Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Otevírací gapy


majkll

Doporučené příspěvky

Padl návrh na založení samostatného vlákna ke strategiím vztahujícím se k otevíracím gapům, tak jej zakládám. Protože jsem se několik měsíců gapy osobně celkem intenzivně zabýval, pokusím se na úvod stručně shrnout pár základních bodů (budu psát, jak mi budou chodit myšlenky, takže se omlouvám za neuspořádanost). Nejdřív ale trošku terminologie: [bold] GAP [/bold] - rozdíl mezi včerejší uzavírací cenou (CLOSE nebo prior close) a dnešní otevírací cenou (OPEN nebo today‘s open). V případě např. amerických akciových indexů (ES, YM, NQ, TF) je to tedy na grafu mezera, která vzniká mezi 22.15 a 15.30 GMT+1 času. (UPDATE 2013: na futures je nově CLOSE až 23.15, nicméně obchodníci standardně stále obchodují do 22.15) [bold] FILL [/bold] – vyplnění nebo uzavření gapu. [bold] FADE [/bold] – spekulace na vyplnění gapu. [bold] PLAY [/bold] – spekulace na pokračování gapu (tj. neuzavření). Teď tedy pár bodů ke gapům: [bold] 1) [/bold] Statistika dokazuje, že cca 70 % všech gapů na amerických akciových indexech minimálně od roku 2000 bylo následující den uzavřeno (tj. trh v čase od open v libovolném rozmezí až do close dosáhnul úrovně včerejšího close). [bold] 2) [/bold] V určitém malém procentu dnů v roce se gap vůbec nevytvoří (dnešní open = včerejší close), nebo je gap velmi malý v rámci pár ticků. Obchodník, který spekuluje na uzavírání gapů má tedy v takové dny svátek:-) [bold] 3) [/bold] Gapy lze obchodovat dvojím základním způsobem – spekulovat buď na vyplnění gapu, nebo na pokračování gapu. Logicky se může zdát, že spekulace na pokračování gapu je nesmysl (pokud je 70 % všech gapů vyplněno), ale není to až tak pravda. Optimální je, pokud člověk dokáže využít obou situací, protože právě pokračující gapy nabízí často velmi pěkné pohyby. [bold] 4) [/bold] Gapy jsou ideální pro tzv. statistické obchodování. Tj. mechanické obchodování na základě historických dat a statistik. [bold] 5) [/bold] Gapy lze bezpochyby velmi dobře obchodovat i automaticky přes AOS. [bold] 6) [/bold] Gapy lze ale také velmi dobře obchodovat diskréčně se zapojením jemného časování vstupu na základě aktuální situace na trhu. [bold] 7) [/bold] Gapy lze obchodovat velmi pohodlně na více trzích naráz s tím, že si dopředu před otevřením trhů provedu analýzu a vyhodnotím nejlepší příležitosti a na ty se pak soustředím. [bold] 8) [/bold] Obrovská výhoda gapů spočívá v konkrétnosti a jednoznačnosti rozmezí pro obchodování. Tj. odpadá tady zpravidla problém přeobchodování nebo znudění a usínání. Pozice totiž na gapech mohu otevírat přímo na open, nebo např. ve vymezeném okně max. prvních 15minut. Vím tedy nejen poměrně přesně, KDE chci obchodovat, ale taky KDY chci obchodovat. Toto jsou dvě věci, které nám mohou výrazně pomoct proti impulsivnosti a odchylování se od pravidel. [bold] 9) [/bold] Samotné gapy lze obchodovat řadou způsobů. Můžeme např. vstupovat pouze na základě analýzy před otevřením tak, že spolu s otevřením zadáme příkaz buy nebo sell, stop-loss, profit target. Nebo můžeme diskréčně čekat na optimální konstalaci trhu (odmítnutí ceny, vyhození úvodních pozic na SL) a teprve poté otevřít pozici. Můžeme taky vstupovat na základě nějakého price action patternů, ale v tomto případě je nutné, aby byl takový pattern velmi jednoduchý a robustní, protože jinak můžeme trpět velkým nedostatkem obchodních příležitostí (tj. může to být třeba pattern – vstup stop příkazem na proražení high/low první pětiminutové svíčky apod.). [bold] 10) [/bold] Gapy lze velmi dobře testovat, protože k analytickému základu nám stačí pouze denní EOD data. [bold] 11) [/bold] Nejlepším zdrojem z hlediska gapů, který jsem našel, je web MasterTheGap, který provozuje Scott Andrews. Najdete tam spoustu bezplatných materiálů ke gapům, hromady analýz a pokud se zaregistrujete k odběru newsletterů, budete denně dostávat do mailu aktuální analýzy pro obchodování gapů na amerických indexech a ETFs. Scott taky občas dělá free webináře, které samozřejmě obsahují z větší části stejné věci, ale vždy je tam něco aktuálního, nového, takže to stojí za zhlédnutí. Na konci příspěvku je základní obrázek Scotta Andrewse, který vypadá velmi podobně u všech indexů (nejen ES) a který Scott používá pro základní vyhodnocování gapů. Zobrazené svíčky reprezentují předchozí den (rostoucí, nebo klesající) a procenta ukazují úspěšnost při "fadeování" gapů v jednotlivých zónách, kde trh otevřel „dnes“ (bližší popis pod obrázkem). Na závěr ještě přidávám odkaz na takový základní materiál, který jsem si zpracoval, když jsem se o gapy začínal zajímat. Na začátku je pak analýza, kterou jsem dělal letos (je pouze za cca dva roky, pokud se diskuse rozjede a bude zájem, můžu analýzu protáhnout o cca 10 let). http://www.edisk.cz/stahni/83089/opening_gaps_analysis_majkll_financnik.cz.doc_501KB.html postup pro stažení: klikni na "stáhnout soubor" a ve vyskočeném okně pak vpravo dole na "stáhnout pomalu" (zdarma) majkll

