Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 31: jak říci emocím NE (3)


Doporučené příspěvky

Myslím, že na papertrading/playback je samozřejmě přehrávání tisckových dat. Nervní povahy si tak procvičí jaké to je koukat na těkající úsečku a začít bezhlavě klikat. Já se u papertradingu choval po čase OK, ale jeden den na ostro jsem se naštval, jak to "blbě" těká a párkrát zaklikal za bratru 600 USD/kontrakt ve ztrátě a to za chvilinku. Pak jsem taky zjistil, že jsem si nevsim, ze je den vyhlášení nějakého reportu a já seděl v 10 letých dluhopisech. :D Už mě párkrát napadlo, jak by to dopadlo, kdybych si myslel, že jedu simulaci, ale měl omylem zaplý ostrý účet - výsledky by byly samozřejmě lepší. :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 56
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Zdravim,

k tomu playbacku... Dovolil bych si nesouhlasit s myslenkou prehravat data nejak vyrazne rychleji. Vic jak 2x rychleji bych to nepoustel . Ma to dva efekty. Jednak je zkreslena dynamika trhu, ale co je horsi... Doba otevrene pozice je uplne jinak. A zrovna to, jestli jsem v pozici pet minut nebo hodinu vyrazne psychiku ovlivnuje. Zkuste otevrit pozici, nebo lepeji deset pozic na signal, nicmene rekneme ze jste prehledli blizici se fundament a trh zpomali. Jde sice vasim smerem, posouvate SL, postupne uzavirate kontrakty atd. ale trva to hodinu nebo dve. To je pak o necem jinez, nez kdyz mi graf za 10 minut profrci pres zadany PT. Pise tu hodne lidi ktere playback teprve ceka...nezvyknete si trh zrychlovat a prehravejte data realnou rychlosti, vyplati se to. Tot ma rada.

Libor

Link to comment
Sdílet pomocí služby

S tím souhlasím, jde spíš o časové možnosti jedince. Myslím, že pokud někdo nedisponuje zrovna dostatkem času, playback 4x je také OK, s tím, že bych doporučil takto "projet" co nejvíce dnů a v pozdější fázi se pak přepnout na playback pomalejší (1-2x), aby si obchodník skutečně zvyknul na tempo co nejblíže reálnému tradingu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vyplatí se pak, před vstupem na ostro třeba týden simulovat v reálném čase. Znám přesně co píše kolega výše. Někdy člověk nevydrží a po zpomalení trhu vyskočí předčasně. Já to občas vyřeším otevřením poznámek na dalším monitoru, a chvíli si píšu do plánu poznámky nebo průběžně vylepuji grafy do sešitu nebo skáknu na záchod, pokud jedu na pevně daný PT. Třeba když situace vypadá na velké RRR, a trh to jede třeba 30 min, já už mám pochvíli Sl na BE nebo i kousek dál v plusu, tak to spíše jde. Ale zase to nepřehnat, ono sedět na záchodě a mezitím trh prorazí SL a za chvíli naskočí jasný pattern na druhou stranu, který by krásně vyšel, zatímco já na trůnu přemýšlím zbytečně dlouho o smyslu života atd., je taky na zabití... Po velkém dobrém pohybu pak trj často hodí pauzu a spíše je to pak na malé swing obchody.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pouhý playback mi přijde jako zkratka a zkratky se moc v tradingu nevyplácí. Jako dopněk k testování je playback ok. Poctivý backtest, poctivý paper - v reálném čase a pomalý začátek s ostrým obchodováním je alespoň pro mně nutností. Čím bližší jsou podmínky reálnému obchodování, tím lépe. Člověk si může při playbacku zvyknout rychleji exekuovat - to je samozřejmě OK, ale zvykne si také na neustálou akci. Potom při reálné "nudě" může začít dělat, rozhodnutí, která můžou být motivovány pouze "nudou" a to už je špatně. Takže playback ano, ale jako součást klasického testování.
Ať se daří:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Romane,
diky za podporu, nevzdavam a nebudu, stejne jako vy. Vratila jsem se o krok zpatky a pouze se zapnutou strategii sleduji trhy. Znovu zacinam chapat supporty a rezistence, ktere se mi pri paperu jaksi vytratily z pameti... Ono se nepise v knizkach o psychologii obchodovani marne, ze mozek zacne zpracovavat informace uplne jinak a "nevidi" to, co ma...

