Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Psychologie úspěchu: Bojujte jak vlci


Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 119
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

rajco - vdaka za radu. Pauzu som si daval uz niekolko krat, ale nikam ma to neposunulo. Skor by mi bodol nejaky ten zisk na live ucte :) Vypozoroval som ze zisky u mna vyvolavaju dalsie zisky, a straty dalsie straty. Moje podvedomie zjavne hodnoti situaciu podla posledneho obchodu, a preto po stratovych seriach mam tendenciu vynechavat ziskove obchody. Po ziskoch som v pohode a ked vidim obchod, tak ho vezmem.

Nateraz budem aspon ovela podrobnejsie pisat do dennika, co ma v konkretnej situacii vedie k obchodu alebo neobchodu, aby som vedel lepsie vyhodnotit rozhodovaci proces a zistit kde nastava skrat.

Keep fighting :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yamato,

bol som v rovnakej situácii so striedaním Live a Sim - ale na rozdiel od Vás mi to chvíľu vychádzalo. Ťažko sa mi dýchalo, keď prišli čo i len 2-3 straty po sebe Live a hneď som prepol na Sim. Po krátkej dobe som sa znovu vrátil na Live a hneď zisk. A keďže obchodujem s vysokým RRR, tak ten zisk vždy stál zato. Myslel som si, že som našiel nejaký funkčný spôsob, ako nato. O to krutejšie bolo vytriezvenie, keď to jedného dňa prestalo fungovať a všetko sa obrátilo. Zisky nechodili a každý návrat na Live bola len ďalšia a ďalšia strata.

Vtedy som si uvedomil, že keď mám pocit, že si potrebujem oddych od Live, tak to musím urobiť inteligentne. To znamená dopredu si premyslieť nie len pauzu, ale aj návrat. Keď si chcete oddýchnuť, tak si stanovte termín, kedy sa vrátite a potom už obchodujte podľa plánu aspoň malú, ale zmysluplnú sériu obchodov - každý systém potrebuje čas nato, aby sa jeho charakteristika pretavila do reálnych výsledkov. Keď zvládnete jednu sériu podľa plánu, dodá Vám to trochu energie do ďalšej. A tak budete postupovať až k relatívne pokojnému obchodovaniu. Nie je iné riešenie, ako to odtrpieť, obchodovať správne a akceptovať straty, keď príjdu - treba pomaly posúvať svoje hranice, inak sa očakávaný výsledok vo forme $$$ nedostaví.


Nech sa Vám darí

Link to comment
Sdílet pomocí služby

shany - vdaka za radu, to je dovod preco si nechcem davat pauzu. Treba si to odtrpiet, pauza to len oddiali, ale nevyhnem sa tomu.
U mna to vyzera asi takto - zobchodoval som velke mnozstvo dni na replay, vysledok bol zakazdym zisk. Potom som isiel s tymto odsusanym pristupom na realtime sim, vysledok opat zisk. Nasledne som siel live, zacal som v ziskoch, tie sa postupne vymazali, potom z miernej straty zase do zisku, nasledne opat do straty a tu uz dlhu dobu neviem otocit. Ked sa pozriem na realne obchody, vidim tam dost obchodov mimo planu, zvacsa po viac dnoch bez obchodu (zrejme take obdobie bez obchodu chybne vyhodnocujem ze sa vyhybam obchodom, a nasledne vezmem aj to co netreba). Nasledne stupa seria strat a dalsi obchod uz sa berie tazsie a tazsie. Stupa mi pocet vynechanych ziskovych obchodov, pripadne ziskovy obchod ukonceny na BE, co ma samozrejme horsi dopad ako zbytocne, ale male straty. Nasledne nervy, lebo na sime to predsa slo, tak preco to teraz nejde? A tak do kolecka...

Kazdopadne, kazdy komentar od skuseneho tradera, ktory mi potvrdi ze aj on si tymto presiel, mi dost pomaha, lebo je fajn vediet ze to je normalne a ze nie som pribrzdeny :) Takze vdaka ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yamato Skus sa sustredit na jedine - obchodovat tak ako keby si obchodoval replay - Tj kazdy den rano odtestuj predchadzajuci den ci vstupy a celkovo tvoje pocinanie v obchode korensponduje s obchodovanim na replayi. Cize jedine na co sa zameraj je aby hodnotenie na druhy den LIVe Vs Replay bolo 100%. Neries zisky, neries straty, sustred sa len na to.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Stranger - to sa ti povie, tebe sa nezuzuje ucet :) Ale inak suhlas, ved to tak viacmenej aj robim, len nie na druhy den, ale s nejakym casovym odstupom. Napr. cez vikend na replay prejdem cely predosly tyzden.

