Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

Ci uz moja rada niekomu pomohla alebo nie, to neviem. ja som ju pisal s tym ze chcem niekomu pomoct.
Dakujem za kazdeho nazor, neberiem nic ako zle, rad si vypocujem kazdeho nazor. Polemizovat nad tym ci budem mat problem so stratami a ci si prejdem vsetkym tym cim si prechadzaju iny pretoze mozno ani problem nemaju ale len uveria tomu ze problem maju (ako som to popisoval s motorkou a psychologiou) je bezpredmetne. To ukaze realita ked zacnem live obchodovat.

Nestotoznujem sa s vasimi nazormi co sa tyka "hlupeho papera" alebo nejakeho zdrapu papiera. Je to blbost. proste na paperi sa neda podvadzat, ak si pustim trh v obchodnu seancu a vstupujem, vystupujem, tam nemam ako podvadzat. To je to najlepsie trenovanie bliziace sa realite. Cize ja nevykonavam testovanie systemu na teoretickej urovni ako to tu vela krat zaznelo, ale na praktickej... tu sa opat vraciame k tomu ci budem mat problem s psychikou alebo nie. Ja si myslim ze nie. A teda nic mi nebrani v tom dosahovat uspech ako v paperu. Ale... zbytocne o tom kecat, to ukaze realita a live.

Dakujem za kazdeho nazor.


albeon
no hovoril som ze fungovat to bude len ked si to odtestujes pozries vysledky ako som pisal hore. Na zakalde toho ty musis vyhodnotit ci ti to pojde takto alebo nie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

TO STRANGER:
Paper trading ma od live tak daleko ako jazdenie na motorke v reale a na pc alebo na nejakom automate,teda este stale si myslis ze je to co i len blizke realite?
Ked zacnes obchodovat live a budes mat za sebou aspon 10 obchodoudov mozme sa o tom bavit blizsie.Budem rad ak sa s nami podelis o svoje vysledky.
Jedna otazka,kedy sa chystas ist live?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Pavel K., Airmike a stranger.
Nechci ti křivdit stranger, ale jednoznačně se kloním k Pavel K. a Airmike.
Libí se mi tvůj příspěvek s motorkou (jsem motokrosový závodník) a potažmo i ostatní příspěvky, ale je také důležité si uvědomit proč tě hodně zdejších traderů varuje. Není to proto, že ti chceme vnuknout nějakou chorou myšlenku aby jsi "zapadl", ale protože je zde spousty zkušenějších obchodníků, kteří se ti snaží poradit z praxe a pomoci ti předejít zbytečnému krachu.
Pokud by tě nikdy nikdo před ničím nevaroval, do všeho by ses pouštěl bezhlavě a platil by jsi zato vlastní kůží.
Sám už se obchodování věnuji léta a z praxe vím, že pokud má tvoje strategie tak vysoký edge, tak to klidně může fungovat, ale pod podmínkou aby kolidoval s tvým "edge v hlavě". Musíš mít výhodu nad svými emocemi, tedy sám sebou a současně s tvojí strategíí. Jedno bez druhého funguje jen těžce a tady tento stav ( jestli jsou tyto edges v harmonii, či nikoli) zjístíš jen reálnou live praxí.
Pokud jsi jí ještě neokusil, tak bych si jen a jen vážil takových rad od těch, kteří ji denně žijí a úspěšně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger, paper traders:

to je prave to, co se Ti vsichni obchodnici s Live zkusenosti snazi rici. Prakticke testovani systemu neni to same, jako Live obchodovani, dovolil bych si to specifikovat jako vzdalene podobne. Mozna po par letech uspesneho obchodovani se to stane velmi podobne, ale jeste nemam tu zkusenost, je to jen moje domenka.

Pozitivni pristup a sebevedomi je fajn, bude se Ti hodit. Rozdil mezi Paperem a Live uvidis, az budes mit sve Live zkusenosti. Byl jsem na tom velmi podobne, ver mi, ze tusim, co se Ti ted honi hlavou.

Z me zkusenosti, v Douglasovi je velmi hezky popsano, jak se nase vnimani meni pod vlivem nasich predeslych zazitku, nasich ocekavani a nasich emoci. Jednoduse receno, situaci, kterou v paperu rozeznas jako cisty signal, v Live proste neuvidis, Tve smysly ji nerozeznaji, Tve podvedomi Te udela "slepym", nejistym, cokoliv... a vedomi zacne radeji delat neco jineho... Proste az budes podle sveho nazoru pripraven, zacni obchodovat, az zacnes prozivat emocionalni bolest, je to znamkou stavu, ze se jeste neco musis naucit. A nebude to o trhu, ale o Tobe samem. V tom okamziku pro Tebe budou Douglesovy knihy cteni zcela nove dimenze.

