Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

Nie na koho, ale na co bolo popisane. Aj na niektore veci co si napisal ty.
Pises napr.:

[ital] První ztráta na komoditách:
Začal jsem číst Finančníka a byl nadšený. Všichni tady se tvářili že je hrozně snadné vydělat za rok 150% a více, byl jsem hlupák a uvěřil tomu. Naslepo jsem obchodoval se zlatem, prodělal 50% účtu. Začal jsem hledat fungující systémy a když jsem nic nenašel vyrobil jsem si vlastní a zbacktestoval ho, upravil ho a znovu zbacktestoval - byl pak naoptimalizovaný na dané období.[/ital]

Je pravda ze aj na toto forum prispievaju aj "srandisti" a pisu kadejake veci. Preto treba brat prispevky s rezervou. Ak o tradingu nieco vies a pohybujes sa na tomto fore dlhsie tak uz podla obsahu prispevkov vies v akej faze vyvoja sa prispievatel nachadza a vies si vytipovat koho treba brat viac s rezervou a koho menej.

Ak to myslis vazne s tradingom tak by si nemal brat to co niekto anonymny napise na fore ako svate pismo. Znovu je to iba o backteste a papertrade. To su najlepsie odpovede na to o kolko mozes zhodnotit svoj ucet. Jediny vyrazny rozdiel medzi papertradom a live je vlastna psychika.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000 Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ak to myslis vazne s tradingom tak by si nemal
> brat to co niekto anonymny napise na fore ako
> svate pismo. Znovu je to iba o backteste a
> papertrade. To su najlepsie odpovede na to o kolko
> mozes zhodnotit svoj ucet. Jediny vyrazny rozdiel
> medzi papertradom a live je vlastna psychika.

Papertrading je tym viac vzdialeny od realneho tradingu, cim mensie SL a PT sa pouzivaju.V reali sa take plnenia ako na deme nedosahuju a sklzy v plneni su velmi velke v porovnani s malymi SL a PT.
Preto, ak niekto nascalpuje na demoucte napr. 500 pipsov mesacne v reali to ni zdaleka nenapodobni.
Preto je ovela lepsi zivy trading s mikrolotmi ako papertrading s lotmi.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000 Napsal:
-------------------------------------------------------
>
>
> Je pravda ze aj na toto forum prispievaju aj
> "srandisti" a pisu kadejake veci. Preto treba brat
> prispevky s rezervou. Ak o tradingu nieco vies a
> pohybujes sa na tomto fore dlhsie tak uz podla
> obsahu prispevkov vies v akej faze vyvoja sa
> prispievatel nachadza a vies si vytipovat koho
> treba brat viac s rezervou a koho menej.
>
> Ak to myslis vazne s tradingom tak by si nemal
> brat to co niekto anonymny napise na fore ako
> svate pismo. Znovu je to iba o backteste a
> papertrade. To su najlepsie odpovede na to o kolko
> mozes zhodnotit svoj ucet. Jediny vyrazny rozdiel
> medzi papertradom a live je vlastna psychika.

Vidíš to hodne zjednodušene.Neviem teda, ako sa ti darí na live, ale posledná veta je hodne zjednodušene napísaná.

1.až robíš papetrading je doležité, aký systém chceš obchodovať, či má vobec logiku, zdravé jadro a či nie je preoptimalizovaný.Až nie si trader so skúsenosťami a nespoznáš, že si napasoval príliš optimalizovaný systém na trh, možeš byť veľmi sklamaný v live.Žiadna psychika ťa v live nezachráni, ak nemáš ziskový, zdravý systém...

2.Slippage,plnenie, rozni brokers a ich metody tiež hodne ovplyvnia live trading, čo na paper nespoznáš.Až po čase zistíš, hlavne, keď už robíš aspoň loty, ako sa skutočne chová tvoj broker.

3.Až máš dobrý systém, trh má určitú dynamiku a može sa začať meniť.To neprebieha hneď a trader musí pochopiť, čo sa deje, či je chyba v ňom, že nedodržuje svoj systém, či robí problém broker, prečo sa výrazne odlišujú výsledky backtestu voči live tradingu.Až to ide výrazne zle, treba prerušiť obchodovanie nie na MC ,ale omnoho skor,praktický trader to rozozná, papertrading ťa na zmenu správania trhu taktiež nemusí upozorniť.

4.Preto sa oplatí ísť na live najprv s malými objemami a až neskor zvyšovať až všetko klape a ešte pravidelne z trhu odvádzať zisky a mať aspoň 2 brokers, až by jeden začal robiť problémy...

Takže síce platí, že bez nezvládnutej psychiky a snahy o profesionálny prístup nemože byť trading úspešný, ale rozdiel medzi papertradom a live nie je len o psychike...


