Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 12 věcí, kterým stále v tradingu nerozumím (3/3)


Doporučené příspěvky

paja1 Napsal:
-------------------------------------------------------
> jardys:
> Jen jednu větu mimo téma: Ten tvůj pravopis je
> příšerný, nešlo by s tím něco dělat, tys nechodil
> do školy?


Lidi pro které je důležitější pravopis budou v životě umět jenom ten pravopis. K výdělečnému tradingu to opravdu není potřeba.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 75
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

krakra:
Máš pravdu, k tradingu pravopis potřeba není a k tradingu na demu už vůbec ne. Naštěstí to není buď-anebo, ty dvě věci se nevylučují. Někteří lidé umějí obojí. Příspěvky jardyse nikomu nepomohou ke zlepšení v tradingu, ani pravopisu.

Michal: beru na vědomí, nebudu už reagovat

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Srdečně zdraví všechny odvážné a statečné obchodníky na burze a to i ty momentálně latentní a i ty budoucí.

Zkusím se podívat s odstupem a nadhledem na sadu vážných problémů v článcích 1-3 velmi dobře vystižených.

Začněme tím možná nejpodstatnějším.

NEVĚDOMOSTÍ.

Prostě drtivá část našich spoluobčanů netuší co burza je a jak funguje. Obchodník na burze je chápán spíše, jako člen tajemné sekty,která navíc může za všechny krize a hlavně za tu poslední, než jako velice tvrdě pracující člověk.

Souhlasím s tím, že v dobách totality byla burza jasný "Ďáblův nástroj zlotřilého kapitalisty" jak znepokojovat "Soudruhy". (Tedy hned po Americkém Broukovi)
Pro zpestření: www.youtube.com/watch?v=oUbADa9RCTI&noredirect=1

Naštěstí tato část dějin je snad již za námi, ale stigma, jak všichni víme, zůstává. Důvod je mrazivě prostý. O burze a jejím skutečném fungovaní se prostě na škole pořádně neučí.

Měl jsem opakovaně tu "pochybnou" čest, zaučovat nové firmní "juniory" s právě osychajícími vysokoškolskými diplomy z ekonomie, právě praktickou část burzovních obchodů a jímala mne hrůza. Že neměli praktické zkušenosti, to jasné, ale oni neměli téměř žádné teoretické znalosti z této oblasti. A vše co znali o burze pocházelo z filmů Wall Street 1 a 2.

A co horšího "Nevěděli že nevi !!!" javascript:icon(':(')

Pokud něco málo znali tak to byly polopravdy a dohady. Jenže to jim osobně to nelze mít za zlé. Ono se to na škole pořádně neučí.

A je zde otázka proč že se to neučí, že by téma pro novou konspirační teorii ? Nikoliv. Odpověď je nepříjemně prostá. On to na těch školách nikdo doopravdy pořádně neumí. A proč že to neumí? No neměl kdy a kde by se to naučil.

Pokud to někomu připomíná veselou píseň "pes jitrničku sežral..." tak to je ono, slova jsou stejná, jen píseň působí v tomto kontextu, spíše jako pohřební žalm.

Dnešní, jinak bezesporu schopní vyučující, v mnoha příkladech ještě skládali zkoušky " z Marxismu-Leninismu a Politické Ekonomie" a tam o pravidlech a fungování burzy nic není. No a potom odešli tito lidé učit. A protože v drtivé většině případů neměli žádnou možnost se tuto velice obtížnou a rozsáhlou problematiku naučit a tak jí nemohou předávat dál. To dá rozum. Pokud opomineme těch několik "skalních talentů", kteří neumí nic a je tedy jedno co vyučují.

A je to současně odpověď, i když nikoliv řešení. Je to taky důvod proč je projekt toho serveru tak úspěšný a současně predikce pro jeho tvůrce. Dokud se nezlepší školství v této oblasti, tak to lepší nebude.

Takže alespoň že je Finančník, jinak by nebylo NIC.

Proto také osobně nesdílím překvapení autora článku nad tím, kolik elementárních chyb začátečníci dělají.

