Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Recenze knihy Van Tharp´s Definite guide to position sizing


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 60
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Máte někdo zkušenost i s ostaními produkty od Van Tharp? Odpovídají poměrně vysoké ceny hodnotě jeho produktů? Všimnul jsem si, že se zabývá i psychologií. Dájí se hodnotově jeho produkty srovnat například s knihami Marka Douglase, které jsou 8x levnější?
Předem děkuji za odpověď.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

lll Napsal:
-------------------------------------------------------
> Maxim Colloseus: tvůj přístup zvyšuje stres při
> ztrátách a proto je pro mě nepřijatelný. Pokud
> zkoumám, testuji systém, dívám se i na extrémní
> situace, které můžou nastat. Oni nastat nemusí,
> ale můžou. Potom je dobré být připraven na to když
> nastanou a nebýt zaskočen, že najednou mám o pár
> desítek procent jiný účet než jsem měl před týdnem
> (ono není snadné v klidu ustát ztráty, ale i
> zisky)...
> Jenom ta představa.. včera jsem riskoval 150 USD,
> dneska rskuji 300 USD, pokud to nevyjdě budu
> schopný zítra riskovat 450??? Kdybych byl gambler
> a doufal, modlil se o výsledek tak asi ano. Práce
> tradera je soustředit se na proces a to je zátěž i
> při nižších riskovaných částkách. Takže jsem pro
> opačný přístup a držím se alespoň teď money
> managementu Fixed Ratio.
>
>
>
> Editováno 1 krát. Naposledy editováno dne 06.10.
> 12:34 uživatelem lll.

To III
Máš pravdu ,že je psychicky náročné po ztrátě navýšit pozici ,ale i logické. Kdyby v tomto směru byla i nějaká diverzifikace (rozdělení kapitálu a s každou částí obchodovat jiný trh ,nebo v jinou dobu) byl by tento PS bezpečnější. To by ,ale byla potřeba opravdu velká suma na marginy :(
Pravdou ,ale zůstává ,že tento PS žádný známý úspěšný trader nepoužívá ,takže na tom musí něco smrdět ,nejspíš časem odhalím ,že je to v praxi nepoužitelné i když mě to zatím připadá logické.
V backtestu jsem našel i zlepšení mého nejhoršího měsíce ,kterým byl Duben a vydělal 100 Dolarů bez PS ,s tímto PS vydělal 460 Dolarů. Všechny ostatní měsíce jsou na tom ještě lépe. Takže se měsíční příjem více stabilizoval. Byla použita méně odvážná verze maximálně tří kontraktů a posouvání až po dvou po sobě jdoucích ziscích či ztrátách ,zde byl DD snížen na 1.170 Dolarů při zisku 11.860 Dolarů za půl roku a 92 Dolarů na jeden obchod. Risk je už více omezen a pod kontrolou ,je to dobrý kompromis.





Link to comment
Sdílet pomocí služby

Maxim Colloseus: Je to past, která zatím vypadá lákavě, ale dřív nebo později přijde DD, který tě odrovná. Nejde o to že finančně, ale především psychicky. Ztratit pár set USD není příjemné, natož tísíce, se kterými počítáš a to během velmi krátké doby... Opakuji, není cílem začatečníka rvát z trhu, co jde. Cílem začátečníka (mým cílem) konzistentně vybírat malé částky a přes ně se dopracovávat k větším částkám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

>> Pravdou ,ale zůstává ,že tento PS žádný známý úspěšný trader nepoužívá ,takže na tom musí něco smrdět...

I když s tímto PS hrubě nesouhlasím, na obranu podobného přístupu jsem vyhrabal v knížce "Dlouhodobá tajemství krátkodobých obchodů" od Larryho Williamse, že Larry zřejmě s podobnou myšlenkou experimentoval. Uvádí, že po třech ztrátách za sebou je ve většině jeho systémů až 80% pravděpodobnost ziskového obchodu a že v těchto případech zvyšoval počet kontraktů (i když si to vyčítal). Cituji:
"Prozatím mé pravidlo zní: navýšit o jeden kontrakt po třech ztrátových obchodech."
Hmmmmm, o jeden kontrakt...
Je ovšem třeba také uvést, že celkovou úspěšnost svých systémů Larry uvádí kolem 65% - mohl bych si já dovolit navýšit počet kontraktů se svou 40% úspěšností?!