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Truncus:

myslim si ze ty to zase trochu prehanas... k tym tvojim bodom:

1. to ci mas system ziskovy a postaveny na logike, alebo je preoptimalizovany zistis tak isto ako v live aj v papertradingu

2. Slippage (plnenie) moze tvoj intradenny system vyrazne ovplivnit, ale to musis obchodovat velmi male pohyby.
A co sa tyka tych brokerov: ak obchodujes futures a vyberes si kvalitneho brokera, nevidim dovod preco by ti mal robit nejake problemy.
Takze tu okrem toho plnenia nevidim nejaky iny rozdiel medzi paper a live. Teda ak sa bavime o futures (tak to vyzera ze ty pises o forexe)

3. - to ze sa trh meni zistis tak isto aj v papertradingu (a o tom v podstate pises v bode 1.)
- ci je problem v traderovi, ze nedodrzuje system (PSYCHIKA)
- ci je problem v brokerovi (to uz si pisal v bode 2.)

4. to ci obchodujes s jednym alebo s viacerymi kontraktami - rozdiel medzi paper a live je tu zase hlavne v psychike. Cim viac kontraktov tym vacsi rozdiel.

Takze rozdiel medzi papertradingom a live tradingom vidim iba z malej casti v Slippage a RT (co sa da ale odhadnut a teda aj zahrnut do backtestu a papertradingu).

Ten najvacsi rozdiel teda uz moze byt iba v PSYCHIKE tradera. Tak ako to "zjednodusene" napisal Pepe :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To je naprosto super přízpěvek, jehož jedinou vadou je, že nepatří sem do diskuse. Patří na hlavní stránku finančníka. Já zatím prošustroval 2 účty, jeden u XTB a druhej u IB. A musím vám říct, že vydělat prachy v normální práci abych ty účty (obzvláště ten u IB) znovu naplnil není legrace. Trvá to měsíce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

m.hunter:

Som na dovolenke, tak som to trocha pohnojil.Som mysel backtesting a nie papertrading... :) Bod 2 má zásadný význam pri obchodovaní krátkych TF a scalp systémoch.Bod 3 má byť tiež backtest, nie paper...4 bod sa týkal hlavne začiatočníkov, aby tam nevrazili v úvode všetky úspory a potom zarvali...Ináč začiatočník ani nespozná, aký má systém, pretože mu chýba reálna prax z trhu a tá sa získa len pri live obchodovaní za dlhšiu dobu..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Jogo:
ad plnenie:
Rieseni na to je znovu niekolko:
1) priznam sa ze neviem ake je to pri ostatnych platformach ale napr. v NT ktory pouzivam si mozes pri deme nastavit aj sklz. Dtto ked papertradujes, resp. backtestujes tak si mozes vysledky ZNEHODNOTIT povedzme ked robis backtest (rucne) a vidis ze usecka ktora sa vykreslila sa vykreslila prilis rychlo (pri alternativnych TF), alebo prilis velka (pri casovych TF) tak si mozes miesto vstupu posunut o par tickov do smeru. Tak priblizis backtest realite.
2) alebo si to zjednodusis tym ze znehodnotis az vysledky backtestu za kazdy tyzden o 30-40% (to je uz dost rezerva na slip)
3) v realnom obchodovani si do OP zakomponujes pravidlo ze pri vacsom slipe IHNED vystupis
4) alebo nevystupis a zvysis SL na hranicu kde mal byt bez slipu
Riesenie sa najde vzdy len ho treba hladat.

to Truncus:
predbehol ma Michal so svojim prispevkom a odpoveda prakticky na vsetko. Backtest a papertrade mi vyriesil velmi vela problemov este predtym ako som zacal obchodovat live. Aj s preoptimalizaciou sa da bojovat. System musi mat logiku ako pises sam. Z dovodu preoptimalizacie som napr. uplne prestal pouzivat MAE/MFE, niekto iny ich pouziva dalej ale upravuje hodnoty SL a PT este cez ATR a podobne.

Svoje prve dva ucty som stratil prave preto ze som si nebol isty svojimi obchodmi. Pri papertrade som ziskal doveru v OP. Vzdy ked mam vacsi DD tak sa vratim k vysledkom z papertradovania a porovnavam vysledky. Podla mna najhorsia vec pre zaciatocnika je urobit automatizovany backtest a nasledne kratke obdobie papertradu a potom sa vrhnut na live obchodovanie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pepe2000:

Něchtěl jsem aby můj příspěvek vyzněl jako obviňování někoho jiného, špatně jsem to formuloval, každý si samozřejmě může za své ztráty sám.
Spíše jsem chtěl varovat začátečníky, aby ze článků a příspěvků tady nenabyli dojmu, že trading je snadná cesta k penězům, to opravdu není.

Celkem pěkně se k tomu vyjádřil flakac. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Trading je o vůli, vytrvalosti a disciplíně. Hodně se tu probírá termín papertrading. Zajímalo by mne, co si kdo pod tímto termínem představuje.

Pro mne přeloženo do češtiny (do slovenštiny je to velmi podobné) to znamená obchodování živě (live) na papíře. Prostě sedím před PC sleduji on-line živě trh a podle daných pravidel zjednodušeně řečeno vstupuji a vystupuji z trhu. Jediný rozdíl mezi skutečným živým obchodování je v tom, že příkazy zadávám do simulovaného účtu. Nepovažuji za papertrading to, že si někdy o víkendu, nebo až se mi to hodí, stáhnu data a projedu si je pokud možno ještě zrychleně a výsledky si naklikám "podle potřeby".

