Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Analýza spreadů zemědělských komodit: pšenice 2


Doporučené příspěvky

Mišák, Jano: Ono by asi bylo nejlepší, kdybychom se podívali na podrobný pohyb na účtu, tak jak je uvedený v analýze jako vzor pro rok 2008 a tyto výpisy pak porovnali a podrobně rozebrali. Rád tyto sheety ve formátu xls komukoliv pošlu. Jinak děkuji za připomínky - opravdu jsem v tabulkách zapomněl uvést počet oevřených pozic. Ono je to tak, že se ne vždy pozice otevírá (ne vždy je signál) a z uvedených tabulek to není úplně jasné. V předešlé analýze jsem počet pozic uvedený měl, zde jsem jej omylem neuvedl. Provedu patřičné opravy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 70
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Asdareel:
Na konci 11-tej stratégie máš tabuľku a porovnania vstupov 1.12.2007, 1.1.2007, 1.2.2007, 1.3.2007.
Páči sa mi, ako si aj písal, pozícia otvorená 3.3.08 hlavne pretože má sympatický DD a RRR, ale aj preto, že pri prvej analýze spreadu mar - may vystupuješ s pozície 25.2. a teda po 1.3. pri splnení ďalších podmienok uvedených v druhej analýze by bolo možné otvoriíť pozíciu - spread may - jul.
Chcem sa opýtať, nemáš náhodou výsledky stratégie: najskorší vstup 1.3. ak je cena spreadu aspoň +30 a súčastne je pod týždenným kĺzavým priemerom.
Nerád by som ťa týmto zaťažoval, ak máš rozpracovanú inú analýzu, ale zaujímalo by ma aký výsledok by s toho vyšiel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jano: to je právě ta 11. strategie, její druhá tabulka - otevírání pozic postupně 1.12., 1.1., 1.2. a 1.3. v případě, že cena spreadu je alespoň +30 a je pod týdennám MA. Pozoce se v uvedených termínech otevírala jen pro expiraci 2008 - v jiných letech nebyla splněna kritéria, zejména cena spreadu již byla dole. U spreadu 2008 zůstal vysoký výnosový potenciál a zároveň došlo k podstatnému uklidnění, pravděpodobně proto, že počátkem března již byly údaje o úrodě 2008 známy a již nedocházelo k fundamentálním šokům, akže cena plynule poklesla. Nelze samozřejmě očekávat, že by k této příležitosti docházelo každý rok, ale pokud k ní dojde, je pravděpodobně možné otevřít pozici s podstatně nižším rizikem. Samozřejmě by bylo dobré, kdyby tyto úvahy a analýzy byly podloženy ještě fundamentální analýzou - což už je ovšem týmová práce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vzhledem k doporucene vysi uctu a obchodovani plnych kontraktu to mozna pro zacatek odradi mnoho zacinajicich obchodniku. Proto mne napadlo vyuzit pro obchodovani tzv. minikontrakty - napr. psenici, ropu, soju... volume sice neni nijak prevratne, ale pro vstup za limit a vcelku dlouhodobe drzeni pozice by to nemuselo byt kriticke. Je tam nejaky zasadni problem v aplikaci nacrtnutych principu na tento typ kontraktu?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jano: kdykoliv v průběhu dne, u spreadů až tak nezáleží na open, close apod., i ve spreadových analýzách se vždy počítá s jedinou denní hodnotou, zpravidla close.

PaJaSoft: Problém je jen v likviditě těchto mini kontraktů. Je velmi obtížné pozici exekuovat, zvláště u vzdálenějšího kontraktu. Dále je problém se z toho vyplývajícím bid-asked spreadem, který bývá kolem 100 bodů. To znamená, že již v okamžiku otevření pozice jsme ve ztrátě 1000 USD vyplývající jen z tohoto rozdílu (cena 1 bodu v minikontraktu pšenice je 10 USD). Samozřejmě, pokud by tyto trhy byly likvidní a bid -asked spread činil jen cca 0,25 - 1 bod jak je tomu v případě plných kontraktů a kdykoliv by bylo možné pozici zobchodovat, byly by tyto mini trhy úplně ideální pro začínající tradery, i z hlediska psychologie obchodování - přece jen by nehrozily pohromy v takové míře, jako v případě plných kontraktů. Doufejme, že se i tyto mini trhy rozjedou.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jiří S. Napsal:
-------------------------------------------------------
> Mám takový dojem, že čím větší drawdown, tím větší
> zisk. Takže co kdyby se ten spread otevíral až, a
> třeba i jen tehdy, vykazuje-li dostatečně zajímavý
> drawdown?
>
> Nebo-li s malým balíkem si mohu troufnout jen do
> velkých úletů a ještě mít v rezervě minimálně
> jeden investiční zachraňovací balík plus rezervu
> na daně, stan a suchary.
>
> Jinak snad nestřílet a čekat na lepší
> příležitosti.
> Já to tak dělám...
>
> Když už to člověk nevydrží a pozici při
> protipohybu zavře (což nemusí být nutně ve ztrátě)
> tak by asi byla škoda ji znovu na stejné ceně či
> vlastně na mnohem lepší ceně neotevřít když to
> vlastně vždy skončí tam kde má.
>
> Taky mě ještě napadá vybrat si statistický zisk
> dřív pokud tam je a nehamounit a jen v případě že
> se spread výrazně vylepší tak znovu naskočit a
> vsadit i ten vybraný zisk.
>
> Volatilita by měla být přítelem především malých
> účtů, ty velké ať si hrajou na trendy.



