Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Jste dostatečně připraveni obchodovat živě s potřebnou sebedůvěrou?


Doporučené příspěvky

Zdravím,

s tím,že je hodně těžké na ID "STABILNĚ" vydělávat se dá jedině souhlasit,a uvaděné číslo"promile uspěšných"nebude daleko od pravdy.
K ID bych napsal asi tolik,že momentálně jsem se dostal do nejvyššího možného levelu kterého může ID obchodník dosáhnout a to,že jsem ID přestal obchodovat :)
Já si totiž od ID sliboval přechod do něčeho co mě bude stabilně vydělávat,obrovskou výhodu jsem citíl v tom,že se nemusí pozice držet přes noc,pakový efetkt atd.,prostě easy money,které samozřejmě nepřišly.
Po 3 letech live obchodování už vím,že vzhledem k neustále se měnícím podmínkách na trzích(volatilita,trendy,hodnota indexů atd) je pro mě zcela nemožné abych stabilně a relativně v klidu po dlouhá léta vydělával nějakým systémem,záměrně udávám "pro mě",protože samozřejmě nechci tvrdit,že to nejde,že Gordon ;)
Ale jinak beru ID jako dobrou zkušenost,naštěstí školné v mém případě nebylo nijak hrozivé.

borax

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 41
  • Vytvořeno
  • Poslední

Dobrý den,

rozjela se nám tu velice zajímavá diskuze, ze které vyzařuje spíše negativismus. Na druhé straně se ukazuje, že trading opravdu není pro každého a jednoduchý určitě není. Neřadím se mezi zkušené tradery, ale kdybych měla popsat své stadium, tak podle mé equity je evidentní, že po pár letech došlo k rapidnímu zlepšení. Podotýkám, že tu nepopisuji svůj pocit, ale své výsledky. Sami uvidíte, jestli tu za rok ještě občas něco napíšu ;).

Pro mě je velmi důležité slovo "motivace". Vůbec se nedivím lidem, co to zkusí a odejdou, protože zkrátka jejich motivace není dostatečně silná. Kolikrát za tu dobu se mi chtělo brečet, byla jsem nešťastná sama ze sebe, ale vždycky jsem se otřepala a pokračovala. S odstupem času musím říct, že pro mě "motivace" byla úplně klíčová. K tak silné motivaci mě vedou moje soukromé důvody a jsou velmi podstatné. Kdyby tyhle důvody neexistovali, jsem 100% přesvědčená, že už bych to vzdala. Prostě jestli jde někdo trading zkusit, nemůže obstát. O tom jsem přesvědčená.

Mé chabé zkušenosti mě také přesvědčily, že podle čistě mechanického systému se dá obchodovat jen dočasně. Podle mě je nezbytné porozumět trhům z hlediska PA. Nemyslím tím, obchodovat čistě PA, ale diskréční posouzení musí mít vždy přednost před jakýmkoliv indikátorem. Myslím, že je to velmi důležité, protože trhy se neustále mění. Když ale porozumíte cenové akci, potom váš systém může fungovat velmi dlouho, troufám si tvrdit navždy. Začnete totiž selektovat obchody podle ceny a indikátor se stane jen dodatečnou pomůckou. Já používám indikátor CCI, ale ne k výběru obchodů, ale naopak díky tomuto indikátoru vypouštím obchody, které bych na základě PA vzala. Kdybych tento indikátor nepoužívala, můj systém by byl i tak výdělečný, ale win by byl nižší. Byly doby, kdy jsem si říkala, že WOOdieho systém nemůže fungovat, protože podle mě je tohle ten případ. Dává spoustu falešných signálů, ale jsou období, kdy prostě tenhle systém funguje dokonale i při čistě mechanickém způsobu. Tyhle období jsou ale krátké.

