Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

- Pokud si myslíte, že obchodování je jednoduché, je toto článek pro Vás. - Pokud nemáte za sebou vybudování obchodního plánu a hodně dlouhou dobu papertradingu a přesto si chcete ihned otevřít obchodní účet, je toto článek pro Vás. - Pokud do obchodování vkládáte naději na lepší život a prakticky na něm visíte, protože až se to konečně povede, změní se Vám život, je toto článek pro Vás. - Pokud nevíte, kde se bere 90% ztrácejících obchodníků, je toto článek pro Vás. [bold]Ztráta na akciových trzích[/bold] Před pár lety jsem narazil na akciové trhy. Byl jsem absolutně "akciově negramotný," za sebou pouze přečtených pár zpráv o akciových trzích na internetu apod. Čekali byste, že si před koupením akcií něco zjistím? No, založil jsem si obchodní účet a převedl na něj 400t. Nevím co mě to napadlo, asi že jsem měl peníze a nějak mi připadalo škoda, že jen tak leží ladem. Bylo to před krizí, tehdy se obecně zdálo, že od akciových trhů nehrozí žádné velké riziko. Obchody jsem uzavíral na základě zpráv na internetu a koukání do grafu (bez jakékoli znalosti technické analýzy). I přesto jsem nějak výrazně neprodělával, nicméně rozhodně nevydělával. Nicméně pak samozřejmě přišla ekonomická recese (říkají jí krize). Můj účet se ztenčil na 200t. To byla psychologická hranice. Všechny akcie jsem prodal a akciový trh nechal plavat. Prodělat 200t. mi trvalo asi rok. [bold]První ztráta na komoditách[/bold] Mezi tím mi kamarád řekl o komoditách. Začal jsem číst Finančníka a byl nadšený. Šel jsem tuším na jeden kurz a první věc co jsem udělal byl papertrading. To mi trochu šlo a tak druhá věc co jsem udělal bylo založení obchodního účtu s $5000. Ihned jsem začal obchodovat FinWin (na trhu TF) s psychickým nastavením, že "to přece jít musí, když to jde jim." No, nešlo mi to, účet jsem projel na celé čáře. Současně s obchodováním jsem trochu backtestoval, ale žádná sláva. Prodělat těchto $5000 mi trvalo také asi půl roku. [bold]Druhá ztráta na komoditách[/bold] Díky tomu, že jsem měl pár backtestů za sebou a nějaké ty obchody před vygumováním účtu, jsem si začal víc věřit a sám v sobě posiloval pocit, že "to nějak půjde." Na účet jsem zaslal další $2000 a znovu je proobchodoval. [bold]Konečně budování obchodního plánu[/bold] Pochopil jsem, že to dělám špatně a začal si dávat dohromady vlastní obchodní plán (kombinace FinWin, Woodies a mých vlastních ingrediencí/patternů, trh Gold). Do toho jsem se dozvěděl, že kamarád vyvíjí také svůj obchodní plán, má ho docela pečlivě zbacktestovaný a už ho obchoduje simulačně a jde mu to dobře. Obchodní plán jsem od kamaráda převzal a začal ho sám testovat, udělal si na něj vlastní cit, malé vlastní úpravy a zalíbil se mi. Udělal jsem nějaké ty backtesty, které mohly být robustnější, ale už to docela šlo. Poučen z předchozích nezdarů jsem neskočil hned do ostrých obchodů, ale chvíli papertradoval. Obchodní plán jsme měli s kamarádem téměř stejný. Kamarád si založil ostrý účet a díky tomuto plánu vydělal za 2 měsíce $5000. To mě samozřejmě velmi ovlivnilo a ačkoliv jsem za sebou měl jen krátký papertrading s výsledkem "nic moc," rozhodnul jsem se jít do toho na ostro. [bold]Třetí ztráta na komoditách[/bold] Zaslal jsem dalších $5000 na obchodní účet a začal obchodovat na ostro. Tentokrát můžu říct, že už jsem bral obchodování velmi zodpovědně, snažil se vstupovat jen podle plánu atd. Takhle nějak má vypadat skutečný start obchodníka, až na to nedokonalé backtestování a moc krátký papertrading s výsledkem "nic moc." Ale už to aspoň nebylo jako mé předchozí dětinské pokusy. Bohužel se mnou začala mávat psychika. Vstupy jsem měl podle plánu, ale