Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Time And Sales


Pavel K.

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 186
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

to Honzin:

Pred tymto datumom, ak niekto zadal market sell order na 100 kontraktov, tak v T&S by sme videli 1 print o velkosti 100 kontraktov. Od tohto datumu na T&S vidime printy, pri ktorych sa market order sparuje s limit prikazmi. Cize ak by sme mali na bide 40, 20, 10, 30, tak by sme pri sell market prikaze na 100 kontraktov videli tieto 4 printy namiesto jedneho. Spravili to kvoli tomu, aby nam "ulahcili" citanie T&S. Problem je v tom, ze na bid/ask sedi mnozstvo malych limitnych prikazov a tympadom to maskuje velkeho hraca a v konecnom dosledku si myslime ze nakupuju/ predavaju mali hraci. Kludne sa moze stat, ze by bol market order sparovany so 100 jednokontraktovymi na bide, cize by sme videli 100 printov namiesto jedneho.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fenomen:

věřím, že už před datumem 5.10.2009 používali "velcí" hráči klasické maskování - obchod o objemu 100 knt rozkouskovali do 100 obchodů po 1 knt (elektronická burza pokud se nemýlím už snad od svého vzniku umožňuje 1 obchod na 1 ms, tedy není problém provést až 1000 obchodů do 1 sekundy a přitom to vést jako 1000 obchodů po 1 knt, doufám, že stíháte... ;) ).
Věřím, že top algoritmy s tímhle nemají (a neměli i před datem 5.10.2009) sebemenší problém...

Takže ve finále se až tak moc nemění, alespoň z mého pohledu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzin:

V tomto s tebou uplne suhlasim :), ano, vela velkych hracov pouziva algoritmy, aby rozbili velke obchodny na mensie, aby sa to tak pri najmensom aspon javilo na T&S. No teraz to robi CME za nich. A ked som sa pytal, ci pouzivate niekto nejake proprietarne riesenia, tak to len preto, lebo su algoritmy, ktore tie obchody rekonstruuju, takze vidis vsetko v povodnom stave a ja som len chcel vediet, ze ake konkretne, resp. od koho.

Trochu mimo temy, mozem sa ta spytat akym stylom obchodujes, co konkretne vyuzivas? Nechcem vediet konkretne setupy, ale len nastroje/indikatory. Je tu dost mrtvo a celkom rad by som pokecal na temu trading aj na nejakom ceskom/ slovenskom fore.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fenomen,
rekonstrukci obchodů na CME nepoužívám, řešení znám od jigsawtrading, ale to asi taky znáš. Peter Davies aka DionysusToast o tom dost napsal kromě svého webu také na různých fórech např. na BMT, T2W, TL.

Já osobně jsem k tomu trošku skeptický, protože
a) jde stejně jen o dohad, přesnou rekonstrukci udělat nelze (s daty které má většina lidí k dispozici). Jak (ne)přesný je to odhad nevím, protože algoritmus rekonstrukce je proprietární.
b) jak píše Honzin, způsob jak data v T&S reportuje CME je jedna věc, a to jak rozdrobené ordery posílají hráči na burzu je jiná věc. Většinou si je rozdrobí sami (algo) nebo jejich broker (algo).

Takže místo toho aby mě trápilo bandwidth utilization CME z 9/2009 bych se staral spíš o to kdo a proč a jak chce lámat velké ordery na malé. K tomu můžu doporučit přečtení paperu od Karla Janečka, kde popisuje optimal splitting strategy u time pro-rata matching algo. Přečti si to a měla by ti být jasná hlavní myšlenka. Na způsobu jak order rozložíš záleží a někdy existují optimální řešení.
citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.192.6947&rep=rep1&type=pdf
Domnívám se, že velcí hráči používají většinou optimální řešení. U produktů které mají pro-rata order matching by šlo podle mě z T&S rekonstruovat původní ordery nezávisle na tom kdo je rozdrobil (pokud používá optimální způsob). U produktů s FIFO order matching to ale bude jiný oříšek. Používá se více přístupů (VWAP, POV, arrival price atd.) podle toho jestli chceš minimalizovat náklady, dopad na cenu apod. ale to už je mimo téma.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den pánové, Sage,Fenomen, Honzin ...