Nicméně všem, co tomuto byznisu obětovali spoustu času a úsilí z celého srdce přeji, aby se stali úspěšnými.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Největším problémem budování důvěry ve strategii je to, že lidé i několik let budují stále nové strategie. Honí se za něčím geniálním, co nebude vůbec ztrácet.To se pak celá záležitost oddaluje. Ono vydělává spousta strategií, jen je potřeba se na ně dívat z pohledu měsíce, lépe roku. To pak zjistíme, že zhodnocení není zase tak špatné.
Ideální je chytit jednu strategii založenou na určité logice, nejlépe trendu a tu pak pilovat a tím se nám utužuje postupně během let důvěra. Strategie se pak stává "dokonalá". Jak dlouho existuje finwin a stále se piluje k lepším výsledkům?
S nízkým účtem a jedním kontraktem se nedá vydělávat, protože neuplatníme MM v pravém slova smyslu.
Ale s velkým účtem a několika kontrakty již je to možné a prakticky nemůžeme takový učet nikdy zrušit. To už , ale musíme samozřejmě vědět co děláme a mít nastaven MM včetně krizových plánů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Osobni zkusenost na co by se taky mel zacinajici trader pripravit - live jedu cca pul roku (takze se povazuju za zacatecnika a ukol na tento pul roku byl prezit:)) a za tech nekolik mesicu jsem si vyzkousel jake to je takrka 400% narust equity nasledovan cca 80% poklesem. Nekdy podle planu....nekdy mimo plan.....nekdy i strelba po vsem co se pohne :) Ze zacatku jsem si myslel "mam dobrej plan, radu hodin stravenych nad poctivym backtestovanim, psychicky jsem naprosto v pohode a pripravenej na vsechno.......=> uspech je zarucen". Jak naivni to predstavy:)

Co jsem na sobe vypozoroval je, ze kdyz jsem v hlubokem DD a uvedomim si, ze takle teda uz dal ne, tak jsem schopnej nedelat zbytecny chyby, v klidu si pockat na ty situace, ktere chci zobchodovat a i rizeni otevrenych pozic je cajk - proste dyz mam za sebou velkej propad, tak se pak dostanu do urcity dusevni "pohody" kdy jsem schopnej delat presne to co chci. Problem je, kdyz se mi delsi dobu dari a dostavam se vyrazne do plusu - to pak prijdou takovy akce, ktery skutecne sam nedovedu zduvodnit co a proc sem to vlastne delal => takze hura zase do poradnyho DD:).

Co tim chci vsem zacinajicim traderum rict je, ze perfektni metodika vstupu a vystupu je fajn, ale jakmile nejste schopni svy emoce udrzet na uzde (coz je ted asi muj nejvetsi problem a predpokladam, ze si tim prosla i vetsina profitabilnich traderu na tomto foru:) ) tak je zbytecny se v tech vstupech a vystupech tak dlouho patlat. Nekdy je "lepsi" obdobi a nekdy "horsi". Jedinej problem vidim v tom jak se s touto realitou vyporadam ja sam a co v tyto okamziky delam.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No já myslím že příčina je jednoduchá. Když se equity zvedá tak člověk ztrácí ostražitost a získává pocit - jsem dobrý, můžu si trochu povolit pravidla - pak následuje propad. Sám jsem si to několikrát zažil. MACA to sám píše, že když má DD tak nedělá zbytečné chyby, z čehož plyne že si uvědomuje že jinak asi nějakou zbytečnou chybu udělá.
Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jak pise PPavell - jakmile se dari a equity stoupa tak jsem vic a vic hamiznej a casto porusuju pravidla. Vim, ze problem neni v systemu - principielne mi vyhovuje, vim ze funguje a nabizi potencial, ktery od nej ocekavam. Vim, ze problem je v soucasny dobe mezi zidli a klavesnici - jenze tenle "problem" se fakt neresi jednoduse:) Uz jsem si vymyslel i system trestu v podobe kliku a drepu, ale zatim to moc nepomaha.

