Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Position-sizing: Dobrý sluha, špatný sluha


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 55
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Pěkný článek. Krásná představa zapnout "písí" a jen počítat přibývající dolary, ale po pravdě co si budeme povídat, nejsem nejzkušenější, ale je mi jasné, že bez úspěšného diskréčního obchodování se snažit udělat AOS je prakticky nemožné, ale i tak si čtu rád každý váš článek.

P.S. kdyby jste se neuživili tradingem tak spisovatelská dráha by též nebyla marná :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tom_Swing,

první rok se mně to nepodařilo (první rok bylo zatím spíše sbírání zkušeností, atd), druhý rok již ano. Je pořád co se ještě učit a v čem se zdokonalovat, podstatné je s přibývajícími zkušenostmi vědět, co vše je možné a jak na to. Také v žádném případě netvrdím, že mé AOS budou generovat 60-80% každý rok (bez system-sizingu), ale snažím se maximálně pracovat na tom, abych se k tomu alespoň co nejvíce přiblížil ;) Btw. kamarád v AOS, se kterým spolupracuji, dosáhl minulý rok nějakých tuším přes +300%, ale je také nutno říci, že mnohem více riskoval a exponoval účet. Já jsem spíše konzervativnější povaha.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, měl bych jeden dotaz. V článku zmiňujete, že se vždy snažíte o robustní strategie, tedy takové co budou fungovat na více TF a trzích. Má otázka je jednoduchá - proč? :)

Předpokládám že robustní strategie má delší životnost, na druhou stranu není možné že i velice nerobustní strategie (fungující na jediném trhu v konkrétním timeframe) bude mít stejně dlouhou životnost pro daný trh, bude-li vybudována na správných principech?

Nebo je to věc testování, kdy vám zkrátka další TF a trhy potvrzují že vaše strategie není překombinovaná a vytvořená na míru historickým datům?

Díky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Azash,

co je to "správný princip"? Za 2 roky v AOS jsem na nic takového nenarazil :-)
90% a více AOS strategií bohužel krátce po spuštění selže. To je také důvod, proč 90% lidí, kteří kdy přišli do styku s AOS tvrdí, že AOS nefungují. Dokud jsem sám nepoznal problematiku robustnosti a přeoptimalizace systémů hlouběji, patřil jsem ke stejné skupině lidí. Nyní, abych byl na správné straně 10% zbylých, potřebuji velmi tvrdé testy robustnosti. Fungování na více trzích je jeden z nich - a zcela nezbytný. I když mám něco, co zní jako dobrá logika k obchodování, musí taková fungovat na řadě trhů. Jinak to totiž zjevně až tak dobrá logika není ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Azash: nejsem autor, ale u strategii fungujicich na jedinem trhu v konkretnim timeframe (a jinde jde do minusu) je vzdy o hodne vetsi pravdepodobnost curve fittingu (tedy napasovani na minulost), coz znamena, ze nema zadne skutecne edge.
Pokud strategie funguje na vice trzich nebo TF, preci jen tam nejake skutecne edge bude....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

No a jsme zpátky u věčného sporu o to, AOS ano/ne, jak definovat "robustnost", má to fungovat na všem, na více timeframech, co je curve-fitting atd. Odpovědi nejsou jednoduché a ani monstra o milionech řádcích kódu nemusí prokázat v live obchodování dlouhodobě onu robustnost. Jsou tu ti, kteří mají jednoduchou logiku, pár řádek a přesto se jim daří vydělávat, jsou tu ti, kteří mají x programátorů, desítky strategií a daří se jim vydělávat, pak řada těch, co jsou někde mezi tím a mraky těch, kteří něco vyroběj, udělaj si krásnou equity křivku, pustí to v reálu a ztrácejí více či méně.
Všichni ale mají jedno společné - nikdo z nich neví, zda právě vydělaný dolar zisku nebyl ten poslední....
Takže - nehledejte jednoduché odpovědi ano ne, nejvíc odpovědí stejnak musí znít "možná ano"...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Well, chci k tomu říct několik postřehů:

1) udělat 60% za rok na AOS NENÍ nemožné (u těch 300% si myslím, že šlo spíš o dobrý rok, brutální páku nebo kombinace obojího).

