Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie obchodování 33: účinný způsob přerušení nežádoucího chování


Doporučené příspěvky

jenom bych dodal, že prostě není každý takový že si řekne ne a hned se podle toho bude řídit.. je to jako s kouřením určitě každý kuřák (nebo samozřejmě většina né každý) mi potvrdí , kolikrát si řekl, že by bylo dobré nekouřit... dokonce si to i přeje a nepřestane a to mu nejde "jen" o peníze ale o zdraví a to má jen jedno... a článek byl alespoň z mého pohledu o přerušení nežádoucího chování se kterým máme problém ho přerušit ... a v tomto je vizualizace velmi dobrý pomocník ...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak:
Jestli si na jakýkoliv svůj problém umíte říct NE a pak to okamžitě na 100% dodržovat, pak jste bůh. Zaručuji Vám, že to 99,99...% lidí neumí. A pokud někdo takový skutečně existuje, pak mu patří nebo brzy bude patřit svět nebo cokoli si zamane. Takže jestli Vám to funguje tak gratuluji :-). Za tuto schopnost bych dal prakticky vše. Jinak na základě dlouhodobého studia a praxe musím naprosto souhlasit s článkem. Přeprogramovat své návyky je velmi jednoduché, ale v praxi díky časovému faktoru a počtu opakování pro většinu lidí skoro nemožné.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

jayes
Já myslím , že to není nic vyjímečného. Takových lidí bude určitě spousta. A jsou i velmi náročná povolání při kterém musíš tvrdě držovat disciplínu ,hlavně v nestandardních podmínkách, kde může jít často o život. At už jsou to různí piloti letadel nebo F1,pyrotechnici, výkonoví sportovci nebo třeba pracovník při těžbě uhlí. Zrovna tak na trzích. Zde naštěstí nejsi ohrožen na životě , ale na tvé finanční existenci.
Kouřil jsem 12 let kolem 40 denně. Pak jsem řekl NE a krabičku Peter mám ještě doma ve vitríně. Teď už to bude 11 let co nekouřím. Je to jednoduché, prostě říci NE. Samozřejmě každý to takto nemůže a proto lidé používají na sebe různé triky, podobné jako v tomto článku.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak
Já myslím, že si úplně nerozumíme. Každý to někdy dokáže když má velmi silnou motivaci. Ale, že by to někdo uměl kdykoliv a v čemkoli se mu zachce - to těžko. Prostě když si logicky zanalyzuji co bych měl správně udělat, tak vím naprosto přesně co, ale podvědomí mi v mnoha těchto krocích těžce brání. A člověk, který by dokázal jakékoliv své vědomé rozhodnutí okamžitě 100% realizovat je prostě osvícený. Nadčlověk. To jak píšete někerá povolání, také nejsou úplně přesné příklady, protože to jsou zaměstnání, kde nad sebou ti lidé mají supervisory, vedoucí nebo nadřízené šarže. To je pak snadné dodržovat příkazy a řády. Ale dělejte to všechno sám :-) Je známé, že například soukromí piloti svých např. 4-místných letadel někde mezi ostrovy v karibiku na nějaké řády z vysoka kašlou (myslím třeba z 50%) a taky to tam pořád padá. Takže já bych byl rád, kdybych to uměl aspoň v tradingu. A Vám ještě jednou gratuluji :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Umění říct ne a vydat se jinudy je z obecného pohledu uchopitelné kýmkoliv. Dokáže to každý. Problém je, že každý to dokáže za jiných okolností a podmínek. Někdo je silně motivován, někdo je zoufalý... Celé to dle mě má společný základ a to je - vnitřní soulad s tím co chci, který je v tomto případě hnaný motivací. Podle mě není moc lidí, kteří nekdy provedli sebeanalýzu. Ano peníze potřebujeme všichni. Kolik peněz však skutečně potřebuju? Jaký z nich dokážeme mít užitek? Pro někoho jsou peníze cíl, pro někoho prostředek... Co pro ně dokážu obětovat? Jaké jsou moje skutečné cíle? Je to vila a drahé auto, o kterém každý mluví? Nebo jsou to cíle spíše duchovní cíle?....
Podle mého názoru dobře dělám to, s čím jsem vnitřně v souladu. A s tím souvisí i Tomášův článek. Pokud dělám někde chyby, je dle mě účinnější jít po tom, co je špatně a potom jít po příčině problému. Pokud dělám něco špatně, má to svůj důvod. Osobně se sám se sebou snažím vyargumetovat problém tak, že se vnitřně opět dostanu do "souladu" - není to jednoduché a zabere to dost času. K tomu používám backtesty nebo paper, sebeotázky ... Pokud jsem v souladu, opakováním se snažím věci zautomatizovat. Je to nekonečný proces - vždycky se objeví další otázka, která vzbudí nesoulad, takže se to celé opakuje.
Ať se daří přeje Lukas;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Moc hezký článek
je to můj první příspěvek do tohoto fóra, ale vzhledem k tomu, že stránky navštěvuji více než dva roky, domnívám se, že bych měl minimálně pánům a všem kteří do tohoto fóra přispívají moc poděkovat. Je zde opravdu nepřeberné množství velmi kvalitních informací a velká skupina lidí, kteří byť je to s údivem, zcela nezištně dokáží pomoci ostatním. Moc si Vás všech vážím a upřímně přeji spoustu úspěchů.
Článek je opravdu moc hezký, ale nevím, možná se to týká jen mne ( možná mám natvrdlé podvědomí ), ale má zkušenost je taková, že bych určitě každého varoval před představivostí. Né, že by to nefungovalo, ba naopak. Ale každý by si měl nejprve pořádně rozmyslet co chce a zvážit veškeré dopady jeho vizualizace. A to už není ( alespoň pro mne ) tak jednoduché. Mé podvědomí bere vše jako malé dítě, takže přesně jak píše Tomáš je velmi důležité si představovat i ty nejmenší detaily včetně těch které by mohly přijít. Asi to neumím moc dobře popsat, ale například ( je to opravdu jen velmi jednoduchý příklad) budu chtít zažít užasnou dovolenou na nádherné pláži plné palem. Budu si toto vizualizovat každý večer, každé ráno a pár krát za den, věřím že to nebude trvat dlouho a najednou zjistím, že ležím na krásné pláži, krásné sluné počasí, svěží vítr od moře, nademnou majestátné palmy, ale po krásné dovolené zjistím, že jsem přecenil své síly a dovolenou vzal na nesmyslný úvěr, nebo dostal jako dar od někoho komu teď budu zatraceně draho zavázanej. Chápete? podvědomí neřeší otázky okolo pouze a skutečně to co vizualizujete a dát dohromady přesnou představu je sakra těžké, a u obchodů ( financí ) dvojnásob. Jenom na to pomyslím a vidím neskutečné množství práce dát to vše do ucelené a jasné představy pro naše podvědomí. Je to opravdu jak s malým děckem musí se mu vysvětlit úplně vše a rozhodně bych to nepodceňoval. Ze své zkušenosti vím, že některé vizualizace zabírají velmi rychle (měsíce) a některé pomaleji (roky). A dokážete si jistě představit co udělá neucelená vizualizace na které pracujete např. rok a další dva roky dáváte věci dopořádku ( pokud to tedy ještě lze ).
Pokud tento příspěvek pomůže jen jednomu člověku vyhnout se obrovské strátě úsilí a zejména času jsem moc rád. Jinak jak jsem popsal metoda vizualizace opravdu krásně funguje a když člověk vše důkladně promyslí je to výborný pomocník.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

