Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 29: jak říci emocím NE


Doporučené příspěvky

Tomáš dělá dobrou věc pro nás všechny, že zde dlohodobě prezentuje možnosti zvládnutí psychiky. Myslím, že většina z nás si PŘEDSTAVUJE VĚCI, JAKÉ BUDOU, JAK DOPADNOU, PROTOŽE JSME NĚCO PODOBNÉHO ZAŽILI A VNÍMÁME BUDOUCNOST A MINULOST JAKO KLÍČOVOU....Tak pokud bys chtěl přečíst něco ohledně KLÍČOVÉ PŘÍTOMNOSTI v našem podvědomí, naší psychiky …atd. (jedná se o téma, kdy naše mysl přemýšlí nad tím, co kdyby jak kdyby….. v budoucnosti i minulosti…. což je dle mého úzce spojeno s tradingem, kde potřebujeme vnímat jen a jen přítomný okamžik), vřele doporučuji knihu „Moc přítomného okamžiku – PRACOVNÍ KNIHA“ od Eckharta Tolle, nakladatelství Pragma. www.pragma.cz/index.php?page=search . Nutno vzít tzv.Pracovní knihu…ta první je pro nás normální lidi malinko nečtivá. Je to kniha, která se dá uplatnit v tradingu i každodenním životě.Když už nic,zcela určitě přinutí přemýšlet malinko jinak... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 37
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Tomasi, skvely clanek. Moc dekuji, je to tak jednoduche a tak pravdive. Znam to hlavne z bezneho zivota, v tradingu jsem zatim ve fazi backtestu, tak uvidime. V kazdem pripade serie o psychologii je naprosto luxusni hlavne diky vasem nenucenemu, jednoduchemu a praktickemu vykladu.
DavidP

Where is a will, there is a way..
(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Tomáši, děkuji za tento článek.

Nedávno jsem četl jednu zajímavou knihu, kde autor (psycholog) popisuje něco podobného jako Tomáš ve svém článku.
Autor se zmiňuje o moci nevědomí, které ,i když se člověk snaží chovat sebevíce racionálněji, v podstatě určuje jeho způsob života. Právě hlavně z nevědomí pochazí všechny emoce a tam se taky hromadí. Potlačené emoce, se kterými se nic nedělá, se hromadí a získávají nad člověkem a jeho vědomím čím dál větší moc, někdy ho naprosto ovládnou. Tak vznikají třeba úzkosti, neurózy.
Řešení na tento problém autor nastiňuje stejně jako Tomáš ve svém článku. V podstatě se musí emoce Vědomě vyjevit, prožít, přijmout ve své nahotě takové jaké jsou a integrovat jako součást své osobnosti. Pak nad Vámi ztratí moc. Jsou jakoby kouzla zbavené a ztrácí svou sílu. Dost paralel by člověk našel napsané v mytologii rozličných kultur. Jde o pohádkové příběhy, kde hrdina získává moc nad nějakou zlou bytostí, tak že najde její pravé jméno a tím, že tu bytost dokáže pojmenovat, získá nad bytostí moc a zlomí své prokletí.
Samozřejmě takový proces, který se zde snažím popsat na pár řádcích je ve skutečnosti běh na dlouho trať, možná na celý život (můžu potvrdvit z vlastní zkušenosti:).Už jen proto, že ne všechny emoce jsou stejně intenzivní. Některé emoce jsou jen jako záchvěvy větříku a některé by dokázali pohnout horami nebo roztrhat člověka na cucky:)
Pro mě je fascinující a zároveň ohromně motivující, že trading a sebepoznání jdou ruku v ruce, a bez pokroku v jednom není pokroku v druhém. Vždycky jsem si totiž myslel, že nejlepší tradeři získali své bohatství díky nekonečné chamtivosti, kterou převyšují ostatní, a že to byla jediná věc, která právě to bohatství přináší. Proto mě taková činnosti dlouho podvědomě odrazovala. Čím více ale čtu na Finačníkovi (nejen Tomášovi) články, tím více začínám chápat, jak dalece jsem byl od pravdy.