Zkratka, ten krok zpet mi znovu vraci duveru v system a ve vlastni oci :).
Jeste jednou diky a do toho.
H

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja suhlasim s tvrdenim III, ze pri playbacku ( ale aj backtestu) si clovek naozaj zvykne na neustalu akciu a klikanie, lebo ked sa v trhu nic nedeje, tak to da rychlejsie (a preskoci obdobie nudy), no a ked sa zacne crtat signal a vsetko je podla planu, tak spomali na 1x rychlost a zas len klika. Potom clovek zvyknuty z playbacku na klikanie nevie udrzat svoje prsty na uzde a klika aj v paperu - to bol moj pripad na zaciatku paperu :)
Som presvedceny, ze nic neda cloveku viac ako real-time kontakt s trhom, hoc len v papertradingu.

tomas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hano, nemáte za co. :-)

Já momentálně řeším pro mě hodně podstatný problém. Přemýšlím o naprosté změně trhu i TF. Poslední dobou se mi totiž v trhu YM stává, že mám SL 100 USD a požadovaný PT nedosáhne a končím na ztrátě SL. MFE je často dost pod 100 USD. Tak přemýšlím, jestli není lepší změna trhu a TF, kde mi takový SL bude stačit, ale půjdu si pro větší RRR. To je ale zas jiná kapitola než psycho. :-)

Každopádně nevzdávat to. To je moc jednoduchý.

Roman

P. S. Souhlasím, že paper zřejmě je lepší než zrychlený playback. I když ono všechno má svoje pro a proti...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nighthero:
nedávno jsem zkusil například zvýšit svoje PT, výsledkem bylo prodloužení ztrátových sérií. Přestože jsem skončil v zisku, bylo to psychicky velmi náročné. Každá změna RRR spadá do kapitoly psycho:). Opět je třeba hledat vhodné nastavení na příslušný trh vůči své schopnosti snášet ztráty a vůči celkovému zisku z různých nastavení systému. Já také hledám, je to náročná práce, ale výsledkem je nasměrování na to, co mi vyhovuje.
Na otázku zda se dokážu přizpůsobit podmínkám toho či onoho trhu, TF... mi odpoví backtest a má schopnost se přizpůsobit - je zapotřebí však dostatečný vzorek obchodů.
Ať se daří :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím

chcel by som sa podeliť so svojim vnímaním psychologie pri obchodovaní.

So všetkým čo ste tu o psychologii napísali úplne súhlasím. Niektoré články
napríklad ten "volný prúchod emocií" ma prekvapil-ale si myslím, že je to ľahšia cesta
a prirodzenejšia cesta ako sa zmeniť vo vnútri tak, aby som bol úspešných traderom
a slobodným človekom.


Ešte si dovoľujem doplniť pár vecí, ktoré podľa mňa treba nato, aby ste boli zmierený sami
so sebou a boli takí vo svojom vnútri, aby ste dokázali zarábať na trhu(čo v dnešnej zmanipulovanej dobe
je teda naozaj umením).

[bold]1.[/bold]Playback je fajn, ale playback je z minulosti. Automaticky sa vynára otázka, vo vašom podvedomí
no okej ale ako to funguje teraz na trhoch? Funguje moja stratégia ešte? A preto si myslím, že
po playbacku, by mal nasledovať demotrading.

[bold]2.[/bold]Okej takže demotrading zvládam, hej parádička. Ale aké bude moje plnenie v reáli? S akým slippage
môžem počítať? Ako rýchlo bude reagovať moja platforma? A práve preto po demotradingu by mal nasledovať taký live
trading, pri ktorom si poviete. Okej teraz idem riskovať na celú túto fázu učenia cca 5% z účtu. Mojím cieľom
bude dodržiavať plán exekúcie a hlavne sa naučiť robiť v reáli s mojou platformou. Budem brať do úvahy iba to, aby
som sa naučil robiť rýchlo, presne a efektívne s liveverziou môjho trade softvéru a vedieť dodržiavať plán na ostro.

