Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Recenze knihy Van Tharp´s Definite guide to position sizing


Doporučené příspěvky

Hra čísel... já si nehraju, já skutečně obchoduju. Takže ano, vím, že live je to něco úplně jiného. Vidím, jak mě to deptá, když přicházím o zisky, a z tohoto důvodu se mi líbí, že Lead risk dovede snižovat počet kontraktů velmi rychle. Mám pocit, že by se mi to obchodovalo snáz, než fixed risk. Nemám to ale ani nasimulované, takže jde vážně jen o pocit. Až to nasimuluju, můžu to vyzkoušet - pak se můžu vyjádřit k tomu, jak mi to sedne. (Ale mohl jsem se vyjádřit k postupu Maxima Collosea - ten by mi tedy nesedl ani náhodou, nesednul by ani mému účtu).

Při třech procentech riskovaného účtu mám na margin s přehledem, margin sebere zhruba polovinu účtu. Po srpnovém drawdownu jsem trochu zpomalil, ale obchoduju stále dál. Tři procenta nejsou tak veliká částka, abych se systémem, kde je Kellyho doporučení 15%, musel mít nějaké velké problémy - ať už finanční nebo psychické.

Maximum snahy teď věnuju tomu, abych se dovedl od obchodování odpoutat - upravil jsem vstupní pravidla a po vstupu do obchodu odcházím od počítače - jdu se věnovat něčemu jinému. Jedno z pravidel, která se snažím u obchodování prosadit, je předem připravený program, který mě zaměstná po vstupu do obchodu.

Jsem začátečník, ale držím se v mírném zisku už hezkou řádku měsíců (po dvou nepříliš úspěšných obchodních epizodách v minulosti). Možná to zní příliš sebevědomě, ale teď už to nehodlám vzdát. Vidím, jak daleko jsem se dostal, co jsem se musel naučit, kolik věcí překonat, jak radikálně se změnil můj způsob překonávání překážek, které jsou mezi mnou a mým cílem (dříve označované jako problémy). Drawdown není důvodem k tomu, abych s obchody praštil (15% dolů jsem absolvoval už několikrát). Můžu si dát pauzu, můžu zpomalit, ale nevzdám to. Obchodování ze mě dělá jiného člověka. Nehodlám se vzdát zisku z obchodů, ani finančních, ani morálních (jaké slovo mám zvolit pro ten soubor nových vlastností a dovedností?) Obchodování mi otevřelo dveře do úplně jiného světa. Nebudu se k tomu světu otáčet zády, protože mám strach. Budu takto vítězit, protože takto vítězit můžu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 60
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

pb
Tak jak to děláš je super věc. Po vstupu do obchodu mít nastavené podmínky pro výstup. Odpadnou ti chybné zásahy do strategie, kdyby jsi posunoval SL nebo jakkoliv sledoval trh . Je pravdou, že u posunovaného SL zvýšíš zisk, ale v této fázi je vhodné to dělat jak to děláš. Já osobně si nechávám větší polštář. Tzn. margin činí max. třetinu účtu. Konkrétně mi to vychází na 26,71%.
Píšeš, že jsi několik měsíců v drobném profitu.Pokud tomu rozumím máš drobný zisk a účet nechce více růst. Pokud mohu poradit, vem si obchodní deník a najdi to co ti způsobuje ztráty. Třeba nějakou věc, která je společná pro všechny ztráty. např. nějaký obchodní čas, v kterém se tyto ztráty objevují nejčastěji. Pak si utvoř pravidlo v tomto čase neobchodovat. Prostě najdi způsob jak tyto ztráty odbourat a pak účet začne růst.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V deníku jsem zabořený neustále. Hledám, vylučuji přešlapy, ověřuji. Naučil jsem se - i když občas ujedu - do obchodu nesahat, jakmile jednou vstoupím (SL posunuji pod dno swingu, ale automaticky, dohled není třeba). V srpnu jsem získal pocit, že už mi to jde, polevil jsem v ostražitosti, trh se trochu zpomalil... a byl z toho drawdown. Část těch zbytečných ztrát z tohoto drawdownu má přesně pojmenované příčiny, které se snažím eliminovat. Některé příčiny mě neuvěřitelně deptají, protože vidím, jak zbytečné ty ztráty byly. Proto jsem musel zpomalit a teď jdu nahoru jen pomalu. Je velmi těžké se těch ztrát zbavit, protože souvisejí s emocemi, které jsou s obchodováním spojené. Snažím se s tím bojovat tak, že si zvolím "pozitivní heslo", které si opakuji ve volných chvílích (cestou do práce, cestou z práce, na obědě, po vstupu do obchodu), například "Jsem úspěšný obchodník, do rozjetých obchodů nesahám". Vyhýbám se negativům, nepřipouštím si myšlenky typu "To jsem to zase doblbnul, příště si na to musím dát pozor". Je to šílená duševní práce, ale nese výsledky (vidíš taky, co vše lze v takovém světě dokázat? :-). Když v té práci polevím, pak každá další zbytečná ztráta hodně bolí.

