Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Pomoc psychologa


ripper

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 42
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

to novafashion:

To co jste napsala zní logicky. Uvědomte si ale, že bohužel né vždy je to tak jednoduché. To co funguje Vám nemusí fungovat jinému a lidská psychika je nevyzpytatelná. :)

to MNovak:

Velice zajímavý a pro někoho možná až "kacířský" názor na backtesting. Jinak musím potvrdit, že backtesting, který mi vycházel velice dobře, mě k živému obchodování nějak zvlášť neposunul. Backtesting je dle mého dobrý hlavně na vyzkoušení platformy, jejího nastavení, nastavení grafů a vyzkoušení si práce s nimi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ticker
Když začínáte s obchodováním tak nevidíte na grafech téměř nic. Míst ke vstupu vidíte velice málo. O výstupech ani nemluvím. Po určité době se začnete orientovat a ted již vidím v podstatě vstupy skoro na včech místech grafu. A vždy se snažím i vystoupit se ziskem i kdyby měl být v případě špatného obchodu minimální. Důležité je řídit svůj obchod po vstupu.. At vstoupíte na základě čehokoli má to jen malý vliv na výsledek v daném obchodu. Takové řízení obchdou se u mě vyvíjí pořád. Mám určité jádro z kterého vycházím, které jsem si vymyslel a funguje. Se získáváním zkušeností mě napadají další věci, které se snažím uplatnovat a které mi zkvalitnují řízení obchodu. Takže ty podmínky výstupu se neustále vyvíjí a doplnují. Pokud toto zvládnete tak vás čeká další, poslední nelehký úkol. Musíte se učit všechny tyto zásady řízení obchodu 101% ! dodržovat v reálu. Tomu se právě říká disciplína. A v této části neuspěje velké množství traderů. Zde se právě musíte naučit ovládat sám sebe a svůj mozek, který neustále vysílá zmatené signály. Takové ovládání mozku jsem se naučil ve sportu. Abych dokázal být nejlepší musel jsem sám sobě psychicky vybičovat mozek na nejvyší možnou uroven poslušnosti. Nesměl jsem podlehnout signálům typu, jsi unavený, vykašli se nato, za tu dřinu to nestojí, dávej pozor ať se nezraníš.....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak Napsal:
-------------------------------------------------------
... pokud dosáhnu na ER 1 bodu posunu
> svůj SL na B/E+1 a potom se snažím trh podojit co
> to jen jde!

MNovak, na jakém TF obchodujete? Posun na B/E +1 po dosažení 100 USD mi v dnešní době, kdy cena lítá nahoru a dolu jak splašená koza, připadá docela brzo. Pakliže neobchodujete nějaký nižší TF.

Martin

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jestli mohu-co mi pomohlo v psychologii - jsem zmatkoval v tradingu = priklad mel jsem treba denni profit 550$ a pak prisli dva ztratove trady = profit nekde +150$ okamzite prisla panika a klikani nahoru dolu a konecny profit -400$ to se mi stalo treba 10x do mesice, akorat jsem zacal zavodne hrat sachy tam -
1,premyslite 2,tahnete figurkou 3,zamacknete hodiny 4,zapisete si tah na papir 5,cekate na tah soupere 6,napisete si tah soupere 1,premyslite 2,... 3,.... a tak porad dokola az vyhrajete nebo prohrajete prvnich 10 her ,kdyz se hra zacala vyvijet spatne tak stejne jako v tradingu prisla panika rychle tahy prestal jsem si zapisovat svoje a souperovo tahy a prepinat hodiny samozdrejme ze jsem prohral tak jsem si to spojil s tradingem zacal jsem tvrde postupovat bod od bodu a zacal svoje emoce sledovat a i kdyz jsem prohraval partii tak jsem tvrde dodrzoval pravidla 1,premyslite 2,tahnete figurkou 3,zamacknete hodiny 4,zapisete si tah na papir 5,cekate na tah soupere 6,napisete si tah soupere 1,premyslite 2,... 3,.... Vysledek byl ze jsem jednou remizoval a jednou vyhral stejne jsem zacal postupovat i v tradingu ,kdyz zacinam ztracet profit tak ovladam emoce jako v sachove partii a postupuji bod od bodua njednou uz nejsou nesmyslne ztraty.

