Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

100% verit planu :/ no nevim jestli je to ten spravny cil, clovek pak muze videt jen ty veci, ktere by radsi videl a pak muzou unikat ostatni detaily...
pokud vam skonci 90% obchodu v profitu, svadi to nevidet 20% uspesnost dosahovani profit targetu
dodrzovani pravidel u trendu na tom "mem" TF vychazi skoro vzdy ? je snadne ignorovat zmeny trendu, zvysenou volatilitu, ceny v extremech a silnych urovnich atd..
V podstate zadny plan nefunguje ve vsech obdobich stejne. 100% verit planu tak trochu vyzniva, ze pokud to s nim zrovna prestalo vychazet jak podle testu melo, ze nezbyva nez cekat ze se mi zase brzy trhy prizpusobi. Mozna ze jo a mozna ze ne.
Otazka zni, je tedy plan dostatecne robustni a obsahuje pro pripad nepriznivych podminek i "plan B" (pro pripadne prizpusobeni/zakazani si obchodovani) ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Zdravim,

nerad sa s vami delim o negativne pocity, ale doteraz mam dojem ze vacsina ludi s traderstvom seknu, pretoze je to skutocne na pohlad zaciatocnika spanielska dedina. Uzivatel flakac, ktoreho prispevky su daleko za mojimi hranicami myslenia, spominal, ze 2x presustroval ucet. A teda mal som pocit, co som cital jeho prispevky, ze premysla v daleko sirsich suvislostiach a uz vie velmi dobre co robi. A preto premyslam, aka je sanca sa tymto remeslom zivit. Pretoze nepoznam cloveka, ktory by netuzil po slobode. To je zaroven aj moj ciel. Nie len peniaze. Zacal som v Novembri (Listopad) studovat toto forum a skusaj aj prve backtesty, ta kopa informacii, ktore tu su ma odstrasuju, zatial som nastaveny sa nevzdavat a vydrzat, ale cim viac sa ucim tym som viac zmateny a netusim cim zacat a ci je mozne byt uspesny. Pretoze ako sa pozeram na niektorych traderov, tak maju tak "premakane", premyslene a seriozne plany a pristupy, ze nie som si isty, ci toto viem dosiahnut do podobnej podoby. Napr. uzivatel jenaL, len screenshotom zverejnil svoj obchodny plan, tak som si povedal, ze toto je prvotriedna praca. Ja sa snazim zatial, iba okopirovat, systemy vstupov, vystupov, MM a podobne. Nedokazem tvorit. Mozno zatial, mozno permamentne. Tolko pocity. Ale vsetkych, ktori dokazu byt profitovi a dokonca sa tym aj zivit, zavidim, obdivujem ich a prajem im to :)

Vela uspesnych obchodov prajem vsetkym.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vies,ono to chce trochu viac nez len zvladnutie teorie,aj kebyze chapes vsetkemu co je tu popisane v podstate ti to pomoze len malo,ono na dlhodoby uspesny trading musis musis porozumiet hlavne sebe samotnemu a zaroven to sklbit s teoretickymi poznatkami.Kazdy kto zacina s tradingom a hlavne ked sa mu dostanu informacie take ake su tu na financnikovy si mysli ze bude zarucene uspecny,ved predsa kto by nafundoval svoj ucet a nemyslel by si ze zbohatne :)
s pozdravom, filip (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

raztos

davnejsie mi niekto povedal ze moj prispevok posobil prilis negativisticky a ze moze aj vystrasit. tak som sa rozhodol prist z niecim optimistickejsim.

