Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Stavíme byznys jménem trading II.


Doporučené příspěvky

misak,

no... inak v tomto mas pravdu, mnoho ludi traduje tak ze vecne ziju v iluzii az nakonec uplne skrachuju a potom su na trading alergicki. kym neskrachuju uplne dovtedy sa tesia ako to presne matematicky vsetko sedi ale nehladia na to ze v skutocnosti nevydelavaju. to je pravda, tiez takeho poznam, to je potom onicom. vecne skreslena realita.


"Svůj vlastní OS si musíte vybudovat sami ! Každému vyhovuje něco jiného. Nelze opisovat. Pouze se inspirovat."

s touto vetou suhlasim uplne na 100%,

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 35
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Misak,

Z Tvych poslesdnich prispevku jsem nabil ( snad mozna mylneho ) dojmu, ze Tve zacatky v tradingu sli hladce a bez stradani, a ze v podstate jsi nyni ve fazi, kdy se ztratami nezabivas, jelikoz zadne nemas. Mozna jsem to cele spatne pochopil, kdyz jsi v podstate hovoril o ztratach notoricky neschopnych obchodniku vyrovnat se se skutecnou realitou trhu a zejmena pristupu k sobe samotnym.

Ja osobne nezastavam nazor,ze ztracet je dobre,abych si za kazdou cenu ospravedlnil prohru ze sve vlastni blbosti, to je nesmysl, ale stojim si pevne zatim, ze kdyz se clovek narodi,tak si nejdriv trochu odre kolena nez vstane.

Promin,jestli jsem Te pochopil spatne, ale trochu jsem z Tvych clanku vycitil pohrdavy ton vuci tem, kteri s fenomenem ztrat ze zacatku bojuji. Nabizi se potom, kdo jak je schopen tyto trpke zacatky otocit ve svuj prospech.To uz je samozrejme ale uplne jina kapitola.

A kdyz uz jsi zminil toho Larryho, tak ten musel byt hodne hluboko v te statistice 80%. Sam se tim ani moc netaji :).

Tak vsem preji skvele obchodni prilezitosti

Viktor

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To NLA: (víc psát nebudu)

Je to Tvůj názor co píšeš v začátku, pak to poněkud dál zmírňuješ
Misak to řekl i za mě, souhlas plný s ním.
Najděte si co sem dává-viz opce: kdo chce a má zájem, může zkusit „kopat“ i v instrumentech a technikách, které se mnohým mohou zdát zbytečné či jen velmi těžko pochopitelné, které – abyste je užili – musíte holt dost pracně naštudovat a naučit se. To není vůbec o tom že kdo třeba až tyto „fajnovosti“ nedělá je hlupák nebo pohrdání těmi co to ani neznají. Ani pohrdání těmi co ztrácí, zatímco já superman jen vydělávám….patří k lidské povaze o ztrátách (nejen na burze) moc nemluvit. (všímáte si jak se jede většinou LONG a call, zatímco SHORT a put nic moc?-taky psychologie, mj :-)
Je to o tom, že mnozí co burzu chtějí a zkouší dělat, se neustále točí v bludném kruhu. I po letech nejsou dál, dělají stále stejné základní chyby a pokud něco =sebe= nezmění, budou je dělat stále pryč. Stále tvrdím, že zkusit i natvrdo obchodovat a zvládnout základní = ZÁKLADNÍ = a podstatná PRAVIDLA se dá za pár MĚSÍCŮ, (vnímavý talent snad i za pár týdnů?)
Klidně roky se učte, backtest a papertradujte: i pak se mnohým stane že ostré peníze mimo demo je zcela rozhodí, (ztráty nutně přijdou), a budou mít pocit že ty roky co už na to koukají byly k ničemu, že to celé je nesmysl a bluf. I ten kdo to dělá roky a natvrdo se ale stále učí.
Ano: v knížkách jsou jen vize a principy, viz Misak. Abych z nich něco měl = zisk na trhu = musím si je dál pracně naroubovat na sebe. Tam není nic co funguje samo, (ani to co zde kdokoliv píše, viz všechny možné techniky) pokud to udělám přesně tak jak kdokoliv píše: tam stále nejsou moje peníze, moje hlava+nervy+psychika+povaha+labilita+stabilita+vztah k tomuto konání vůbec+X dalšího