Tuším, jaký drawdown asi můžu očekávat od strategie fixed risk. Srovnávám equity křivku s position sizingem a bez, abych věděl, co mám přičítat PS a co obchodní strategii. Snažím se nějak srovnat s tím, že přes 30% DD můžu zažít... co mi to přinese, to se teprve uvidí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

sorry za trošku offtopic príspevok,
ale ohľadne Van Tharpa ma napádajú ešte dve veci. Jeho kniha

Trade Your Way to Financial Freedom
www.amazon.com/Trade-Your-Way-Financial-Freedom/dp/007147871X/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=books&qid=1255365560&sr=8-3

a jeho kurz Peak Performance course
www.iitm.com/products/course/peak_performance_crse.htm

Všetky sú na ceste ku mne, tak uvidíme čo to bude. Kurz stojí cez 800 $, tak som zača hladaťl lacnejšiu alternatívu a kupujem to ako spod ruky (used) od jedného obchodníka, ktorý žije v USA. On si už kúpil druhú edíciu a predáva prvú.
Aj sa s ním osobne stretol myslím s Tharpom. A že vraj mu pomohol - teraz je to profesionálny individuálny trader - robí to ako fulltime.

Veľmi ma zaujala tá časť ako zvládať stress a ako pristupovať ku stratám. Van Tharp je dobrý v tom, že robí - research medzi tradermi a následne publikuje o úspešných traderoch. Skúma ich psychologické profily a ich zvyky.
Raritou ohľadne Tharpa je aj to podľa mňa, že skúma iba takých traderov, ktorým to klape v biznise a aj doma v súkromnom živote. Ten kurz neni ako kniha Schwagera je to spracované tak, aby sa to dalo ako tak osvojiť - myslím tie zvyky. cítim že to bude dobrá "mini" investícia do vzdelania. Určite o tom ešte napíšem sem na financnik.

Tak zatiaľ sa majte pekne

nickirout

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pěkný den, mohu dotaz na autora?
Pořád mi vrtá hlavou ta věta: "Jako velmi cennou však zde hodnotím část, ve které jsou představovány i potenciálně velmi nebezpečné, nesmyslné, nebo nefunkční metody position-sizingu, jako například Kellyho formula, nebo metody Joe Rosse."
Bylo by možné alespoň v jedné větě shrnout základní myšlenku nebezpečnosti nebo nesmyslnosti MM dle JR? Zvláště, pokud je tomu věnována jedna strana - pro Rossistu kupovat knihu za 150USD kvůli jedné A4 asi nemá význam. Šlo by to tedy nějak letmo nastínit? Díky ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek,

