tápání, a cena je opravdu k smíchu. Já je četl až v posledních týdnech, což se výrazně podílelo na mém ztraceném času. Jako třetí literaturu doporučuji The Disciplined Trader a Trading in the Zone, obě od Marka Douglase. Recenze najdete na Finančníku. Bohužel, tyto knihy jsou jen v angličtině a je třeba je objednat z USA, jsou to opět ale klenoty, zejména ta druhá.
Nic nepodceňujte a všechno toto si přečtěte. Bude Vás to stát týdny, naučíte se ale strašně moc, co byste se jinak učil tři čtvrtě roku a zdaleka ne tak dokonale. VŠECHNO, co z v těchto materiálech dočtete, si důkladně zapište za uši a snažte se to co nejdříve přijmout za svatou pravdu. Čím dříve "zklapnete", jak jsem psal, a uděláte to, tím lépe. Já dříve neustále remcal, zpochybňoval, a snažil se najít zkratku, a dosáhnul přesného opaku. A jsem pořád jeden z těch šťastnějších, protože jsem nakonec správnou cestu našel, a dokonce zdarma. Jsou tací, kteří se z tohoto bludného kruhu nikdy nevymotají, nebo případně vymotají, ale za cenu několika odrovnaných účtů. To se mně díky Bohu nestalo.
Až to budete mít přečtené a pochopené, máte asi tak všechno, co potřebujete. Máte ponětí o psychologii, o těch obecných pravdách, a o základních nástrojích technické analýzy a základních indikátorech, a to je vše, co potřebujete. Není třeba hledat informace o AOS (pro většinu z nás), není třeba učit se programovat vlastní indikátory apod. Prostě použijte to, o čem jste se dočetl ve výše zmíněných knihách, a nic víc. Samozřejmě, pokud si budete hledat podrobnější informace o něčem, co jste se v nich dočetl, je to v pořádku, a dokonce nezbytné. Ale nehledejte nic o ničem, co jste se nedočetl, protože to s největší pravděpodobností nebude fungovat.
Takže máte základní rozhled a stačí si jen vše krátce vyzkoušet, abyste zjistil, co Vám nejlépe sedí, co se Vám nejlépe čte. Každý jsme jiný a máme rádi něco jiného. Každá metodika je zisková, pokud jí obchoduje někdo, komu sedí. Takže si vyberte a pak, jak jsem psal, najděte si o daném tématu bližší informace, praktické zkušenosti jiných, příklady grafů atd. (drtivou většinu najdete zde v diskusi).
Až budete mít dost čtení a budete si připadat, že teoreticky víte úplně všechno, nadchází nudné čumění do grafů. Přehrávání historických grafů, označování obchodů, zapisování si myšlenek. Tohle dělejte několikrát dokola a porovnávejte, co vidíte nyní a co jste viděl při minulém kole a jestli se Vám zlepšily potenciální výsledky. Ve všem si najděte svůj systematický přístup a vše evidujte. Zkoumejte, jestli je to psychicky zvladatelné, jestli je to robustní (že to funguje i na grafech, které jste k optimalizaci nepoužíval) atd. Systematicky to opakujte, dokud Vám z toho nevypadne jasně definovaný, funkční OS. Až bude, můžete papertradovat a později obchodovat live. Ohledně těchto dvou kroků už ale nemůžu radit, protože jsem k nim sám zatím nedošel.

Snad Vám to (i dalším) pomůže, docela jsem se rozepsal :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...