Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 31: jak říci emocím NE (3)


Doporučené příspěvky

  • 3 years later...
  • Odpovědí 56
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

to Nickirout:
To je snad nejzajímavější příspěvek, co jsem zde na finančníku ohledně psychologie četl. Jsem ve fázi backtestingu, takže mám ještě celou cestu před sebou, ale takový příspěvek člověka hodně nakopne a donutí jej víc přemýšlet.

Příspěvek kopíruju a ukládám do počítači, pokud to autorovi nevadí, protože jej považuji za natolik komplexní a zajímavý, že si zaslouží čestné místo v materiálu, z kterého se učím a dělám si do něj poznámky :-)

X3R0.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim tradery...
Mam takovy tradersky problem.....Disciplina.....Vzdy me ovlivni muj prvni ztratovy obchod ,mam natestovane ze pokud je prvni obchod ziskovy - koncim,to je v poradku,ale problem spociva v tom ze pokud mam prvni obchod ztratovy tak to ovlivnuje me dalsi obchody a tim padem vstupy a vystupy mimo plan.Misto ziskoveho brezna se placam tesne po nulou a dle backtestu mam jiz byt nad 1000/k...... Rad bych slysel nazor jinych a jak se v techto situacich zachovaly,co jim pomohlo k dodrzovani pravidel...I presto ze mam sepsany checklist a behem seance si ho opakuji,nejsem schopny jej dodrzovat. (td)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

karelk

Ked som riesil problemy s disciplinou tak som viedol sam so sebou priblizne takyto dialog a to by som radil aj tebe:


Poloz si otazku?

Chcem sa stat ziskovym profesionalnym traderom alebo chcem byt looserom co straca?
Odpoved je jasna, nie? Dodrzovat plan a byt profik.
Ak ten tvoj obchodny plan nedodrzujes tak vlastne ani ten system neobchodujes ale obchodujes nieco uplne ine, tak naco si si to potom robil a dal si tu pracu a vsetko testoval? Aky to malo zmysel, mozes rovno hadzat obchody do platformy od brucha, no nie?

Aby to nebolo take tvrde tak to trosku zmiernim

Predpokladam ze si si na zaklade analyzy tvojich vysledkov a denniku uvedomil v com je problem.
Nedokazes sa ovladat pokial mas stratovy obchod. To je spustac tvojho konania, ktore ta stoji zbytocne peniaze.

Mozes skusit obchodovat 1obchod denne, bez ohladu na ziskovy alebo stratovy, len jeden denne a dost.
Zisti si z testov ako by si skoncil. Nie je dovod nahanat sa za obchodmi a robit chyby.

Ked zmaknes 1 obchod denne trebars mesiac bez akejkolvek chyby, mozes zacat na dalsi mesiac obchodovat 2 obchody denne. Ak znova nespravis chybu, mozes dalsi mesiac zacat obchodovat tri obchody denne. Ak chybu spravis, vratis sa k obchodovaniu 1 obchod denne, to bude dostatocna motivacia na to nerobit chyby, pretoze si urcite ako vacsina novacikov nazhaveny robit aj 10 obchodov denne len aby sa sypali peniaze, nie?
Ked spravis chybu, navrat k 1 obchodu bude ako trest za tu chybu.
V tradingu je lepsie postupovat systemom " lezenie-chodza-beh"
Nemas sa kam ponahlat a v zaciatkoch to z obchodmi netreba prehanat, aj jeden obchod sposobi dostatocny stres na to aby ti na par desiatok minut stres zatienil usudok a ty sa potom budes chovat nekontrolovane.
Takto som postupoval ja.

Samozrejme mozes pokracovat tak ako doteraz a skusit to nejako pretlacit silou vole a drzat sa, neviem,
mozes skusit nedivat sa na DOM ako tika cena ale len na graf, trebars 5 minutovy ak chces kontrolovat pohyb trhu, aby ta zbytocne kazdy tick trhu neznervoznoval. Mozes odist na chvilu od trhu a zrelaxovat sa.
Mozes si nacvicit nejaku techniku, mimo obchodne hodiny, pomocou ktorej sa dostanes do zony "tzv Flow " a tento stav si budes pocas obchodovania privolavat nejakym sposobom, aby si bol pocas obchodovania koncentrovany.