těžko se zde rozepisovat a přepisovat celou stranu z knihy se mně tu nechce, ale obecně cituje autor position-sizing Joa Rosse slovy "tato metoda je ekvivalentem CUT YOUR PROFITS SOON, LET YOUR LOOSESS GROW (ukončete profity brzy, nechte ztráty růst)". Obecně bych si s tímto nedělal zase až takovou hlavu. Dle mého názoru ať si každý vyzkouší svůj systém position-sizingu a praktikuje to, co mu sedí a čemu věří a co má spočítané. Zatím co Kellyho formuli osobně chápu jako skutečně nebezpečnou, problém metody Rosse vidím spíš v tom, že skutečně není příliš racionální a smysluplná, ale v daytradingu myslím ani není nijak extrémně nebezpečná (v pozičním obchodování ji vidím jako podstatně nebezpečnější). Je to ale jen můj pohled na věc.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes: Díky za odpověď. V podstatě jsem něco takového celkem očekával, takže to není nic až tak překvapivého. Já jsem na tenhle problém při praktické aplikaci MM dle Rosse na live účtu pocítil také, frustrace z plných SL na několika kontraktech a pidi profitky se zavřením na BE, které jen pomalu strkají účet zase zpět nahoru. Ano, občas je homerun a "bez rizika", ale ... no nic, to je zde už poněkud OT. Takže prostě díky za odpověď.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lucínek:
Metoda J.Rosse určitě nebude zdaleka nejefektivnější, ale za předpokladu železné disciplíny fungovat může. Pokud se podívám na svůj systém, tak v 95,6% se cena po vstupu dostala min. na MFE 5 ticků. Pokud bych vždy uzavřel 1k na této hodnotě a druhý posunul na BE+1, systém by fungoval.
Co bych ale já osobně těžko vydýchal, že v dalších 95% bych skončil na BE+1 a pak se díval, jak cena po vrácení k BE pokračuje správným směrem.
I když J.Ross píše, že to očekává v 85%, tudíž klobouk dolů před ním.
JiM

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pre: Maxim Colloseus

> Určitě se neliším ničím od jiných traderů ,když dosahuji těchto výsledků:
> 0,1,0,1,1,0,1,1,0,0,0,1,1,1,0,0,0,0,0,1,0,1,1,1,1,1,0,0,0,1,0,1,1,0,0,0,0,1,1,0,,1,1,1,0,0,1,0,1,1
> Jsou to mnou opravdu dosažené výsledky (V Backtestu) ,při čemž 1 znamená zisk 250 dolarů a 0 znamená ztrátu 130
> dolarů. Někdo tam může mít navíc BE a také ztráty nebo profity o jiné velikosti ,pokud nepoužívá PT , SL ,ale jinak bude
> hodně podobný. ANO ,to co zde chci nastínit je ANTIMARGINÁLE Management. I když může být jeho myšlenka trošku
> odstrašující ,mě dává mnohem větší smysl ,než PS ,který po několika ziscích navyšuje pozice a obráceně.

Z tvojho prispevku mi nie je celkom jasne, co rozumies pod ANTIMARTINGALE strategiou.
Antimartingale strategia je praveze ta, kde pri ziskoch zvysujes risk, a pri stratach risk znizujes.

Inak podla tvojho "1,0" backtestu, co si sem uviedol, je tvoja uspesnost na urovni okolo 50%.
Ide o nezavisle javy a vysledok kazdeho obchodu absolutne nezavisi od predosleho.

Kratka monte carlo simulacia ukazuje, ze pri tejto uspesnosti mozes pri 100 obchodoch prakticky s istotou ocakavat 5 strat za sebou.
Pri 300 obchodoch mas prakticky istych 7 strat za sebou. A pravdepodobnost 9 strat za sebou je na urovni 33%, co je pravdepodobnost dost vysoka, a ak bude deviata strata za sebou pri exponovanych 5 kontraktoch, tak moze byt prezitie obchodneho kapitalu na vazkach.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