uvedomenie si ze veciam nerozumies a ze v nich mas chaos nieje uplne na skodu. mozes to obratit na svoju vyhodu. skusim teraz nacrtnut urcity koncept ktory by snad mohol pomoct cloveku ktory sa nedokaze uplne zorientovat v mnozstve informacii a dezinformacii. ak by som mal zacat od uplneho zaciatku vytvoril by som si jasny koncept.
v principe je si dobre zostavit svoj vlastny profil. uvedomit si silne a slabe stranky . zostavit niekolko kategori ktore su pre trading podstatne. tieto kategorie ohodnotim principom ako v skole od 1 do 5. a podla hodnotenia kategorii vytvorim profil tradera a podla neho sa pokusim identifikovat aky druh tradingu by pre mna mohol bytefektivny

tento koncept je pomerne jednoduchy, pre lepsiu predstavu dam priklad z realneho zivota. trading je ako futbal. futbalsa hra na ihrisku kde pobehuje 22 hracov. kazdy s tychto hracov ma urcite vlastnosti a trenovanim svojich vlastnosti sa zlepsuju jeho celkova vykonnost. obranca chce dobre branit a musi mat dobru orientaciu v priestore, utocnik musi mat dobru strelu a rychlost. zaloznik techniku a vydrz. samozrejme je super ked su hraci komplexny ale takych je len par na svete. rovnako ako traderov. a preto by podla mojho nazoru aj trader by mal zdokonalovat svoje silne stranky a vyberat si styl tradingu kde ich naplno vyuzije a v ktorom jeho slabe stranky nebudu mat fatalne nasledky v podobe vygumovania uctu.

takze spat k kategoriam.

[bold] logika v trhu [/bold] - pochopenie principov ako trh funguje z ohladom na to aky trh obchodujem, poznat reakcie na situacie ktore nastavaju, kto tie reakcie vyvolava a identifikovat ho okamzite ako vstupi na trh . poznat specifickost trhu . nejde o to co si o trhu myslim. predstavy a viera musia ist bokom. treba zistit fakty [ital]priklad z praxe: order flow trading, obchodovanie breakoutov overnight range na menach[/ital]

[bold] vedomosti o trhu [/bold] - mohlo by sa zdat ze je to to iste ako prva kategoria ale je to odlisne. zatialco v prvej kategorii sledujem nasledok ktory nastava po urcitej aktivite. v druhej kategorii ide o urcitu teoreticku vyhodu. ak ju mam , mozem predvidat co sa moze stat este predtym ako to pride, alebo stavit na nieco co z velkou pravdepodobnostou nenastane. uzasne na tom je ze hoci su kategorie na pohlad rovnake, kazda z nich sa moze stat silnou strankou nezavisle a da sa na nej postavit primarny trading plan. [ital]priklad obchodovanie fundamentov, sezonnost na spreadoch, pri masivnych long trendoch obchodovat penny stocks firmy v dobrej kondicii, podobne ako value investovanie.kreditne strategie na opciach ppri nizkej volatilite, je toho vela co ma nejaky zmysel[/ital]

[bold] psychologia a psychologicka odolnost [/bold] - na rovinu, kazdy jeden trader ma inu psychologicku odolnost niesme na rovnakej startovacej ciare , sme odlisni. ak bude trader sam seba klamat ze z nervaka a labilneho cholerika sa vypracuje na kocku ladu, tak je to naivita hrubeho zrna. genetika nepusti
[ital]no ak niekto tipuje ze liekom na toto je meditacia, autosugescia alebo okultizmus, moze to skusit. ja by som si vsadil na system ktory je menej psychicky narocny a snazil by som sa ho obchodovat z malym objemom do nemoty. nic ine ako live rutina mi nepomohlo. [/ital]

[bold] exaktne vzdelanie [/bold] - umelecky sochar asi nebude mat vnimanie trhu rovnake z matematikom. neznamena to samozrejme ze jeden je horsi a druhy lepsi. ide len o to ze v tejto kategorii jeden z nich jasne vedie. ten druhy musi najst vyhodu inde.[ital] nojo aj by som dal nieco z praxe ale bohuzial tiez patrim k tym algodebilnym ludom co musiahladat advantage niekde inde. som rad ze sa naucim zakladne ovladanie softu [/ital]

[bold] fyzicka odolnost [/bold] - co myslite je podstatna? kazdy daytrader, a hlavne ti agresivni musia byt fit. 8-10 hodinova sichta za masinou je narocnejsia ako keby clovek cely vikend ryloval. tom mi verte. clovek moze byt nachylny upokojovat sa teoriami o jednom zrealizovanom obchode za den. ale daytrader s neho nikdy nebude.