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Drawdawn je jedna z nejdůležitějších hodnot ,která by neměla být podcenována ,proto asi antimarginále nikdo neobchoduje.
Veliký DD je jediné úskalí tohoto PS ,bohužel vzhledem k tomu ,že DD je jeden z nejdůležitějších ukazatelů ,tak ubírá na víře v tento PS. Zkusím se podívat i po jiných PS.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

Maxim Colloseus Napsal:
-------------------------------------------------------
> Pokud svůj pattern obchoduji pouze jedním kontraktem získám:
> PT 250 : 130 SL
> 48 : 36
> Čistý zisk 7.320
> Exp. 2,56
> 87 Dolarů na jeden obchod
> Max. DD. 650 Dolarů
>
> Ted zkusíme nastolit jednoduché antimarginále pravidlo: Po každé ztrátě další obchod obchodujeme s jedním
> kontraktem navíc ,po každém zisku jeden kontrakt ubereme. Začínáme s jedním kontraktem a max počet najednou
> obchodovaných kontraktů bude 5 ,potom už nenavyšujeme.
> Výsledek:
> PT 250 : 130 SL
> 118 : 81
> Čistý zisk 18.970
> Exp. 2,8
> 95 Dolarů na jeden obchod
> Max. DD. 2.250 Dolarů
zisk se zvýšil cca 2,5x a DD se prohloubil 3,5x

Ted zkusíme nastolit super speciální pravidlo: Budeme obchodovat se třemi kontrakty.
PT 250 : 130 SL
48 : 36
Čistý zisk 21 960
Exp. 2,56
87 Dolarů na jeden obchod
Max. DD. 1 950 Dolarů
zisk se zvýšil 3x a DD se prohloubil jen 3x
Výsledky jsou ještě více ohromující!!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zajímavé. Díky za tip.
Maximusi Colloseusisi, pročtěte si to - důležitá myšlenka v této position sizing strategii je velmi radiální snižování počtu konraktů, jakmile se přestane dařit a velmi rychlé zvýšení počtu kontraktů, jakmile se zase štěstí obrátí a začnou chodit ziskové obchody.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tímto způsobem navyšování se rozhodně nevydělá více. Na obchodování 5 kontraktů musím mít dostatečně velký účet. Pokud ho mám pak nevidím důvod proč začínat s jedním kontraktem a po neúspěchu přidávat. Prostě a jednoduše začnu s 5 a pojedu tak dlouho až mi účet dovolí obchodovat 6 kontraktů. Tyto kouzelné hráčské systémy jsou na nic.
Taky nevidím důvod proč, snižovat počet kontraktů, když mám např. dvě ztráty. Pokud snížíte bude vám trvat déle než se vrátíte zpět a pak jak zvýšíte kontrakty tak zase dostanete ztráty a tak můžete blbnout třeba měsíc na jedné ceně.
Vemte si, že začínáte s jedením kontraktem, účet 2000$. A obchodujete např. až dosáhnete 4000 a pak zvýšíte na dva kontrakty a pokračujete dál. Pokud neumíte takto vydělat s jedním kontraktem tak vás stejně nic nezachrání.Žádný systém. Když máte v průběhu obchodování nějakou ztrátu tak jeden kontrakt nemůžete stejně nijak rozdělit. Tak proč bychom měli s 5 kontrakty obchodovat jinak. Spíš bych viděl množství kontraktů rozdělit na různé trhy nebo různé strategie. Např. se dvěma pojedu DAX a se třemi pak TF. Mám šanci, že některý trh mi dá vydělat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já doufám, že nebudu působit podobným dojmem jako Maximus Colloseus, ale snižovat počet kontraktů už po dvou ztrátách (Lead Risk strategie) nemusí být úplně špatný nápad. I kdyby to nakrásně vydělávalo méně, pocit, že drawdown mě nemusí poslat dolů tak rychle, může být k nezaplacení. V srpnu jsem chytil drawdown, který mě stál veškeré červencové zisky - nemuset jít dolů s tolika kontrakty by mě nesmírně těšilo a vůbec by mi nevadilo, že následně půjdu nahoru o cosi pomaleji. Z tohoto hlediska se mi Lead Risk líbí.

