Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Odstrašující příklad neúspěšného obchodníka


albeon

Doporučené příspěvky

stranger:
Jenom se připojím s drobnou poznámkou k MM. Fixed risk vám dovolí vstupovat do pozic s různě velkým SL, ale pořád stejným rizikem vůči účtu. Různě velké SL ale mohou v některých systémech znamenat taky různou úspěšnost. Například fixed risk u obchodů nízkým SL a vysokým počtem kontraktů by pak mohl třeba stabilně prodělávat. Nebo obráceně.
Fixed amount zase může zploštit equity okolo úrovní, kde se zvedá počet kontraktů, protože riziko (a výdělky) vždy postupně klesá a pak skokově vzroste.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pavel K.

nutis ma porusit BAN :) :) :)
ale kedze som nedisciplinovany, tak to rozvediem

pretoze exponencialne navysovanie kontraktov nema v zaciatkoch ziadny racionalny zaklad. pisal som to 100x a samozrejme nielen ja. jedinym dovodom preco position sizeing v pociatocnych fazach traderi pouzivaju je ten, ze su podkapitalizovani. maju nerealisticke ciele a v podstate stavia na to ze urcitu dobu su ochotni podstupit riziko failu na ukor toho ze sa malemu percentu z nich podari zarobit dostatocny kapital na to aby mohli pokojne a zodpovedne obchodovat v buducnosti. proste nieje prvorada ochrana kapitalu, prvorady je pre nich akysi potencionalny progres. ale opat je to len domnienka progresu, uponahlanost. ziadny progres v tradingu nenastava. je to proste len stavka.

domnienka 1) ked bude viac kapitalu budem sa spravat zodpovedne
realita - zodpovedne sa spravat nezacnem , pretoze si od prveho obchodu budujem spatny navyk

domnienka c2) zarobil som 5000 USD na 50 trejdoch, stal som sa traderom
realita - po zobchodovani 50 trejdoch ziadny vyrazny progres nema sancu nastat. 5000 dokazem za mesiac zarobit ale trader sa zo mna za mesiac nestane, len sa o tom snazim presvedcit sam seba

domnienka c3) vyhodnotenie edge. zarobil som 3-5-10k USD teda moj system ma edge
realita - na zaklade vysledkov za prvych par tyzdnov sa ziadny edge neda vyhodnotit. su to len cisla. ked pride spatne obdobie tak zotrvavam velakrat zo spatnym systemom, zo spatnym position sizeingom a z presvedcenim ze som trader

vykonnost systemu klesa, hoci stav na ucte klesat nemusi, a ja sa dostavam do zacarovaneho kruhu. neviem kde robim chybu, mentalna stabilita tradera nerastie. rastie len ucet. a potom pride fail. ucet narastol o par tisic. pociatocny stoplose na ktory som nastaveny psychologicky je niekde na urovni 150 usd. ale ucet hovori jasne, navysovat kontrakt, riskovat viac risk 3% odzrkadluje sumu 300-450USD, ale na tu som si za ten kratky cas nestihol zvyzknut. pri serii stoplosov, na ktore niesom mentalne pripraveny nastane vytriezvenie. stratil som par tisic, a neustale som sa snazil prisposobovat. pridavam kontrakty, odoberam kontrakty. nastavaju niekolko krat denne enormne vykyvi frustracie a euforie v serii za sebou. pochybnosti, chyby z nekoncentrovanosti. proste to co kazdy podkapitalizovany trader pozna. vsetko je to len cakanie na velky fail. nejake super rozhodnutie, risknem 1000 a bud alebo, ved som predsa za posledne 2 mesiace zarobil kopec penazi. a potom dalsie super rozhodnutie ked ekuity klesa, svojich 5000 neohrozim, peniaze co som zarobil risknem, ved ani niesu moje. takymto sposobom rozmyslaju begineri. a je to uplne logicke. proste snazia sa robit nieco na co ich nikto nepripravil, a sami sa pripravit nedokazu lebo nevedia ako.

v tomto gulasi je uplne nerealisticke ocakavat, ze by zacinajuci trader mal coilen malu sancu vyhodnotit svoju vlastnu mentalnu stabilitu, nebodaj este to ci jeho system ma nejaky logicky zaklad. cela koncentracia a sustredenie sa upriamuje len a len na ucet.

realnym dovodom preco take enormne mnozstvo traderov straca nieje fakt ze nemaju ziadny edge. ale to ze svoj system bez vyhody obchoduju z neumernym riskom. pretoze aj system bez edge sa da pomerne dlho obchodovat z konstantnym riskom. a prave to je ta cesta ktorou nikto nechce, ist. je to zdlhave a nikto sa nechce tocit na 0 a nakoniec zistit ze v podstate nic svetoborne nevymyslel.