Mozes si sam seba nahravat aby si sa videl, ale to ti bude asi na nic, pretoze uz vies co je tvoj problem a video sluzi na taku istu analyzu ako psychologicky dennik k obchodom.

Takze tak, mozes este skusit specialnu policajnu techniku, v army shope si kupis gumeny pelendrek alebo tomfu a zakazdym ked spravis chybu mimo plan si poriadne nakladies po rukach tak aby si mal cervene sinky az na druhy den. To by ta malo dostatocne oducit porusovat plan.

Takze
Je to len na tebe co si vyberes, bud budes obchodovat ako amater ktorym lomcuju emocie a nevie sa ovladat a robit chyby jednu za druhou, alebo budes obchodovat ako profik.


the choice is yours!

maj sa

t.o.m. :)



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dekuji za odpoved......
Na 1 obchod jsem jiz jako prvni moznost koukal,ale vysledek velmi ovlivnil celkovou equity....Mam 1.max 3 obchody denne na dvou trzich,ale po nedodrzeni pravidel se dostanu treba az na 7 za 2,5 hodiny...Kazdopadne co jsi napsal je take smer,kterym se mohu vydat.Hned od zitrka vse napravim a budu obchodovat dle planu.zkusim take hluboke dychaci cviceni po prvni ztrate,a presvecovat se touto vetou :

Takze
Je to len na tebe co si vyberes, bud budes obchodovat ako amater ktorym lomcuju emocie a nevie sa ovladat a robit chyby jednu za druhou, alebo budes obchodovat ako profik ......

NEPODCENUJTE PSYCHOLOGII OBCHODOVANI JE TO DLE MEHO USOUZENI DLE REAL ZKUSENOSTI 70% USPECHU V TRADINGU A 30 % MM... ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nejsem extra zkušený a k live obch. jsem ještě nepřičich, nicméně dle logiky věci bych já osobně doporučoval to, že když po ztrátovém obchodu děláš chyby tak jakmile přijde ztráta tak přepnout na demo a dokud nebudeš mít ziskový obchod tak obch. na demu.
Nebo třeba dle tvého uvážení si určit dobu po kterou nebudeš po ztrátovém obchodu obchodovat. Určitě máš i ty sám spoustu možností co dělat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

KareK

chcel som este dodat ze tych moznosti ako na to je asi tolko. kolko je traderov a obchodnych systemov, skratka kazdemu vyhovuje nieco ine podla jeho povahy.

Ak nahodou este nemas knihu Trading na maximum od Steenbargera tak odporucam, tam najdes dost tipov.

Ak si sa teda rozhodol pretlacit to nejako silou vole (asi hlavne kvoli tomu ze 1obchod denne by asi nebol velky biznis) tak len dotoho.
Mozes skusit nieco take, ze si pred obchodovanim zapises do svojho psychologickeho dennika zavazok ze dneska budes obchodovat na 100% podla planu. A takto budes postupovat den po dni, tyzden po tyzdni, mesiac po mesiaci, tak ako anonymni alkoholici, alebo gambleri ked sa liecia.
Po kazdom dni ked dodrzis plan si daj nejaku odmenu vo forme niecoho co mas rad (jedlo,sport, prechadzka....)
aby si si posiloval vazbu medzi dobrym obchodovanim a obchodovani podla planu. To iste mozes spravit, ked dokoncis cely tyzden bez chyby, mozes sa odmenit aby si mal zo seba radost a bol na seba hrdy ze si to zvladol a videl ze sa to da a mohol pokracovat aj dalsi tyzden.
Tak ako ked ucis psa alebo dieta nieco, ked spravis nieco dobre das mu odmenu, ked spravis nieco zle potrestas sa.