Tato myslenka neni moje, ale hodi se sem. Je to podobne, jako bychom se Ti snazili vysvetlit, jak chutna med. Muzeme napsat stovky stranek, ale vysledkem bude nejaka Tva domenka. Az jednoho dne med poprve ochutnas a reknes si: Aha, tak o tomhle vsichni mluvili!!!!!

Hezky vecer!
Karel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

BOBR, kajaq
Pekne pisete, beriem vase slova Pani.
Neberiem naozaj nic zle a cenim si kazdeho kto venuje nejaky ten cas tukaniu do klavesnice aby mi nieco napisal co mi pomoze. Nikdy som si nedovolil tvrdit ze nebude mat problem s live, len si to myslim na zaklade skusenosti a toho ze vlastne aj podnikanie funguje na principe poodobnom ze ked priklad zarobim 10 000 eur za mesiac ze musim takmer polovicu dat do nakladov (strat) zamestnancov, statu, na benzin, telefon atd. Mozno to chapem zle, mozno to nesuvisi s tradingom, ale ja si to takto premietam. Proste tiez cast penazi odovzdam trhu len aby som o par obchodov dalej ziskal dalsi profit atd. To iste v podnikani, odovzdam cast penazi nakladom aby som mohol na druhy mesiac ziskat dalsie a dalsie zakazki a profitovat. Denne alebo mesacne odvadzam (nazvime to stracam) niekolko tisic eur len aby som neskor mohol inkasovat dalsie zisky. Nefunguje takto aj trading? Myslim ze funguje. V prvom rade staviam naozaj system, s ktorym sa citim v pohode co sa tyka obchodovania. Zaujalo ma co si napisal ze v live jednoducho tie vstupne signali neuvidim. PRECO ich neuvidim?
Napisem este jednu mozno vyhodu ktoru mam a ktoru beriem ako svoj osobny edge. Dokazem sa odosobnit a tym nezatahovat emocie do cohokolvek. To ma naucila profesia profesionalneho obchodnika kde ked nevyjde jedna zakazka, potom dalsia a dalsia a dalsia a ja stratim na nakladoch na benzin a na obedoch povedzme 200 EUR nemozem predsa padnut do akej si depky a zavesit to na klinec. Nie naopak, v kazdej strate alebo nepodarenom obchode nevidim nic. Tak ako nevidim nic ked sa mi podari uzatvorti objednavku na 500 eur alebo na 2500 eur. jednoducho je to sucast mojho zivota, stracat aby som nasledne mohol ziskat. Tak to funguje trading a myslim si ze akykolvek biznis a preto si myslim ze nebudem mat problem s live. Ale opat pisem ze si to len myslim. Realita je nieco ine a sam sa na realitu velmi tesim. Ale nezatahujem do toho emocie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger:

No čeče... drzim ti palce, ale tak, ako to aj kajaq vystizne a skvele vystihol s tym medom, psychologia je dolezita. Viac ako 99%. Bez zvladnutia SEBA SAMEHO mozes mat system akokolvek funkcny, posles ucet do kolien / v horsom pripade aj seba/.... Pytas sa, preco neuvidis jasne vtupne signaly.... je tam hned aj odpoved napisana... „v Live proste neuvidis, Tve smysly ji nerozeznaji, Tve podvedomi Te udela "slepym", nejistym, cokoliv... a vedomi zacne radeji delat neco jineho...“ Ver tomu, je to do bodky tak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger:

je skvele, ze jsi otevren informacim, ktere nezapadaji do Tveho nynejsiho dusevniho prostredi. To znamena, ze jsi schopen kritickeho mysleni a nakonec pravdepodobne se i poucit ze svych chyb. To v budoucnu uzijes.

Jeste jedna ze zivota. Muj osmimesicni syn miluje dalkovy ovladac od TV. Povazuje to za uzasne lizatko a kladivko. S jeho dusevnim prostredim je to tak spravne. My zkusenejsi s tim ovladame TV. Tak jako Sinuhe presne pochopil muj text, pro Tebe ta informace nemela takovy vyznam. Vratim se k medu, muzeme se bavit o chemickem pusobeni jednotlivych slozek medu na ruzne chutove poharky na jazyku, o prenosu techto informaci do mozku a vyhodnocovani techto informaci jednotlivymi neurony, ale stejne Ti to nenahradi ten zazitek ochutnani medu.