radusor:
Uz na zaciatku citania tohto clanku ma napadlo presne to, o com pisete - cigarety, a otvaral som tuto diskusiu s nadejou, ze tu nieco na tuto temu najdem. :) Viem, ze to priamo nesuvisi s temou tohto fora, ale aj tak, mohli by ste blizsie popisat ako ste tuto metodu aplikovali na fajcenie? Neviem si totiz velmi dobre predstavit kladny protipol k "zapalim si" - "nezapalim si", teda vlastne "nieco neurobim" mi pride dost abstraktne...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravím,
vzpomněl jsem si na jednu poučku z psychologie, račte posoudit:

"ta nejvíce urgentní potřeba, byť není nejdůležitější zamlžuje ostatní a stává se primární"

např. pokud si vrazím hřebík do nohy zapomenu v tu chvíli na hlad

anebo

pokud ztratím v obchodu peníze můži cítit urgetní potřebu je chtít získat rychle zpět, pomoci si od bolesti (to může přebíjet např. potřebu dodržet strategii...)

prostě někdy si člověk uvědomuje jen tu jednu nejurgentnější sílu a ostatní jaksi nevidí

mějte se, bye:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

paulus:
Zdravím vás,ano přesně s vámi souhlasím a myslím,že budou i ostatní.Lidský mozek je velice komplikovaný a v tradingu bohužel velmi zrádný nepřítel.
Pokud chce člověk v tradingu uspět,musí si v sobě vypěstovat jakéhosi "hlídače,policistu",jakýsi nadmozek nad našim podvědomím,který mi řekne TAK A TED SE CHOVÁŠ JINAK,NEŽ BY JSI MĚL.A na základě toho začít opět jednat podle nastavených pravidel.
Snad jsem to nenapsal moc komplikovaně.
Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...