Tim chci rict ze si kazdy muze trenovat psychologii na necem co s tradingem vubec nesouvisi - jestli nekdo postupuje podobne tak zdali by se mohl podelit na cem si trenuje psychologii.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja jsem zacal podobnym zpusobem trenovat psychologii v praci. Pracuji jako operator u vyrobni linky. Kdyz jsem nastoupil, pracoval jsem na smene kde mistr preferoval kvantitu pred kvalitou. Zkratka nabouchat co nejvice vyrobku i za cenu nizzi kvality. Chapal jsem ho. Mel za to premie. ale i kdyby nemel, ten clovek byl zkratka povahove hodne zapaleny a tento styl mu sedel. Prizpusobil jsem se. Taky jsem mel rad primocare razne jednani, zadne zdrzovani s prehnanou kvalitou, vsechno rychle razne jednodusse zabalit, i kdyz kvalita vyrobku nebyla nekdy primo idealni, ale dalo se prihmourit oko. Kdyz linka trochu zlobila a potrebovala seridit ci opravit, ja nevolal opravare. Dal sem to do kupy " po cesku", aby to vydrzelo aspon do konce smeny a pak at to normalne druha smena opravi. Zvykl jsem si takhle pracovat a byl jsem jeden z nejlepsich. Ma produkce byla hodne nadprumerna. Me Ego bylo uspokojene a ja se citil dobre, i kdyz ostatni pracovnici nechapali proc tak dru kdyz mi penize za to stejne nikdo neprida. Ja to zkratka delal kvuli vnitrnimu uspokojeni.
Pak prisla zmena. Preradili me na druhou smenu k druhemu mistrovi. Tenhle preferoval kvalitu pred kvantitou. Prechod byl hodne neprijemny. Byl sem zvykly dva roky pracovat "na kvantitu". A ted prechod "na kvalitu". Zil sem do te doby v domneni, ze vsichni mistri chteji co nejvyssi produkci kvuli premiim. Takze jsem ze zacatku bouchal co nejvyssi produkci a kvalitu opomijel. Pak jsem to pochopil a zjistil ze mistr chce kvalitu a mnozstvi je mu jedno. Ale i presto ze jsem vedel, ze musim delat mene a kvalitneji, bylo to neprijemne. Bylo tezke se odnaucovat zabehle postupy a pracovat trochu jinak. Me ego bylo zranovano. Ja ktery mival nejvyssi produkci ted mam byt prumerny ? Jeste nejakou dobu me to nutilo kaslat na kvalitu a bouchat mnozstvi. Mistr me musel hodnekrat nadat, aby me prinutil delat normalne pomalu a kvalitne. Pritom mi to mohlo byt uplne jedno jak pracuji. Ale zkratka jen me Ego chtelo ukazat, ze je nejlepsi. V tu dobu jsem to zacal davat do souvislosti s tradingem. Musel jsem zkratka zacit dodrzovat pravidla, ktere mi treba zranovali ego, ale byly spravne a bylo potreba je dodrzovat. Postupne jsem se prepracoval a dnes muzu rict, ze me prace na kvalitu tesi ( tohle berte s rezervou :-) ) stejnym zpusobem jako drive na kvantitu, ba co vic mozna i vice. Je to klidnejsi,ukaznenejsi a pracuji mene. I kdyz musim uznat ze dusevni vystrelky -udelat vysokou produkci- sem tam pocituji stale(me ego se ozyva) ale umim s nim pracovat a kontrolovat ho. A tohle jsem se naucil v praci a tohle muzu vyuzit i v tradingu. Tot muj kratky pribeh.

Uspesne obchody
Robert

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A jeste jsem chtel dodat. Timto zpusobem jsem zpracoval me Ego ve svuj prospech. Muzu rict, ze jsem v praci opet nejlepsi ( berte s rezervou :-)). Mam vybornou ukazkovou kvalitu, uklizene pracoviste ( coz se o ostatnich fakt rict neda ), vypsane formulare uhledne a prehledne a vse slape v pohode v klidu a bez problemu. Jsem zvykly delat vse naplno a lepe nez ostatni. nerikam ze se mi to vzdy dari, ale uz jen snaha o to me uspokojuje.
Me Ego je zase naplnene, zpusobem jakym jsem to chtel.