[bold] koncentracia [/bold] - trochu suvisi z bodom vyssie. velmi zalezi ci a ako dlho je clovek schopny sa koncentrovat na pracu. existuju rozne metody na zlepsovanie sustredenia. z vlastnej skusenosti poviem ze trading v tomto nieje ciel. ale prostriedok :) sledovanie 1-2 anomalii , situacii na 1-2-3-10 trhoch to je trening ako vojna (ale ta za socika nie ta dnesna :) ). po par mesiacoch veci robite uplne automaticky . a to je sposob ako fantasticky spravit zo stresujuceho remesla nudnu rutinu.

[bold] disciplina [/bold] - disciplina musi byt to hovoril svejk myslim . podla mainstreemoveho nazoru ktory sa da precitat kdekolvek od kohokolvek je jasne ze bez 100% discipliny to proste nepojde. disciplina je podla mna jednou z najdolezitejsich kategorii. ale ma urcite levely. nieje vsetko ciernobiele. clovek nieje storj a nemusi byt perfektny, rovnako ako nemusi byt totalne disciplinovany. treba spravit test discipliny a zistit na akej urovni sme 95% 85% 75% planu podla pravidiel ?? tu sa da makat donekonecna a na kazdom percente zalezi. rozhodne neznamena ze ked je clovek nedisciplinovany nemoze sa zlepsovat. postupne. perfektny nikto nikdy nebude. ale postaci ak bude dostatocne dobry [ital] chcem podotknut ze toto co napisem nesmiete brat doslovne skor je dolezite pochopit princip, ked na to nemam cash samozrejme skusat nebudem. na deme to sice straca efekt ale moze sa trenovat aspon rutina. tam bude moja frustracia sposobena nudou a nutkanim menit system koli zabave a zvedavosti. vyberiem si najlacnejsi trh aky poznam. vyclenim si kapital a podla svojho otestovaneho a odpapertradovaneho systemu si nastavim SL a PT tak aby ma velmi hnevalo ked trh pojde daleko za moj target alebo len lyzne moju stopku. R musi byt samozrejme trosku vyssie ako 1. ak je system dobry tak budem mat dobry profitfaktor aspon na to aby som skoncil na nule. obchodov spravim 100 . zakladom nieje zarobit ani cent. cely tento test je len analyza mojho spravania. ked som nahnevany robim chyby. bezny zaciatocnik ked vidi ze ma trh potencial posuva target , ked ide do straty posuva stopku. cielom testu je kazdy jeden obchod zobchodovat rovnako . rovnaky profit alebo rovnaka strata. ked nedokazem spravit aspon 85 obchodov bez toho aby mnou lomcovali emocie, tak je vsetko spatne a niesom pripraveny na ziadny komplikovanejsi a sofistikovany system. nech sa vsetci krali optimalizacii aj postavia na hlavu , ja testujem 100 obchodov seba. nezarabam, nestracam, robim analyzu svojho spravania. napisal som to takymto sposobom preto, aby bolo jasne ze system musi byt jednoduchy aby bol z neho dobry export dat na analyzu. pri spatnych vysledkoch si mozem test zopakovat, spravim porovnanie a uvidim progres [/ital]


[bold] schopnost planovat [/bold] toto je skutocne jedna z mojich oblubenych kategori, hoci to nebola na zaciatku moja silna stranka. nejde len o samostatnu schopnost dobre planovat , ale hlavne triezvo planovat. neuverite aka je to silna vlastnost. jej silu ale spozna kazdy az trosku neskor.