nebyl schopen podle něj vystupovat. Ovládal mě strach, nejistota zda trh půjde mým směrem, prostě široká škála emocí a nebyl jsem to schopen zvládnout. To mělo samozřejmě za následek ztráty. Stop Loss zůstával stejně vysoký, ale výstupy byly tak malé jako Stop Loss nebo dokonce nižší. Jen výjimečně se sem tam objevil vysoký výstup. Když jsem se podíval na své obchody zpětně, byly většinou správně a hlavně kdybych vystupoval podle plánu, tak vydělávám. To mi dávalo motiv jít stále dál a snažil jsem se svou psychiku nějak zlomit. Problém byl v tom, že po pár protnutých Stop Lossech se strach z další ztráty tak zveličil, že jsem radši vylezl z obchodu na malém zisku, abych neměl znovu ztrátu. Takhle to se mnou stále mávalo sem tam, na každém obchodu jsem visel jak novorozeně na prsu matky. Místy jsem i špatně vstupoval a takhle to postupovalo dál, můj účet se stále tenčil a já stále věřil. Z bídy mě vytáhnul jeden dobrý den. Souhrou náhod jsem vydělal za den $1500 (trh cuknul mým směrem až protnul můj náhodně nastavený Profit Target). Můj účet byl $500 v plusu. Pak jednou přišel jeden špatný týden, kdy jsem vstupoval jako blázen. Nevím co se mi to stalo, prostě jsem se neudržel, vstupoval na pocit, vystupoval taky na pocit, takže naprosto špatně. Tento podivný týden mě stál asi $1500. Zpětně to hodnotím, že šlo o osobní problémy promítnuté do obchodování. Kamarádovi mezi tím obchodování přestalo jít. Pár špatných obchodů, nedostatek času, to mělo za následek nabourání psychiky a jeho účet má nyní jen $1000 nad vklad, takže se nebezpečně blíží bodu 0. Nakonec přišel jeden den s podivným černým stavem "zatměno." Byl to jeden den, kdy trh po klidovém období velmi ožil a vypadalo to na velké pohyby. Naprosto mi přepnulo a opět jsem vstupoval jako blázen. Sice tak nějak podle plánu, ale s chybami (vstupy někdy nebyly úplně čistě platné) a protože jsem se zbláznil a prostě nutně chtěl z trhu vyždímat co nejvíc, když se tak pěkně hýbe, zvyšoval jsem SL i na dvojnásobek mé běžné hodnoty. Ačkoliv mám v plánu maximálně 2 obchody za den, ten den jsem jich udělal asi 10. Seděl jsem u trhu, měl skoro zatměno před očima, nebyl schopen myslet vůbec na nic a v tomhle stavu jsem obchodoval. Něco podobného možná zažívají hráči automatů. Je dost možné, že hodně obchodníků má trh jako výherní automat a zažívají tyhle pocity. Kde jinde se dá riskovat celé jmění? Je to ta nejdrsnější hazardní hra. Tenhle den mě stál $2000. Paradoxem je, že jsem měl pravdu, opravdu to byl konečně den s pohybem a ve směru, který jsem čekal. Kdybych na začátku dne prodal a vydržel, vydělal bych $3000. To je samozřejmě blbost takto uvažovat, nikdo nemůže vědět předem kam trh půjde a jak dlouho, ale pro psychiku je zdrcující prodělat na krásném down pohybu skoro tolik, kolik se na něm dalo vydělat, zvlášť když jsem ten pohyb dolů očekával. Den poté jsem taky nebyl psychicky v pohodě. Vstoupil jsem tedy nejdříve simulačně. To samozřejmě krásně vyšlo, takže na dalším signálu jsem vstoupil s ostrým účtem. Jak jinak, než že trh protnul můj SL o 2 ticky, otočil se mým směrem a "jel" asi $1500. Pak ještě jeden ztrátový obchod, tentokrát opět ve stavu "skoro zatměno." Můj účet má $1000. To znamená konec ostrého obchodování. [bold]Zhodnocení celé situace[/bold] Psychologie je opravdu hlavní část obchodování. Kdo chce obchodovat, musí se zvládnout. Já to neovládám. Je to paradox, protože já jsem člověk, kterého všichni hodnotí jako velmi klidného a sebevědomého. Tj. ode mě by se nejméně dalo čekat, že se budu chovat jako závislák na automatech. A je to tak, chovám se tak. Odjíždím teď na měsíc na dovolenou, pak uvidím co dál. Přeji Vám víc rozumu, než mám já.