Uspesne obchody
Robert

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to bid:

stalo se mi párkrát to samé, co vám. z pěkného profitu se uklikat do pěkné ztráty. musím říci, že vaše analogie s šachy je perfektní, akorát zde nejde o vaše $$$. kdyby si ovšem hráči zkusili jen tak pro zkoušku zahrát o nějakou velkou výhru, ale i velkou prohru, tak by to bylo daleko realističtější a kdoví, co by se takovým hráčům honilo hlavou, když by viděli na stole položené např. všechny své dosavadní úspory. Kdoví jakých výsledků by potom tito hráči dosahovali. ???

to kdokoliv, komu se chce tenhle výlev momentálního pohnutí mé mysli číst :) :

pokud si člověk zautomatizuje své jednání na "tady a teď buy, tady a teď sell, teď si to zapíšu, teď jsem raději stranou atd.", tak jde v podstatě celá psychika stranou, protože zkrátka děláte jen svou práci a nepřemýšlíte např. nad tím, za co nakrmíte děti (berte s nadhledem). jde ovšem o to, že člověk musí přesně vědět co, kdy a kde má dělat, nebo nedělat, což je většinou bolest většiny začínajících traderů ( i má) , protože to zkrátka nemusí být tak jednoduché, jak se to může zprvu zdát.
zkrátím to: začínám = teorie + backtest + papertrading. vše OK, vše funguje s parádním profitem, jasně daná pravidla, takže můžeme live a najednou člověk může zjistit, že nic nefunguje, grafy se nehýbou, tak jak je zvyklý, nebo se tak hýbou, ale mozek začne celou situaci vyhodnocovat úplně jinak a tak následně úplně zmateně dávat nesmyslné příkazy do ukazováčku spočívajícího na levém myšítku, díky čemuž i přes veškerý plán takový člověk vstupuje a vystupuje tam, kde by to jindy nikdy neudělal apod.

myslím si tedy, že co se týče psychiky, je to asi tak:

začít s tradingem live! je bezesporu pro každého úplně nová životní situace a každý se s ní dokáže vyrovnat jinak, stejně jako s jakoukoliv jinou zásadní životní situací, čímž nemyslím např. nakupování rohlíků. v tom nejlepším případě někomu vše do sebe zapadne a začne fungovat, jak má ( jako např. novafashion - gratuluji (tu) ), což je samozřejmě super a takový člověk je potom bez dalších starostí. jiným ale může naopak nefungovat nic i přes důkladnou přípravu a to dle mého názoru ze dvou důvodů:

1. buďto jednoduše člověku vypíná mozek a zpracovává informace úplně odlišně než by měl - zde hrají roli různé faktory. pro příklad jinak k tomu může např. přistupovat člověk, který se tradingem chce od začátku živit a který cítí tíhu zodpovědnosti spojenou s uživením rodiny a jinak k tomu bude přistupovat mladý student bohatých rodičů, který když projede účet, dostane peníze na nový, čímž je tím pádem asi v daleko větší pohodě a bude díky tomu také zřejmě dosahovat daleko lepších výsledků, než člověk prvně uvedený atd.

2. nebo mozek funguje ale nefunguje v přípravě jinak funkční systém, čímž se takový trader striktním dodržováním svého plánu může také uklikat k pěkné ztrátě (jednoho takového znám. tento kamarád se z heslem "plán je plán, a ten se musí dodržovat", za jedno odpoledne postupně uklikal asi k -1000$ ztrátě, ikdyž už po druhé ztrátě jasně viděl, že jeho pattern ten daný den prostě a zkrátka nefunguje, ale plán je přece plán ne?)

co z toho pro mě vyplývá?