Ber tuto diskuzi jako velkou laskovast, kterou budes schopen ocenit v nedaleke budoucnosti. Pokracuj jak to delas, dale se vzdelavej, peclive testuj, zvykni si na vedeni obchodni dokumentace a nezapomen na vyhodnocovani sve prace. Jednoho dne zacnes obchodovat nazivo, udelas postupne 20 - 50 obchodu a zjistis, ze vysledky neodpovidaji Tvemu ocekavani. Me tahle faze trvala asi 10 tydnu. Potom je dobre se zastavit a znovu prostudovat Douglesovy knihy...

Je mi lito, ale tady Ti nedokazu odpovedet na Tvou otazku PRECO? Omlouvam se, nemam cas projit Disciplinovaneho Tradera a Trading in the Zone stranku po strance, popis zpusobu vnimani je popsan na nekolika mistech postupne tak, jak se rozviji schopnost ctenare tyto informace pochopit. Rovnez si nejsem jisty, ze bych Ti to dokazal zprostredkovat efektivneji, nez sam autor. Kdyby to bylo mozne, nemusela by to byt kniha, ale stacil by letak.

Preji Ti hodne uspechu!
Karel

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Sinuhe
ten dovod "preco neuvidim vstupne signali v live ale v paperi ano" nemas pocit ze to je take jak som pisal s tou motorkou? proste je to nieco comu veris ze to tak bude, druhy ta ovplyvnia na tolko ze do trhu nestupis s cistou hlavou. Proste ked furt dookola citas ze psychologia, budes mat problemy atd. ako to napisali chlapci hore atd. Nemozete vediet, nemozem vediet ani ja ako budem sa ja, ty, vy, oni, ony spravat ked vstupia do live obchodovania. jednoducho kazdy je iny, kazdy ma ine zivotne skusenosti. Poviem to inak. ludia ktory su zamestnany budu mat ovela vacsi problem stracat ako ty co podnikaju, Je to z jednoducheho dovodu, ze ludia zamestnany su zvyknuty na istotu. proste 25 v mesiaci pride vyplata. (myslim ze je o tom aj clanok na financnikovi priamo). Zasa zalezi od mnozstva premennych, zivotnych skusenosti, vnimania zivota, strat, velkosti uctu, finacnych prostriedkov atd atd. Cize preco vyjadrujete sa o psychologii obchodovania tak ze zarucene kazdy s tym musi mat problem. Jednoducho mi to naozaj pripada ako nejake take HALOOOO ktore znie vsade a od kazdeho (nie od kazdeho) a jednoducho neje mozne dosahovat dobre vysledky lebo automaticky psychologia vsetko znici a vybieli ucet.

Zacinam si mysliet ze s psychologiou maju problemi ty ktory zanedbaju poctivu pripravu backtestingu a nasledne paperu. Ked sa vratim na zaciatok kedy som robil svoj prvy obchodny plan na zaklade neutralnych candlestick, mal som velmi malu psychicku pohodu pri obchodovani tohoto systemu, pretoze som ani sam nevedel preco vlastne vstupujem tam a tam a kolko tickov vstupim, ako budem riaditp oziciu, aky velky SL vlastne mi treba atd. Toto keby som zacal obchodovat live, tak naozaj vybielim ucet, lebo samotny system mi nepriniesol tu pohodu. Neje dovod nemat psychicku pohodu
- ked jednoducho prijimem skutocnost ze v trhu sa aj straca (tj podnikatelia ju prijimaju skor ako zamestnany ludia),
- ked mam jasne definovane vstupy, vystupy, riadenie pozicie, umiestnovanie SL, premiestnovanie SL, PT atd.
- Ked svojmu systemu verim a mam dostatocne mnozstvo odpaperovanych vysledkov a viem ze proste moj system funguje
- Ked mam na ucte povedzme 5 000 USD ktore ked stratim nenarusi to moju zivotnu pohodu.

Ked toto vsetko je splnene, neje dovod mat akukolvek psychicku nepohodu. Ked ano, potom neverite systemu ktory obchodujete. AK robitte chyby v podobe nedodrziavania planu, neje to sposobene skor tym ze nemate 100 % jasne definovane vstupy, vystupy, posuvanie SL a podobne?