Trosku chytak je v tom, ze uz viem ako sa trh bude hybat. Takze signaly "vidim" uplne jasne. Ked clovek nevie co bude, "vidiet" signal je trochu tazsie (aj ked moze byt uplne evidentny - psychika robi svoje)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yamato ked sa mi zuzuje ucet ze mam nejake straty tak sa mi zuzuje o niekolko tisic USD. (cize pri viac kontraktoch)
Tzn, ze ak by som nebol nauceny a v hlave som skutocne nemal stiepene jedine a to ze "ze mojim cielom je obchodovat tak aby v porovnani s replayom som bol na 100%" tak by som asi zcvokol z toho keby som zaden stratil 3200 USD (co cca cini 2x plny SL) - co sa malo kedy stane ale stane sa...
Takze tym mojim cielom ako som napisal hore dosiahnem to ze zisky a straty v dany den neriesim. Riesim ich na konci dna kedy sa pozriem na svoje obchody a poviem si "Obchodoval som tak ako by som obchodoval v replayi" A na druhy den si tuto skutocnost len potvrdim. Takze mam obrovsku chut ist dalej.
Ak nahodou urobim chybu ako vcera, kedy som vystupil skor no so ziskom cez 10 tis usd, tak som si cely vecer trepal hlavu o stenu obrazne povedane, musel som sa ist niekam prevetrat, Pretoze som nedorzal plan pri vystupe. A bez ohladu na to aky bol zisk som zapisal do dennika cervenym ze nebol dodrzany plan na 100% a teda je to hruba chyba.

Raz som cital ze "je rozdiel medzi dobrymi obchodmi a obchodmi prevedenymi spravne",
Mojim cielom je to druhe. Tak oklames svoju mysel, inak ako som napisal vyssie ked budes obchodovat viac kontraktov a dostanes seriu strat, tak budes potrebovat psychologa aby sis a z toho dostal.

Ked ale zvladnes ze obchodujem tak ako by som obchodoval replay, tak budes v pohode, aj ked za den stratis 100 tis USD (samozrejme v ramci MM)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

yamato: obchody mimo plan podle me maji dve priciny: 1. clovek si mysli ze je chytry a vi kterym smerem se trh v pristich minutach vyda (problem budto s egem) a nebo clovek nedokaze dodrzet sobe dany slib ze bude obchodovat jenom situace ktere ma natestovane a o kterych vi ze maji urcitou pravdepodobnost.
Clovek po nejake dobe kdy sleduje kazdodenne trhy ziska pocit ze vi kterym smerem se trh v pristich minutach vyda a casto ma i pravdu...ale nedoporucuju to obchodovat protoze az kdyz jde o penize tak ty pocity se znacne zamichaji a zkresli. Je lepsi pro zacatek mit jasne dany plan a obchodovat pravdepodobnost.
"Be street smart and truthful to yourself." Tu cast truthful to yourself pouzivam pro tu cast kdy delam neco jineho nez jsem si slibil. A pak se nemuzu divit ze mam spatne vysledky...treba i kdyz hraju pokra.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

obaja mate samozrejme pravdu, stranger, ta hlaska s uctom bola myslena skor ako vtip :)

Stranger - dost by ma nakoplo keby som sa zoznamil s traderom, ktory to pozna a ktory si tym presiel, a s ktorym by som mohol obcas pokecat. Ale jednak na tomto fore sa kontakty nerozdavaju, jednak musi byt zaujem obojstranny (nejmenuju se vtirka :))

Link to comment
Sdílet pomocí služby

rossi cital som v knihe trading na maximum ze niekedy preto robi clovek chyby v obchodovani pretoze ho to taha niekde inde, jednoducho k inemu stylu obchodovania. Cize ten druh, TF alebo styl obchodovania nekorensponduje s jeho povahovimi crtami alebo ocakavaniami a podobne a preto jeho ja to robi po svojom. Cize niekedy je ten problem troska vaznejsi. (V tomto pripade vynechavam nejake psychologicke problemi, ako tendencia stracat a podobne)

yamato no ja neviem ako si myslel tu hlasku s uctom, sam si pisal z s ti ucet skracuje a preto treba dodrziavat plan. Ak mas edge na trhu tak neni dovod preco by si nemal vyjst so ziskom.

Neviem sice aky mas ucet velky ale mozno by si mohol skusit vyclenit z toho uctu nejaku ciastku ktoru ked prerobis tak prestanes obchodovat live. Urcite je to lepsie a rozumnejsie ako prepinat z live na sim po kazdom stratovom obchode alebo serii strat.
Neviem aky velky mas plny SL, a taktiez neviem aku najhorsiu seriu strat si mal, ale podla toho skus vyclenit povedzme 1000 ci 2 tis usd a tieto obchoduj. Ako nahle tuto ciastku prerobis s tym ze svoj plan si dodrziaval na 100%, tak potom sa vratis k testovaniu, pretoze tvoj system ocividne nema edge. (alebo jednoducho to nekorensponduje s tvojou povahou)



Link to comment
Sdílet pomocí služby

no jo, ale co ak prides o stanovenu sumu z dovodu, ze svoj plan nedodrzujes? Pritom system moze byt ziskovy, moze mat edge a vsetko, ale skratka ho nevies preniest do ziveho trhu. Pretoze napr. po 3 stratach na live trhu mas tendenciu vynechavat obchody. To mozes potom pretestovat 10 systemov, vsetky mozu byt funkcne, ale v live vzdy narazis, pretoze neexistuje taky system co by nenadelil 3 straty po sebe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

stranger,
chyba je vždy v traderovi, nikdy v systému, trhu, brokerovi, platformě ... ale jen a pouze v traderovi .. principy obchodování jsou triviální a chápe je asi každý, ale ne každý je umí aplikovat v praxi
to je stejný jako s dietou, principy zdravé výživy a životního stylu ovládá také každý, přesto skoro 30% je obézních

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...