astronom:
Díky za odpověď. Jestli nevadí, mám ještě pár otázek:). Jak moc se autor ve svých jednotlivých produktech opakuje? Napříkald "Definitive Guide to Position Sizing" a "Position Sizing DVD Series". Liší se tyto dva produkty něčím jiným než, že jeden je ve formátu knihy a druhý ve formátu DVD? Ani nevím, jestli to jsou fimy nebo audio DVD. Je například látka PS pokryta stejně důkladně v "Peak Performance Home Study" jako v "Definitive Guide to Position Sizing"? Jaký z Tharpových produktů by jste doporučil asi nejvíce a jaký nejméně mírně pokročilému obchodníkovi, který už pracuje s money managementem, position sizingem, psychologií, ...? V současnosti čtu jeho "Trade Your Way to Financial Freedom" první vydání a musím říct, že se mi ta kniha opravdu líbí:)
Předem díky za odpovědi:)
Lukas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

III:

Definitive Guide je "definitive", cize tie starsie serie su v knihe v podstate obsiahnute, podla mna ich nie je nutne mat.
K PS je vyborna prave tato kniha, v ktorej zhrnul problematiku.

Co sa tyka opakovania, tak az na par zakladnych veci o expektancii a R-nasobkoch sa moc neopakuje, takze knizka o PS je o uplne inom, nez Peak Performance Course (PPC).
Pre profitabilitu nie je PPC podmienkou, ale, ako pise v uvode, ide dost aj o psychicky stav, v ktorom tie profity ziskavas. Ide to bolestnou cestou plnou stresu, self-sabotazi, vnutornych konfliktov a slabou disciplinou, ale aj prijemnou a vyrovnanou cestou. Od zaciatku som si bol pri tradingu vedomy vahy psychologie, ale tento kurz mi necakane rozsiril obzory. S technickou strankou tradingu ako takou sa tento kurz vobec nezaobera. Zaobera sa traderom. Na systemy ma IITM dost samostatnych workshopov.

Knizka Trade Your Way bola jeho prva, takze povedal by som to tak, ze veci natienene v nej (system development, psychologia, PS) podrobne rozobera v jeho dalsich dielach.

Co sa tyka odporucani, tak tazko radit, kazdy trader ma ine rozlozenie schopnosti, ale som presvedceny, ze ak uz mas profitabilny system, tak PPC naozaj neboli vyhodene peniaze. (BTW rozhodne to neni citanicko na par tyzdnov)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Diskuse k recenzi knihy dr Van Tharpa proběhla již před delší dobou, přesto si dovolím zaslat pozdní příspěvek na téma jeho kritiky position sizingu Joea Rosse.

Tharp kritizuje Rossův postup vstupu do obchodu s 5 kontrakty a po pokrytí veškerých nákladů (zejména komisí) ukončení 3 pozic a pokračování k zisku se dvěma zbývajícími. Při určité míře zjednodušení lze říci, že v případě pohybu ceny proti zamýšlenému směru, utrpí trader ztrátu ve výši 5 stop lossů. S Tharpovou kritikou tohoto systému bych se ztotožnil, nicméně Ross popisuje ve své knize „Trading the Ross hook“ relativně podobný systém, který je z hlediska PS bezpečnější, výnosnější a pro mne i psychicky únosnější.

Ross vstoupí do obchodu se 3 pozicemi a 1 ukončí po pokrytí nákladů na obchod, čímž dojde k psychickému odlehčení mysli tradera a jeho koncentraci na ziskové strategie. Druhou pozici ukončí po dosažení jakéhosi „obvyklého“ zisku pro daný typ obchodu a jsou-li příznivé podmínky, nechá třetí pozici běžet co nejdále, k maximálnímu zisku. Příznivé podmínky pro mimořádný profit nastávají samozřejmě jen zřídka a jeho výše bývá velmi kolísavá. Trader je však po ukončení první pozice psychicky a po ukončení druhé i finančně v naprostém komfortu, takže občasné generování mimořádného bonusu třetí pozicí je jen jakýmsi nadplánovým bonbonkem pro již úspěšného tradera.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...