Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Pár úvah na téma mechanických strategií


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 93
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

pěkná článek který mě ale nutí k zamyšlení, co když třeba za 3-4 roky už se budou tito velcí hráči motat i do dalších indexů kam potom pujde malý ID obchodník nebo co když za těch pár málo let budou další indexy jako S&P a nebude už vůbec snadné postavit ziskovou strategii. Určitě mě teda děsí i když je článek jenom uvaha kam se poděju za pár let :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Děkuji za další zajímavý článek,

musím souhlasit s tím, že člověk, který bude obchodovat diskrétně, ten bude mít vždy převahu nad počítačem. Počítač nikdy nebude schopen odhalit chop tak dobře, jako člověk a to z toho důvodu, že takové věci nelze naprogramovat.

Co se týče toho, že by velké společnosti někdy v budoucnosti převzali plnou kontrolu nad trhem, tak to je nesmysl, ze dvou důvodů.
- Za prvé, pokud by velký hráči převzali plnou kontrolu nad trhem, tak by již jiní lidé/instituce peníze do trhu nedávali, jednoduše proto, že by věděli, že nemají nejmenší šanci na úspěch, takže by se nakonec okrádali jen velký hráči mezi sebou, což by časem způsobilo jejich úpadek.
- Druhý důvod je čistě ze statistického pohledu. Pokud vezmu v úvahu počet trhů krát počet možných indikátorů krát počet různých timeframů či jiných způsobů zobrazení krát všechny možné kombinace vstupu, výstupu a B/E krát délka jak dlouho mohu držet kontrakt krát tisíce dalších věcí, tak nám tento součin dá nepředstavitelné množství kombinací, které se mohou v trhu vyskytnout. Což znamená, že vždy bude možné najít v trhu nějaký způsob, jak vydělat plno peněz.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zajímavý článek. Pokud k tomu můžu něco povědět, tak moje idea, kam se má ubírat moje energie v obchodování, abych byl profitabilní i s velkými hráči, je je následovat. Takže pokud se aktuální dění na trzích změní, já právě tu změnu použiji opět pro sebe, abych dál vydělával. De facto se ztotožňuji s Tomášovou myšlenkou, že právě diskréční obchodování je zbraň proti velkým mechanickým systémům. Trhy se mění, a ten kdo chce zůstat IN, musí měnit svůj pohled na pohybující se cenu a měnit sám sebe. Svůj přístup.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

hooky:
Před 25-30 lety se zdálo, že dřív nebo později budou za šachovnicí sedět jen počítače, protože už tehdy dokázaly ve zlomku času spočítat to, co lidský mozek jedince na druhé straně šachovnice nikdy nedokázal a nedokáže. A přesto i dnes nejlepší šachoví hráči nad těmi nejlepšími šachovými počítači zpravidla dokážou vyhrávat. Je to asi proto, že počítačový program je jen sada instrukcí, která se vykonává podle předem daného schématu a pokud je před tuto sadu instrukcí postaven problém, se kterým se nepočítá, vždyť onu sadu instrukcí vlastně vytváří zase jen člověk, pak může člověk zvítězit nad počítačem jiného člověka ač se to na první pohled zdá naprosto nemožné. Rozhodně se není čeho děsit. Velmi zjednodušeně napsáno je podle mne celkem jedno, zda-li na druhé straně proti mně stojí člověk s tužkou a papírem v ruce nebo člověk s tím nejvýkonnějším počítačovým centrem na světě. Nakonec je to vždy člověk a jeho schopnost v pravou chvíli se tím správným způsobem rozhodnout.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Katzz:
s tímhle naprosto souhlasím... Dokonce si myslím, že určitá nenápadnost je nutností, pokud fondy a další velcí hráči investují v prostředí, které je ovlivňováno "davovým šílenstvím". Pokud bych se zamýšlel já nad tím, jak zhodnotit neomezené množství peněz, tak bych určitě zvolil diverzifikaci a to v tom smyslu, že menší obnosy bych rozdělil do tisíců trhů. Superpočítače můžou přece obchodovat na každém něco jiného, tak co. Tak komplexní analýzu už ale může dělat jen počítač, což už samo o sobě moc velká výhra není. Kdybychom se podívali na podíl aktiv a celková zhodnocení, není na tom náhodou trader s $10 000 a s klidně i 100% zhodnocení za rok lépe? Nevím... S miliardou dolarů stačí mizivé zhodnocení, aby se vydělal majlant.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

