Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Když nevíte kudy kam (3): snižte očekávání


Doporučené příspěvky

Díky za článek i za příspěvky diskutujících. To že v průměru nevydělávám 2500USD/měsíc/kontrakt, ale necelou polovičku mě zpočátku hodně frustrovalo, zejména po shlédnutí některých (ne mých) backtestů s pohádkovými ciframi. Vím, že potenciál trhu je obrovský, ale realita se potom liší. Stejně jako jenaL se nyní zaměřuji na konzistentnost, která se mi dařila držet i v horších obdobích a je pro mě klíčová pro důvěryhodnost systému. Je mi už také jasné, že peníze se vydělávají v multipozicích. Na druhou stranu je pro mě money management a position sizing velmi citlivou otázkou, kterou jsem dolaďoval měsíce. Prvotní myšlenka byla začít se 2 kontrakty, ale s narůstajícím počtem testovaných obchodů, jsem dospěl k názoru začít s jedním kontraktem a k vyšším úrovním se dopracovat nehledě na potřebnou velikost kapitálu při dodržování stanoveného money managementu a také odolností vůči stresu atd. Jako začátečník bych myšlenku začít obchodovat s více kontrakty a být fulltime co nejdříve, určitě uvítal:). Jako mírně pokročilý začátečník bych doporučil spíše se k vyšším úrovním dopracovat. Ono být fulltime obchodník, není asi žádná legrace a pokud systém reálně vynáší například cca 500USD/kontrakt/měsíc, tak začít live se 3 kontrakty není psychicky únosné, i když každý jsme jiný.
Ať se daří přeje Lukas:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 45
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

no dovolim si udelat jiny nahled na pujcky, vezmete ze si uvedomujete riziko a takhle si ho spocitate, vemete si uver na 300 000 Kč, 200 na burzu a 100 na zivobyti, tech 100 na zivobyti je pomalu rezerva na pul roku + rezerva na splaceni uveru pul roku, s penezma obchodujeme bez prace a mame na to pul roku zacit vydelavat trebas tech 500 USd na mesic(cos je 10000) kdyz se to do pul roku nepovede tak hold v 5.mesici zacit si hledat praci abych mohl splacet pujcku cos muze byt3-4000 mesicne, a kdyz jo tak pujcku splacim vydelanyma penezma. navic prijit o 10 000 USD na 1-2 obchody denne treba na NQ je celkem dlouha doba, de o to ze mame trochu tlak zacit vydelavat tradingem do pul roku. Kdyz si reknem ze vlkad do podnikani vzit si uver 300 000 Kc neni zas az tolik ,nejkatastrofictejsi priklad je ze projedem 200 K a hold musime si najit praci a z te splacet pujcku. A ted podle prace bud si setrit na dalsi kapital ,de o to jake ma clovek zavazky, zena v domacnosti s detmi a najmem vyssi si toto dovolit nemuze ale rekneme student,ktery de do podnajmu(na hypoteku zaruci byt od rodicu kdyz je s nema domluva a on je zodpovedny) tam plati najem s kamaradem tak treba 4000+6000 na veci okolo(jidlo,sport,atd) a ma naklady 10 000 mes, cos kdyz se uskromni jde, hold musi se vic snazit aby se nemusel tak uskromnovat. a ma na to pul roku, motivace je ze muzu se vyhnout praci nez dalsi 2-5let setrit z prace a az potom se vrhnout na live. a kdyztak skonci tam kde by byl na zacatku - v praci - jen si sebou bere ten zavazek 300 000 Kc. ale rozumny trader kdyz tomu dal hodne jen tak 200K neprosustruje. jedine kdyby uplne nezvladl emoce a delal naproste kraviny. JInak si nemyslim ze v tomto pripade je to uplne riskantni, a proste mit dluh 300 000 kc u banky neni zas az tak hrozne. Proste zase risk ku zisk. Je to na kazdem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mcwoj:
máte velmi optimistický výhled. Co když přijde nemoc, stane se nečekaná událost, vyžadující nečekané výdaje,... - potom se ta práce nebo nějaký finanční polštář hledá velmi těžko. Podobný optimistický výhled mají i politici. Výsledkem jsou dluhy, které už těžko někdo splatí... Nee dluhy jsou past a u tradera začátečníka, který si na trading půjčí asi největší chyba, jakou může začínající trader udělat.
Ať se daří přeje Lukas:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mcwoj