[bold]3.[/bold]
strach zo straty peňazí.
Je pravdepodobné, že pri livetradoch jednoducho narázíte na dlhšiu sériu strát za sebou.
A preto je veľmi dôležité mať naštudovaný MM zo všetkých strán. Najlepšie je na to excel
a jednoduchý simulátor sledu stratových a ziskových obchodov (funkcia NÁHČISLO a KDYŽ v exceli).
Excel je lepší nakoľko vás donúti k niečomu z čoho väčšina má strach. A to k tomu, že excel
a simulátor vás prinúti [bold]premýšlať[/bold]. Je veľmi zaujímavý vzťah medzi poplatkami, spread,
RRR a úspešnosťou a multisizingom. Sú to tvrdé vzorce a tvrdá matika. Pokiaľ ju budete mať v malíčku
tak pri sérii stratových obchodov budete kľudnejši. Avšak pozor vždy používajte mesačné SL. Pokiaľ
odpálkujete mesačný SL tak potom mesiac musíte byť bez tradingu.
Ten mesiac, ktorý budete vyoutovaný treba využiť na výskum, či váš systém si iba prechodne odkašlal, alebo úplne
zchcípol.
Nemá zmysel ako najväčší tvrďas prečkať sériu špatných obchodov a vymazať značnú časť účtu.