IMik:
Ahoj. Presne jak rikas........i dnes nejlepší šachoví hráči nad těmi nejlepšími šachovými počítači zpravidla dokážou vyhrávat.
Jde o slovo "nejlepsi". To je v poradku, ti nejslepsi opravdu ten program porazi a porazet budou. Jenze nemyslim si, ze ja a spousta dalsich mame na to byt nejlepsi (to neni podcenovani se - je treba znat sve moznosti, omezeni at uz jakekoliv). Nejlepsich muze byt (podle meho odhadu) mizive promile.
Docela by mne zajimalo, kolik %lidi ten pocitac pri hre sachy opravdu je schopno (ne teoreticky) porazit.

Popravde, clanek mi ukazal mnohem presneji nez jsem si predstavoval, "obludu" proti ktere se hraje. Tohle me vystrasilo mnohem vice nez ma jakakoliv live ztrata.

All the best.
Mira

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ak by sme to doviedli do absolutneho extremu, ze velki hraci ovladnu trh, tak by bolo napr. vhodnou reakciou malych obchodnikov znovu extremne postaveny obchodny plan na nahodnych vstupoch. Nahodne vstupy nedoaze naprogramovat nikto. Resp. sady nahodnych vstupov jednotlivcov sa budu vzdy lisit.

Tiez si myslim ze nedojde k tomu ze institucionalni traderi ovladnu trh. Ak prestane fungovat jedna vec zacne druha. Mozno sa zmenia zakladne pravidla a uz nebude platit ze "Trend is your friend", ale bude sa naopak viac spekulovat na otocenie trendu apod. Myslim si ze najdolezitejsou vlastnostou pre malych traderov do buducnosti bude schopnost prisposobit sa podmienkam trhu.

Asi by sa to dalo dobre prirovnat k vojne. Vzdy ked jedna strana vymysli nieco prevratne, druha strana vymysli protiopatrenie.

Celkovo to nevidim az tak cierno :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skutečně není důvod k panice a paranoie.... :-) Ano, velcí hráči budou mít stále lepší a lepší arzenál, takže hra bude těžší a těžší. Jenomže ona nebyla jednoduchá nikdy. Pokud si někdo z článku vykládá, že by snad měla skončit možnost vydělávat na trzích nebo že velcí hráči budou schopni celé trhy ovládnout, je to skutečně jen paranoia. Vše, na co článek poukazuje, je:
1) hra je mnohem těžší, než si řada lidí myslí (míním tím hlavně jedince, co jim jejich broker řekne o existenci nějakého indikátoru a oni už v duchu počítají peníze);
2) není tedy prostor pro naivní přístupy a je třeba trading brát maximálně vážně a zodpovědně;
3) invence a kreativita bude vždy způsob, jak v trzích opakovaně vítězit;
4) představa, že někde něco naprogramuji a už nebudu muset do konce života nic dělat, nebo že si snad někde koupím nějaký počítačový kód a on bude navěky vydělávat, je zcela mimo;
5) diskréční obchodování stále bude nabízet výhodou, kterou velké instituce většinou postrádají;
6) na forexu s účtem 500 USD a podobným zákonitě s čistě mechanickými strategiemi po nějaké době pohoří 99.99% lidí. Paradoxně si většina myslí, že ona je to 0.01%, kterého se to netýká. Velcí hráči vědí, proč lákají do FX tolik malých hráčů se všemi těmi "super-benefity".
7) Akciové obchodování už je mnohem komplexnější a náročnější, než nějaké "buy-and-hold", nebo "value stocks". Myslím, že většina analytiků lehce zaspala dobu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Diky za pekny clanek

uz v dnesni dobe je 80% obchodu provedeno pocitaci mozna i vice. zkuste si najti termin High-frequency trading a to je jen jeden z mala zpusobu programoveho obchodovani. nemyslim si ze to skodi nam malym obchodnikum spis to tlaci na to byt vice diskrecni. Problem bych videl az kdyz zmizi lidsky faktor uplne pak se par super rychlych pocitacu bude skalpovat navzajem a obcas se vytvori lavinovy pohyb jednim smerem. Pak nam nezbyde nic jineho nez najit zpusob jakym vydelat na te obcasne lavine :)