Každopádně si na tuhle strategii vyhradím nějaký čas a implementuji ji do svého udělátoru na průzkum position sizingu. Obrázek si udělám až po důkladném testu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pb
Každý si musí najít svůj MM a PS. Podle toho jaký máš DD a margin. Samozřejmě k tomu přičíst ještě nějaký polštář, který je důležitý pro bezpečnost a hlavně z psychického hlediska.
Pokud je větší propad, pak je vhodné přidávat kontrakty až od většího účtu. Já mám takovou formuli.
Velikost účtu pro jeden kontrakt= (margin + DD)*2,5. Pokud tuto velikost účtu zvětším obchodováním o 100% pak přidám další kontrakt. To je celé. Nic jiného neodečítám ani nepřičítám. Funguje mi to tak bez problémů. Dej si to do svého udělátoru a uvidíš co to udělá.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hmmm, to bych riskoval asi tak půl procenta účtu se strategií, u které Kelly doporučuje nějakých patnáct procent. To mi přijde trochu jako plýtvání časem a vynaloženou energií, nehledě na to, že od fixed risk by se to v tomto případě moc nelišilo a o zisky by mě to připravilo stejně rychle. Jenom by ten zisk a následný drawdown byly nižší - ale zisk byl byl stejně fuč a duševně pocuchaný bych byl zrovna tak.

...tak jsem to naprogramoval a ověřil na svých obchodech z poslední doby:
PS MNovak: zisk 17%, dd 6%
Fixed risk (max 3%): zisk 57%, dd 18%
DD může znít jako mnohem větší, ale vezmu-li drawdown pouze z vydělané částky (nebudu počítat základní kapitál), je DD u fixed risk 49% z maximální vydělané částky, u MNovak je DD 40% - v tomto konkrétním případě se tedy zisky nahoru škrábou pomalu a o zisky to přichází podobně rychle jako při riskování pevného procenta z účtu - psychologickou výhodu tam nevidím.

Pořád doufám, že se mi jednoho krásného dne podaří vlézt do obchodu, zavřít počítač a nechat celý průběh obchodu na automatice (v poslední době dělám pokroky). V takovém případě by moje obchodování vypadalo takto:
PS MNovak: zisk 44%, dd 8% (26%)
Fixed risk: zisk 147%, dd 17% (26%)
v závorce hodnoty dd vztažené pouze k ziskům.

Tady už není co řešit. Nevydělává to a zisky to likviduje stejně rychle, jako mnohonásobně výnosnější fixed risk. PS Mnovak obchodovat určitě nebudu, je to ztráta času a nervů. Fixed risk je jednodušší, více vynáší, dd není výrazně vyšší. Do obchodování jsem se pustil kvůli vydělávání peněz.

Lead risk vypadá jednoduše, ale je to dost pracné na to, abych to měl naprogramované za deset minut, jako strategii MNovak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

U mé strategie mi vychází propad z max. vydělané částky 25%. Já kladu hlavně důraz na bezpečnost a nízký DD. Je velký rozdíl mít DD 6% a 18 %. Možná to ted vypadá jako hra čísel, ale v live to je uplně něco jiného. Mám obavu, že fixed risk není dobře spočítaný. Aby mohl být 3x větší zisk , pak by jsi musel obchodovat 3x více kontraktů se stejně velikým účtem. Respektive přidávat mnohem více kontraktů na nízkém účtu. Taky jde oto, aby stačil margin na větší množství kontraktů.
Ještě si uvědom, že když máš propad tak přicházíš o zisky jen dočasně. V dalším obchodování se ti vše vrátí plus zisk.
Toto je skutečný cyklus tradingu. Pokud chceš uspět musíš jej zvládnout. Pokud by jsi byl v propadu a přestal v tomto okamžiku z jakéhokoliv důvodu obchodovat, pak by to již nebyl propad, ale stala by se z něj skutečná ztráta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...