tak jak už tady mnozí zkušení daytradeři mnohokrát a na mnohých místech zdůrazňovali, že trh je jako živý organismus, měli bychom k němu jako k věčně se měnícímu živému organismu také přistupovat. nesnažit se přizpůsobit trh sobě, tedy nějakému svému plánu, ale snažit se danému trhu přizpůsobit my sami a naučit se s ním žít, tedy koukat do něj a snažit se jej pochopit, proč asi dělá teď tohle a proč né tohle atd. a nejen např. slepě klikat předem naučené patterny i v méně volatilních dnech apod.

pro zlepšení psychiky je ze začátku dobré neobchodovat stále a všechny signály. studovat pohyb a počkat na jen ten nejjasnější a nejsilnější signál v jasně zřetelném a ROZJETÉM TRENDU a dojít si pro jasný profit. sednout si na ruce, nebo schovat myš do šuplíku a pak jen papertradovat, vyhodnocovat systém a v žádném případě nedopustit tento profit hned ztratit.

pokud je nějaká dílčí ztráta a člověk vidí a sám na sobě pozoruje a cítí, že začíná mít hvězdičky před očima, protože tato ztráta na něj působí, jako červená na býka, tak v tomto případě uložit myš do šuplíku nestačí. V tomto případě je lepší zrovna vypnout PC a jít „vychladnout“. Vyvětrat si hlavu na procházce se psem nebo podobně a k obchodování se vrátit až na odpolední seanci nebo nejlépe až na druhý den, protože v takovém stavu by se člověk nejspíš proklikal k ještě hlubší ztrátě, která by následně psychiku poznamenala ještě více. Né nadarmo se říká, že by se „problémy“, přičemž v tomto případě slovo problém zní trochu nadneseně, měli řešit s čistou hlavou.

postupně přidávat vstupů dle plánu a přivykat k dílčím ztrátám, které prostě k tradingu patří. toto dělat tak dlouho, dokud se obchodování nestane rutinní záležitostí s celkově kladnými čísly, což je jasná výhra.

co mě ještě nakonec napadá je to, že si myslím, že pokud někteří řeší založení účtu s 10.000$ (např. u IB) a tudíž tyto peníze fakticky mají a jsou to jeho jediné úspory, je dle mého názoru lepší založit si účet s počátečním vkladem 5.000$ (což si myslím, že na např. e-miny bohatě stačí) a dalších 5.000$ vzít a schovat do šuplíku k té zmíněné myšce. nejenom, že to bude železná rezerva pro případ projetí účtu ( když někteří tradeři tady razí názor, s kterým já osobně nesouhlasím, a sice že každý začátečník si svůj první účet "musí" prodělat ) , ale pomůže to člověku právě i po psychické stránce (lépe se vám poletí s padákem, než-li bez něj, ikdyž 100% nemusíte havarovat).

No a to by asi tak stačilo. Omlouvám se za tenhle elaborát, ale chtěl jsem jen napsat co mě momentálně napadlo. Možná , že něco podobného už tu dokonce někde i zaznělo.
Chci ještě zdůraznit, že jsou to jen mé osobní soukromé názory, tak jak to vidím já, tak to prosím berte s rezervou a hned mě kvůli tomu nekamenujte.

Ať jste všichni v pohodě ;)

Ouklend

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Trading a emoce?
Už to tu sice někteří podobně řekli svými slovy, ale přesto sem přidávám jeden doslovný citát vynikajícího tradera J. Rosse z jeho knihy Trading is a Business, který myslím velice přesně míří "k jádru pudla":

"Obchodujte jasně definované vzorce a formace. Obchodujte je opatrně a s velkým respektem. Obchodujte jasné signály svých technických indikátorů, pokud je musíte používat, ale nemějte ohledně nich žádný názor. Prostě obchodujte to, co vidíte. Uřízněte si uši nebo si do nich kupte špunty. Neposlouchejte žádné názory, ani ty svoje. Názor vede k naději a na trzích vás nadějě zničí. Naděje má svůj původ v emocích. Nesmíte obchodovat emocionálně. Musíte obchodovat svůj logický, předem promyšlený plán." ( [ital] Trading is a Business [/ital]: Joe Ross )

Myslím, že tento citát vystihuje snad vše podstatné a hodil by se snad do všech diskuzních témat zde na finančníku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...