To je velmi nesprávný názor. Volatilita představuje riziko, nikoliv příležitost. Je to přesně naopak - ne čím větší drawdown, tím větší zisk, ale čím větší výnosový potenciál, tím vyšší volatilita a tedy i drawdown. Volatilita je riziko a riziko hrozí hlavně drobným traderům. Nikdy nevíš, kdy k drawdownu dojde a jak bude velký - můžeš se snažit ho jenom odhadnout a pojistit se proti němu. JInak samozřejmě zdrojem výnosu jsou trendy.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asdareel:
Ešte som si prezeral analýzu spreadu Mar - May. Keď si porovnám stratégiu 5 a 6, pri prvej potrebujem účet min. 5.000 a pri druhej 10.000 pretože otvárame neskôr ešte druhú pozíciu. Nebolo by výhodnejšie s účtom 10tis otvárať dve pozície podľa stratégii 5, kde by som dosiahol vyšších ziskov?
Podľa čoho počítaš minimálnu veľkosť účtu?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jano: Otevírat dvě pozice s účtem 10 000 USD podle strategie 5 by určitě výhodnější nebylo, resp. bylo by to výhodnější v roce 2007 pro kontrakty expirující v r. 2008. Ale všimni si, že hodnoty RRR jsou většinou příznivější pro strategii 6 - jedná se o časovou diverzifikaci rizika.
Minimální velikost účtu se snažím odhadnout podle marginu a maximálního drawdownu. V případě pšeničného spreadu je margin cca 2400 USD, takže při 5000 USD účtu vezme necelou polovinu, což odpovídá teorii. Ale i podle této teorie by měl margin představocat cca třetinu účtu, proto tvrdím, že je lepšíít vyšší účet (6000 - 7000). A je třeba počítat s drawdownem v případě spreadu březen - květen ve výši cca 1000 - 1200 USD. I z tohoto pohledu je 5000 naprosté minimum. Na druhé straně jen těžko můžeme chtít, aby očekávaný drawdown představoval maximálně 5-7% účtu - v takovém pípadě bychom potřebovali cca 20 000 USD na tento spread, což mi přijde vzhledem k míře jeho konzervativnosti a rizika až příliš opatrné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Asdareel:

Zdravím,

Sám píšeš v analýze "průběh bývá ovšem různý a může být, ..., velmi bouřlivý a tedy velmi rizikový" a tedy nevelkým účtům doporučuješ do toho lézt jen s určitými omezeními kdy je přijatelné RRR.

Pokud jde o tu volatilitu, tak jsi mi odpověděl, že "čím větší výnosový potenciál, tím vyšší volatilita a tedy i drawdown" což však podle mě platí i obráceně, zpětně, čili i přesně naopak.
Otázka je co z toho je slepice a co vejce, ale výnos je až na konci takže ten je asi to vejce o kterém vím, že ze slepice obvykle vypadne.

Mohu se sice snažit odhadnout výnosový potenciál, ale "drawdown" vidím hned (teda jen pokud mě počítač dokáže vzbudit:)) a pokud k němu nedojde v dostatečné míře může být výnosový poteciál mizerný. Nejlépe se přece padá z vejšky a nejrychleji se roste ze semínka.

Mě by zatím trend moc neuživil a tak musím do každé bitvy ale jen pokud je přítomna volatilita nebo i pokud už dlouho přítomna nebyla, nebo-li - volatilita je pro mě příležitost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...