Naopak, jsem nadšen skutečností, že vůbec nějací jsou!!! A jsou ochotni a schopni "nést svoji kůži opakovaně na trh" za svoje těžce vydělané peníze a znovu a znovu se pouštět do obchodů a strategií v mnoha případech za cenu osobního nepohodlí nebo dokonce strádání.

Proto si myslím že si nezaslouží případné výtky, ale spíše slova povzbuzení a uznání. A páni FINANČNÍCI, ruku na srdce, vy jste začátečnické chyby nedělali ? Pokud nikoliv pak máte můj nehynoucí a hluboký obdiv.

Já osobně jsem těch chyb když jsem před více jak dvaceti lety vstoupil do světa burzy, uděla celou řadu. A skoro všechny si je pamatuji dnes, to je to co mne naučilo pokoře.

Ono to totiž i pro autora článku ale pochopitelně i pro mne platí stejně jako pro naše žáky či posluchače: Všichni neustále děláme chyby a neustále se učíme.

Vždyť jsme přece lidé ? Nebo že bych se mýlil ?


[bold] [/bold] :( [bold] [/bold]

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj jancocer,
musím s tebou souhlasit ohledně nevědomosti většiny učitelů o obchodování na burze.Sám jsem se na střední dozvěděl o burze pouze informace ve smyslu,že na burze obchodují "velká zvířata" a nikoli lidé jako my a když jsem oponoval učitelce, tak na mě koukala s otevřenými ústy.O elekronickém obchodování na burze jsem radši pomlčel.
Můj osobní názor je, že podobné nevědomosti jsou způsobeny takovou naší českou zaprděností, kdy lidé jsou zvyklí dostávat vše na talíři a mnohdy jsou i líní googlovat, o nějakých ambicích, ctižádosti, odvaze raději nemluvím.Všichni zkrátka chtějí prožít stejný život, což jsem měl možnost pozorovat na svých spolužácích.

Přeji všem mnoho úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

horse.czech,

asi to je o úhlu pohledu.

Že drtivá většina obchodníků na burze ztrácí, je celosvětový fenomén. Tady pomáhá jen osvěta a osvěta a potom už jen velký bič a malý dvorek.

Vzpomínám na jednoho ze svých pánů profesorů, který vždycky, když někoho vyhazoval od zkoušky, tak když mu podával index, pronášel památnou větu, kterou bych co nejpřesněji interpretoval asi takto: "Žádný učenec z nebe nespadl, ale blbce, jako kdyby shazovali."

Nemám až takovou zkušenost s neúspěšnými obchodníky. Ke mě když se dostane nový junior, tak již prošel několika firemními síty, ale i tak to nebývá žádný velký důvod k radosti.

Ale s tím že lidé jsou schopni přijít na burze o hodně peněz a zbytečně vím své. Měl jsem klienta, který omylem zázračně zbohatl. Byl velmi chytrý a docela pilný. Jen si prostě nedal poradit a obchodoval podle naprosto nesmyslných pravidel, ale byla to jeho vlastní pravidla a o to mu šlo.

Ano účet, a bylo to několik milionů USD mu zabila ješitnost. On prostě věděl kam burza půjde a ostatní tomu vůbec nerozuměli. Měl jednoduchou (vlastní) strategii. Pokud něco hodně kleslo, tak to koupil na LONG, párkrát mu to vyšlo a moře mu bylo po kolena. Nechtěl nic vidět, nic slyšet.

Koupil si jednou podle svého akcie úžasné firmy, která sice krátkodobě oscilovala v užším koridoru ale dlouhodobě byla jasný propadák.

Umanul si to a koupil si její akcie. Nepomohly argumenty že je to propadák, že mají na triku federální žalobu pro krácení daní. Ani si nedal S/L. Ten neuznával, ani si nekoupil dvojnásobek PUT opcí, když už titul opět padal. On prostě věděl že je to skvělý titul a půjde nahoru, měl na to nos.