2) já vidím největší problém v tom, že na trhu neobchodují lidi, ale počítače (čím dál tím víc) a že prostě ten trh se čím dál tím víc přestává chovat lidsky a začíná se chovat počítačovsky. Není daleko doba, kdy budou třeba napsány viry napadající AOS, a to bude teda potom ten správnej mazec.

3) to ale neznamená, že jedinec se svým AOS nemá v dnešní době šanci - právě naopak. Například jedna moje strategie zahrnuje sledování určitého množství akcií ve skoro "reálném čase" a pak se z nich vybírá něco, co se bude obchodovat. Můžete si to pro jednoduchost představit jako nějaký stock-picking. "Ručně" se mi podařilo sledovat tak 10 akcií a ty nejlepší obchody přišly, když jsem byl na dovolené a tudíž jsem je nemohl zobchodovat. A s počítačem? Dokážu sledovat asi 50 akcií namísto původních deseti, znásobit množství obchodů a pochopitelně taky eliminovat lidskou chybu. A zvýšit profity.

4) z toho - alespoň pro mě - vyplývá, že nejepší AOS je pro mě takový, který obchoduje přesně to, co bych udělal "v ruce", tedy to, co bych dokázal obchodovat i sám BEZ AOS. A přijde mi, že tomnes jde podobnou cestou, tzn. že nejprve obchodoval např. breakouty ručně a teď to má jako AOS. Tohle fungovat může, fakt... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

> xzajic

Tohle je sice offtopic, ale docela by me zajimalo, co myslis touto vetou:

[ital]trh se čím dál tím víc přestává chovat lidsky a začíná se chovat počítačovsky[/ital]

Docela by me zajimala Tva definice "lidskeho" a "pocitacoveho" chovani trhu. Pokud tim myslis naprosto matouci DOM, kde se behem setin sekundy objevuji a mizi objednavky, chapu. Ale pokud se podivam na vyvoj ceny urciteho instrumentu, tak bych se opravdu neodvazil hadat, v jakem pomeru tam obchoduji ciste AOS a lide.

Ona i vetsina automatu ma za sebou nejakeho cloveka, ktery do nej vlozil svou myslenku (pak tu mame systemy vygenerovane pocitacem na zaklade historickych dat, ktere podle meho nazoru nemaji moc velkou sanci na uspech). Pokud pomineme market makery, arbitrazisty, kterym zalezi na milisekundach, a podobne (tj. systemy zalozene spis na infrastrukture nez na nejakem obchodnim know how), tak osobne nevidim moc velky rozdil mezi AOS a manualne obchodovanym systemem - teda aspon z hlediska nejakeho footprintu na grafu. Vetsinou jde o to, ze nekteri lide umi svuj system popsat jednoznacnymi (dostatecne jednoduchymi) pravidly a nekteri ho popsat neumi a maji tak pocit, ze obchoduji na zaklade nejakeho "citu" pro trhy.

V dnesni dobe jsou k dispozici nastroje, ktere umoznuji programovat i lidem, kteri ani netusi, jak vlastne pocitac funguje. Coz samozrejme nahrava i rozvoji ruznych AOS a jejich podil se nejspis neustale zvysuje. Ale zajimalo by me, jak konkretne to Ty pozorujes na chovani trhu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

xzajic Napsal:
-------------------------------------------------------
> Mylím např. toto:

> Držet akcii 22 vteřin, to není práce člověka, ale
> počítače. A těch 22 vteřin je průměr.

Musíte brát v úvahu taky to, že většinu obchodů dnes tvoří HFT a je spousta obchodů, které trvají pod sekundu. To pak hodně zkreslí průměr. Zkuste se podívat jestli někde nejsou podrobnější statistiky, kde by bylo možné zjistit další informace, možná by to mohlo být zajímavé.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak či tak, PRŮMĚRNÁ doba držení 22 sekund je pro mě něco, co mě rozhodně opravňuje pojmout podezření o tom, že "trh se čím dál tím víc přestává chovat lidsky a začíná se chovat počítačovsky".

Určitě by bylo zajímavé zjistit, kolik byla průměrná doba držení akcie před třemi nebo pěti lety.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...