neepoznam ziadneho tradera ktory sa naucil konzistentne zarabat za pol roka. to ze zaciatocnik 200 000 korun strati nieje najpesimistickejsi, ale ten najrealistickejsi odhad. to co si napisal je len a len teoria. ktoru ti potvrdi kazdy trader ktory trejduje viac rokov. pozicka na zaciatku traderskej kariery je hlupost.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dá se začít i jinak a s výrazně menším kapitálem - miniloty na forexu, EFD apod. Ale asi to není na to začít se tím "ihned živit". Ve své situaci se mi to kecá dobře, obchoduji za své a "finanční polštář" pro případné problémy mám odhadem alespoň na dva roky dopředu, ale dovedu si za určitých podmínek představit, že bych do té půjčky šel také. Když jsem si půjčoval na dostavbu baráku, tak mi bylo od začátku jasné, že těch několik set tisíc tisíc prostě během chvíle utratím, rozhodně se mi nevrátí zpět a ještě je budu muset splatit - a také jsem nevěděl, jestli neonemocním, nepřijdu o práci nebo se nedostanu do jiné platební neschopnosti. Ale bydlet jsem potřeboval ...
Ano, je to riziko - ale podle mne ještě dobře zvolený důvod půjčky. Pokud si někdo půjčuje na dovolenou nebo novou televizi, je podle mne větší hazardér a s prominutím blb, než někdo, kdo si riskne jít do půjčky kapitálu na obchodování. Je to jen další forma podnikání, na zařízení jakékoli jiné firmy si také leckdo půjčí a nemá rozhodně záruku, že to bude profitabilní ani že bude schopný splácet ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

je tu ale jeden podstatný rozdíl. většinou člověk , který rozjíždí byznys s úvěrem, tak o svém byznysu ví více než laik. pak to není nebezpečný risk. pokud zkouší rozjet podnikání amatér s úvěrem, tak je to nezodpovědný hazardér. a podobně to musí platit i v tradingu. nevěřím na velkou procentuální šanci začátečníka. asi stejně jako když si filozof půjčí peníze na rozjezd výroby mikročipů. samozřejmě , že má šanci :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

nevím jestli je třeba ještě něco psát , ale ohledně půjčování si na trading : podle mého to záleží na osobnosti člověka, pokud to bude hazardér tak i když bude mít nějaký polštář tak ho s největší pravděpodobností projede a vůbec bych se divil, kdyby nějaký hazardér nějaký polštář měl ;-) pokud se ale bude jednat o člověka , který si je vědom rizika a VÍ!!! kolik si může dovolit stratit ...tak aby to nemělo nějaké následky pro jeho živobytí atd..tak proč to neskusit (samo po řádném backtestu paperu atd) ale to je zbytečný psát, protože toto zodpovědný člověk ví ... tak že závisí vše od toho jaký člověk ( osobnost) to je ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Začátečníkovi stačí málo, aby sám sebe přesvědčil, že už určitě všechno ví, aby následně zjistil, že toho moc nevěděl. Je to jako kdybych se teď rozhodnul, že budu chirurgem a za půl roku mě to bude živit.
Není kam spěchat. Já taky šetřím, testuji a jsem vděčný, za každou nedokonalost, kterou objevím teď a ne až budu riskovat skutečné peníze. Ano někomu to jde rychleji, někomu pomaleji, ale úvěr není řešení pro začátečníka. Místo soustředění se na výsledky je lepší se soustředit na proces obchodování a na konzistentnost a to lze i při paperu. Časem se peníze došetří a přechod z paper na live potom nebude takový šok, jak v diskusních vláknech často čtu. Úvěr je další stres navíc a cílem je u začátečníků stres odbourávat a ne vršit - to píšou profíci a v tom jim věřím.
Ať se daří přeje Lukas:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravim vsechny,
dekuji Tomasovi za super clanek, oba dva nejnovejsi serialy, Tomuv i Petruv, jsou neskutecne uzitecne.
Zaznelo tu miniloty .. myslim, ze prave to by prece mohla byt cesta .. ne k tomu jit brzy na fulltime, ale premyslim asi takhle: i kdyz zacnu treba s 1000 USD .. pokud jsem schopen kapital rozmnozovat, budou sice moje profity v absolutni hodnote male, ale pujdu smerem kupredu ... takze pokud bych veril systemu, a nemel velky vstupni kapital, snazil bych se touto cestou jeho shaneni urychlit ... mluvim ted samozrejme o Forexu, kde neplatim komise ..
nebo je neco zasadne "nefunkcniho" na tom, kdyz obchoduju live, ale vse (ucet, kontrakt, s/l, profit) virtualne "delim 10-ti" ?
Diky za nazory.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

lll: Pokud jsi live ještě nikdy nejel, tak věř, že v určité fázi už na délce paper obchodování zas až tolik nesejde - prostě přechod na live je propastný rozdíl. Protože konzistentní výsledky jsou primárně otázkou psychiky a pak až systému.

A s tím úvěrem - to, co píše Libri, je samozřejmě pravda. Kdo rozjíždí podnikání, měl by o něm něco vědět. S tradingem je to ale úplně stejné. Pokud jsem psal, že to nemusí být zas tak úplně od věci, tak jsem tak psal samozřejmě s tím, že případný adept na půjčku za účelem tradingu musí VELMI DOBŘE vědět, co vlastně dělá. Pokud někdo počítá s tím, že klidně projede účet, tak ho projede a je jedno, jestli jsou to prachy jeho nebo cizí. Osobně nevidím jediný rozumný důvod, proč by měl kdokoli projet účet, pokud se k obchodování postaví od začátku zodpovědně jako k serióznímu byznysu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ty miniloty sice teoreticky jdou tak delat ale jeste jsem tu nikoho nevidel kdo by zacal minilotama... je to podobne jako kdyz 3 roky davam tradingu vse kazdy den na neho myslim ctu knizky o tradingu i kolem backtestuju paperuju a pak me par lidi "poradi" zkus 2 roky setrit jeste... to proste nejde v tomto bode musite penize nekde sehnat nebo toho nechat.. ale predstava ze tet kdyz uz mam vse pripravene pujdu do prace a tam budu drit 2 roky na kapital.. to je proti veskeremu mysleni proc sem posledni 3 roky tak makal...