Vedome se zruinovat rozhodne nepokousim, ale tim netvrdim, ze to jednoznacne nema nejakou "hlubsi" pricinu. Neco malo jsem cetl i o vlivu podvedomi - nicmene neni jednoduche (alespon pro me) se obektivne dopatrat potencialnich pricin a pracovat na moznych zmenach - mozna by pomohlo sezeni u psychologa, ktery ma v dane oblasti vice znalosti a jeho pohled muze byt daleko vice obektivni....

Muj nazor je, ze najit si funkcni vstupy a vystupy, udelat baktesty....byla celkem pohoda a zabava - ale eliminovat svoje chyby pri exekuci uz takova sranda neni - a dokud clovek nejede live tak se na to v ramci backtestu/sim uctu asi jen tezko pripravi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Maca dej si tresty ze po nejake chybe nebo kdyz budes mit ten tvuj problem tak si treba za kazdou chybu zakaz 2 dny live nebo tak neco... to si najednou rozmyslis do ceho pujdes... kliky nejsou zrovna trest protoze ti pak mozek reaguje stylem "dobre tady si kliknu zkusim neco mimo plan a pak si za to dam 100 kliku pohodicka a jeste udelam neco pro sebe"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dlhší citát od drvr: "podle čistě mechanického systému se dá obchodovat jen dočasně. Podle mě je nezbytné porozumět trhům z hlediska PA. Nemyslím tím, obchodovat čistě PA, ale diskréční posouzení musí mít vždy přednost před jakýmkoliv indikátorem. Myslím, že je to velmi důležité, protože trhy se neustále mění. Když ale porozumíte cenové akci, potom váš systém může fungovat velmi dlouho, troufám si tvrdit navždy. Začnete totiž selektovat obchody podle ceny a indikátor se stane jen dodatečnou pomůckou. Já používám indikátor CCI, ale ne k výběru obchodů, ale naopak díky tomuto indikátoru vypouštím obchody, které bych na základě PA vzala".

Musel som prejsť nebom a peklom, aby som na toto prišiel (aj to len nedávno), a finálny impulz nevyšiel zo mňa, ale od "kolegov" traderov. Byť že mám toto vryté do podvedomia, mohol som ušetriť ťažké tisíce obchodov v backteste, a mnoho mnoho stovák hodín hnaním sa za ilúziou. Stále si myslím, že mechanické systémy môžu profitovať, ale cez obdobia s nepreberným množstvom strát, čo je ťažké ak nie nemožné pre normálneho človeka psychicky uniesť (zvládol by to možno 1 z 1000 alebo ešte menej).

Na PA prístupe, kde má indikátor len sekundárny, potvrdzujúci charakter, sa mi páči fakt, že ku každému obchodu pristupujeme ako k ziskovému, nie ako k čiarke do štatistiky, kde sme po 20 obchodoch zarobili $100... pozor, len prečítaním tejto vety málokto pochopí jej význam. Skúsme sa na chvíľu zastaviť a predstaviť si to: ku každému obchodu pristupujeme ako k zisku, nie ako k puntíku do štatistiky... aké obrovské odľahčenie psychiky pri live... aká fundamentálna zmena prístupu k celému tradingu... ako na ruby prevrátený pohľad na obchodovanie aj v stratových obdobiach, smerom k lepšiemu...

m.a.c.a, nezostáva než zagratulovať k dosiahnutiu toho, čo sa podarí možno 5 ľuďom zo 100, ak nie ešte (oveľa) menej. V live určite treba niektoré veci dolaďovať, u teba to je už len pocit prílišného sebavedomia po ziskovej sérii. Až toto doladíš, máš vyhráno, ak je pravda čo píšeš. Nech sa darí

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ešte doplnok k "Byť že mám toto vryté do podvedomia...." z môjho predch. príspevku.