Opat to premietnem na motorku. Ked dostatocne ovladam motorku, uhybaci manever, brzdenie prednou zadnou brzdou, ked viem kedy je nebezpecne brzdit prednou alebo zadnou brzdou, ked viem ako preradzovat rychlosti, ked viem ako klopit a jednoducho venujem nejaky ten cas studiu spravania motorky, mna na nej a snazim sa docielit vsetko aby som sa na trenazeri (krutenim napriklad v nejakej skole smyku) citil v pohode, nebudem potom lepsie zvladat situaciu ked mi napriklad vybehne na cestu srnka, auto apodobne? Ako ked len si kupim motorku a sadnem na nu a nalozim tomu 200 km /h? ...

Paper, backtesting, analyzovanie, je prave ten trenazer, ktory mi pomoze lepsie ovela lepsie zvladat situaciu na cestach (trhoch) ako ked len si poviem, no ta ma to brzdu prednu zadnu, dokazem sa s tym naklonit do prava a do lava, ale to je vsetko a takto nepripraveny vyjdem na cestu, do dzungli?.... (podozrivo casto spominam tu motorku, vsimli s te si ?. No hold sen je sen...)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger:
Presne ako pises, kazdy ma ine skusenosti. Ale kupodivu sa tie nazory zhoduju a su to nazory a skusenosti ludi, co do toho vrazili vlastne prachy, a vacsinou nie male..... ziadne papierove šušniky na pokusne demo a nasledne iluzie o nesmrtelnosti chrusta..... ovplyvní to cely Tvoj dalsí život, obrati komplet hore nohami Tvoj doterajsí .... takze v tom nieco asi bude.
Neber to ako nejake BUBUBU... su to len a len dobre mienene rady a vazne upozornenia nato, ze je tu PROBLEM, s ktorym urcite budes musiet POCITAT!! a problem, ktory stejnak nepocuvnes  ... ako skoro kazdy z nas... by si bol ozaj svetla vynimka . Tebou vymenovane odstavce pre dodrzanie tzv psychyckej pohody su v podstate uplne v poriadku, su to vseobecne zname pravidla len to tzv „stracanie „ neporovnavaj s nakladmi pri podnikaní. Tam je to viac menej fixne dané, vies si to prenietnut celkom presne do svojich buducich planov.....kdezto tu tomu mozes do urcitej miery zabranit. O to viac Ta potom zo zaciatkov štve kazda strata... ale to uz sme zase na zaciatku... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> stranger

Pokud se zeptas 100 lidi, kteri obchoduji na papire, tak ti z nich nejspis 95 rekne, ze si mysli, ze nebudou mit problem s live obchodovanim a 5 soudnejsich z nich mozna rekne, ze to nedokaze predem urcit. Tolik asi k tomu, proc jsi sklidil podobne reakce od zkusenejsich lidi, co uz jedou zive. Ber to tak, ze jsi dalsi z davu, ktery je presvedcen, ze dokaze privest k orgazmu jakoukoliv zenu, aniz by mel za sebou prvni sex. Kajaq to dobre popsal i s tim medem. Vzij se do role cloveka, ktery je na druhe strane podobne konverzace...

Myslim, ze se touhle debatou zbytecne vycerpavas a snazis se presvedcit sebe i ostatni (kterym je to v podstate uplne jedno), ze Ty jsi ten jeden z vyvolenych, kteri nevi, co jsou to emoce a s ledovym klidem budou sledovat situace, kdy jinym padaji vlasy hruzou :)

Znam jednoho cloveka (ikdyz ne osobne), ktery jezdil na motorce snad od svych deseti let. Pak jezdil na silnejsich a silnejsich strojich a jezdil i na okruhy, aby se naucil motorku perfektne ovladat. Da se rict, ze tomu venoval mnohem vic usili nez prumerny motorkar a u takoveho cloveka se da predpokladat, ze opravdu umi ridit. Zemrel kdyz mu bylo asi necelych 30 let. Tim nechci rict "nekupuj si motorku", ale "ikdyz jsi pripraven sebelip, vzdycky Te muze neco prekvapit".