[bold]4.[/bold]
strach z premárneného času a z premárnených peňazí.
Táto téma trápi každého? Či už začiatočníka alebo aj pokročilého aj zarábajúceho aj strácajúceho obchodníka.
Ja keď som si sadal za PC tak ma vždy trápilo to, keď som stratil čo i len jeden cent. Cítil som sa zle. A utekal
od tradingu. Potom raz cestou do mojej top secret roboty začal klásť otázky prečo sa cítim pri tradingu zle.
Pýtal som sa sám seba svojej
[bold]Lo[/bold]gickej a [bold]ra[/bold]cionálnej mysli. ďalej len ako [bold]LORA[/bold]. Takže toto je môj
interný dialóg (len ma prosím nemajte za blázna:-).
ja: jáj LORA je mi zle, vždy mám zlý pocit z tradovania. Asi to nezvládnem.
LORA: prečo nicki si myslíš, že sa cítiš zle a kedy sa cítiš zle?
ja: cítim sa zle pri tradovaní, keď strácam peniaze a je to preto lebo strácam peniaze namiesto toho, aby som ich
zarábal
LORA: prečo veď straty sú súčasťou každého obchodného systému tak prečo sa cítiť zle?
ja: no..
LORA: a zbactestoval si riadne ako si mal? Podvádzal si pri backtestoch?
ja: nie nepodvádzal a ani nezkresľoval..
LORA: úprimne!!!! naozaj??
ja: áno úprimne mám ziskovú stratégiu
LORA: tak prečo sa cítiš zle a staviaš sa ku obchodovaniu s odporom, keď strácaš peniaze?
ja: hmmm... hmm.. lebo vždy, keď stratím peniaze tak si to v duchu premietam na koruny a predstavujem si, že čo
všetko by som mohol mať za tie stratené peniaze
LORA: ďalej.. ďalej.. je toho asi viac..
ja: no... a mám strach.. kebyže stratím celú čiastku, ktorú mám u brokera tak .. by ma išlo poraziť zato by som si mohol
dovoliť napríklad auto...
LORA: hmm.. dobre teda predstav si teda, že máš auto nemáš peniaze u brokera, lebo si si zavrel účet a išiel si si kúpiť
teda to auto. Aké auto by si si mohol dovoliť?
ja: no..
LORA: nové? alebo ojazdené?
ja: no vlastne iba ojazdené?
LORA: dobre na čo by jazdilo to super ojazdené auto?
ja: no na benzín alebo naftu...
LORA: stála by prevádzka toho super ojadzeného auto toľko čo ťa teraz stojí tvôj internetový, dátový provider?
ja: no áno.. stálo by to toľko ak nie viac.
LORA: čo by si mal z toho, kebyže máš auto a náklady?
ja: no mohol by som behať za babami napríklad..
LORA: nebehal by si za babami.. behal by si do roboty a do autoopravovni, potom by si sa oženil a potom by si
iba celý život behal za peniazmi..
ja: no...
LORA: dobre koncentrujme sa nato auto.. čo by bolo z toho auta z dlhodobého hľadiska?
ja: no asi by som ho predal.. neviem..
LORA: bol by z toho kus šrotu!!!!!! je to tak?
ja: áno bol by z toho kus šrotu.. nakoniec každé auto zhrdzavie..
LORA: nie len auto.. nech by si si kúpil za tie peniaze o ktoré sa tak bojíš, hocičo.. skôr či neskôr by to skončilo
na smetisku.
ja: no.. to.. asi...
LORA: nie asi ale určite, ty nicky [bold]fakt by si chcel šancu na lepšie zajtrajšky zahodiť, kvôli nejakému krámu
ktorý nakoniec skončí na smetisku?[/bold]
ja: (akurát prechádzam okolo starej škodovky, ktorá pekne hrdzavela od spodu) no tak to by som nechcel určite nie.
LORA: chápeš nicky na isto nitko nevie ako dopadneme v budúcnosti. Ale zahodiť 20% šancu sa mať lepšie a zhodnocovať
svoje peniaze skrz tradingu, byť slobodný, byť sám sebou.. sa mi zdá lepšie ako 100% šanca kúpiť niejakú blbosť
a nechať to na smetisku o niekoľko rokov. hmm?
ja: no je to tak presne... (tu mi padol kameň zo srdca).. ale trápi ma ešte čas.. teraz mi idú najlepšie roky
(mám 22)..
LORA: a?
ja: no ostatní si užívajú svoje najlepšie roky behajú po zábavách, balia baby a tak..
LoRA: koľko máš rokov?
ja: 22 (v tom čase ako tento rozhovor prebiehal)
LORA: koľko rokov trvá podľa teba to, kým človej si takto úžíva?
ja: no u nás je to tak, že tak do 27-32 potom sa človek ožení ..
LORA: koľko je to rokov trvá podľa tebato užívanie rátajúc teda od 18-ho roka života
ja: no takých 10 rokov potom si človek de-facto zakladá rodinu a viaže sa na ňu..
LORA: dobre teraz do koľko rokov bude musieť človek pracovať aby si svoju rodinu uživil a deti vychoval?
ja: do 68 rokov a viac podľa toho, kedy človek ide do dôchodku.
LORA: takže to od 32-ho roku života do 68-ho roku života je koľko?
ja: 36
LORA: no vidíš ľudia si užívajú 10 rokov života, aby potom mohli drieť 36 rokov a vek od 68-tich rokov do ich smrti
zase tráviť v pochybnostiach či budú mať dosť peňazí na svôj dochodok.
ja: vidíš takto som nadtým teda nerozmýšlal vôbec...
LORA: oplatí sa "drieť" 10 rokov aby si potom mohol si užívať až do smrti! Je to logickejšie nie?
ja: jednoznačne..
LORA: čoho sa ešte bojíš nicki? ešte tam niekde tá ľútosť je .. cítim ju..
ja: no toho, že zostarnem a svoje 20-te roky si de facto-prežijem bez vzťahu.. chápeš..
LORA: no nicky... takže teraz to máme ťažké, venuješ tradingu všetok svôj voľný čas mimo roboty a preto
je pravda, že naozaj neni čas na žiaden vzťah je to krutá pravda a krutá daň - samota.
ja: áno presne..
LORA: koľko reálne zaberie, než môžeš odísť zo zamestnania?
ja: 3 až 4 roky pri súčasnej úspešnosti, RRR a úrokových sadzbách 4,5% (to boli časy hehe:-)
LORA: okej tak teda to je tvoja daň zato, že si zmeníš život. Ľutujem ale bez toho to jednoducho to nejde.
ja: žiaľ nie..
LORA: potom, keď už budeš mať nový pracovný čas pre trading môžeš sa venovať ženám :-)
ja: áno..
LORA: jednoducho ak by si teraz trading nechal a začal žiť ten život čo žije teraz väčšina ľudí nebol by si šťastný
aj keby si chodil s tou najkrajšou slovenkou. vždy by ťa to hrýzlo vo vnútri, tá túžba po slobode. Lebo
taká milenka-frajerka je dosť nákladná a citlivá záležitosť. Nehovoriac o nárokoch, ktoré dnes ženy majú
ja: to hej.. veru tak bez peňazí a bez zázemia by to bolo dosť ťažké..
LORA: no vidíš trošku zostarneš nicky naberieš skúsenosti a budeš starší to hej... Ale vieš čo?
ja: čo?
LORA: Niekde som čítala takú múdrosť. že vrásky robia muža atraktívnejšieho a ženu staršou!
ja: pravda..
LORA: takže budeš skúsenejší, budeš atraktívnejší, budeš lepšie zabezpečený a bude ťa čakať skvelá budúcnosť no
strašné niečo... ty musíš teda riadne trpieť, že ťa čakajú takéto veci.. chudácik..
ja: no vieš LoRA ja som sa takto nato z dlhodobého hľadiska veru nedíval ako sa dívaš ty.. ani som sa nadtým nepozastavil
LORA: vieš trading má ďaľšie výhody. tento príjem ľahko zanonimizuješ skrz offshore- čo ti dá ešte väčšiu slobodu.
budeš mobilnejší.. Klasický podnikatelia ti môžu akurát tak potichu závidieť..
ja: no to hej vidíš to hej..
LORA: ty prenecháš svojim deťom odkaz, majetok, tvôj obraz bude visieť nad rodinným krbom..
ja: no keď poriadne zamakám tak hej..
LORA: no ostatní, ktorým tak teraz závidíš, prenechajú svojim deťom akurát tak dom s hypotékou.. alebo sa im zavesia
na krk, keď nebudú mať dosť na dôstojný dôchodok.....
ja: nuž.. je to smutné ale vyzerá to tak, že ten scenár nebude pekný ..
LORA: no vidíš stačí sa ma pýtať a pozeraťa sa na veci z dlhodobého hľadiska.. maj sa..
ja: vďaka LORA mám ťa tak rád... vlaste veď ty si súčasť mňa.. takže ooo.. cítim sa lepšie...
koniec rozhovoru.