17924

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 193
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Majkll

dik za zalozenie vlakna super napad, sledoval som par poslednych prispevkov vo vlakne seasonals, musim povedat ze ma to zaujalo a cez vikend som stravil par hodin nad gapmy (materialmi od Scotta). Zatial nemam este nic cim by som mohol prispiet ale v buducnosti sa urcite pridam.

Mam len jednu otazku ohladom historickych dat. Nepodarilo sa mi najst zdroj historickych daily dat pre futures trhy kde by som mal pre kazdy den data open high low close iba z regularnej session a teda 14:30 - 22:15 cz casu.
Vo svojom ninjatraderi uz mam takuto historiu za priblizne posledne 2 roky zo zdroja CQG, potreboval by som vsak viac. Viem ze kinetick ma free end of day data za poslednych 10 rokov, tie su vsak za celu session od 00:00 do 23:59, tak isto disktrading ma daily data vypocitavane za celu session takze pre gap analyzu su nevhodne.
Chcel som sa len spytat ako ste to riesili resp. ci ste tieto hodnoty nejako vycucli z historickych intradenych dat disktrading alebo ste pouzili nejaky iny zdroj (napr. gecko TNT).

diky

Tom

Link to comment
Sdílet pomocí služby

t.o.m.:

ad data) osobně jsem dělal anýzu na datech, co jsem měl ze Zen-Fire (15.30-22.15)..ale pokud máš třeba Disktrading data, které obsahují i premarket, tak by to mělo jít jednoduše tak, že si vemeš třeba 1min nebo 15min data a v Excelu si přidáš filtr a vyfiltruješ si pouze RTH (regular trading hours - obchodní hodiny) - musíš si sloupec s datumem rozdělit tak, že budeš mít v samostatném sloupci pouze čas, abys to mohl odfiltrovat...a celou tabulku si pak třeba překopíruješ na nový list a následně už pracuješ klasicky s funkcemi..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

blazek3:

určitě je to zajímavá cesta a moc dobrá inspirace, jak se dá zároveň nakombinovat intermarket analýza...jak dlouho to obchoduješ? pokud se nepletu, tak sem od tebe na fóru viděl příspěvky z obchodování intermarket odrazů od open, upravil si to časem takhle, nebo jsem si tě s někým spletl? kolik je u téhle strategie cca avg. počet obchodů za měsíc? díky za info.