Tvoja odmena za obchodovanie podla planu nie je ale ziskovy obchod, to je bonus, mozu prist casy kedy budes obchodovat podla planu a jednoducho systemu sa nebude darit a to by mohlo sposobit mis-mas v ponimani tvojho obchodovania.
Rozdiel medzi dobrym a zlym obchodovanim je: dodrzanie planu/nedodrzanie planu.

Musis brat ten tvoj obchodny system ako tvoju istotu v trhoch, to je tvoj priestor, tvoje mantinely v ktorych sa pohybujes a kde si doma, a mas to pod kontrolou, akonahle vstupis do obchodu mimo system pohybujes sa na pode, ktoru nepoznas a stat sa moze hocico a z toho potom vznika este vecsi stres, ze co s poziciou ako pri obchodovani podla planu.

To uz by aj stacilo
Mozes si teda dat zavazok ze nabuduci tyzden uz len podla planu, a na konci buduceho tyzdna napisat do diskusie ako sa ti darilo ho dodrzat.
Tak drzim palce a prajem dobre obchody.

(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vcera jsem plan dodrzel,ale trade byl ziskovy,takze nemohu posoudit jeste ....Delal jsem znovu analyzu 1 trade/den a vypada ze zisk je temer stejny +-p/l jako kdybych obchodoval i 2-3 obchody za den,Takze plan na cely pristi tyden zni 1 trade/seanci,jelikoz obchoduji dopoledne prvni 2 hodiny dax a odpoledne prvni dve hodiny tf,ym....Diky... za tyden doufam napisi,ze plan byl dodrzen....... (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myslím si že pokud udělám úspěšný obchod, tak další obchod se mi bude exekuovat s klidnějším pocitem. Proto jsem zvažoval udělat si plán typu: Dokud nepřijde ztrátový obchod(nebo 2 ztrátový) do konce seance, budu obchodovat i např.5 obchodů, pokud bude v trhu zajímavá obchodní příležitost(dle plánu). Je vysoce pravděpodobné mít několik obchodů za sebou v určitých dnech ziskových.Zatím obchoduji spready, protože na intradenní obchody live jsem si netroufl, ikdyž jsem zkoušel nějaký backtesty i papertrading. Problém byl že jsem vždy objevil něco co se dalo udělat lépe nebo v průběhu zjistil že něco dělám špatně,a tak jsem začínal pořád dokola od začátku.Ve spreadech se mi zatím daří ikdyž jsem začal před 2 měsíci a doufám že pomalu přejdu i na intradenní obchodování. Začít zkrátkajen s jednoduchým systémem např. RSI divergence. Ideální trh co jsem viděl a nakoukal byl e-mini Russel2000, tak že začnu s ním, ikdyž je trochu dražší. Jeho otáčení do protitrendů v určitých hodinách se velmi dobře odhaduje a hlavně umí i trendovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

karelk

no tak to je skoda, este len druhy den v tyzdni a uz si porusil plan,
cakal som ze napises prispevok az v piatok, zamysli sa nad sebou
mne dost pomohlo par bezsennych noci po tom co som sa pri obchodovani nechal strhnut emociami.
ked clovek kvoli svojej vlastnej sprostosti nemoze dlho do noci zaspat pre tu bolest a sklamanie zo seba,
tak si da nabuduce sakramentsky pozor na to aby uz neblbol.(hlavne vtedy ak ho to stoji nejake dolare)

a hlavne mysli na to ze na druhej strane je trader ako napr. Ed Seykota a ten teda urcite plan neporusuje a preto je tam kde je, a preto ty si tam kde si, pretoze ho stale porusujes. Teraz je len na tebe na ktoru stranu sa zaradis, ci ku nemu a budete spolocne na burze zarabat alebo na stranu vecne stracajucich obchodnikov.