Ľudia v ten deň, keď som si poupratoval vo vnútri odpadol mi kameň so srdca a bolo mi oveľa lepšie.
Musíte sa pozrieť maximálne úprimne do hlbky svojej duše a priznať si svoje slabosti a chyby a potom
sa začnete posúvať vpred.



[bold]5.[/bold]
Napriek všetkému prvý krok by mal byť pred backtestom, pred demotradingom a pred všetkými krokmi
určiť aký ste typ obchodníka. Žiaľ bohu vy si môžte povedať, že budem tým a tým, ale to či ste sa správne odhadli
zistíte až pri liveobchodovaní. Či vám to celé sedí. Určiť aký ste typ obchodníka je veľmi dôležité nakoľko takto
minimalizujete potrebu sa premáhať. Čím viac vám sadne stratégia tým lepšie. Napríklad ja som zlý intradenný obchodník
a ešte horší pozičný obchodník. Ale keď štartujem svoje medium-term swingové pozície, tak sa to snažím robiť z intradenného
hľadiska. Takže väčšina zisku z intradenného obchodovania utopím vo swingových zlých pozíciách. Ale keď raz sa pozícia
uchytí tak to stojí zato. Straty sú minimalizované a dosť dobre kontrolované nakoľko sa swingové pozície štartujú z intradenných
sessions. Samozrejme musíte mať dokonale premakané supporty a rezistancie. Ja používam DAILY TUNNEL plus zakreslujem retracementy
a ďaľšie supporty a rezistancie. Defacto niečo ako Triple screen.
A ešte fantastickú inováciu priniesla tá veľké zelená kniha od L.Williamsa, ktorá vyšla na financniku.
Pravidlo 1,618 zakreslovania nových budúcich obratov na trhu.

[bold]Cieľ[/bold]
Aký je váš cieľ ohľadne tradingu? Väčší dom? Krajšie auto? Kvalitnejšie oblečenie? Dlhšia a krajšia dovolenka? No pokiaľ
[bold]iba[/bold] tieto veci tak vás mám za obyčajné .... ja takýchto ľudí volám hyeni. Tento svet je plný hyen, ktorí
myslia iba na seba. No a takto to priatelia nefunguje, pokiaľ myslíte iba na seba a nie na duchovný rast a veľkorysosť
k ostatným tak máte smolu a budete strácajúcim obchodníkom. Čo chcete dosiahnuť skzr tradingu? Pokiaľ skrz tradingu
sa k chcete dopracovať ku slobode a k duchovnému rastu - pozrieť sa na svoje chyby úprimne-priznať si ich a napraviť ich
tak potom je to O.K. Avšak s tým, že musíte sa podeliť o 1/10 z traderského príjmu s tými ľuďmi, ktorí vašu pomoc skutočne
potrebujú. (napr. UNICEF alebo iné dôveryhodné organizácie). Prečo je dôležité dávať? hneď vysvetlím.