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já tohle obchoduji zhruba 1/2 roku. Určitě sis mě s někým spletl. Poslední dobou sem vůbec nepřispívám. Jen sleduji zajímavá vlákna. Obchodů spojených s gapy se dá najít spousta. Já jich mám ale tak 3-4 do měsíce. Obecně dělám málo obchdoů. 15 - 20 za měsíc.


Gapy beru jako silnou pomůcku k intermarket analýze jak píšeš. Raději obchoduji protitrendově na HOD a LOD. Nebo když už indexy trendují tak vstupuji pomocí swingů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Len také základy ktoré pomáhajú pri dennej analýze a zlepšujú chápanie trhu.

1 - Gap ktorý je stále vo včerajšom rozpätí. Obvykle neznamená žiadnu výraznú zmenu v trhovom sentimente a teda trh bude pravdepodobne obchodovať rovnakú hodnotu. Tento gap pre mňa neznamená žiadnu výraznú zmenu v tom ako chcem pre ten deň obchodovať.

Jediná vec ktorá je možná je, že trh včera breakol dlhodobejší range a uzavrel pod. Nasledujúci deň trh otovorý opäť v breaknutom range. Trh síce otvorí vo svojom range ale v inej obchodnej nálade ako ten break vtedy spokojne obchodujem range pohyby.

2 -Otvorenie mimo včerajšého range. Táto situúcia demonštruje že je trh mimo svoj balanc. Ak sa trh ale rýchlo vráti naspäť do svojho range tak je predpoklad testu opačnej strany (short gap návrat test HOD). Ak trh nezvládne návrat do range alebo je hneď odmietnutá môžme predpokladať a obchodovať smer gapu.

Len základ snáď to niekomu niečo dá.. (tu)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

dobrý večer, možná je správně, když přidám odkaz na diskusi ve vláknu sezonals, kde jakoby tato diskuze započala a možná si to někdo přečte, ať už se tady k tomu nemusíme vracet: http://www.financnik.cz/forum/read.php?2,168652,page=14 já sám se momentálně snažím využívat gap z tickeru ES na trh TF. Zopakuji stručně svá pravidla. Pokud je otvírací mezera menší než 5,5 jdu na jistotu,že se gap okamžitě zavírá; pokud je větší než cca 8 věřím, že trh bude otvírací mezeru dále rozšiřovat a pokud dojde k otočce a následnému uzavření, bude to na nějaké silné S/R úrovni a velmi často až v odpolední seanci. Gap měřím na ES, ale kvůli vyšším ziskům vstupuji do TF. Dnes jsem právě tuto situaci řešil. Uvízl jsem "přes noc" celý víkend ve ztrátě na TF. Nicméně nepochyboval jsem o pokračování na sever. Již v premarketu jsem se dostal do zelených číslel a těsně před "open regulars hours" nastal prudký býčí pohyb až na +750 USD; rozhodoval jsem se jak dál právě podle gapu. Protože mezera byla docela velká = 18,75 bodu, vsadil jsem na pokračování růstu. pár minut před open začal trh padat a nakonec jsem spadl o nějakých 590 dolarů, což mě opravdu netěšilo, ale vydržel jsem, pak dokonce přikoupil ještě jeden kontrak a nakonec dosupěl až na nějakých 1222 USD, což znamená, že na samotném gapu vydělal něco přes 500 usd. Při pohledu na trh se zdá, že jsem měl ještě vydržet, ale už jsem rád, že jsem venku. Samé dobré obchody, P.

17931

Link to comment
Sdílet pomocí služby

majkll: Prosímtě, jaká je metodika u druhé tabulky, tedy up/neutral/down trend? Z čeho to vychází a co to konkrétně znamená? A ještě možná dotaz i k první tabulce: u řádku open=close jsi měl nějakou toleranci? 26%-29% na tick stejně otevřených a zavřených dnů asi nebylo. Jinak opravdu dobrá práce, díky.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...