Tak snad tento malý příspěvek bude pro někoho inspirací. Hodně úspěchu všem.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

jestvuje sice hromada zazracnych navodov ale ked clovek skusi obchodovat live tak jednoducho vsetky navody zlyhaju a hotovo. ako opakujem vzdy, spravi to prax. treba len vydrzat nezlomit sa a skusat znovu a znovu aj ked to nejde a ono to raz pojde a nahradi nam to vsetko co sme predtym stracali. s tymto vedomim sa to ako tak zvladnut s emociami da. vydrzat a odierat si usi cez uzky tunel, nic zle netrva vecne.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já jsem tuto metodu "nevědomky" aplikoval nějak před rokem - tenkrát jsem se chystal na vstup do obchodu, jako obvykle - ovšem cítil jsem velmi vysoký potenciál a úspěšnost dané situace. Jednalo se o velmi krásnou příležitost s malým SL a velkým PT.
Při zadávání příkazů jsem se začal pořádně třepat - ruce se třásly a drkotali mi pěkně zuby :-) Jakmile jsem zadal příkazy, tak jsem si na tuto emoci udělal čas: pořádně jsem si ji vychutnal v plné výši - klepání, drkotání a třepání trvalo tak 2minuty a pak to pomalu doznívalo. Pamatuji se, že jsem se tomu musel dokonce i smát. Každopádně jsem si to nějak neměl za zlé a nechal to tak. Říkal jsem si, že ten strach ale dokáže pěkné divy... Poté se mi to stalo asi ještě 2x - vždy v takových obchodních příležitostech - jako bych měl velké očekávání z toho obchodu. No a ted se mi to vůbec nestává a jsem v pohodě. Tedy také doporučuji nechat emocím volný průběh a vychutnat si je - je to celkem zábavné...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pred chvilou som vystupil resp. bol som vystupeny z obchodu, v ktorom som si otestoval Tomasov sposob nechat plynut emocie.
Vstup nebol celkom podla mojho obchodneho planu, lebo tam mam limit pod ktory by volume pri vstupe nemalo klesnut, avsak stalo sa a ja som sa rozhodol pokracovat. Bol som v zivom obchode a zacal som sa pozorovat. Obchod bol short a kedze som vstupil so zlavou (pockal som si az vystupa trh po zavreti predchadzajucej usecky par tickov) moj SL mal velkost 100$.
Trh sa po chvilke nerozhodnosti pohol proti mne a chvilu pobudol medzi 4-6 tickmi pred mojim SL (obchodoval som e-mini Russell 2000 na 3minutovom grafe). Hovoril som mu nahlas, tak pod si pre mna, ked sa nebojis! Tentoraz sa zlakol a zacal klesat do zony profitu. Mal som radost ani nie tak z toho, ze trh isiel mojim smerom, ale ze som citil uz aj pocas toho, ako som rozpraval, ze sa uvolnujem a ze aj ked ma vyhodi na SL, tak to zoberiem ako normalnu vec.
Musim ale poznamenat, ze to uvolnenie nebolo absolutne a niekde v kutiku som citil, ze by som radsej prijal profit ako stratu, myslim ale ze posun k lepsiemu tam nastal.
Obchod pokracoval az do profitu 210$ potom spat, dlho sa pohyboval okolo mojho vstupu a utvorila sa S/R na -3 ticky od mojho vstupu. Trh opat vystartoval mojim smerom nadol, pritiahol som SL 1tick nad novovytvorenu S/R uroven. PT som mal 300$ a kedze EMA aj na 15 minutovom aj na 3 minutovom grafe stale ukazovala downtrend, SL som uz nepritahoval a nechal som trhu volnost. Trh sa po case opat vratil ku mojmu SL s ktorym som riskoval teraz uz len 40$ a tie emocie o ktorych tu bola rec som si mohol vyskusat niekolkokrat.
Ja nazyvam poziciu, ked je trh 1 tick pred SL ''mecbol'' - chyba totiz len 1 tick a ste z trhu von. Takychto ''mecbolov'' som mal pred koncom tohoto obchodu 3, ktore sa mi podarilo odvratit. Stvrty ''mecbol'' ukoncil moje posobenie v tomto obchode so stratou 40$ + komisie. Najzaujimavejsie bolo, ako ma trh nechal v tom najvacsom napati dlho, bolo to vyse styroch minut a cely obchod tiez trval pre mna nezvycajne dlho 32 minut.
Napriek dlzke obchodu a aj strate som sa citil celkom v pohode a verim, ze to nie je len kvoli tomu, ze ta strata je relativne mala!
Snad tento dnesny obchod o priebeh ktoreho som sa s Vami chcel podelit niekomu pomoze.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak musim sa priznat ze tento clanocek sa mi velmi pacil a velmi ma aj pobavil. pise sa tam v podstate to ze mame byt v sami sebov. ked pride skvely obchod , uplne uvolnene mozem zacat skakat, tesit sa a kricat. ked nevide mozem si pokojne udriet do stolu a zanadavat. toto sa mi skutocne paci :).

dokonca ak trejdujete v nejakej institucii tak aj vas obchodny den moze vypadat vtipne. mozete sa stretnut s tancujucimi tradermi po chodbach , alebo nadavajucimi si do zrkadla na Wcku :).