Plovoucí ztráta je přes 90% a peníze tam má již několik let. Lze s toho dedukovat, že první stadium blbosti je pocit vlastní geniality.

Ale to nic nemění na tom že nové nadšence obdivuji a pokud se podaří zabrzdit jejich nadšení a doučit alespoň MM a RRR, tak mnozí uspějí. Na druhou stranu je to velká radost, když vidím že si můj žák vede dobře.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Morfin.

To jsi přesně vystihl. Praotec Švejk se nezapře. Vždyť je přece tak jednoduché a příjemné sedět s kamarády v hospodě a nadávat na zlý svět, než přes den pracovat a po večerech a po nocích studovat.

A pak když se po letech dostaví zasloužený úspěch tak se také dostaví nezasloužená závist.

Ono odtrhnout se z průměru, a vzdálit se svým přátelům a vrstevníkům a to i když bydlíte na stejném patře, vyžaduje notnou dávku osobní statečnosti a vytrvalosti.

Ať jde všechno jak má. Hlavně ale co nejlépe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

horse.czech

Je to celé o emocích a přístupu a veliké pokoře. Jakmile si začnu myslet, že jsem pořád chytřejší než trh,tak jsem právě skončil.

Je to přesně tak. Znám člověka, který měl otevřené v pátek před pádem Lehmanů mnoho kontraktů SPX a RUT v IC měl nastaveny velké sprady, prostě hodně riskoval, byl si moc jistý sám sebou, do té doby mu vše vycházelo. V pondělí sbíral malé zbytky svého účtu. Pak začal vypisovat opce na strangle a pak už jsem o něm a jeho účtu nikdy neslyšel.

Jakmile emoce zatemní rozum, je konec. Nejhorší je že dotyční se snaží rychle napravit chybu a vytvoří ještě větší a pak ještě a ještě větší a pak už není co řešit.

Neuvědomují si, že finanční trhy jsou jistým druhem autizmu a naše pravidla jsou to co nás chrání před chaotickým jednáním.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hugos.

Pokud moje příspěvky alespoň někomu cokoliv dobrého přinesou, pak jsem rád a splnily svůj účel. S tou úrovní poznání je to asi tak. Zdá se že prohlášení zenových mistrů že "nejvyšší pravda je nesdělitelná, a je poznatelná pouze srdcem" jsou pravdivá, jen si s tím nevím úplně rady. Musím se ještě moc učit.

Jen jedna dobrá zpráva. Pokud budu mít dostatečně silnou vůli a budu pozitivně myslet pak mám obrovskou šanci dosáhnout skvělých výsledků. Je to vlastním vnitřním naprogramování

Viděl jsem zdravého člověka, který se naprogramoval že ho nic netěší a umřel. A stejně tak jsem viděl člověka, velmi těžce nemocného, který si postavil hlavu a usoudil že i když má velké bolesti tak svět je krásný a chce na něm žít. A nemoc porazil. Tedy je to všechno v nás.

A toto poznání se snažím vnést i do obchodu. V drtivé většině to je o psychice tedy stavu mysli. Jakmile mám méně nevhodných emocí než ti ostatní tak vyhrávám, respektive oni prohrávají s vlastními emocemi dříve než já. Všechny technické a fundamentální ukazatele, to jsou jen ukazatele cesty. A cílem je ale asi vlastní cesta.

A pro obveselení jeden poznatek. Hardware, to je ta věc, do které můžu kopnout, když nefunguje software.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 years later...

Měl bych otázku ohledně těch juniorů spíše pro lidi z oboru. Momentálně mi byla nabídnuta pozice junior forex tradera v jedné společnosti. Tyhle věci mně baví (né jenom baví, mám nějaké odhodlání a základní zkušenosti) ale chtěl bych se zeptat jak to s junior traderama ve větších firmách dopadá, třeba zde nabízeli práci i lidem bez praxe. Tak by mně zajímalo jestli se na tuto pozici dá spolehnout počítat s tím že tam člověk pár let vydrží nebo za chvíli ty juniory vyhoděj a naberou další. Obecně by mně zajímalo jak tento systém funguje.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...