-NLA: o čem píšeš chválabohu!!! velice dobře znám, burza se svou houpačkou je „rajská zahrada“ proti všemu jinému co jsem zažil (i podnikání…). Zde si vysazuji co chci a sklízím si sám, žádný krtek mi neničí už zasazené ani zloděj přes plot „nesklízí“ úrodu…o toto je to vše podstatně jednodušší. A tvoje striktní soudy viz „rozhodne je lepsi trader ten co sa tomu venuje niekolko rokov par hodin denne nez ten co sa tomu venuje 15 hodin denne len polroka“ jsou – pardon – docela úsměvné, ale to je jen tvá věc – něco napravuješ v další odp.Misakovi :-) (OK, nejde napsat krátce v pár příspěvcích všechno, jsou to +/- takové střípky, někdy jen výkřiky do prázdna, ze kterých se dá ale nějaká skládačka, co na sebe navazuje, slepit)

Závěrem: i když to bere čas je stále zajímavé se některými příspěvky probírat, i to mám za učení se. Je tu už dost myslím velice obsažných věcí, na kterých si kdokoliv může postavit svůj vlastní obchod – opět platí viz nahoře!

OK trefy všem :-))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

rolex :
Nikdy bych si nedovolil pohrdat těmi, kdož bojují s jakýmkoiv problémem. Nikomu nepřeji ztráty a prohry v jakékoliv podobě. Kdo chce, tak si správný smysl v příspěvku bez problémů najde.

K mým začátkům bych doporučil přečíst si následují odkaz : www.financnik.cz/pdf/newsletter4.pdf
Dále jsem asi měl to štěstí, že jsem zásadní ztráty nikdy nemusel ani nemusím řešit. A doufám, že ani nebudu muset. V tomto směru se snažím být maximálně obezřetný.

Pokud bych měl uvést, jak zapojit svůj mozek, bych uvedl příklad, kdy jsem stavěl OS na ID obchodování. V jisté době byl hodně populární WCCI systém. Vzal jsem první pattern ZLR a projel ho zpětně na cca 14 dnech. Nelíbilo se mi, že vstup byl většinou uprostřed nebo i na konci velkého trendu a vybíral "jen poslední drobky". To mi jenom nesedělo mému vnitřnímu cítění. Na tomto poznání jsem ztratil tak jeden den. A ZLR zahodil.

Přešel jsem na obratové patterny a nejlépe se pozdávaly divergence. Po týdnu jsem se dobral k faktu, že RSI indikátor mi sedí více než CCI. Za pár týdnů jsem ručně backtestoval asi 500 posledních obchodů a bral všechny signály. Regulérní i skryté divergence. Pomocí MAE/MFE stanovil SL/PT a systém AIAO.

Teď napíšu něco, za co mě opět řada čtenářů odsoudí. Neuznávám papertrading. Ztráta času, neboť při přechodu na live se přidá psychika, teď je to za moje. To nikdy nemohu nasimulovat. Pokud mám poctivý backtest, MM, tak si dovolím vypustit 1 kontrakt do boje. Nezaplatitelná zkušenost.

Trhy se trochu změnily a equity mi kolísala plus mínus nikam. Sakra proč ? Všechno bylo dobře. Jenom extra pozitivní výsledky jako v testu nebyly. Obratové divergence totiž selhávají v dobře trendujících trzích. Když jsem zobchodoval 3 takové za sebou, tak jsem hledal příčiny, kde se stala chyba. Následovaly pokusy s filtrováním dle vzdálenosti od EMA (různé varianty, Close, High/Low), slope křivky apod. Týden práce. Programování do Sierry (díky ochotným lidem, jsem to měl za 15 minut) (tu). Bylo to lepší, ale ne zas o tolik.

Rozhlížel jsem se po světě a na narazil na obchodníka, který obchodoval mj Pivoty (také díky (tu) ). Dodnes nevím a nepotřebuji znát, co na nich obchoduje, ale nastavil jsem několik možností Pivotů do platformy a začal nakonec vstupy filtrovat dle Pivotů. [bold] Divergence při jasném trendu brát pouze, pokud točí u Pivotů [/bold]. Jednoduchý závěr a funkční ! Nevím, 14 dní to trvalo, než jsem takto jednoduše vylepšil OS.