[bold] riadenie rizika [/bold] - bohuzial toto nieje klasicka kategoria . riadit riziko sa proste musi naucit kazdy. ale opat je to ako s tou disciplinou. nikto nieje perfektny. a obcas sa aj tomu najlepsiemu traderovi stane , ze proste nieco po..... . ci uz je to vplyvom ze nieco spatne vyratal, alebo proste odisiel psychycky. ale uznajte, ked poctivo riadi clovek kapital 16-17 dni v mesiaci a 3 dni mu nevidu. vzdy sa s toho da este vytlct pekny profit.
ked si niekto mysli ze dnes obchoduje 1 kontrakt a za rok bude 10 tak by sa mal zamysliet nad bodom vyssie. navysovanie pozicii nieje riadenie rizika, a hlavne tatozbran novacikom do ruk nepatri vobec. keby som mohol vydam zakaz navysovania pozicii vsetkym rookies z expiraciou 1 rok. a to by ste videli kolko euforie by na tomto fore odrazu bolo. :). ziadne negativne reakcie, iba cista laska a svetovy mier.
[ital]je milion sposobov ako sa da technicky zamedzit velkym stratam, ci uz je to transfer kapitalu po tyzdnoch domou, alebo obmedzenie celkoveho kapitalu na ucte, a mnohomnoho dalsich o ktorych sa tu nebudem rozpisovat. ak mate problem z riadenim rizika, musite postupovat striktne konzervativne. clovek moze stratit 5-10% kapitalu za den ale nestava sa to kazdy mesiac, druhy den rano sa zobudi a uvedomi si aku blbost spravil, uvedomi, porozmysla, vychladne a da si pauzu, po nej zacne znova opatrne. stratil ale stale je v hre[/ital]


[bold] odhodlanie a motivacia [/bold] - a zaverom ta najpodstatnejsia kategoria zo vsetkych. keby vam vas psychologicky profil vysiel tak ze mate v kazdej hore uvedenej kategorii spatnu znamku a v tejto jednotku. tak sa nemate coho bat. skor ci neskor to vide. je to len a len otazka casu.
[ital]raz sa mi jeden trader priznal ze nevie ako dalej, vie sice presne co a ako ma robit, ale nedokaze dodrzat plan. povedal som mu na to toto: vobec nieje podstatne ci teraz peniaze zarabas alebo prerabas. dolezite je len ostat v hre. teraz ked uz vies co a ako mas robit, mozes byt uplne pokojny, treba nechat pracovat cas.[bold] v podstate si uz vyhral[/bold][/ital]













Link to comment
Sdílet pomocí služby

hore uvedena analyza mal byt spociatku detailnejsie rozpracovana a celkom vazna tema nad ktorou som uvazoval uz dlhsi cas. je to trochu alternativny pohlad na to ze trading nieje len psychologia/moneymanazment/system a uz vobec nie v pomere 60/50/10. ale ked sa ziadal optimisticky prispevok tak som to tak aj napisal. pri pociatocnych neuspechoch nieje nic stratene. treba sa na biznis pozriet trochu z odstupu.

vyberiem dva priklady takychto profilov ,schvalne odlisim tie najextremnejsieznamky, samozrejme ze nechcem povedat ze nemusi mat znalosti,len chcem vypichnut tie ktore su podstatne odlisne. aby bolo vidiet kde je rozdiel. poslednu kategoriu vynecham , lebo ta je prilis subjektivna. len som chcel poukazat ake rozdiely mozu byt v profiloch

scalper (kratkodobe scalpy)

logika v trhu 1
vedomosti o trhu 5
psychologia a psychologicka odolnost 1
exaktne vzdelanie 5
fyzicka odolnost 1
koncentracia 1
disciplina 3
schopnost planovat 5
riadenie rizika 3

opcny trader (kreditne pozicne strategie, povedzme vertikalne spready)

logika v trhu 5
vedomosti o trhu 1
psychologia a psychologicka odolnost 5
exaktne vzdelanie 1
fyzicka odolnost 5
koncentracia 5
disciplina 3
schopnost planovat 1
riadenie rizika 3

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold] Airmike[/bold]