PS: pred niekolkymi rokmi som mal podobny zazitok ako jeden kolega nechal priechod emociam. hned ako nakupil akcie AMRN vo velmi zaujimavom mnozstve , tak trh spadol a on si od sameho zufalstva zacal trhat vlasy . (skutocne) bol uplne odrovnany . nechal proste priechod svojim emociam. bol taky zdrveny ze mu uz bolo jedno co si ludia okolo myslia

to PSko moze zniet trochu sarkasticky, ale mne sa naozaj tento pristup paci :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to gemzic:
Po přečtění Tomášova článku jsem ne úplně pochopil, co tím "dát průchod svým emocím" Tomáš myslel. Nechápal jsem, jak toho docílit. Říkal jsem si, že cílem je spíš "identifikovat a sledovat své emoce při jejich prožívání". To už bych totiž snad časem zvládnul. :o) Ale asi je fakt pravda co píšeš, a totiž že ty dva pojmy představují podobné věci a je to jen otázka definice. :o)

to NLA:
Velmi motivující příspěvek...;o)

Grizzly

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hmm, takže moje první emoce při zapnutí IB do live a přebarvení Bracket Traderu do šeda a prvním zadání vstupu, byl spíš vnitřní pocit "Ty vole, je to tady, panenko marja". To byla největší emoce. Potom vztek, když se něco nezadařilo mojí blbostí. Druhá největší emoce - výstupy na RRR 3 - 5, kaleno občas chamtivostí, která přímo řvala, když trh skončil na RRR10 i více. Samozřejmě je tu i radost, když se člověk naučí vyskočit před obratem a protnutí zákl. SL. Možná by byl dobrý u počítače boxovací panák nebo tak něco. :D Hlavně je, že je vidět pokrok.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V podstatě o tom hezky píše Dr.Alexandr Elder ve své knize Tradingem k bohatství v sekci psychologie, kde to moc pěkně demonstruje na anonymních alkoholicích.

Při jejich seancích je v podstatě důležité o sobě prohlásit, že jsem alkoholikem a jsem úplně na dně. Opakují si to vždy a pokaždé, čímž si v podstatě odbourají vlastní sebeklam, že je vlastně vše v pořádku a nic se neděje. Až klesou úpně na samotné dno, mohou konečně stoupat zpět k výšinám:-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bylo by fajn dobré zanést psychologii do obchodního plánu. Něco jako otázku před obchodováním třeba "Jsem dnes psychicky tak v pohodě, že budu obchodovat pouze a jenom jako profesionál?" Průšvih je, že je to tak individuální věc, že pokud si je člověk zvyklý něco nalhávat, tak je to k ničemu. Možná by stálo zato probrat tento problém s psychologem - profesionálem, který by mohl poradit lepší otázku, aby se z ní nedalo tak lehce vykroutit.
Alkoholici se ke svému alkoholismu přiznávají před skupinou lidí. Jako trader samotář se člověk většinou přiznává sám sobě a to je mnohem jednoduší než před někým úplně cizím. Účinnější se mi jeví problémy napsat a hned vedle napsat způsob řešení. Pokud nevím, jak problém řešit, tak se snažit, co nejrychleji řešení najít a aplikovat. Hodně věcí se snadno řekne, ale hůř dodržuje, a tak když to člověk má stále na očích, je větší pravděpodobnost, že s tím něco udělá. Taková nástěnka by bodla:).
Zase na druhou stranu, pokud bude mít člověkt ve svém trading roomu všude rozepsané svoje slabé stránky, tak mně osobně by se do takového prostředí dvakrát chodit nechtělo. Je třeba to vyvážit i tím, čeho jsem dokázal například vyřešené problémy nebo povedené obchody.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...