14132

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Toto nie je nic nove pod slnkom. S vacsimi alebo mensimi odchylkami zazil podobny vyvoj skoro kazdy. Niekto na zaciatku prerobi par tisic USD, niekto auto, niekto dom. Vacsina potom skonci a nikdy sa nevrati - takyto ludia potom pisu po forach ze sa v trhoch neda zarobit a ze je to cele hlupost atd. Niektori sa poucia, pozbieraju psychicke a financne rezervy, postavia sa k problemu zodpovedne a zacnu odznova systematicky a pomaly zacnu zarabat. Niektori ludia si musia cely kolotoc zopakova niekolko krat.

Sam som si presiel "niekolkymi uctami".

Podla mna je najlepsie si najst nielen edge v trhu ale aj svoje osobne edge. Moze to byt hocico co ti dava vyhodu pred inymi.
Napr.:
1. nikdy som nebol genialny, ale som velmi trpezlivy a mam vela penazi. T.j. ked vymazem ucet tak budem moct otvorit novy. Takuto moznost nema vela ludi.
2. Nemam vela penazi, ale som student a preto mam kopec casu. T.j. mozem travit cele dni nad grafmi a preto mam edge pred ludmi ktori musia pracovat a este maju rodinu. Sice budem mat pre zaciatok maly ucet ale mozem investovat velmi vela casu do pripravy.
3. Nemam peniaze, ale v skrini mam 3 nobelove ceny za matematiku. Viem ze som extremne inteligentny a preto sa budem ucit vsetko ovela rychlejsie.

Osobny edge moze byt hocico
- to ze nemam rodinu
- alebo naopak ze mam chapajucu rodinu
- nemusim splacat hypoteku
- mam kopec casu
- mam kopec penazi
- milujem trading a urobim vsetko preto aby som uspel
- pracujem v hedge fonde
- mam kamosa ktory je uspesny trader
- poznam www.financnik.cz ;)

Kazdy mame nejaky osobny edge. Na ten by sa mal clovek koncentrovat hlavne v obdobi frustracie po vymazani uctu a tento edge by mu mal dat odpoved na to preco uspeje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nejtěžší na tradingu je zvládnout své emoce. Emoce nás nutí dělat věci, které bychom zpětně s odstupem času nikdy neudělali. Alespoň částečně ovládnout své emoce není nic jednoduchého, kdyby tomu tak bylo, asi by trading nemohl být tím, čím je. Zejména na počátku je trading velmi drsné zrcadlo naší neschopnosti zvládat své emoce. Je dobré si uvědomit, že emoce nelze ovládnout bezezbytku, ale je možno na nich pracovat a dostat je pod kontrolu. Bez počátečních "ztracených" investic to však nejde, stejně jako se bez investic neobejde jakýkoliv jiný byznys. Nemyslím si proto, že albeon je příkladem odstrašujícího obchodníka, který to dělá špatně. Myslím si, že takovou fází zvládání svých emocí jako on musel projít snad každý úspěšný obchodník. Rozdíl je jen ve výši investic, které musí každý jednotlivec vynaložit k tomu, aby svého vysněného cíle stát se úspěšným traderem dosáhl a také v tom, kdo to vzdá a kdo vytrvá.

Ne nadarmo se říká: "Jen to je ztraceno, čeho se vzdáváme."

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Albeon: Hodne uprimny prispevok.
Ty si myslis,ze si nedodrzal obchodny plan a preto si prisiel o ucet. Kamarat dodrzal obchodny plan do puntiku a keby ho na konci nebol porusil(tzn.prestal tu strategiu obchodovat),tiez by bol prisiel o ucet.
Pri vsetkych strategiach sa doporucuje tzv. diskrecne obchodovanie.
Len potom nechapem,ako sa robia tzv.diskrecne backtesty.
Bud mam presny plan vratane diskrecnych pravidiel (ktory sa tym padom da naprogramovat) a podla toho obchodujem, alebo ten plan obchodujem podla "citu pre trh" tzn.diskrecne a potom to moze dopadnut tak ako u teba-nevstupis do ziskovych obchodov a vstupis do stratovych.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Přidám se k albeonovi se svojí zkušeností, některé jeho věty jsem jen okopíroval - doufám že se nebude zlobit.

Obchodování na akciových trzích:
Před pár lety jsem narazil na akciové trhy. Byl jsem absolutně "akciově negramotný," naštěstí byly trhy v uptrendu a vydělal jsem zhruba 10% za rok, to se mi zdálo málo a tak jsem se pustil do komodit.