Kdybych nebyl live, kdybych nezapojil svou hlavu, tak to možná nemám dodnes. A takto na sobě pracuji pořád. Proto nemám problém, že bych notoricky ztrácel. Ani nečekám, že si odněkud koupím svatý grál. Pouze se inspiruji a spoléhám jen na sebe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

misak,

demo (papertrade) nikdy nenauci poriadne tak ako live az tam zistime ze sa ideme ucit akoby odznovu. ale strata casu papertrading? a co ti co pridu o vsetky prachy na live a stacilo by keby sa poriadne venovali papertradingu aby pochopili podstatu nejakeho toho OS ktory maju k dispozicii. na live sa sice ucis odznovu ale uz vies aspon co s tym. ale bez vychytanych much a bez istoty ze som s tym uz daco urobil v roznych obdobiach ist obchodovat live je dost risk nie? to sa da len ak mam velky kapital a obchodujem male objemiky a casom sa naucim, ale co ti co nemaju.... pridu o prachy lebo do toho bez pripravy vleteli.

pokial mas OS odniekial tak si ho musis zazit do krvi a potom az obchodovat, nie hned ist live lebo by si nikdy neobchodoval tak ako jeho tvorca respektive ani len podobne.

a zas ked si nieco vlastne tvoris tak to predsa nebudes vytvarat live. papertradujes a vytvaras si vlastny OS.

neodsudzujem tento tvoj postoj to vobec nie, len mi je trochu malo pochopitelny, pride mi to obrovsky rysk aj ked sam viem ze len live cloveka naozaj nauci a ked to skusi clovek tak vie ze vsetky poznatky co mal su len dakych 10 max 20% ale aj tak mi to pride dost radikalne. naucit sa to je jedna vec ale neprist hned z uvodu o prachy je druha vec ktora sa malokomu podari takymto radikalnym sposobom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to NLA:
vidíš? a že už nenapíšu...holt život je změna :-)

k dotazu trochu víc:
-ČR akc 12r, bez dema, backtestu a paperu, šuntání na +/-0,00, bez info typu zde financnika, bez knih, bez rady kohokoliv, nějaký manymenežment neznámý pojem
-USA akc 8r vč.opcí do roka + daytrade, bez dema, ohromná ztráta účtu na 1titulu při nedodrženém StopLossu a víra "už se to přece musí otočit" (kupodivu jeden z největších % zisku dala jistá velká pohřební firma, měla nehorázně nízké P/E proti jiným a OK dividendu. Tu firmu si dodnes pamatuji, mít cestu do USA asi bych navštívil nějaký jejich Dům smutku jak to kočírují dnes...).
-komo 4r., hned opce a výpis holý! na hovězí (a vyšel, i když 2d do expirace to bylo o fous...fuj), bez dema,
-forex venku 3r., s demem,
Dnes skoro hlavně opce a další deriváty, mají sílu ohromnou a dá se s nimi pohrát tak, že pravděpodobnost že to "tam spadne" je velmi vysoká
Nikdy jsem neměl vyhodnocovací soft na backtesty/papertrad,kde se dá kdeco nastavit aby mi to projelo roky dozadu a vypadla úspěšnost, ziskovost atd.
Úplně mi dodnes stačí co poskytují zdarma buď mí brokeři, nebo i jinde web.

Možná se to zdá dost naširoko, ale je to všude o tomtéž: kurzy jdou nahoru/dolů či nedělají nic a na to vše se "nějak" dá reagovat, na vše jsou instrumenty, třeba je akorát v "tradedílně" mít a je užít.
Základní specifika jednotlivých trhů se dají naučit velmi rychle.

Možnosti dnes jsou s tím "co bylo" v pravěku=českém burzovním= naprosto neskutečné, viz i tento web. Když dnes vidím kolik času jsem se motal v onom bludném kruhu, bez postupu dál, čemu všemu věnoval zbytečný čas, bez rady a jediné trade-knížky tehdy, tak vím že dnes to nutně musí jít tomu, kdo má zájem, podstatně vše rychleji.