chci tim rict neco ve smyslu ze verim sobe a ne systemu a paperovym vysledkum... ty by mely mit vsichni dobre pred live....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

diky vsem za reakce, sice do sveho podnikani zapojovat uvahy co kdyz prijde nemoc, co kdyz prijdu o ruce ,co kdyz pri klikani na mys tesne pred okamzikem kdy nestacim zadat stoplost a jeste se mi utrhne nehet ... atd. Zkratka je to uplne jak jine podnikani a kazdy si na sebe musi vzit ten risk,si nedovedu predstavit ze student maka na tradingu tri roky , je student takze toho moc nenasetri, a pak az je celkem jisty systemem stabilne vydelava na paperu a uz se citi ,,pripraveny,, zacit protoze uz je cas na realne zkusenosti mu poradite uver v zadnem pripade bez do prace a tam si nasetri, takovy student samozrejme dostane skvele placenou praci,takze se mu setri jedna basen a uz mi zbyva jen tak ze 5 let dalsich se ,,udrzovat,, na live. Samozrejme ze muze porad paperovat. Ale koho to ma bavit 8 let se pripravovat? Tim nerikam ze pujcka je to nej, ale jak rika Lucinek proc by bylo realisticke projet 200K . to je spis skepticke, vim zdrava uvaha neni na skodu.ale kdyz mam prumerny sl 80 USD tak si spocitejte kolik je to obchodu do srulovani uctu. denne 1-2 obchody, a samozrejme ZODPOVEDNOST ! nebavim se tady na urovni ze po pul roce backtestu,paperu jeste ani poradne nevim co to je psychologie, co je to MM atd si pujcim penize protoze v burze se jen vydelava. Proste nejsme uplní zase negramoti abychom po poradnem studiu psychologie a ,,samokontrole,, po paperu kde se vydelava 1000 a vic mesicne najednou prodelali 200 K a nebo nebyli do pul roku se otrkat zjistit sve vlastni chyby ,pomalicku naucit se zvladat emoce atd a uz aspon stabilene tech 500 USD mes vydelavali. A jestli ne tak fakt radsi do te prace.Ta pujde lip :) Nerad planuju ze budu nemocny, ze mi shori byt ,prijdu o ruce a copak s hypotekou. Znam lidi okolo co dluzi z podnikani 2 mil a tak a moc je to netrapi, tady se bavime o 300-400 K . Hold je to o tom jak kdo jaky je a jak je pripraveny a jak tomu dal. Ja jako student byvali sedim u toho kazdy den prumerny 5 hodin, paper,knihy,server atd. Tot muj nazor.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek

je to ako pises, na to ze svoj ucet vymazes nieje absolutne ziadny rozumny dovod. to ale neznamena ze ho nevymazes.
som presvedceny o tom ze akokolvek seriozne sa k obchodovaniu postavis, tak peniaze stratis, pretoze je to uplne mimo teba a mimo tvoje rozumne dovody. a to niesu ziadne katastroficke scenare. to je kruta realita ZACINAJUCEHO tradera.
k tomu aby si peniaze nestracal sa dostanes len a len casom a treningom na live ucte. backtest ani paper ta na trading nepripravy.pripravy ta iba realne prostredie a realny tlak. ktory budes postupne zvladat lepsie a lepsie, alechce to cas a peniaze.preto je pozicka na zaciatku zly napad.
ale je to len moj nazor , moje skusenosti, a skusenosti traderov okolo mna.

roman06
traderov ktori zacinali na mini je tu fura. a niektori z nich su fulltime. ale je ich velmi malo

Mcwoj
staci si to len skusit. povodne sa uz do diskusii k clankom moc nezapajam, ale ked vidim absolutne nerealisticke prispevky,tak chcem varovat pred tym aby sa clovek dostal do existencnych problemov

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike: Mám kamaráda, který dokázal svůj 5k$ projet za pouhé dva dny. Sám mám live účet necelý rok a rozhodně jsem jej ještě nevymazal a ani se k tomu v nejbližší době nechystám ;)
Ano, je potřeba se připravit na to, že se zaplatí určité "školné". Na druhou stranu - pokud se tomu třeba roman06 skutečně systematicky 3 roky věnuje, pak je na jeho vlastním uvážení, zda do takové půjčky jít. Joe Ross takhle také začínal a dokonce to i doporučuje ;)
Sám jsem si na obchodování sice nepůjčoval, nemám něco takového zapotřebí, ale dokáži si takovou variantu prostě reálně představit. Ostatně trading je dost individuální, takže i tohle bych nechal na každém jednotlivci a jeho uvážení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...