První ztráta na komoditách:
Začal jsem číst Finančníka a byl nadšený. Všichni tady se tvářili že je hrozně snadné vydělat za rok 150% a více, byl jsem hlupák a uvěřil tomu. Naslepo jsem obchodoval se zlatem, prodělal 50% účtu. Začal jsem hledat fungující systémy a když jsem nic nenašel vyrobil jsem si vlastní a zbacktestoval ho, upravil ho a znovu zbacktestoval - byl pak naoptimalizovaný na dané období.

Druhá ztráta na komoditách:
Doplnil jsem znova účet a svůj přeoptimalizovaný systém jsem obchodoval naživo a někdy vydělal, většinou prodělal více než vydělal a přišel časem o většinu peněz. Přestal jsem obchodovat a začal zase backtestovat a papertradovat.
Časem jsem toho nechal, nefungovalo to.

Začal jsem se zajímat opět o akcie a to poctivě do hloubky, co nakupovat a kdy to koupit.
Je to naprosto opačný systém oproti tradingu, namísto TA se používá FA. Nemusí se sedět u grafu a řešit slipage, SL, PT a TF, což je z mého pohledu skvělé.

Otevřu brzy další účet a ozvu se s výsledky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Podle mě dobrým začátkem je obchodovat podle trendu. Další způsoby (proražení, zprávy, aj.)nechat až na pozdější dobu. Problém v počátku bývá jak určit trend. Těch metod je více. Uplně základní je určení trendu hrubého- na vyšším tf, než který chci obchodovat. Toto jde vidět přímo podle svíček v grafu, např. na 1H tf. Pokud dvě svíce po sobě mají nižší high než předchozí pak se jedná o short a analogicky pokud dvě svíce po sobě mají vyšší low, to znamená, že trh roste tak půjdeme tudíž long. Na základě tohoto zjištění si pak klidně můžeme do grafu dát indikátor, který mi bude pomáhat toto určovat. Např. ema, psar, cci, aj. Vždy, ale musíme vycházet ze vzájemného postavení svíček- to je realita.
Pokud se střídají vyšší a nižší high nebo low pak není trend a jedná se o tzv. chop. Trhy nikam nesměřují a tudíž neobchodujeme. Samozřejmě pokročilí obchodníci umí i toto zobchodovat, ale předpokladem je již rozumět trhu a být "ostřílený".
Dalším krokem je pak vstup do trhu na nižším tf, např. 5M. A zase musíme na toto jít chytře. Pokud je na vyšším tf long, pak budeme mít snahu nakupovat. Tudíž počkáme až bude 5M tf co nejníže. Poznáme to tak např. že indikátor CCI bude pod nulovou čarou. Zde logicky očekáváme, že opět pujde nahoru. Je to v podstatě jako periodická funkce. Když je dole tak za nějaký čas začne stoupat. A tohoto mi využijeme pro vstup do longu.
Po vstupu se již zabýváme výstupem , v počátku je asi ideální stanovit PT podle volatility trhu (ATR) nebo tuto hodnotu odečteme z grafu podle délky vstupní svíce. PT pak volíme jako její násobek (1x, 2x, 3x....), který zvolíme podle trhu který zrovbna obchodujeme.
Tímto jednoduchým postupem se dá bez problémů dosahovat v trzích profitů.
Mira

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Z niektorych prispevkov tu citit zlost a obvinovanie vsetkych naokolo. Autori samozrejme ani slovkom nepripustia ze mozno nieco urobili zle sami, nieco nepochopili apod. Toto je uplne bezne myslenie 95% populacie v duchu: "Vsetci su blazni iba ja som lietadlo." Po internete mozete najst stovky vlaken "Ako som vymazal ucet" a prispevky sa podobaju ako vajce vajcu. Celkom bezne sa docitate ze:

a) burza je jeden velky podvod ktori ovlada nejaka skupina ludi (zidia, iluminati, tajne sekty - dosadit podla chuti)
b) nikto nemoze zarabat lebo trhy ovladaju banky
c) nic v trhoch nemoze fungovat lebo brokeri vidia nase SL a "vyzobavaju ich"

Vsetky tieto prispevky maju spolocne jedno: Nikto si ani nahodou nepripusta ze s tym obchodnym planom to nijako neprehanal, ze backtestoval dokopy iba par obchodov, ze urobil 15x viac obchodov za den ako bol jeho limit, ze zacal obchodovat s 1000 USD a rovno 2 kontrakty a podobne zalezitosti.

to Jogo:
Pozri sam viem velmi dobre ako som sa citil potom ako som vymazal ucet a mal som chut so vsetkym seknut. Neuspech ale nezname ze je to chyba trhov, inych ludi atd. Kym si nepripustis toto tak ani nezacni uvazovat o novom ucte - dopadnes znovu rovnako.