Hodne uspechu vsem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ona otazka zni taky jakou financni vahu maji tito velci hraci v zobchodovanych penezich, prece jen se denne zobchodujou nejake triliony penez a nejsem si az tak jist, ze vetsina z techto penez patri jen velkym hracum(kteri mimochodem taky jedou rozlicne strategie mezi sebou, protoze urcite nemaji zadny kartel) takze tady bych to az tak nehrotil. v jednoduchosti je krasa.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A nejen to, velcí hráči jsou si i navzájem konkurenti na všech trzích a každý používá jinou strategii a postupy, takže nakonec jsme ve stejném proudu s tím nebo jiným velkým hráčem. A velkých hráčů je taky hromada, takže bych se toho až tak nebál. Možná je to pro nás výhoda, protože se asi obchoduje hůř s velkými penězi, než s řádově stovkami tisíc USD, protože takové "malé" objemy se na trhu ztratí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Presne nad podobnými problémami ako sú napísané v článku rozmýšľam dlhšiu dobu aj ja. Obchodujem forex a môj názor ohľadom mechanických OS s ktorými chcú uspieť malí obchodníci je čím ďalej jasnejší. Veľký presne vedia ako obchodujeme kde vstúpime , kde dávame SL aký pohyb očakávame / technika, správy/. A niekedy mám pocit že potom na trh chodia pre zisky ako my na nákupy do hypermarketov. Na rozdiel od nás vedia trh posunúť tam kde potrebujú, urobiť zdanlivé pohyby, zmätok a potom profitovať. Takto to funguje hlavne pri nejakých zlomových suportoch, rezistenciach, správach atd. Takto začínam chápať forex ja. To ako obchodujú veľký hráči to by boli informácia hodná zlata. Riešenie danej situácie tým že treba odísť do menej likvidného trhu, ako bolo písané v článku, má určite logiku. Ja som sa rozhodol ináč. Zaradil som do OS viac diskrečného prístupu. A hlavne sa riadim známym heslom že trh urobí taký pohyb aby čo najviac obchodníkov prerobilo. Takže ak my jasne ukazuje situácia na trhu, / technika , správy /na pokles a všetci ho očakávajú, tak určite neotvorím short ale čakám na falošné prerazenie, otočenie trhu, vybratie SL a pokračovanie v raste. Funguje to zatiaľ celkom dobre, ale som na začiatku. Štatisticky mám málo obchodov aby som mohol niečo záväzne konštatovať. Takýto prístup však po psychickej stránke vôbec nie je jednoduchý. Vlastne robím opak toho čo mi ukazuje trh. Nejako som sa rozkecal. Tak ahojte. A prejem veľa obchodných úspechov.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Velmi dobrý článek na otevření očí všem začátečníkům. Myslím, že podstatná věc, která bude fungovat snad vždycky je, že ti velcí tam musí naložit tisíce a ještě mnohem více kontraktů. A tato skutečnost se prostě musí projevit jako určitý trend vždycky (samozřejmě není dáno na jakém timeframu to bude vidět). Takže šance pro malé hráče by měly být pořád, dokud bude burza existovat.

Jinak je třeba počítat s tím, že i diskréční obchodování převezmou počítače a pak už prostor pro lidský mozek nebude. To, že počítač dožene naše IQ se očekává podle všech dostupných aproximací výkonu do 30-50 let. Takže bychom si ještě měli chvíli zaobchodovat. Pak už to bude stejně jedno.

Jen pro info v laboratořích IBM už mají HW se SW, který se vyrovná inteligenci kočky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...