je vidět, že vaše znalosti o trhu jsou rozhodně na dost vysoké úrovni, až bych řekl vědecké úrovni :-). To je to, co mi tu tak trošku chybí.(a nebo jsem to nenašel) Prostě druhý protipól znalostí. Mohli byste se tu prosím rozepsat o tom, jak trhy fungují. Myslím technicky z pozice market makera . Ono znát techniku fungování protistrany na trhu je si myslím dost důležité.
Při pohledu na vaše znalosti a váš úhel pohledu na trhy, se mi zdá až hodně zarážející, že jsem schopen na trhu vydělat nějaké ty $$$. Připadám si jako čmelák, co by po vědecké stránce vlastně ani neměl létat, ale protože to neví, tak si klidně létá :-). Prostě vím, že nic nevím a docela se bojím, že obchoduji něco, co s fungováním trhu nemá nic společného, ale zase na druhou stranu, když to přináší $$$... (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Sage:
Ano, narazal som presne na jigsaw, len som si najprv nebol isty, ci mozem na fore menovat nazvy inych webov.
Ja osobne som bol tiez skepticky, ale videl som, ze to niektori ludia chvalia, preto som sa chcel opytat na skusenosti tu. Myslis, ze riesenie od jigsaw nema absolutne ziadnu vyhodu? Uz som sa trochu tesil, ze budem mat nahlad k viac transparentnemu trhu. Ty pouzivas klasicky T&S, alebo nepouzivas nic take? A vdaka za link, precitam si to.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radusor,
ja som relativne celkom mlady, mam 22 rokov a nevenujem sa obchodovaniu este prilis dlho, takze moje skusenosti nie su boh vie co. Radsej necham hovorit ostatnych, tiez by som sa rad niecomu priucil. No skusim ale napisat, ako vnimam trhy ja, hoci to nie je z pohladu market makerov. Dajme tomu, ze trh najde nejaku ferovu cenu(value), kde sa zobchoduje velmi vela kontraktov. Kde je value, to mozeme zistit pomocou volume profile, kde najviac obchodovanu uroven znazornuje vpoc(volume point of control). Kedze je to hladina s najvyssim volume, z toho podla mna vyplyva, ze tu museli participovat velki hraci, nemohol to byt proste cisty retail, prave kvoli tomu objemu. Toto mozeme tiez v trhu vidiet ako chop. A teraz, kedze tu velki hraci drzia velke pozicie, tak sa budu snazit pohnut trh svojim smerom a zacnu nakupovat/ predavat za market. Vychylia trh o par tickov smerom nahor/nadol, kde kde su stop lossy inych obchodnikov. Pri chyteni stop lossov trh raketovo vystreli danym smerom. Dajme tomu, ze trh vystrelil smerom nahor. Teraz si mnoho retailovych obchodnikov uvedomi, ze trh je v uptrende a zacnu vstupovat long. V tomto momente podla mna velki hraci zacnu shortovat, ale tak, aby nepotlacili cenu prilis nadol(to podla mna robia limitmi). V DOMe a T&S by sme mohli vidiet vela obchodov na strane ask, no trh by vobec nestupal. Toto je podla mna silny bearish znak. Potom by podla mna nasledovalo, ze ze velki hraci by shortovali za market, aby potlacili trh par tickov smerom nadol, kde by zase chytili stoplossy a trh by raketovo klesal. Podla mna sa trhy hybu od jedneho velkeho volume k druhemu. Myslim, ze velki hraci akumuluju pomocou limitou a potom hodia par market orderov, aby posunuli trh ich smerom. Cele obchodovanie je v podstate hra velkych hracov, aspon podla mna. Podla mojho nazoru pri klasickom obchodovani matematika nie je az taka dolezita, ine to je samozrejme u market makerov, napr. RSJ, to su velki pani. A tie ich algoritmy by vacsina ludi asi ani nedokazala pochopit, to by clovek musel byt asi fakt matematik, aby to pochopil a vedel aplikovat.