A toto není rada závěrem:
opět musím souhlasit s Misakem. Papertrad, a zvláště tahaný snad na roky? jak se i tu dá číst, neberu. Testy, zkoušky ano, dělá je snad každý? a kdo ne zle myslím dopadne, ale jak to jde udělejte si ostrý účet a nemusí to být hned za vstup 5000usd=většinou komoditní, (na frx jsou i ostré účty od 1usd=slovy jeden dolar)a vražte někam třeba jen 100babek. A zkuste si je taky hlídat - nějak, aniž víte všechno :-). Má to hned jinou šťávu proti demu či papíru, jsou to ostré peníze a ty hlava šrotuje jinak než demo.

OK trefy všem
:-))





Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pánové, co je lepší? Černá nebo bílá? Já si myslím, že to je otázka vkusu, a ten máme naštěstí každý různý.
To samé jako v tradingu, někomu vyhovuje paper, někomu né, někomu vyhovují komodity někomu, zase něco jiného, atd.
Je to o tom, že každý má jiný vkus, jiné preference a jiné vlohy na zvládnutí různých strategií. A je to dobře. Proto také jsou zde na fóru různé názory, různé rady, a každý si může vybrat to co mu vyhovuje. Takže buďmě rádi, že máme tyto diskuze, a čím více různých názorů, tím větší máme možnost najít to "svoje".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

misak,

no ono to mozno ani nie je tak proti prudu ako skor proti mojmu prudu ked tak pozeram :)

ja som na reale zistil ze som sa malo venoval papertradu predtym a to som to robil niekolko rokov, tak mozno tato moja trnista cesta ma privadza do takehoto chapania kedy sa mi to zda nepochopitelne. mozno ze som zrovna ten typ ktoremu to trva prilis dlho kym sa naozaj rozbehne a zacne obchodovat. alebo som prehnane opatrny, neviem.

atari,

cerna bila.... no to je fakt. asi tocime onicom, neviem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


misak,

Diky,ze jsi odpovedel na mou reakci.Myslim, ze otazka ztrat je vyresena :). No a musim teda priznat,ze ja to mel s prechodem na live velice podobne. S tim CCI je to presne jak rikas, existtuje spousta fungujicich indikatoru,ktere nas ovsem nakopnou do obchodu vicemene s krizkem po funuse, jak rikas, vybrat drobky.Puvodne jsem si oblibil dvojity klouzavy prumer,ale to je vicemene to same v blede modrym.

Nakonec jsem narazil na oscilator ROC (rate of change ) a trendovy indikator MACD histogram, oboji nastudovane od Eldera,chvili jsem se jim venoval, funguji mi na S&P i na rope ok,oboji intradenne, jsem spokojen, protoze tahle technicka cast obchodovani neni muk konicek rozhodne. Jelikoz jsem clovek vice prirodne nez technicky zalozen, ze 70ti% filtruji obchody bezne viditelnymi patterny, S/R urovne, reverzni patterny.Z tohoto pohledu je obchodovani vazne banalni zalezitost pokud clovek pochopi zakladni principy MM a nejedna podle toho, kterym smerem se zrovna zacukala ktera svicka.A prave zvitezit nad tou casti mozku, kterou tak snadno neovladame je prave ta nejvetsi skryta challenge.A priznam,ze jsem s tim bojoval/bojuji TVRDE.

Fakt, ze je live obchodovani nejlepsi skolou, je naprosto nezvratny.Jenom diky tomu,ze jsem netvrdnul u hrani si prilis dlouho,jsem se posunul za zlomek casu milovym krokem vpred, vic,nez jsem sam cekal.Dokonce jsem si zacal vest pocitovy denik, coz jsem predtim nikdy nepovazoval za nejakou nutnost. Kam me ovsem tak vzdalene jednochucha vec privedla se mi az nechce verit.

Ale samozrejme jak tady kdesi padlo, kazdej jsme individualni osobnost a kazdymu to bude vyhovovat proste jinak.

Takze vsem preji dostatek soudnosti a pohody.

Viktor

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Miciko,

v Tvem jednom z poslednich clanku, kde se rozepisujes o zacatecnickych chybach jsi napsal, doslova:
"(všímáte si jak se jede většinou LONG a call, zatímco SHORT a put nic moc?-taky psychologie, mj :-)" .

Mohl by jsi mi prosim Te upresnit co je mysleno tim "put" a "call".?Narazil jsem nato v jednom clanku, a nejsem si jist,ze chapu plne vyznam.

Diky,

Viktor
Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...