Dik pekne za odpoved. V sucastnosti sa bortim s tym, ze netusim, ci mam nieze dobry system, ale, ci mam dobre vstupne podmienky a podobne. Samozrejme citam, pozeram forum, studujem vsetko co sa da, takisto uz backtestujem. Nepaci sa mi, ze nedokazem podchytit vstupny signal vcas a stale hlada sposob (indikator), ktory toto umozni.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

raztos

ja som tu analyzu pisal prave koli tomu, aby si clovek ktory zacina dokazal prave urobit poriadok v informaciach. vytvorenie profilu moze pomoct vyselektovat prave druh tradingu kde sa mozes uplatnit. znizuje to riziko neuspechu. citat forum toto,alebo aj hociktore ine je nadludsky vykon. pretoze sa tu stretava prilis vela roznych stylov a navzajom sa medzi sebou poznatky s tychto stylov biju. je tazke hladat vstupny signal alebo backtestovat ked mozno skumas nieco, na co v podstate vobec nemusis byt stavany. tvoje slabe stranky mozu prevysit nad silnymi a moze sa stat ze sa budes motat v kruhu. podla mna presne toto bol aj problem albeona. on len vedel ze chce obchodovat, a to je vsetko . a vedel ze ma vytvorit obchodny system a plan. problem takychto obchodnych systemov je v tom ze niesu budovane na realite ale na predstave co je kriticky faktor1. rovnako tak schopnost odhalit ci spociatku bez znalosti budem schopny takyto system obchodovat. to je kriticky faktor2. je tam strasne vela premennych ktore ovplyvnuju vykonnost. to je skoro nadludska uloha.

ked viem kde je moja silna stranka. vyberiem si okruhy tem kde tuto silnu stranku vyuzijem a vyselektujem ich. uspechom buce ze budem zdokonalovat svoje vlastnosti v istej specializacii. ked budem citat vsetko, z informacnou hodnotou pre mna vhodnou a aj vsetko z informacnou hodnotou 0 pre mna a moj styl.tak sa budem len motat v kruhu . to je myslienka ktoru som chcel sprostredkovat. vseobecny prehlad je fajn vec. lenze treba brat do uvahy ze rovnako ako citam dobre informacie a vsetrebavam ich tak citam aj dezinformacie. novacik nema sancu rozpoznat jednu od druheho. a len ho to pomyli. (moj osobny nazor)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

[bold] Airmike[/bold]
Pochopil som. Osobne, zatial mam jasno v tom, ze chcem obchodnovat intradenne(ID), dalej chcem obchodovat len jeden trh a na zaciatok vylucne s jednym kontraktom. Je to E-mini NASDAQ 100 a doteraz, co si robim backtesty, kedze ako asi kazdy zaciatocnik skusam rozne indikatory od vymyslu sveta, tak ani ja natom niesom inak. Skusam EMA34, EMA 204 v kombinacii s CCI14 a ukazovatelom VOLUME. Skratka napad je, snazim sa ho testovat. Zadalsie viem aj preco chcem tento e-mini trh, stacia mi tu male SL a skutocne chcem minimalizovat riziko.
To je zhruba vsetko co viem, ze chcem po mesiaci citania a studovania. Samozrejme zakladne veci ako je manual zdarma plus nejaka ta knizka(od autorov financnik.cz) je zamnou. Teraz pracujem na backteste. Ok, tolko staznosti, idem teda pracovat dalej.

Vela uspesnych obchodov prajem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

len taka drobnostpre doplnenie. teraz som si vsimol ze pri porovnani profilov mam chybycku v 1 pripade scalper - 6 bod koncentracia - tam by mala bytjednicka

Robe. ja som o publikovanie nejaky extra zaujem nikdy nemal .zatial sa mu vo vseobecnosti vyhybam .takato forma mi uplne vyhovuje , nechcel by som si zobrat na triko ze moje casto zlozito napisane prispevky mozu niekomu kto ich nespravne pochopi ublizit.tu riesime konkretny problem a mozeme ho podrobne prediskutovat , v clanku taka moznost nieje. navyse mam da sa poveda pomerne odlisny pohlad na trading takze na beznom serveri pre komercne uceli by taky clanok bol ako pest na oko :).

no a v neposlednej rade. som trader :), traderi trejduju :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

AirMike: rozumim ti, sice to podavas docela nenasilnou formou, ale i presto se s tim nemusi kazdy poprat :-) .