Kdyz jsem poprve poustel AOS live, taky jsem si myslel, ze to bude proste jenom zmena jmena uctu ze simu na real. A i tak jsem vsechno 5x zkontroloval a mel jsem z toho docela vzrusujici pocit, ze tohle je ono, ten moment. Ted jedu za realny prachy. System obchoduje portfolio ruznych trhu, aby se omezila moznost neprijemnych udalosti v pripade problemu v jedne oblasti a napsal jsem tisice radku kodu na otestovani vseho moznyho s tim, ze system dava opravdu zajimavy vysledky i pri diametralne odlisnym nastaveni. Ale prijde slabsi obdobi a koukam na to s takovym tim hlaskem nekde tam hluboko v hlave naseptavajicim - tohle je ono, ted to prestava fungovat, bude potreba neco zmenit. V takove chvili se jenom usmeju a ten hlasek vesele ignoruju, ale chtel jsem tim rict ze i pri pozorovani AOS nad tim clovek premysli. Nekde to tady psal uzivatel Heron - nejvetsi drawdown je vzdycky teprve pred Tebou.

Takze ja drzim palce, at se dari. Ale v zivote se mi osvedcilo ocekavat to nejhorsi - pak muzes byt maximalne prijemne prekvapen. Pokud podvedome cekas, ze problemy nebudou a ony pak prijdou, bude tezsi se s tim vyporadat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger, klidne se muze stat, ze te ta psychika tolik neovlivni. U me to treba taky nebylo nic hrozneho a to jsem dokonce zacinal s pujcenymi penezi. Samozrejme jsem citil strach, ze budu mit SL, ze to nedojede k memu PT atd., ale jak pravne pises, pokud doopravdy veris svemu systemu, tak clovek muze presvedcit sam sebe na vedome urovni a vydrzet to. Pak uz je to jenom o tom, ze postupne se tyhle pocity cim dal tim vic otupuji, jak nabiras zkusenosti na live.
Dokonce uz si ani nemyslim, ze s prichodem multikontraktu se cela vec zase stezuje, jenom se clovek musi koukat stale na %. Ja treba riskuju porad 3% uctu jak na CL tak na TF, pred tim jsem obchodoval 1 kontrakt a ted podle velikosti SL az 10. Neprijde mi to jako takovy rozdil. Co si ale myslim, ze me osobne dost dobre pripravilo na multi paperovani s 50-100 kontrakty a premysleni v mnohem vetsich rozmerech.

Ale je pravda, ze jsem hned od zacatku nezacal vydelavat, ne konzistentneji. Ono je to take tim, ze i kdyz ti pri demovani nejaky system sedi, tak pri live to muzes videt uplne jinak. Ja jsem tu svoji strategii hledal temer rok.
Podle me postupujes dobre, jen pokud uvidis, ze kvuli psychice chybujes, tak zkratka prestan tradit a neco s tim udelej.

Jinak s tebou souhlasim s tim, ze pokud nemas dobre definovane vstupy a vystupy, tak psychicka pohoda pri live podstatne klesne..
At se dari!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Mal som napisany opat nejaky ten km textu ale zmazal som to. Uzavrieme to. lebo mam pocit ze sa to kruti cele okolo jednej veci a tak trocha je to uz aj offtopic.

Uprimne dakujem za kazdeho nazor.


Pavel tiez neriskujem na jedeno bchod viac ako 3 percenta uctu. Akurat ze este rozmyslam ako zapojit position sizing do toho. Pacil sa mi model kedy zvysujes jeden kontrakt po dosiahnuti urcitej sumy, napriklad zacnes s 5000 usd ked dosiahne 10 000 kupujes uz 2 kontraktky
Alebo este model ktory hovori ze vzdy riskujes len 3 percenta svojho uctu. cize ked mas ucet 5000 je risk 150 usd pri trhu ES je to napriklad pri SL 6 tickov 75 USD cize kupujes 2 kontrakty. ked uz mas napriklad 10 000 USD tak kupujes 4 kontrakty. TO este si musim premysliet, ale mohol by si mi povedat aky pouzivas ty PS

dik
Lukas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja pouzivam normalne fixed risk 3%. Takze stale 3% uctu (vcetne zapocitani poplatku a 1 ticku skluzu) a podle toho upravuju pocty kontraktu, vsechno mam pocitane v excelu, takze stiham upravovat velikost riskovane pozice po kazdem obchodu. Drive jsem jeste pouzival puleni risku, pokud poklesne equity pod jeji klouzavy prumer, ale uz jsem od toho take upustil. Na zacatku si hlavne poradne promysli MM z hlediska ochrany kapitalu. Pokud udelas treba 30 obchodu podle planu v rade, klidne do PS bez.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...