O diskrecnom vs. mechanickom prístupe je tu toho popísane skutocne dost. Staci pohladat. Problem je ze kazdy chce zivit obchodovanim po 1/2 roku. Takto to naozaj nejde. Preto aby si ziskal cit pre trh je potrebne stravit pri grafoch STOVKY hodin.

Ak tvoj kamos dodrzal plan do puntiku a prerobil tak to bol zly plan, na co by prisiel sam keby ho dobre zbacktestoval a nasledne papertradoval. Nehnevaj sa ale toto vsetko su obycajne vyhovorky. Ak tvrdis ze sa tradingom neda zarobit peniaze mas absolutnu pravdu - tu svoju... a tu ti nikto nezoberie. Nechapem ale preco citis potrebu znechutit zaciatky v tradingu inym ludom. Ked chce niekto zistit ci moze tradingom zarobit prachy tak si to moze overit sam - backtest, papertrade. A bez toho aby prerobil na burze balik.

K tomu diskrecnemu testovaniu. Keby si nebol tak negativne naladeny, t.j. nerozmyslal ako sa to neda tak by si mozno prisiel na to ako sa da testovat diskrecne rozhodovanie. Dam ti jeden priklad:

Postav solidny mechanicky OP, nechaj si rozsah 20-40% na diskrecne rozhodovanie KEDY SIGNAL NEZOBERIES. Zbacktestuj jeden kontinualny rok dat (pre intradenne obchodovanie) spolu s diskrecnymi rozhodnutiami. Daj si tyzden pauzu a zbacktestuj prve tri mesiace toho isteho roku v novom backteste s rovnakym diskrecnym rozhodovanim. Porovnaj rovnake mesiace obidvoch backtestov. Obchody by sa mali vo velkej vacsine pripadov zhodovat. Tie ktore sa nezhoduju si najdi v grafe a zapni mozog a pouvazuj preco si ho v jednom backteste bral a v inom nebral. Toto cele je samozrejme mozne iba ked backtestujes rucne. T.j. zabudni na programovanie backtestu - z toho cit pre trh neziskas. Myslim ze to je hlavny problem - ja som si to predstavoval rovnako. Urobim OP trochu popracujem na priprave a potom si uz sadnem vzdy iba na 2 hod k grafom a o rok napisem vsetkym z Karibiku
:)

...takto to samozrejme nikdy nemoze fungovat. Venujem sa tomu uz 2,5 roka z toho 1,5 live a nic tazsieho, narocnejsieho a psychicky viac vycerpavajuceho som nikdy neskusil.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já přidám krátký komentář.

Začal jsem s akciemi +60%. Přišlo mi to jako gambling, mezitím zhodnotil finance v podikání o 100% a nyní jedu komodity - přijde mi to bezpečnější. Jsem +6%.
Vše je napsáno, vše řečeno. Je to jenom ve mě, jak se s tím srovnám a jestli vydělám nebo prodělám. Trhy se hýbou pořád.

Mějte se a ať se daři ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

já myslím, že bychom měli Albeonovy spíš poděkovat za to, že se odhodlal napsat tento příběh. Určitě není vůbec příjemné zveřejnit svůj neúspěch, zvlášť ne v prostředí, kde se nezdary příliš nepitvají, a tedy vzniká atmosféra vševydělávajících traderů. Když už o ničem, tak to alespoň svědčí o sebereflexi autora.
Z příspěvku je jasně vidět, že Albeon jednal lehkovážně a podcenil zrádnost trhů a vlastního chování, ale nemám pocit, že by se tuto skutečnost snažil za něco kamuflovat. Zkrátka šel s pravdou ven a to je fér.
Ani si nemyslím, že by tento příspěvek měl být chápán jako "znechucení tradingu jiným lidem" jak uvádí Pepe2000. Nováček se alespoň seznímí s možným scénářem a pokročilejší trader to může chápat jako svkělou příležitost, jak se může poučit z chyb někoho jiného a nečekat, až se to stane jemu - a považte, zdarma!

Takže díky Albeone a tentokrát to zkus pořádně.


kvočur

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...