Inak, ake nastroje vyuzivas pri obchodovani, pouzivas market al. volume profile, DOM, T&S?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

fenomen

díky za reakci, na to že ti (Vám) je 22 let, a nevěnujete se tradingu ještě moc dlouho- jak píšete, tak si myslím, že jste na správné cestě :-). Já osobně jsem začínal jednoduchými postupy přes složitosti, až jsem se zase vrátil k jednoduchým věcem.Tak jako asi každý tady. Samozřejmě se zajímám i o ty "složitosti" , ale nejsou zatím u mne pro výdělek důležité, spíše jako inspirace a učení se novým věcem. Jsem asi jiný tip člověka , jsem spíše kreativní a hodně vizualní tip. Potvrdilo se mi již několikrát, že to co jiní vidí např. ve Volume profile, T$S atd. já vidím jiným způsobem na grafu.
K tomu co používám já : jak jsem psal - prošel jsem si snad vším co píšete tj market profile, volume profile, Volume spred analysis(VSA), DOM, T$S .. atd až jsem skončil u "svých" paternů. Tak že obchoduji ve zkratce "své"paterny.
Spíše se snažím vše zjednodušovat . Došel jsem k závěru, že obchodovat beze strát nelze. Lze pouze najít určité nastavení (setup), které mi dá určitou pravděpodobnost, se kterou se musím naučit žít. Teď jde jen o to najít takové nastavení, které mi dá tu nejoptimálnější pravděpodobnost úspěchu. A samozřejmě risk management.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radusor,
kludne mi tykajte, na vykanie nie som aj tak prilis zvyknuty. ;) Ok, tak tradingu sa venujem takmer rok, ale mal som pomedzi to vela prestavok, lebo som bol frustrovany, ze nemozem prist na to, ako profitovat. Ja som zacinal indikatormi, nefungovalo mi to velmi, tak preto aj ked som videl systemy s roznymi kombinaciami indikatorov, tak som ich ani nestudoval, lebo som mal pocit, ze to nie je ono (pretoze je to stale len nejaka derivacia ceny). Takze asi po pol roku s indikatormi som sa presunul k VSA, co sa mi uz pozdavalo o dost viac a teraz sa zameriavam na to, co som uz pisal. Ja som toho nazoru, ze DOM a T&S moze vyrazne prispiet k tomu, ze sa po vstupe trh vyda vami pozadovanym smerom. Krasne sa tam da pozorovat absorbcia, napr. ked sa vali velke mnozstvo market orderov na bid al. ask a nemozu pohnut cenou, tak trh sa v drvivej vacsine vyda opacnym smerom. Alebo tzv. spoofing, vacsinou o 2, 3 levely nizssie/vyssie ako je aktualna cena vidime v DOMe vela kontraktov, ak napr. vidime o 2, 3 levely nizsie vela kontraktov na bide, tak vela ludi pojde long a este obzvlast, ked na offeri vidia malo kontraktov, no tam moze byt kludne iceberg, cize kontrakty stale doplnaju po trochu, aby to nebolo prilis napadne. Ale to asi aj tak vsetko viete, som rad, ze vam to funguje s patternmi, to je mozno asi aj preto, ze uz mate vela skusenosti a mate to uz v oku. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hele fenomen nedělěj si prdel ze staršího pána jo :)
.. to není v oku, ale na účtě ;-) mimochodem to co píšeš, je samozřejmě pravda, ale já jsem prostě jiný tip člověka, já bych spíše tyto informace potřeboval zobrazené nějak graficky. Je to pro mě jednodušší. Již jsem několikrát přemýšlel, jestli by nějak nešlo tyto hodnoty "velikosti" čísel nějak převést do grafické podoby, a pak na této grafické podobě obchodovat například ten patern co o něm píšeš. Jo a taky se mi už několikrát potvrdilo, že jsem se s někým bavil a pak jsem zjistil, že jme se né úplně zcela pochopili :-) tak že asi tak :-) :) (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...