Kdyz uz jsem tady zavital, tak bych se mohl priznat, ze uz vice jak 5 let se zkousim obchodovani naucit, ale porad bez uspechu..(2 roky live 06-08) , posledni rok se placam v bktestech a papertradingu, kdyz uz najdu neco jakztakz funkcniho, tak mi to stejne nestaci a hledam dalsi obchodni pristup, ktery by mi mohl sypat vice, opet setrvam nez dojdu ke stejnemu bodu jako u predchozich pripadu a tak dokolecka. ale na druhou stranu jsem rad, ze jsem si to konecne uvedomil ( dnes rano :-) ) , takze se s tim zkusim poprat a snad najdu dostatek duvodu, ktere me u systemu udrzi. A taky vyzkousim par AirMikovych rad, resp. cely rozbor sebe, mozna se o sobe dozvim neco vic a nebo si nektere skarede pravdy konecne priznam.

tady mensi shrnuti, jak sel cas s mym "vyvojem":

2005 akcie, komodity, to vse me pohltilo a chtel jsem mooc vydelavat, financnik.cz se stava pro me studnou vedomosti
2006 par pokusu o papertrading, rychle nafundovani uctu (vic jak 2000$ to nebylo) a jde se na to, vzdyt se vse podstatne nejlepe uci nazivo..behem par mesicu jsem se dostal na polovinu uctu, mezitim jsem tam poslal dalsi penize, min. treti spravny "system" , ktery porad nefunguje, neustaly kolotoc zkouseni novych a novych pristupu me dostava do roku 2007, ucet mam skoro vymazany, davam si par mesicu pauzu, pote opet zkousim sve stesti, jinak to ani nelze nazvat.
2008 zkousim prvni backtesty, ale porad mi to nic moc nerika, radeji zkoumam jednotlive obchody jinych a snazim se je napodobovat, neco ve me preplo a ja udelal konecne spravny krok - zbytek uctu posilam domu.
2009 vice uvazuji nad svym dosavadnim pocinanim, ale porad se zadne zmeny nedeji, obcas zkousim papertrading..pripadam si jako gambler, a tak platformu radeji ani nezapinam. ke konci roku chytam druhou mizu a zkousim zacit neco systematicky budovat, horko tezko, ale pokroky jsou. Bktesty porad nic moc, ale aspon v papertradingu se chovam disciplinovaneji.
2010 od zacatku roku se snazim drzet stejneho systemu, ale uz v prvni fazi bktestu a papertradingu to se mnou clouma, u kazdeho obchodu vidim dalsich milion setupu z minulosti, zmatek. Postupne se snazim vyhranit urcity pristup a dokonce si delam poznamky, zabrousil jsem do pojmu jako je money-management, psychologie, zahazel jsem si minci nad grafem :) a momentalne se motam uz 3. mesic v papertradingu se stejnym obchod. systemem..Listopad jsem uzavrel dokonce v zelenych cislech, i kdyz velmi tesne nad nulou. Je to shrnuto velmi obecne a s nadhledem, kazdopadne i takovi jsou mezi vama.. snazim se vest i neco jako blog , ale nejsem moc na psani a verejnou publikaci, takze je dosti strohy a ty vysledky, ktere jsem tam prozatim prezentoval nejsou nijak objevne, ci hodnotne pro ostatni. kdyby se chtel nekdo podivat, staci skocit sem: robcz.blogspot.com ( zadne reklamy, nebo neco podobneho..)

R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike:
pěkné počtení, souhlas a díky Ti ;-).. v jedné ze svých fází vývoje jsem si musel přiznat to, že znát teorii u mě neznamená i plné aplikování teorie v praxi..
to myslím si souvisí i se zde popisovaným profilem osobnosti - ne vždy to co si o sobě myslíme odpovídá tomu jací jsme a v čem jsme silní nebo slabí.. myslím, že zabývat se detailnějším rozborem svých schopností a dovedností určitě stojí za to už od počátku tradingu..
Na tohle téma jsou v CZ pěkné knihy od M. Čakrta, proto na ně ještě jednou upozorním (nedávno tady byly někde zmiňované) - M. Čakrt - Typologie osobnosti pro manažery a Typologie osobnosti-Přátelé, milenci....
R.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...