toto o com pisem je postavene na realite biznisu ktory robime. ale cele to ma aj teoreticku rovinu. ak niekto studoval napriklad teoriu ekosystemov. tak si moze najst ucebnicu a preluskat si akym sposobom posobi stresor (faktor sposobujuci stres v ekosysteme) a ake su priebehy (grafy) neumerneho striedania intenzity stresovych faktorov v porovnani z konstantnou intenzitou stresoveho faktoru. je to ucivo 1 rocnika VS. ale samozrejme my mame tu vysadu :) odskusat si tieto akademicke poucky na vlastnej kozi :) (ekosystem - organizmus = nase telo :) )

a jedna optimisticka veta na zaver:

pri neustalom[bold] neumernom [/bold] zvysovani intenzity stresu sa ekosystem rozpada. transformuje sa na novu formu, ekosystem sa zmeni a nieje mozne ho dostat do povodneho stavu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tohle vsechno ja chapu, ale pokud ma trader odzkouseny system pri live tradingu, nastavene mantinely v ramci MM, tak nevidim zkratka duvod kontrakty nepridavat. Z vlastni zkusenosti s tim nemam problem (pravda, zatim obchoduju nejvyse s 10 kontrakty, ale to se muze rychle zmenit), neprijde mi, ze se nejak zvysuje hladina stresu, vubec nepremyslim v $$$, ale v procentech, o kolik ucet klesne/vzroste. Samozrejme, ze na konci dne jsem rad, kdyz pribyly, ale se samotnym obchodem to nema nic spolecneho..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Vzdy sa ucime ze bez MM to dalej neide. Ze ak chceme niekam postupit musime zapojit MM a position sizing. Ked riskujem stale 3 percent maximalne na jeden obchod co sa meni? ked zacnem s 5 000 je to 150 USD, kedz zacnem s 10 000 je to 300. Ked sa dopracujem na 50 000 je to 1500. Kym sa dopracujem k tym 50 000 a viac tak si okusim straty na 5000 ucte na 10 tis. 20 tis atd. Tj mentalne budem pripraveny stratit pri ucte 50 000, 1500 usd. Je to stale tych 3 percent.
Ak povedzme tych 1500 usd stratim z toho 50 000 uctu, tak budem mat na ucte 48500, vypocitam si ze na tento velky ucet uz mozem riskoovat len 1455 (dalsich 3 percent)



Pavel mohol by som ta poprosit ci by si mi poslal ten vzor excelu ktory pouzivas pre vypocitavanie 3 percent a nasledne kolko kontraktov si mozes dovolit otvorit? Ale nepis mi to ako ciselne, skor keby si mi poslal priamo dennik, kludne si vymaz ostatne veci. Velmi by si mi tym pomohol, zaujalo ma ako to mas poriesene, myslim zeby som to vedel vyuzit.

Vdaka
Lukas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger:

stačí si udělat pár výpočtů. Zkus si spočítat jak rychle roste kapitál nahoru a jak rychle padá dolů s různým počtem kontraktů. 3% fix je krásné číslo, ale nic to nevypovídá o tom, jak rychle můžeš přijít o to, co jsi nějakou dobu budoval. Nad tím je také potřeba přemýšlet.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mě přijde docela rozumné začít obchdovat s jedním kontraktem řekněme při 2 % risku a obchodovat ten 1 kontrakt tak dlouho, dokud nebude risk tvořit např. 0,5 % účtu a teprve až pak přejít na fixed fract. ps a toho půlprocenta si neustále udržovat ... v nejhorším skončím zase na 1 kontraktu a maximum 2 % jako deadline ... je tam docela rozumná rezerva při špatném období na začátku a půl procenta je dostatečně nízké, aby mě to nestresovalo dlouhodobě :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

v prvom rade to treba rozdelit na dve casti.