a tiez si poloz otazku coho sa bojis?
bojis sa straty alebo coho? preco reagujes tak ako reagujes?
vsak jedna strata este nikoho nezabila, pozri si priebeh obchodov, ktore si si natestoval, aj tam si mal straty a vsetko bolo v pohode, pozri si tvoj najhorsi tyzden pri obchodovani 1 obchodu denne, co najhorsie sa mohlo stat?
mal si 5 stratovych obchodov za sebou za cely tyzden? kolko krat sa to stalo, predpokladam ze to nebolo prilis casto
ak ano, kolko to bolo dolarov, 400, 500?, to nie je take hrozne, nic strasne sa nedeje, na dalsi tyzden to ziskas spat.

takze, do konca tyzdna mas 3dni, a sancu na reparat tak to nepokaz

ako plus by som videl to ze si problem uvedomujes a pracujes na tom, a aj uprimne napises ze si to pokaslal,
vela ludi si take nieco ani neprizna a zije si v takom sebaklame ze ono to nie je predsa take hrozne

takze teraz sa uz len musis posunut o ten jeden malicky stupienok a zvladnut svoje emocie a obchodovat podla planu.
verim ze to zmaknes, mas na to!!!


tak dobre obchody
(tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Začal jsem praktikovat metodu které říkám RWH - "Rewrite history" Obchod do kterého vstoupím zapíšu, (zapisuju každý obchod) kde uvádím, jak jsem obchod cítil, než jsem vstoupil a pak když trh jde proti mě, používám tuto metodu jako zbavení se emocí, abych nezasahoval do průběhu obchodu. Prostě pokuď jde trh proti, dopíšu obchod tak, jako by se protnul stoploss, ikdyž to není v tu chvíli úplně pravda, jen v mojí hlavě se tím zabavím a eliminuje je obava ze "ztráty".

Tímto zápisem mám v hlavě vyřešen problém, jelikož podvědomně již počítám, že to takto dopadne. Pokuď to opravdu takto dopadne mám obchod vyřešen alespoň zápisem (obchody se ztrátou nerad zapisuju) a je neskutečně příjemný přepsat potom historii, když se nakonec trh otočí a obchod skončí ziskem.

Působí to skvěle na emoce. Někdo možná namítne, že to není pozitivní myšlení, ale já tím odboural stress a emotivní zásahy do posouvání stoplossu :-)


Obchodní zápis z jednoho z obchodů který nakonec skončil ziskem přikládám:
Obchod 1. Původní zápis:
V dnešním obchodování jsem váhal zda-li vzít obchod, o kterém jsem měl tušení, že by mohl být jen korekcí k pivotu a mohl by nadále pokračovat downtrend. Situace nebyla úplně stejná, jako jsem jí znal. Moje podvědomí blokovalo odeslání příkazu a samozřejmě, že se po krátké době potvrdila moje teorie a trh začal opět padat a pokračovat v downtrendu. Bohužel než se tak stalo, situaci jsem chybně, dle CCI, vyhodnotil jako počínající uptrend a vstoupil do trhu při utvoření véčka. Obchod skončil ztrátou

Obchod 1. Opravený zápis:
V dnešním obchodování jsem váhal zda-li vzít obchod, o kterém jsem měl tušení, že by mohl být jen korekcí k pivotu a mohl by nadále pokračovat downtrend. Situace nebyla úplně stejná, jako jsem jí znal. Moje podvědomí blokovalo odeslání příkazu až jsem nakonec situaci vyhodnotil, že přijde uptrend. Trh ještě nějakou dobu pokračoval v downtrendu. Dle Silného pohybu trhu nahoru, stoupání volume a utvoření Véčka na CCI14 i CCI50, jsem vyhodnotil počínající uptrend velmi dobře a vstoupil do trhu s riskem, ale velice brzo. Jelikož jsem byl na počátku, kdy došlo v trhu ke změně trendu, zavřel jsem večer s vekým profitem.


Pravda někdy je trh tak rychlej, že nestihnu napsat ani řádek, ale pokuď začnu cítit emoce, nebo obavu o obchod v kterým jsem, začnu se z toho vypisovat popsaným způsobem. U mě to funguje skvěle, třeba to někomu pomůže
:-) PaGun

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...