Budúcnosť sa predvídať nedá. Kľudne sa môže stať, že o svoje peniaze jednoducho prídete (skrachuje broker,
skrachuje greenback,výrazne sa obmedzia trhy, svetové valute stratia hodnotu).
Alebo vás kľudne môže zraziť nejaký blázon na prechode a vy budete vyoutovaný nielen z tradingu ale aj zo života.
Potom nastáva veľká otázka? MAL VÁŠ ŹIVOT ZMYSEL? Nie nepreválajte očami a nekrúťte hlavami. Predstavte si to, že
zajtra defenitívne končíte so životom. Mal ten váš život nejakú hodnotu vôbec? Ak objavíte túto silu a silu, ktorá
plynie z toho, že ste veľkorysý k tým ľuďom, ktorý vašu pomoc skutočne potrebujú (napr. deti-UNICEF,onkologické oddelenie
detstké domovy atď.. je toho veľa, kde treba pomôcť :-( tak vám garantujem, že táto sila vás prenesie cez každú prekážku. Žite pre iných
a budete prekvapení ako vyrastetie vo vnútri spolu s vaším účtom u brokera.

80% ľudí preto stráca na trhoch, lebo si kladú nesprávnu otázku" Ako? (Ako mám vstúpiť do trhu? Ako sa mám správať? Ako?..ako?
ako?) Správna otázka je: Prečo? Aj keď si položia otázku prečo, nedokážu naňu odpovedať úprimne. Aj keď dokážu si odpovedať
na ňu úprimne, nedokážu sa vo vnútri zmeniť. Aj keď sa zmenia vo vnútri, sú to chamtivé hyeny, ktoré myslia iba na seba a preto
nikdy nebudú mať peniaze. Aj keď získali peniaze z dlohodobého hľadiska ich nebudú vedieť udržať,lebo vo vnútri sú
zlí ľudia. Aj keby si ich dokázali udržať, nedokázali by sa z nich tešiť a nikdy by ich nemali dosť, chceli by viac
, chceli by toľko, že nakoniec ten systém, skrz ktorého ich získávajú by nakoniec definitívne skolaboval.


Pamätajte: Otázka zbohatnutia v nasledujúcich desaťročiach nebude otázkou kvalitnejšieho životného štýlu alebo bude
to otázkou samotného fyzického prežita na tejto prašivej planéte!










Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši,
nemohu souhlasit s vašimi posledními články ohledně emocí. Sám jsem kdysi tento způsob "boje" s emocemi zkoušel a pokud bych v něm pokračoval tak jsem dnes hromádka třesoucího se rosolu. U mě to nefungovalo. Emoce byly vždy silnější. Přesto existuje způsob (mnou vyzkoušený, který denně praktikuji) jak emoce vytlačit z hlavy. Poměrně jednoduše a snadno.

NESMÍŠ BOJOVAT S NEPŘÍTELEM, KTERÉHO NEMŮŽEŠ PORAZIT!!!

Jak to myslím? Jednoduše. Jakmile začnu na sobě pozorovat že se blíží emoční stavy (úzkost, strach, chamtivost) nevstupuji do pozice. Pokud v pozici jsem, končím / dnes již z pozice nevystupuji - jen posunu na BE + 1. Pak následuje "očista" - zní to vznešeně ale je to velice prosté. Zavřu oči a začnu myslet na břicho, konkrétně cca 5 cm pod pupík. Během chvilky (dnes tak 10 - 15 sec.) se emoce ztratí a já mohu opět pokračovat v obchodování.

Tento návod jsem kdysi dostal od jednoho zen-budhisty na zklidnění mysli. Pochopitelně se tímto emocí nikdy nezbavíte a budou vás i nadále pronásledovat, ale potlačíte je ve chvílích obchodování a o to jde především.

Na druhou stranu, co by byl život bez emocí. V kině byste si nepoplakal a co takové finále v Naganu, bez emocí, jako naprosto nudný patron ..... (poslední 2 věty jsou již off topic a autor se omlouvá) :D

tatanka

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...