Plačom, bolesťou a drawdownom v live si musí prejsť každý obchodník, pretože tieto momenty z nás robia úspešných traderov (teda z vás, zo mňa ešte nie, ale už sa to blíži). Čítanie o správnych návykoch z nikoho úspešného tradera neurobí. "Obchodujte menej", "neberte obchody mimo plán", atď., milión podobných poučiek ktoré všetci poznáme, slúžia na jediné - aby sme rozumeli tomu čo sa stalo až sa to stane, a vedeli ako ďalej, vedeli čo zmeniť k lepšiemu. Tieto poučky neslúžia na to aby sme sa týmto veciam vyhli, pretože sme ľudia a nie bohovia.

"Byť že mám toto vryté do podvedomia...." bola len nerealistická poznámka vyjadrujúca, že je veci nutné zažiť na vlastnej koži (a nie o tom hoci aj 100x čítať), aby nastala zmena.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jsem moc rád za toto vlákno, myslím, že by víc příspěvků a zkušeností zde vůbec neškodilo. Četl jsem všechny příspěvky velmi pečlivě a zvažoval : Jsem připraven k reál tradingu ? Testuji si půldruhého roku různé demoverze ( několik jsem jich už vygumoval ), zkoušel kdeco, ale výsledek - po sérii úspěšných demovýdělků jsem vletěl do několikanásobně větší ztráty...bláhově jsem věřil, že se to obrátí a namísto toho dlouhá svíčka proti. Takže připraven nejsem asi vůbec, jenom vím, že takovéhle blbosti v reálu nesmím udělat. Ale v nejbližší době do reálu vstoupím, ne tedy s velkým kapitálem, ale pokud to neudělám, mohu toho všeho nechat včetně hraní si s demoverzemi, zůstat při nich znamená pro mne už jen, že se z nich víc nepoučím a budu hloupě dělat stejné chyby. Četl jsem zde ve fóru spoustu příspěvku, že pod 5K USD nemá cenu účet vůbec zakládat, proti tomu příspěvky, že lze jet na ostro i s malým kapitálem. Kloním se k názoru těch druhých, protože pokud třeba bych založil účet s 10 K USD a obchodoval jen mikroloty ( abych moc neprodělal ), ztráty/výdělky v řádu pár dolarů nehrají roli, jen se zbytečně blokuje třeba 9 tisíc dolarů na účtu u brokera, takže stačí i třeba jen 500 USD, max. tisíc a výsledky jsou stejné.
Jde tedy mi jen o to: Jak nedělat ty hloupé chyby z dema i v reálu ? Jedině takhle:
1) Když jsem při tvrdé kázni na demu dokázal řadu úspěšných obchodů, měl bych to v reálu zvládnout také, jenom psychika dostane daleko víc zabrat.
2) Trpělivost - čekat na správný trend či signál, , připravit si vstup, ale napřed vedle na demu si vyzkoušet potvrzení signálu a pak pustit reálný obchod. Během něj ani na chvíli nespustit z něho oči a se zadanými SL/TP sledovat a případně nekompromisně zavřít pozici, nikdy žádné čekání na obrat trendu, lépe je počkat na novou příležitost.
3) Nikdy nevstupovat do obchodu " za každou cenu ", jak jinak mám poznat pattern, než potvrzením třeba na demu ?
4) Nevstupovat do trendu, pokud už chvíli jede, může jen " dolévat " a pak se obrátit.
5) pečlivě napřed sledovat makroekonomická data, nevím, ale na různých příspěvcích na netu mnohé komentáře jen glosují, co bylo a co už je pryč, tak lze těžko odhadnout vývoj. Zdají se mi dobré ekonomické relace v TV na Z1. V každém případě základní ekonomická data musím brát jako prioritu pro výběr obchodovaného nástroje.
6) Nedělat denně mnoho obchodů, max. tak 2 a to spíše od úterka do čtvrtka, vynechávat Po a Pá, čas na uklidnění nervů asi je dost důležitý.
7) Důsledně vyhodnocovat výsledky a dle nich upravovat své plány a možnosti.

Nu, nevím, jestli tahle předsevzetí dodržím, prostě budu muset, nebo toho nechat. Snad uvedená předsevzetí před zahájením live obchodu jsou správná.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...