1 cast. je aky sposob PS je vhodny pre novacika?
2 cast. je aky sposob PS pouzivaju traderi?

medzi tymito dvoma pripadmi je priepastny rozdiel.
odpoved 1. nijak, zaciatocnik by nemal position sizeing pouzivat do tej doby, pokial si neodtrejduje svoje. nepresedi pred screenmi tisice hodin a neurobi stovky obchodov. neprekona priepast medzi newbie a profi
odpoved 2. profi trader pouziva taky position sizeing, ktoreho nominalny income zabespeci konzistentny rast za urcite sledovane obdobie a zaroven percentualny risk v pomere k uctu klesa.

prvy aj druhy sposob maju ale spolocnu jednu vec, a tou je diagnostika. pokial sa na trhu menia podmienky, ktorym sa treba prisposobovat, tak position sizeing nesmie byt prekazkou tomu aby sa dalo analyzovat , kde v systeme vznika problem.

priklad: ak sledovane obdobie 6 meisacou obchodujem z 10 kontraktmi kde mi na equity 100% pripada DD 3%
v porovnani z druhym sledovanym obdobim 6 mesiacov z 12 kontraktmi pomer equity 100% pripada DD 30% . tak problem nieje v position sizeingu. ale zmenil sa nejaky vyznamny faktor. volatilita , likvidita, popripade iny ovplivnujuci zasah v systeme.

na margo tvojej otazky o ucte, je odpoved opat komplikovana. co obchodujes, ako obchodujes, kolko obchodov, aky sposob SL ma. (preratavanie SL na jeden obchod vobec nepouzivam. ) pre mna je napriklad velmi dolezity pomer
ziskovy den k stratovemu dnu. pocet ziskovych dni k poctu stratovych, EndOfDay stoplose. v pomere k Av. daily profit. podla tychto kriterii stanovujem limit na obchod.

ja osobne sa citim v pohode, pokial je EOD stoplose niekde okolo 1-1.5% equity. iny treder si moze povedat ze je to hazard a prilis agresivna strategia. ako vidim tak tu je uplne prirodzene riskovat 2-3-5% na obchod, co je pre mna uplne neobchodovatelne :). ono je asi fakt najlepsie rozmyslat o mega uctoch az potom ked ich clovek skutocne obchoduje. inac mi to zase evokuje nejaky ten unik z reality.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

filip44:

s tym riskom suhlasim, ale podla mna je blbost robit denne iba 1 - 2 obchody. Samozrejme ze zalezi od strategie, ale ovela rozumnejsie je stanovit si nejaky denny stoploss, tak ako spomina Airmike, teda maximalnu stratu na den, pri ktorej dosiahnuti v dany den s obchodovanim koncis.

Inac moj nazor na PS je taky, ze sa da urcite zapojit uz od zaciatku obchodovania, napriklad ak riskujes v kazdom obchode maximalne 1% uctu. Nemyslim si ze je to agresivny pristup a ak obchodujes uz s viacerymi kontraktami tak sa aspon mozes prisposobovat aktualnej volatilite trhu ktory obchodujes

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Este otazka, neviete kde v programe MSA v ponuke position sizing je moznost ktora hovori ze riskujem na obchod stale len napriklad 3 percent a na zaklade toho dokaze urcit ze z uctom 5000 usd je to 150 USD a ked mam SL nastaveny risk na 75 na jeden kontrakt. takze kupi automaticky 2 kontrakty.

Vobec da sa nieco take nasimulovat v MSA?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

m.hunter

v podstate ta prva veta co si napisal dost vyrazne ovplivnuje ten risk ktory popisujes v druhej vete. ak zacina clovek z uctom 5000 USD tak je risk 1% akceptovatelny s toho dovodu ze je to 50 USD a inu sancu proste nema, ked spravis 2-3 spatne obchody tak mas na ten den dost. zober si ale pripad ze obchodujes 50-100 obchodov denne a mal by si riskovat 1% to sa proste z malym uctom ustat neda. ale rovnako tak je 1% prilis velky risk aj na ucet 50k.

chapem to ze je pomerne tazke predstavit si ze trader zvladne robit 50 obchodov denne, ale v urcite obchodne styly su proste zalozene na takychto principoch. kde trejd trva par sekund a riskuje sa povedzme 0,02 - 0,05 % a treder trebars urobi 200-300 trejdov. ak je spatny den moze 1% stratit rovnako 1% ziskat.

v tychto diskusiach sa proste vytvorila nejaka sablona, co je spravne a co nie. o pocte obchodov za den a roznych inych meritkach, kedy a kolko obchodovat. ale vo svete skutocneho tradingu to tak nieje. zamerom ludi co tieto veci prezentuju mohol byt dobry umysel zabranit overtradingu. dovodom boli uvadzane straty na commisions alebo strata koncentracie popripade nejaka psychologicka chyba pri zvysovani poctu obchodov. ak sa na tieto veci opytate nejakeho profesionalneho daytradera, tak povie ze commision su zanedbatelne. pretoze pre neho su pre Vas nie. strata koncentracie je tiez realny argument rozdiel je ze jeden trader moze pocitovat unavu a stratu koncentracie pri 5 trejde a druhy pri 200tom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...