Zajímalo by mne, kolik lidí z těch totálně neúspěšných mělo tu disciplínu a dřív než začalo "hrát" o své vlastní peníze, takto na papíře xx měsíců den co den live zhodnocovalo svůj simulovaný účet až do úrovně, že s ním spolehlivě obchodovali 2,3,4,5 kontraktů a až teprve poté do toho šli "naostro".

Jsem přesvědčen, že většina se buď na takový papertrading "vyprdla" nebo si ho zjednodušila nebo v okamžiku, když za prvních 14 dní svůj simulovaných účet přivedla do zisku udělala "klik" a huráá do toho zrušit svůj ostrý účet.

Udělat si představu o tom, jaká je naděje na úspěch při takové disciplíně si určitě dovede udělat každý sám.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

MNovak Napsal:
-------------------------------------------------------
> Podle mě dobrým začátkem je obchodovat podle
> trendu. Další způsoby (proražení, zprávy,
> aj.)nechat až na pozdější dobu. Problém v počátku
> bývá jak určit trend. Těch metod je více. Uplně
> základní je určení trendu hrubého- na vyšším tf,
> než který chci obchodovat. Toto jde vidět přímo
> podle svíček v grafu, např. na 1H tf. Pokud dvě
> svíce po sobě mají nižší high než předchozí pak se
> jedná o short a analogicky pokud dvě svíce po sobě
> mají vyšší low, to znamená, že trh roste tak
> půjdeme tudíž long. Na základě tohoto zjištění si
> pak klidně můžeme do grafu dát indikátor, který mi
> bude pomáhat toto určovat. Např. ema, psar, cci,
> aj. Vždy, ale musíme vycházet ze vzájemného
> postavení svíček- to je realita.
> Pokud se střídají vyšší a nižší high nebo low pak
> není trend a jedná se o tzv. chop. Trhy nikam
> nesměřují a tudíž neobchodujeme. Samozřejmě
> pokročilí obchodníci umí i toto zobchodovat, ale
> předpokladem je již rozumět trhu a být
> "ostřílený".
> Dalším krokem je pak vstup do trhu na nižším tf,
> např. 5M. A zase musíme na toto jít chytře. Pokud
> je na vyšším tf long, pak budeme mít snahu
> nakupovat. Tudíž počkáme až bude 5M tf co
> nejníže. Poznáme to tak např. že indikátor CCI
> bude pod nulovou čarou. Zde logicky očekáváme, že
> opět pujde nahoru. Je to v podstatě jako
> periodická funkce. Když je dole tak za nějaký čas
> začne stoupat. A tohoto mi využijeme pro vstup do
> longu.
> Po vstupu se již zabýváme výstupem , v počátku je
> asi ideální stanovit PT podle volatility trhu
> (ATR) nebo tuto hodnotu odečteme z grafu podle
> délky vstupní svíce. PT pak volíme jako její
> násobek (1x, 2x, 3x....), který zvolíme podle trhu
> který zrovbna obchodujeme.
> Tímto jednoduchým postupem se dá bez problémů
> dosahovat v trzích profitů.
> Mira

Mohol by si tieto myslienky nazorne ukazat na nejakom grafe?
Lepsie raz vidiet ako 10x pocut.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobry den Albeon

necita sa to dobre.:)
Uprimne verim ze to napriek vsetkemu zvladnete (ak to budete chciet zvladnut)
Kriza je volanim po zmene.
A Vas prvy krok k zmene je mesiac pauzy,to je to najlepsie co ste mohol urobit.
Povacsine je potreba zmenit sameho seba a na to musite byt sam so sebou a rozmyslat ako to urobit aby to fungovalo.
prajem Vam vela zdaru

Nat

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Děkuji všem za reakce, jsou docela motivující. Hlavně mám dobrý pocit z reakcí lidí, kteří reálně obchodují.

Po pauze jsem si opět otevřel trhy a pomalu se rozkoukávám.

Na dovolené jsem začal trochu meditovat a zdá se, že to by mohla být na zvládání emocí dobrá pomůcka.

Půjdu teď poněkud komplexnější cestou, tj. nejen sestavit si obchodní plán (teď aspoň vím trochu víc o svojí povaze a jaký timeframe a podmínky vstupu apod. si volit, aby to vyhovovalo mé psychice), ale všímat si svých emocí (nejen u trhu, ale každý den v různých situacích), s obchodováním nespěchat, meditovat atd. Ono sestavit si obchodní plán není až tak těžké, hlavně když tu existuje finančník.cz a jeho kurzy. Teď už vím, že jen o tom to není. Ačkoliv dobrý a padnoucí plán je velmi, velmi důležitý, to jsem v reálu taky zjistil. Plánu hlavně potřebuju na 100% věřit (tj. musí být dostatečně natestovaný, nade vší pochybnost správný - hlavně kvůli psychice a důvěře v plán) a musí mi vyhovovat, nicméně to není zdaleka všechno.

Hodně zdaru všem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...